Obnovit stránku

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Xbox Series X; console, top, vents

Xbox Series X: Vše, co víme + Recenze

Speciál: • Autor: Filip Němec

V tomto článku se dozvíte vše potřebné o konzoli Xbox Series X, nejnovější herní mašině z dílen Microsoftu. V první části speciálu se dozvíte základní informace, jako jsou cena, hardwarové specifikace či jaké hry si novém Xboxu zahrajete.

Dobrou představu o tom, co tato konzole přináší a jaké jsou její výhody i nedostatky, si uděláte pro přečtení recenze kolegů z kanálu AlzaTech či našeho komentáře.


Alza Magazín

Nejnovější updaty

(8. 7. 2021) Článek celkově aktualizován, mimo jiné byla přidána kapitola Updaty a aktualizace, kapitola Zpětná kompatibilita byla rozšířena o informace tykající se funkcí vylepšující grafiku a technické zpracování starších her.


(22. 4. 2021) Článek byl aktualizován o komentář našeho redaktora Filipa Němce, který nabízí trochu jiný pohled na konzoli Xbox Series X a její výhody i nedostatky.

(29. 1. 2021) Speciál byl rozšířen o recenzi od kolegů z kanálu AlzaTech

Zdroj obrázku: Microsoft

Xbox Series X: Vše, co víme – OBSAH

Xbox Series X: Základní informace

Nejnovější generace herní konzole Xbox od Microsoftu se prodává ve dvou verzích: výkonnější variantě Xbox Series X a méně výkonné a menší verzi bez mechaniky Xbox Series S. V tomto článku se věnujeme především vlajkové lodi konzolí Xbox, kterou je právě Series X, podíváme se ale také na společné prvky a funkce obou verzí. Obě varianty mají datum vydání v České republice a na Slovensku stanoveno na 10. listopadu 2020. Xbox Series X stojí 13 499 Kč a Series S 7 999 Kč. Hardware Xboxu Series X je postaven osmijádrovém Zen 2 procesoru od AMD s taktem 3,8 GHZ a grafickém čipu rovněž od AMD řady RDNA 2 s 52 jádry s taktem 1,825 GHz a výpočetním výkonem 12,15 TFLOPS. Series X má dále rychlý 1 TB SSD disk řady NVMe a 16 GB GDDR6 RAM. Series X cílí na rozlišení 4K a 60 fps, konzole by však měla zvládnout až 8K a 120 fps.

Xbox Series S má slabší grafický čip i méně RAM paměti, díky téměř stejnému procesoru jako Series X však v současnosti dokáže přehrát všechny hry ze Series X. S výkonem 4 TFLOPS cílí na 1440p při 60 fps. Podobně jako Series X rovněž na hardware úrovni podporuje ray-tracing.

Xbox Series; screenshot: srovnání Series X a S
Xbox Series X je větší než jeho levnější a méně výkonný bratříček Series S.

Microsoft se zavázal v prvních letech vydávat všechny hry od Xbox Game Studios na obě verze konzolí Xbox Series, PC a také Xbox One, na Series S a Series X tak prozatím nevychází žádné exkluzivní hry. Vydání Series X/S nedoprovodila žádná Microsoft exkluzivita, majitelé obou nových konzolí si však mohou zahrát řadu nových vynikajících her jako je akční RPG Assassin's Creed Valhalla či Resident Evil: Village, ale i spoustu starších titulů, které se dočkaly bezplatného next-gen upgradu. V závěru tohoto roku pak má vyjít velká Microsoft exkluzivita Halo Infinite. Velkou předností obou konzolí je zpětná kompatibilita, která dovolí hrát na Series X/S hry ze všech předchozích konzolí Xbox.

Xbox Series X: Updaty a aktualizace


(květen 2021) Začátkem května obdržel Xbox Series X a Series S první velký update, který se zaměřil zejména na vylepšení funkce Quick Resume umožňující rychle přepínat mezi několika spuštěnými hrami. Nyní Quick Resume funguje ještě spolehlivěji (někdy se hra, ačkoli funkci podporovala, spouštěla od začátku) a nahrávání je rychlejší. V knihovně her navíc najdete samostatnou záložku sdružující hry podporující funkci Quick Resume. Update navíc potěší i ty z vás, kteří používají Series X/S pro sledování filmů a poslech hudby. Nová funkce Passthrought umožňuje dekódovat zvuk z mediálních Xbox aplikací přímo na zařízení připojeném pomocí HDMI, čímž dojde k navýšení kvality zvuku. Nastavit si je také možné na svém Xboxu nové dynamické pozadí.

Detailní přehled všech proběhlých aktualizací najdete na oficiálních Xbox stránkách.

Update březen 2021

Březnový update přidává Xboxu Series X a Series S funkce FPS Boost a Auto HDR, u starších zpětně kompatibilních her je možné navýšit snímkovací frekvenci a zvýšit dynamický kontrast textur. Více se těmto funkcím věnujeme v příslušené kapitole.

Xbox Series X: Recenze


Podrobnou recenzi Xbox Series X od kolegů z YouTube kanálu AlzaTech naleznete v druhé části speciálu. Přečíst si doporučujeme i náš komentář, kde nabízíme trošku odlišný pohled na tuto konzoli. Podívat se můžete také na recenzi levnějšího, pro méně náročné hráče určeného Xboxu Series S.

Xbox Series X: Datum vydání, cena, dostupnost


Konzole Series X i Series S vyšly po celém světě 10. listopadu 2020. Xbox Series X se prodává za 13 499 Kč (499 dolarů/euro, respektive 449 liber), zatímco menší, méně výkonný a čistě digitální Series S stojí 7 999 Kč (299 dolarů/euro, respektive 249 liber).

Podobně jako konkurenční PlayStation 5 je také Xbox Series X v Česku a na Slovensku beznadějně vyprodaný, přestože Microsoft údajně nemá takové problémy s kapacitou výroby a uspokojením poptávky jako konkurence. Na vině pravděpodobně ale není jen velká poptávka ze strany hráčů, ale také celosvětový nedostatek některých hardware komponent. Aktuálně jedinou možností je Series X objednat a vyčkat na další dodávku konzolí. Menší a méně výkonný Series S se s podobnými problémy nepotýká a je skladem ve většině obchodů.

Xbox Series; screenshot: srovnání Series X a S
Xbox Series X se v současnosti prodává pouze v černé barvě, zatímco Series S jen v bílé.

Xbox Series X: Hry


Informace v této kapitole platí pro Series X i Series S:

Microsoft vsadil na zcela jinou strategii než konkurence. Na rozdíl od PlayStationu 5 Series X/S zatím nenabízí žádné exkluzivní hry, Microsoft se totiž při oznámení nových konzolí zavázal, že všechny exkluzivity od Xbox Game Studios budou v několika příštích letech vycházet na Series X, Series S, PC a také starší Xbox One. Microsoft se tak zaměřuje spíše na budování ekosystému, jehož uživatelé mohou čerpat například z výhod předplatného Xbox Game Pass, nabízející širokou nabídku her, které si lze vypůjčit nebo rovnou streamovat. Zároveň je Series X/S kompatibilní s tisícovkami her z předchozích konzolí Xbox. Více se zpětné kompatibilitě věnujeme v příslušné kapitole.

Halo Infinite; wallpaper: cover Forza Motorsport Series X; wallpaper: cover
Obrázek 1: Hlavním tahákem Xboxu Series X/S mělo být Halo Infinite, po jeho odložení na závěr letošního roku však konzole aktuálně žádný výrazný exkluzivní titul nemá. Obrázek 2: Nová Forza Motorsport nevyjde dříve než příští rok.

Současně s konzolemi Series X a Series S nevyšla ani žádná z nových her od Xbox Games Studios. Původně měla Series X/S doprovodit na pulty obchodů akční střílečka Halo Infinite. Její vydání však bylo posunuto na konec roku 2021. Absenci vlastních her však Series X vynahrazuje vysokým výkonem, pro který je řada nových her přímo optimalizována. Z významných titulů dalších výrobců si na Series X můžeme zahrát například akční RPG Assassin's Creed Valhalla či Cyberpunk 2077, tajemnou akční adventuru Resident Evil: Village, nebo FPS Call of Duty: Black Ops Cold War. Potvrdila se bohužel také vyšší cena nových her. Dle doporučené cenovky 79,99 dolarů se u nás Xbox Series X/S hry mohou prodávat až za 1999 Kč. Jak těm nejlepším, tak i nejočekávanějším titulům pro Series X/S se věnujeme v samostatném speciálu.

Výhodou pro majitele konzolí Xbox je program Smart Delivery, který usnadňuje přechod z Xboxu One na Series X/S a zároveň zaručuje, že ať už budete hrát na jakémkoliv Xboxu, vždy budete hrát nejlepší možnou verzi pro danou konzoli. Zároveň si danou hru koupíte pouze jednou a spustíte ji na Xboxu One i Xbox Series X/S. V praxi to může vypadat například tak, že jste si koupili Gears 5. Hru začnete hrát na Xboxu One X, kde si titul díky programu Smart Delivery stáhne patch, díky němuž titul využije vyššího výkonu konzole oproti Xboxu One S. A když si někdy později koupíte konzoli Series X, tu stejnou Xbox One verzi Gears 5 spustíte i na nejnovější konzoli, takže ji nemusíte kupovat znovu a zároveň si konzole sama stáhne patch, umožňující hře vypadat a běžet ještě lépe, než na Xboxu One X. Seznam her podporující Smart Delivery najdete zde. Podrobněji jsme se programu Smart Delivery věnovali tady.

Assassin's Creed Valhalla; wallpaper: cover Cyberpunk 2077; wallpaper: cover Metro Exodus; wallpaper: cover
Řada multiplatformových her je pro Series X optimalizována. Tituly jako Assassin's Creed Valhalla, Cyberpunk 2077 nebo Metro Exodus těží nejen z vysokého výkonu Xboxu Series X, ale také kupříkladu rychlého SSD disku. U her vydaných i na předchozí generaci konzolí si tak užijeme lepší grafiku, ale třeba i kratší nahrávací časy.

Xbox Series X: Hardwarové specifikace


Xbox Series X obsahuje procesor od AMD architektury Zen 2 s 8 jádry a taktem 3,8 GHz. Také grafické jádro je od společnosti AMD a jde o čip řady RDNA 2 s 52 jádry s taktem 1,825 GHz a výpočetním výkonem 12,15 TFLOPS a podporou ray-tracingu. Series X je zároveň osazen 16 GB GDDR6 RAM pamětí a 1 TB PCIe Gen 4 NVMe SSD diskem s přenosovou rychlostí 2,4 GB/s respektive 4,8 GB/s při komprimaci dat. Z 1 TB SSD úložiště však je pro uživatele dostupných pouze 802 GB. Xbox Series S má jen mírně slabší procesor (3,6 GHz vs 3,8 GHz), zatímco grafické jádro nabídne výkon pouze 4 TFLOPS. Taková kombinace umožní spustit nové hry určené i pro PC a zpočátku také pro Series X, avšak v nižší kvalitě. Detailní srovnání Xboxu Series X, Series S a PlayStationu 5 najdete v tabulce níže.

Srovnání PS5 vs PS5 digital vs Xbox Series X vs S


Sony 

PlayStation 5

Sony 

PlayStation 5 Digital E.

Microsoft

 Xbox Series X

Microsoft

 Xbox Series S

Cena 13 490,- Kč 10 790,- Kč 13 499,- Kč 7 999,- Kč
Datum vydání v ČR 19. listopad 2020 10. listopad 2020
Start předprodejů 17. září 2020 22. září 2020 v 09:00 našeho času
CPU 8x AMD Zen 2 Cores, až 3,5GHz
8x AMD Zen 2 @ 3,8 GHz (3,6 GHz s SMT)
8x AMD Zen 2 @ 3,6 GHz (3,4GHz s SMT)
SoC (velikost čipu a proces) ? / 7nm (N7P) 360,45 mm² / 7 nm (N7P)
197,05 mm² / 7 nm (N7P)
GPU AMD RDNA 2, 36 CUs @ 2,23GHz, 
10,28 teraflops, hw ray-tracing
AMD RDNA 2, 52 CUs @ 1,825GHz, 
12,15 teraflops, hw ray-tracing
AMD RDNA 2, 20 CUs @ 1,565 GHz,
4 teraflops, hw ray-tracing
Cílový výkon 4K při 60 fps (případně až 120 fps),
podpora 8K,
4K při 60 fps (případně až 120 fps),
podpora 8K
1440p při 60 fps (případně až 120 fps),
4K skrze upscaling
RAM 16 GB GDDR6 RAM (256-bit)
448 GB/s
16 GB GDDR6 RAM (320-bit)
10 GB @ 560 GB/s
6 GB @ 335 GB/s
10 GB GDDR6 RAM (128-bit)
8 GB @ 224 GB/s
2 GB @ 56 GB/s
Úložiště (SSD) 825 GB Custom SSD
5,5 GB/s nekomprimovaná
8–9 GB/s komprimovaná
1 TB PCIe Gen 4 NVMe SSD
2,4 GB/s nekomprimovaná
4,8 GB/s komprimovaná
512 GB PCIe Gen 4 NVMe SSD
2,4 GB/s nekomprimovaná
4,8 GB/s komprimovaná
Podpora externího úložiště NVMe SSD slot, podpora USB HDD
Podpora pro Seagate External 1 TB SSD paměťová karta, podpora pro USB 3.1 externí HDD
Optická mechanika 4K UHD Blu-Ray
Není 4K UHD Blu-Ray
Není
Zvukové možnosti Tempest Engine 3D AudioTech L-PCM, až 7.1, Dolby Digital 5.1, DTS 5.1, Dolby TrueHD with Atmos

Vstupy a výstupy


PS5 PS5 Digital XSX XSS
Výstup obrazu 1x HDMI 2.1 1x HDMI 2.1, Auto Low Latency Mode. HDMI Variable Refresh Rate. AMD FreeSync.
USB 1x Type-A port (Hi-Speed USB)
2x Type-A port (Super-Speed USB)
1x Type-C port (Super-Speed USB)
3x USB 3.1 Gen 1
Internet BEthernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) 
IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/axBluetooth® 5.1
Ethernet (LAN) 802.3 10/100/1000
WiFi 802.11ac dual band
Accessories radio. Dedicated dual band Xbox Wireless radio

Další specifikace (služby, zpětná kompatibilita...)


PS5 PS5 Digital XSX XSS
Zpětná kompatibilita 99 % PS4 her, PS VR Tisíce Xbox One her a zpětně kompatibilních Xbox 360 a Xbox her při vydání konzole. Xbox One herní příslušenství.
Streamování, cloudové hraní Remote Play, bude oznámeno Project xCloud
Funkce Quick Resume Bude oznámeno Ano

Fyzické parametry konzolí


PS5 PS5 Digital XSX XSS
Rozměry (Š x V x H) 10,4 cm x 39 cm x 26 cm (horizontálně) Bude oznámeno, odhad: 9,2 cm x 39 cm x 26 cm (horizontálně) 15,1 cm x 30,1 cm x 15,1 cm (horizontálně) 15,1 cm x 27,5 cm x 6,35 cm (horizontálně)
Hmotnost 4,5 kg 3,9 kg 4,45 kg 1,93 kg

Srovnání ovladačůSony

PlayStation 5 DualSense Wireless Controller


Microsoft

 Xbox Wireless Controller


Cena 1899,- Kč 1599,- Kč
USB-C nabíjení Ano Ano
Baterie Integrovaná 2x AA baterie
Haptická odezva Ano Ano
Triggery Adaptivní Impulse
Sdílení obsahu Create tlačítko, soc. platformy budou oznámeny Share tlačítko, soc. platformy budou oznámeny
Touchpad Ano Ne
Mikrofón Ano Ne
Audio jack 3,5 mm 3,5 mm
Kompatibilita PS5 Xbox Series X, Xbox One, PC
Váha 280 g 200 g

• Zdroje: news.xbox.com, blog.playstation.com, IGN, androidcentral.com, washingtonpost.com

Xbox Series X cílí na nativní 4K rozlišení a 60, případně až 120 fps, přičemž by konzole měla být schopna i 8K rozlišení. V dohledné době však půjde pouze o doménu filmů, velké tituly v tomto rozlišení prozatím vycházet nebudou. Menší a levnější Series S pak díky nižšímu výkonu cílí na rozlišení 1440p při 60, popřípadě až 120 fps. U obou konzolí pak zážitek z hraní vylepšují také moderní zvukové formáty, obě verze konzole podporují formáty L-PCM až 7.1, Dolby Digital 5.1, DTS 5.1 a Dolby TrueHD a Dolby Atmos.

Designem konzole se Microsoft odvrátil od zaběhnutého trendu, Series X totiž svým tvarem vybočuje z řady nejen konzolí Xbox, ale herních konzolí obecně. Tělo Series X je ve tvaru kvádru s rozměry (Š x V x H) 15,1 cm x 30,1 cm x 15,1 cm při postavení na výšku. Konzoli nicméně lze umístit také horizontálně. Microsoft při vývoji Series X podřídil výsledný design vysokému výkonu, který jde ruku v ruce s nutností účinného chlazení. Věžovitý tvar určuje právě systém chlazení, díky němuž má být konzole velmi tichá. Aktuálně je Xbox Series X dostupný pouze v černé barvě.

Jaké změny přináší SSD disk a jak rozšířit kapacitu úložiště

Series X i Series S jsou první Xbox konzole, které namísto klasických pevných disků používají rychlé a moderní SSD. To může mít vliv nejen na to, jak rychle se jednotlivé hry načítají, ale také, jak se hrají. Kromě zkrácení loadingových obrazovek (či dokonce u jednodušších her jejich úplná absence) to znamená, že nyní mohou autoři her vytvářet větší a detailnější světy. Zároveň by na nás už vývojáři neměli zkoušet designérské triky v podobě „brzdících“ prolézaček úzkými prostory, které nás zpomalily dostatečně na to, aby se nahrála další lokace. 

V současnosti lze říci, že nové AAA hry zaberou na disku zhruba 90 až 150 GB. Může se tak stát, že si nainstalujeme sedm nebo osm velkých titulů a na další už nezbude místo. Z 1 TB disku Series X si totiž operační systém ukousne významnou část, takže pro uživatele zůstává odemčeno 802 GB. Podobně jako PlayStation 5 také Xbox Series X/S umožňuje připojení externího SSD, řešení Microsoftu je však lepší než v případě konkurence. Na zadní straně Series X/S se nachází M.2 NVMe slot s podporou PCIe 4.0, pro který ve spolupráci s Microsoftem vyvinula společnost Seagate tzv. „custom“ SSD disk o velikosti 1 TB. 

Výhodou tohoto řešení je plná kompatibilita s technologií Xbox Velocity, rychlost načítání a další parametry tak jsou stejné jako v případě integrovaného SSD disku. SSD od dalších výrobců nemusí být plně kompatibilní. V současnou chvíli je 100% kompatibilita potvrzena pouze pro Seagate Expansion Card for Xbox Series X/S 1 TB, který u nás stojí téměř 7 000 Kč. Pomoci v boji s nedostatkem místa může také externí pevný disk, ze kterého lze hrát zpětně kompatibilní hry ze starších generací. Nové hry lze však spustit pouze z SSD disku.

Jak změní hraní ray-tracing technologie?

Xbox Series X/S podporuje ray-tracing na hardware úrovni, což znamená, že tato technologie má přístup k plnému výkonu konzole a nejde tak pouze o polovičaté řešení. Technologie ray-tracing vytváří realistické odrazy světla od nejrůznějších objektů. Netýká se to pouze vody nebo ohně, ale také třeba pevných povrchů s minimem odrazových ploch. Výsledkem je simulace realistických stínů, odlesků a dalších světelných efektů. Ray-tracing v posledních letech dobývá PC platformu, na konzolích se však v případě Series S/X ale i konkurenčního PlayStationu 5 dočkal premiéry. Protože jsou však nové konzole vyráběny právě s ohledem na tuto technologii, neměl by ray-tracing být tak náročný na výkon. Přesto se řada odborníků domnívá, že minimálně z počátku budou hry podporující ray-tracing běžet pouze při 30 fps.

Ray-tracing je považován za jednu z technologií, které v příštích letech výrazně změní grafickou kvalitu a zejména realističnost her, nejde však pouze o vizuální vjemy. Ray-tracing totiž může sloužit také k přenosu zvuku, i ten se totiž podobně jako světlo šíří prostorem. Tuto technologii by mohli vývojáři využít například v momentech, kdy pomocí zvuků odhadujete pozici nepřítele, jehož kroky se odráží od zdí a dalších předmětů ve vašem okolí. Že spolu zvukové i vizuální vjemy úzce souvisí, dokazuje i následující podkapitola, věnující se technologiím od společnosti Dolby.

Minecraft; screenshot: ray-tracing off Minecraft; screenshot: ray-tracing on
Ray-tracing nyní podporuje například také Minecraft.

Podpora Dolby Atmos (3D prostorový zvuk) a Dolby Vision (HDR)

Podobně jako PlayStation 5 také Xbox Series X/S má svůj vlastní audio čip, který má za úkol co nejvěrnější podání prostorového zvuku. Zatímco Sony vyvíjí svůj vlastní zvukový engine, Microsoft vsadil na světového leadera na poli zvuku i obrazu, společnost Dolby. Series X/S tak podporuje jako první konzole zvukový formát Dolby Atmos, který je v současnosti považován za jednu z nejlepších technologií pro realistický zvuk a jeho trojrozměrného zpracování. Dolby Atmos podporuje reproduktory v klasické televizi, jakákoliv sluchátka či domácí kino a další zvuková zařízení.

Zatímco Dolby Atmos podporuje Series X/S již od svého vydání, podpora technologie Dolby Vision má přijít až v průběhu roku 2021. Jde podobně jako HDR 10 o oblíbení standard HDR, který slibuje lepší podání barev, jejich hloubku, i lepší jas nebo kontrast.

Optická 4K UHD Blu-ray mechanika a co vše si na ní pustíme

Stejně jako předchozí generace konzolí Xbox se také Series X prodává s Blu-ray mechanikou, tentokrát však podporující 4K rozlišení. Podpora se však netýká pouze her, Series X také podporuje filmy na Blu-ray discích natočené ve 4K. Konzole jako taková podporuje i 8K rozlišení, to však u filmů budeme moci využít pouze v jejich digitální podobě, protože Blu-ray mechanika zvládne pouze 4K rozlišení.

Protože je Series X kompatibilní s hrami z předchozích konzolí, mechanika podporuje také DVD (včetně HD DVD, formát používaný pro Xbox 360 hry). Přehrát by měla jít také CD. Nové hry se budou pravděpodobně prodávat na 100 GB Blu-ray XL discích, podporovat však bude Series X pochopitelně také dvouvrstvé 50 GB Blu-ray disky, na které vycházely a pravděpodobně i nadále budou vycházet hry na Xbox One. Vše výše zmíněné se týká pouze Series X, protože menší a levnější Series S nemá Blu-ray mechaniku a je odkázán pouze na digitální obsah.

4K a 8K rozlišení – potřebuji k hraní na Series X 4K TV?

Series X sice cílí na 4K rozlišení a 60 fps a v příštích letech bude v této konfiguraci běžet pravděpodobně většina her, nutně však ke hraní 4K televizi nepotřebujete. Series X podporuje i 1080p (Full HD) nebo dokonce jen 720p (HD ready) rozlišení, takže vám postačí televize podporující tato rozlišení. Je však třeba mít na paměti, že se tím výrazně ochudíte o grafický zážitek, za který může nejen rozlišení, ale i další technologie moderních televizí, jako je HDR, lepší podání barev atd. V případě, že máte nebo si plánujete pořídit Series S, je 4K televize nutná ještě méně, konzole totiž cílí na rozlišení 1440p. 

Na druhou stranu rozhodně není nutnost vlastnit televizi s rozlišením 8K. To sice Xbox Series X podporuje, avšak jde spíše o příslib do budoucna. V současnosti je, a dle našich odhadů ještě nějaký rok bude, hraní v 8K rozlišení pouze hudbou budoucnosti. V příštích letech můžeme v tomto rozlišení očekávat jen minimum her, které navíc budou patřit k jednodušším titulům s méně komplexními světy. Aktuálně lze 8K využít zejména při sledování filmů, ty se již v tomto rozlišení natáčí. Protože však Blu-ray mechanika Series X podporuje nejvýše 4K , takový film budete muset mít pouze v digitální podobě. V současnosti jsou navíc 8K televize stále velmi drahé a rozdíl v rozlišení mezi 8K a 4K televizí jde poznat pouze v případě výrazně větší úhlopříčky. 

Televize podporující 4K rozlišení jsou tak v současnosti naprosto vyhovující. Pokud byste si pro hraní na Series X chtěli 4K televizi pořídit, nestačí sledovat pouze údaj o rozlišení. Důležitá je také podporovaná obnovovací frekvence, kdy vám bohatě postačí dnes běžný standard 50 Hz (pro 60 fps). Podpora 100 Hz (pro 120 fps) bude výhodou a na rozdíl od 8K rozlišení některé hry 120 fps podporují už nyní (byť je jich stále velmi málo a jde o zpětně kompatibilní tituly z předchozí generace konzolí). Rozhodně však nejde o nutnost. Rovněž sledujte podporu HDR, a to alespoň ve verzi 10, či odpovídající varianty jako Dolby Vision, HLG nebo Advanced HDR. Důležitá je také podpora HDMI 2.1, pouze tento standard totiž zpřístupní 4K a 8K rozlišení, HDMI 2.1 pak musí podporovat také váš HDMI kabel (je součástí balení konzole Xbox Series X) určený k propojení konzole a televize.

Xbox Series X; screenshot: srovnání rozlišení
Xbox Series X; screenshot: hardware
Tvar Xboxu Series X a uspořádání komponent se podle Microsoftu odvíjí především od snahy dosáhnout co nejefektivnějšího chlazení.

Xbox Series X: Ovladač Xbox Wireless Controller a další příslušenství


Zatímco Sony se s ovladačem DualSense pro PlayStation 5 snaží vydat cestou revoluce, Microsoft vsází na mírnou evoluci oblíbeného ovladače z Xboxu One. Nová verze tohoto gamepadu si zachovává všechny charakteristické rysy, ale přidává několik vylepšení vycházejících z Xbox One Elite 2 ovladače, kam patří kupříkladu nový směrový kříž. Celkově se úpravy nesou ve jménu lepších materiálů, které najdeme kupříkladu na analogových páčkách nebo spouštích, a drobných úprav ergonomie, kam se řadí především zahnutější tvar triggerů. Největší novinkou je nové Share tlačítko sloužící k rychlému pořizování screenshotů a videí z hraní.

Xbox Wireless Controller; screenshot: D-pad Xbox Wireless Controller; screenshot: trigger Xbox Wireless Controller; screenshot: share tlačítko
Nejnovější generace ovladače doznala jen minimálních změn. Nejzásadnější novinkou je přidané Share tlačítko.

S ovladačem Xbox Wireless Controller pak souvisí také technologie Dynamic Latency Input (DLI), díky níž má nový Xbox gamepad odesílat data do konzole častěji, což by mělo snížit prodlevu mezi zmáčknutím tlačítka a následnou akcí ve hře. Po vzoru předchozích verzí je i nejnovější Xbox ovladač poháněn dvěma tužkovými AA bateriemi, i tentokrát však je možnost dokoupit dobíjecí baterii. Výdrž ovladače se odvíjí od použitých baterií, v případě těch kvalitnějších tužkových se může výdrž ovladače vyšplhat až k 30 hodinám. Gamepad je kompatibilní s konzolemi Xbox One, Xbox Series X/S i PC a OS Android a iOS. Prodává se v bílé (robot white), černé (carbon black), modré (shock blue), červené (pulse red), křiklavě zelené (electric volt) a červeno-černé (daystrike camo) variantě za 1 599 Kč. Časem bychom se také mohli dočkat díky službě Xbox Design Lab možnost navrhnout si vlastní ovladač, tato služba však u nás zatím není dostupná. Rozměry ovladače jsou (Š x V x H) 200 mm x 200 mm x 40 mm a váží 200 g.

Obsah balení a další příslušenství

V balení najdete:

 • konzoli Xbox Series X
 • HDMI 2.1 kabel
 • napájecí kabel
 • Xbox Series ovladač
 • dvě AAA baterie do ovladače

Obsah balení Xboxu Series X je hodně strohý a oproti zavedeným zvykům neobsahuje například sluchátka s mikrofonem. Naopak je třeba pochválit velmi vkusné balení samotné konzole, které působí prémiovým dojmem a její rozbalování je na poměry konzolí zajímavým zážitkem. V balení také nenajdete stojánek ke konzoli, ten je totiž na pevno přidělán ke spodní straně Series X. 

Kromě vylepšeného Xbox Series ovladače Microsoft nepřipravil žádné další nové příslušenství. Se Series X i Series S jsou však kompatibilní všechny předchozí oficiální doplňky, včetně všech Xbox ovladačů, sluchátek a dalšího příslušenství. Společnost Seagate pak ve spolupráci s Microsoftem vytvořila externí 1 TB NVMe SSD disk a jde v současnosti o jediný externí SSD disk, který nabízí stejné vlastnosti jako vnitřní SSD disk konzole Series X.

Xbox Series X/S; screenshot: ovladače Xbox Series X/S; screenshot: ovladače

Ovladač se zatím prodává v těchto šesti barevných variantách.

zdroj: Microsoft

Xbox Series X: Uživatelské rozhraní


Informace v této kapitole platí pro Series X i Series S:

Uživatelské prostředí (tzv. dashboard) konzole Xbox One se v posledních letech průběžně měnilo, někteří majitelé Xboxu jsou tak z neustálých změn otrávení, zatímco jiní si postupný vývoj chválí a snad právě i díky tomu, že Microsoft na rozhraní Xboxu One neustále pracoval, nebude přechod na Xbox Series X/S nikomu činit problém. Microsoft se totiž zavázal, že bude hráčům klást co nejmenší bariéry, uživatelské rozhraní Xboxu Series X/S a Xboxu One je tedy naprosto stejné. Majitelé Xboxu One ho dokonce mohli používat ještě předtím, než Series X/S dorazil na trh.

Xbox Series X/S; screenshot: uživatelské prostředí
Nová verze uživatelského prostředí je velmi podobná svému předchůdci, je však intuitivnější a rychlejší.

Nové uživatelské rozhraní opět využívá velké dlaždice jako jeho předchozí verze, celá nabídka však není rozdělena na jednotlivé stránky, mezi kterými jsme se pohybovali ve velké horizontální nabídce. Namísto toho jsou všechny záložky jako poslední spuštěné hry a aplikace, obchod, Game Pass a další stránky umístěny pod sebou a plynule na sebe navazují. Hlavní strana je věnována téměř pouze hrám, avšak s možností připnout si mezi karty libovolné aplikace či další nabídky. Nové uživatelské rozhraní působí velmi intuitivně, přehledněji než předchozí verze a pohyb v něm je plynulejší.

Některé funkce ale na Xboxu One dostupné nejsou, jako například Quick Resume. Tuto funkci pohání na Xboxu Series X/S rychlý SSD disk umožňující téměř okamžitě přepínat mezi několika spuštěnými hrami, jejichž počet je závislý zejména na jejich velikosti a složitosti. Quick Resume dokonce funguje i v případě, že konzoli úplně vypneme. Po jejím spuštění bude možné vrátit se do hry přesně tam, kde jsme přestali, jako když si na YouTube pouze pozastavíte video. 

Řada novinářů i hráčů považuje právě tuto funkci za jednu z největších novinek nadcházející konzolové generace. Uživatelské prostředí Xboxu Series X/S je lokalizováno do českého i slovenského jazyka.

Xbox Series X|S – Official Next-Gen Walkthrough – Full Demo [4K]

Microsoft v jednom videu představuje uživatelské rozhraní konzole a jeho nové funkce, včetně Quick Resume.

Xbox Series X: Čeština, česká lokalizace


Informace v této kapitole platí pro Series X i Series S:

Zatímco uživatelské prostředí Xboxu Series X/S je přeloženo do češtiny, v případě exkluzivních her zatím nebyl žádný oficiální překlad oznámen. Na rozdíl od Sony Microsoft nemá jednotnou politiku, která by zaručovala alespoň české titulky u vlastních titulů. Většina velkých značek jako Gears of War (nyní pouze Gears) nebo Halo na konzolích Xbox české titulky ani dabing nepodporuje. Najdou se ale i výjimky, jako třeba série Forza Motorsport, která nabízí české titulky už od druhého dílu. Prozatím to tedy vypadá, že i nadále bude záležet na vývojářích, jestli jejich hry pro Xbox Series X budou české titulky podporovat. Česká lokalizace Xbox exkluzivit není ničím zaručena.

Xbox Series X: Zpětná kompatibilita


Informace v této kapitole platí pro Series X i Series S:

Xbox Series X/S čerpá z dlouholetého vývoje zpětné kompatibility v Microsoftu, na těchto konzolích tak spustíte všechny Xbox, Xbox 360 a Xbox One hry, které v současnosti Xbox One podporuje, kromě pohybových titulů vyžadující Kinect. V praxi tak jde o všechny Xbox One hry a velké množství titulů z Xboxu 360 a prvního Xboxu. Řádově jde o tisíce her, podpora se přitom týká jak digitálních verzí, tak i fyzických kopií na Blu-ray discích. Digitální verze her se v konzoli zobrazí ihned po přihlášení k účtu, v případě fyzických kopií postačí vsunout Blu-ray disk do mechaniky a hra se spustí jako obvykle. Druhá z možností se samozřejmě týká pouze Series X, levnější Series S totiž nemá Blu-ray mechaniku. Všechny zpětně kompatibilní tituly pak zkrášlí funkce Auto HDR, která zvýší dynamický rozsah u SDR textur. U vybraných her se pak hráči mohou těšit na vyšší rozlišení, dvojnásobný až čtyřnásobný framerate díky funkci FPS Boost a šestnáctinásobné filtrování textur Více jsme se tomuto tématu věnovali zde.

Xbox Series X/S; screenshot: zpětná kompatibilita
Konzole Xbox Series X a Series S podporují několik tisíc her z předchozích generací konzolí Xbox.

Microsoft u svých her rovněž umožňuje tzv. cross-gen multiplayer, díky němuž mohou společně hrát majitelé Xboxu One a Series X/S. U ostatních her pak bude záležet na samotných vývojářích. Například Destiny 2 nebo Call of Duty: Black Ops Cold War mezigenerační multiplayer podporuje. Zároveň všechny tituly, které budou v programu Smart Delivery, nabídnou mezigenerační podporu uložených pozic, takže je lze přenést z Xboxu One na Series X/S. To se týká všech Microsoft exkluzivit, jejíž účast je v programu Smart Delivery povinná. Pro hry od dalších vývojářů je účast v programu dobrovolná. Více se programu Smart Delivery věnujeme v kapitole Hry. Z Xboxu 360 jde uložené pozice přenést zdarma pomocí cloudu.

Co se příslušenství týče, s Xbox Series X/S je kompatibilní všechno oficiální Xbox One příslušenství, které lze ke konzoli připojit, ať už pomocí kabelu, či bezdrátově. Na Series X/S tak můžete používat Xbox One ovladače, sluchátka a další periferie. Na rozdíl od PlayStationu 5 půjde se starším Xbox One ovladačem hrát na Series X/S všechny hry, i ty nejnovější. Rovněž je naopak možné nový Xbox Wireless Controller připojit k Xboxu One. U neoficiálního příslušenství Microsoft negarantuje kompatibilitu a je tak třeba informovat se přímo u výrobce.

FPS Boost, Auto HDR a Heutchy metoda – co přináší automatické vylepšení starších her

Microsoft v rámci zpětné kompatibility hojně využívá pokročilých nástrojů, které bez nutnosti vlastnit kód hry dokáží daný titul po vizuální a technické stránce výrazně vylepšit. Jedním z nejzajímavějších nástrojů je FPS Boost, který aktuálně u téměř stovky her z Xboxu One zdvojnásobí nebo dokonce až zčtyřnásobí snímkovací frekvenci. Starší hry tak na Series X můžete hrát v 60 fps nebo dokonce 120 fps. Kompletní seznam her podporující FPS Boost najdete zde. Řada z nich je dostupná v knihovně Xbox Game Pass.

Z dalších nástrojů zaujme také Heutchy metoda, která naopak dokáže u starších her bez zásahu do kódu zvýšit rozlišení ze 720p nebo dokonce 360p na 4K (na Series S 1440p). Obdobným způsobem pak funguje také Auto HDR, další technologie, která bez zásahu vývojářů hry dokáže SDR textury převést do textur s vysokým dynamickým kontrastem (HDR). Vypínat či zapínat tyto nástroje můžete v sekci Možnosti kompatibility (Compatibility options) v nabídce Spravovat hru a doplňky (Manage Game).

Xbox Series X/S; screenshot: FPS boost, auto HDR

Xbox Series X: Virtuální realita


Informace v této kapitole platí pro Series X i Series S:

Podobně jako Xbox One, také Series X/S nepodporuje žádnou formu virtuální reality, a to i přesto, že Microsoft má vlastní platformu Windows Mixed Reality kombinující virtuální realitu (VR) a rozšířenou realitu (AR). Postoj Microsoftu je však dlouhodobě takový, že majitelé konzolí Xbox o virtuální realitu nestojí, a proto se zaměřují na její vývoj pouze na PC platformě. Názor Microsoftu se samozřejmě může do budoucna změnit, v nedávné době například došlo k objevení souboru s názvem „Scarlett_VR“ v aktualizaci leteckého simulátoru Microsoft Flight Simulator, přičemž právě Scarlett bylo původní označení Xboxu Series X. Jisté ale prozatím je, že v nejbližší době se virtuální reality na Xboxu Series X/S nedočkáme.

Windows Mixed Reality; screenshot: cover
Virtuální realitě s prvky AR od Microsoftu se na PC daří, jednou bychom se jí tak skutečně mohli dočkat i na konzolích Xbox.

Xbox Series X: Streamování, cloudové hraní


Informace v této kapitole platí pro Series X i Series S:

Velkou předností konzolí Xbox je digitální půjčovna her Xbox Game Pass, která od září 2020 umožňuje také streamovat hry díky službě Microsoft xCloud. Ta je součástí nejvyššího předplatného Xbox Game Pass Ultimate, které za 339 Kč měsíčně umožní právě mimo jiné streamovat více než 150 her z knihovny Xbox Game Pass. Streamování přes xCloud je nicméně v tuto chvíli dostupné pouze pro přenosná zařízení s OS Android, iOS a PC, Xbox Series X/S streamovací službu xCloud momentálně nepodporuje. Začátkem léta xCloud dorazil na PC s Windows 10 a iOS a podle předešlých slibů vedoucího Xbox divize Phila Spencera bychom se této funkce měli dočkat v budoucnu také na konzolích Xbox. Naše první dojmy z testování xCloudu najdete zde.

Už nyní však Microsoft umožňuje ze svého Xboxu Series X/S, ale také Xboxu One, udělat s trochou nadsázky vlastní streamovací server. Díky funkci Xbox Remote Play můžete hrát na přenosných zařízeních s Androidem a iOS nebo PC tituly, které máte v konzoli nainstalované, a to včetně „půjčených“ titulů z knihovny Game Passu. Postačí vám aplikace Xbox nainstalovaná v mobilu, tabletu či na PC, přičemž jak koncové zařízení, tak Xbox konzole musí být připojena k internetu. K zařízením s Androidem, iOS či Windows a Mac OS lze připojit ovladač a pokračovat v hraní třeba v momentu, kdy nemůžete být přímo před televizní obrazovkou.

xCloud; screenshot: cover
Microsoft v červnu 2021 nahradil ve svých cloudových serverech Azure hardware postavený na konzolích Xbox One S za komponenty použité v konzoli Xbox Series X, díky čemuž nyní běží nejnovější hry pomocí xCloudu hladce i na PC. Stačí vám jen rychlé internetové připojení.

Xbox Series X: Multimédia a aplikace


Informace v této kapitole platí pro Series X i Series S:

Xbox One se stal kromě herní konzole také multimediálním centrem a Series X/S pokračuje v jeho šlépějích. Oproti konkurenčnímu PlayStationu 5 nabídne větší i rozmanitější paletu multimediálních služeb a aplikací, řada z nich je ovšem určena pouze pro americký trh a u nás tak nebudou podporovány. Služby nejsou součástí operačního systému a jejich aplikace je nejdříve nutné stáhnout z obchodu. Níže najdete seznam těch nejvýznamnějších a nejdůležitějších, kompletní seznam najdete zde.

 • Netflix
 • Disney+
 • Apple TV
 • HBO Max
 • Spotify
 • YouTube
 • YouTube TV
 • Amazon Prime Video
 • Hulu
 • NBC Peacock
 • Vudu
 • Twitch
 • Sky Go
 • NOW TV
 • Sky Ticket

a další…

Xbox Series X (RECENZE) – Ohromující výkon, který není pro každého

• Recenze: 29. ledna 2021 • Autor: Radovan Holovský (AlzaTech)

Microsoft vyrazil vstříc deváté generaci konzolí rovnou se dvěma favority. Recenzi na menší a méně výkonný Xbox Series S jste si už mohli přečíst a nyní je čas podívat se na Series X – nejvýkonnější konzoli nejen od Microsoftu, ale napříč všemi platformami. Není pochyb o tom, že Series X je po stránce výkonu videoherní bestie, která se Microsoftu povedla i po stránce softwaru, u herních konzolí ale nemusí být výkon vše… co tím myslím? To zjistíte v naší recenzi konzole Xboxu Series X.

 • 0:00 - Xbox Series X: Y/N?
 • 0:21 - Pár mouder na začátek...
 • 1:25 - Design... aneb nový neznamená lepší!
 • 2:24 - Teploty a hlasitost konzole
 • 2:47 - Porty a všechno Xko nabízí
 • 3:05 - Staronový ovladač
 • 3:46 - Pro koho je Xko určené!?
 • 4:03 - Masivní výkon pro ten nejlepší herní zážitek
 • 5:06 - Grafika her a jak moc vás vtáhne do děje!?
 • 5:38 - Ray-Tracing - kde ho lze najít?
 • 6:09 - Uživatelské prostředí a jeho plynulost
 • 7:05 - Rychlost konzole a funkce "Quick Resume"
 • 8:09 - SSDčko a vnitřní kapacita konzole
 • 8:56 - Hry, aneb to největší mínus celýho Xboxu
 • 9:42 - Xbox Game Pass - nejlepší služba ever!
 • 10:44 - Stojí nový Xbox Series X vůbec za to?
 • 11:53 - Závěr a poděkování
Kapitoly videa...
i Druhý pohled na Xbox Series X...

(Update 22. 4. 2021) Recenzi Xboxu Series X od kolegů z AlzaTechu jste již pravděpodobně viděli, zatímco oni se však přesunuli k dalším výkvětům moderních technologií, pod našimi televizemi se konzole Xbox Series X a její konkurent PlayStation 5 usadily dlouhodobě. Po několikaměsíčním používání nejvýkonnějšího Xboxu bychom vám chtěli nabídnout trochu jiný pohled na konzoli samotnou nebo na problém nedostatku exkluzivních her. Odlišně bychom také odpověděli na otázku, pro koho Microsoft konzoli vlastně vyrábí a také trochu podrobněji rozebereme její (ne?)jistou budoucnost. Přečtěte si náš komentář.

Obsah článku

 1. Jen ohromující výkon nestačí
 2. Vzhled, konektivita a chlazení
 3. Oblíbený Xbox ovladač doznal minima změn
 4. Vysoký výkon pro náročné hráče
 5. Podpora nejen 4K, 60 fps a ray-tracingu
 6. Načítání her je díky SSD disku bleskurychlé
 7. Absenci exkluzivních her zachraňuje skvělý Game Pass
 8. Vyplatí se koupit Xbox Series X?
 9. Recenze Xbox Series X: závěrečné hodnocení

Jen ohromující výkon nestačí


Nejde o to, že by Xko bylo špatné – to vůbec – přeci jen, je to nejvýkonnější herní konzole na trhu, která hravě zvládá 4K rozlišení – dokonce ve speciálních případech i 8K hraní při stabilních 120 snímcích za sekundu. Což je mezi námi naprosto úžasné, o tom žádná. Ale zkrátka a dobře mě ta konzole nepřesvědčila o tom, že bych si ji musel nutně pořídit... ne, když tady máme menší a levnější Xbox Series S nebo PlayStation 5 od Sony. Přesto se vám pokusím představit, co nový Xbox Series X nabízí a jaké jsou jeho možnosti – leč mějte na paměti, že takové věci, jako je třeba uživatelský rozhraní nebo ovladač, vezmu skokem. Primárně z toho důvodu, že tam zas tak moc změn nemáme a věnoval jsem si jim už v recenzi Xbox Series S

Vzhled, konektivita a chlazení


Budu citovat Matouše, který ve své recenzi na PlayStationu 5 zase citoval někoho jiného: „černou krabici zvládne udělat každej, ale udělat něco jako PlayStation 5, to chce odvahu“ …. eeeh, NE! Odvaha je sice hezká věc, ale když ve finále vyplivnete nesymetrickou futuristickou splácaninu, tak vám to stejně moc nepomůže. Microsoft vsadil na jistotu a předhodil nám tady ten černej monolit z Vesmírné Odysey, který prostě miluju. Jak se říká, v jednoduchosti je krása a tenhle černý kvádr mi doma zapadl naprosto kamkoliv... do ložnice, do obýváku, i vedle monitoru k PC. Jasně, je trochu větší než bílé tranzistorové Sko, vlastně skoro 2x větší, ale i tak je Xbox Series X překvapivě skladný. Pokud jde o to, jak konzoli postavit, osobně se mi líbí, když stojí klasicky vertikálně. Je elegantnější a navíc je tak vidět i ikonický, zeleně podbarvený ventilátor (a ne, pinpongáč se nad ním neudrží).

Xbox Series X; foto: vertikální poloha Xbox Series X; foto: horizontální poloha

Stejně jako předchozí stroje značky Xbox, také Series X lze umístit klasicky „na stojáka“ nebo konzoli položit.

zdroj: vlastní

Pokud jde o teploty a hlasitost při hraní, tak to Microsoft vyřešil naprosto perfektně a vy prakticky ani nevíte, že je Xbox zapnutý. Navíc i po několikahodinové pařanské seanci byla konzole pouze teplá, ale rozhodně ne přehřáta. Popravdě, moje herní PC topí při Cyberpunku několikanásobně víc. Takže ventilace a chlazení odvádějí sakra dobrou práci. Co se konektivity týče, na zadní straně máme 2x USB pro připojení externího disku a dalšího příslušenství, HDMI výstup, slot pro externí SSD disk, port na připojení k internetu a přípojku do proudu. Vepředu je potom další USB pro připojení sluchátek nebo ovladače a samozřejmě taky Blu-ray mechanika, kterou menší Series S záměrně nemá.

Oblíbený Xbox ovladač doznal minima změn


Pokud jde o ovladač: původní model byl super a skvěle se držel – mimochodem, můj nejoblíbenější ovladač ever... takže, proč to měnit, že jo. Jedinou (dvojitou) změnou je drsnější povrch u triggerů a speciální tlačítko pro típání fotek a natáčení in-game videí. Což je věc, kterou údajně hráči hrozně chtěli, ale mezi námi, přijde mi to jako zbytečnost. Tak jako tak, ovladač je pořád stejný, a pokud máte doma nějaký starší kousek, tak i ten bude s Xkem kompatibilní. Jestli ale toužíte po revoluci v ovládání a haptice, tak si musíte pořídit konkurenční PS5.

Xbox Series X; foto: ovladač Xbox Series X; foto: ovladač, share tlačítko

Jednou z hlavních změn je nové Share tlačítko, jinak je ale ovladač v podstatě věrný svému předchůdci.

zdroj: vlastní

Vysoký výkon pro náročné hráče


Xbox Series X není na rozdíl od Ska pro casual hráče. Nebo takhle... je, ale přijde mi to jako zbytečné vyhazování peněz. Tahle konzole v sobě skrývá tak velký výkon, že by prostě byla škoda, kdyby většinu času ležela ladem a nehrálo se na ní. Nabízí totiž neskutečných 12 TFLOPů výkonu, spolu s 16 GB GDDR6 operační paměti a samozřejmě 1 TB SSDčko. Což je super, to je opravdu skvělý výkon a na té konzoli je to neskutečně znát. Je rychlá, jakože sakra HODNĚ rychlá, netopí, nezasekává se. Vše máte prakticky okamžitě hotové nebo načtené a co je nejlepší, můžete hrát hry na tu nejlepší dostupnou grafickou úroveň.

4K s podporou upscalingu až na 8K rozlišení je pecka, a když k tomu připočtete stabilních 60 a u vybraných her i 120 snímků za sekundu, máte o špičkovou zábavu na další roky bez problému vystaráno. Jen teda musíte hrát na 4K televizi a použít HDMI 2.1 kabel, abyste toto rozlišení i fps dostali do televize. Samozřejmě, pokud máte starší televizi, která podporuje třeba jen full HD rozlišení, pak samozřejmě ty hry stále budou vypadat skvěle, ale nedosáhnete na ten plný potenciál, který Xko nabízí, čímž se opět vracím právě k tomu, že pro běžného hráče může být tak vysoký výkon zbytečný.

Xbox Series X; foto: větrák, chlazení

Přestože je Series X aktuálně nejvýkonnější herní konzolí, co do hlučnosti či „topení“ to není vůbec znát. Věžovitý tvar s velkým větrákem v horní části konzole a zeleně zbarvenými průduchy skvěle odvádí teplo a zároveň upoutá pozornost svým designem.

zdroj: vlastní

Podpora nejen 4K, 60 fps a ray-tracingu


Když už jsem nakousl grafiku, tak musím říct, že hry tady vypadají skvěle, živě a někdy... někdy v některých momentech až děsivě reálně. Zrovna nedávno jsem na našem nadupaným 4K Samsungu zapnul NHLko a mě problesklo hlavou: „ty jo, to vypadá, jak kdybych se díval na skutečnej zápas v televizi“.  Bylo tam všechno – plynulý animace, odlesky, skvělý stíny... dokonce i sníh odlétávající od bruslí hráčů. Fakt jsem na to tu vteřinu dvě zíral s otevřenou pusou.

Asi se taky ptáte, co onen proklamovaný ray-tracing. Ten tady je, ale samozřejmě ho musejí v první řadě podporovat samotné hry, kterých v současné době moc není. Seznam momentálně čítá cca 17 her, mezi které patří například Gears 5, Call Of Duty: Black Ops Cold War nebo Watch Dogs Legion. Technologii ray-tracing však Series X stejně jako Series S podporuje přímo na hardware úrovni, nejde tedy o žádné polovičaté řešení, a naopak do budoucna jde o příslib vizuálně působivých her. Takže, když to shrnu: ať už budete hrát cokoliv, NHLko, Forzu, Ori nebo Battlefield, všechno tohle vypadá na nové konzoli od Microsoftu skvěle a skutečně je tady znát ten „next-gen“ feeling, na který jsme všichni čekali.

Xbox Series S a Series X jsou tady! Unboxing a naše první dojmy!

Series X vyčnívá mezi konkurencí kromě výkonu také svým balením. Co obsahuje a jak je konzole zabalena zjistíte v našem unboxingovém videu.

zdroj: vlastní

Načítání her je díky SSD disku bleskurychlé


To je navíc podpořeno i tím, jak je tahle nová generace rychlá. To, co Xbox Series X předvádí, je famózní výkon a je vidět, že nové SSDčko svoji práci odvádí sakra dobře. Systém je… no, „svižný“ je v tomto případě možná urážlivé slovo: je jako blesk! Nemáte tady žádné takové ty mikro prodlevy, nebo načítání obsahu v dalším okně, nic takového. Celé je to plynulé, rychlé a dělá to přesně to, co po tom chcete. Menu je přehledné, jednoduché a intuitivní. V zásadě tady máte dvě roviny – vertikální, kde skrolujete nabídkou her, nastavení, obchodu apod., a horizontální, na které se vám otevírají dlaždice s dodatečným obsahem a funkcemi. Například add-ony v MS Storu, pozvánky do skupin, komunitní informace atd. Navíc pokud již máte Xbox One, tak tohle menu možná dobře znáte, jelikož ho Microsoft pár měsíců zpět nasadil i na starší modely, aby byl přechod mezi novou a starou generací co nejplynulejší.

Každopádně, hlavní „gamechanger“ oproti minulé generaci je načítání her a funkce Quick Resume. Představte si, že si chcete po práci jít zahrát. Ničím se nezdržovat a rovnou na to vlítnout. Dobrá zpráva pro vás je, že Xko se vám do hlavního menu dostane za nějaké 4 vteřiny a následný spuštění jakýkoliv hry zabere maximálně asi 30–40 sekund. Což je například oproti mojí staré PS4 Slim, se kterou se dostanu do nějaké hry v řádu minut, docela raketový rozdíl. Naproti tomu funkce Quick Resume je zase o kus dál, jelikož dovolí přepínat mezi jednotlivými hrami v řádu několika jednotek sekund. Například přepnutí mezi NHL 20 a Gears 5 vám zabere zhruba 8 vteřin, což znamená, že pokud vás omrzí zabíjení emzáků a budete si chtít dát s ženou nebo synem partičku hokeje, nemusíte nic vypínat a zase zapínat, stačí pouze přepnout hru a než si váš protivník vůbec stihne vzít ovladač, jste ready. V současnou chvíli však Quick Resume nefunguje bezproblémově a některé hry se nepochopitelně začnou spouštět běžným (zdlouhavým) způsobem.

Mimochodem, zapomněl jsem na jednu věc, a to říct pár slov o úložišti, tedy SSDčku. Vy sice máte papírově 1 TB místa, ale reálně je to spíš 800 GB... což je „super“, protože vám skoro pětinu místa zabírá systém. Nicméně oněch 800 GB je i tak stále dost a například já mám na Xku nainstalovaných 12 her: Battlefield, Forzu Horizon 4, NHL 2020, Halo 5 a další, přičemž mám stále k dispozici nějakých 160 GB volného místa. Za sebe tedy musím říct, že s tím nemám jediný problém. Vždycky se totiž najde nějaká hra, která mě omrzí a která se dá smazat. Ale pokud by vám to bylo málo, dá se se dokoupit speciální 1TB SSD od společnosti Seagate, který vás však vyjde na cca 7000 Kč.

Xbox Series X; foto: porty, SSD rozšíření

M2 slot pro SSD disk se nachází na zadní straně. Na rozdíl od PlayStationu 5 tak není nutný zásah do těla konzole.

zdroj: vlastní

Absenci exkluzivních her zachraňuje skvělý Game Pass


Vraťme se ale trochu zpět. Říkal jsem, že i přesto, že je nový Xbox nadupaný a fakticky skvělý kousek hardwaru, tak mě nepřesvědčil o tom, že bych si ho musel nutně pořídit. Proč? Důvodem je jedna jediná věc: hry. Protože když si to tak vezmete, tak tady není jediný exkluzivní titul, kvůli kterému byste si Xbox museli pořídit. Jasně, máte tady Halo 5, Gears 5 nebo Forzu, to uznávám, že je sice hezký, ale všechny tyhle hry si můžete zahrát i na PC nebo Xboxu One. A přesně v tenhle moment pro mě Xbox ztrácí smysl.

Sony má u PlayStationu God of War, The Last of Us, Spider-Mana, Uncharted, Horizon: Zero Dawn atd... Všechno pecky, kvůli kterým stojí za to si PlayStation pořídit. Sakra, vždyť přesně kvůli těmhle hrám jsme si se ženou PSko před pár lety koupili. Avšak stále je tady malé světýlko naděje a to je Xbox Game Pass – což je služba, která vám za měsíční nebo roční poplatek nabídne přístup ke stovkám her napříč celou historií konzole Xbox. Najdete tady všechny žánry a typy her: casual, sportovní, závodní, RPGčka, střílečky… prostě všechno a v mnoho případech i AAA hry, které v Game Passu najdete hned v den vydání. Tahle služba navíc nabízí dva režimy: základní, kdy máte vše, co jsem právě vyjmenoval, nebo Ultimátní, ve které máte navíc i podobnou knihovnu her na PC a navíc dostane přístup ke hrám ze služby EA Play (NHL, FIFA, Battlefield atd.), plus vám to umožní streamovat hry do telefonu nebo tabletu přes Microsoft xCloud. Takže, pokud bych si šel koupit Xbox Series X, tak jedině s Game Passem, protože díky tomu bych měl zaručenou zábavu na stovky a stovky hodin.

Xbox Series X; foto: konzole a ovladač Xbox Series X; foto: logo

Dílenské zpracování je na vysoké úrovní. Plasty konzole nevržou, vše pevně drží a absence lesklých ploch vám zaručí, že tělo konzole zůstane bez otisků prstů.

zdroj: vlastní

Vyplatí se koupit Xbox Series X?


Pojďme si to shrnout – stojí nový Xbox Series X za to? Tak jasně že stojí! Pokud jste od narození Microsofťák a držíte se Xboxu, tak do toho jděte, ta konzole vám do další generace s přehledem vydrží a nebudete litovat. Vy Xboxáři moc dobře víte, do čeho jdete, a jdete do toho dobrovolně a s láskou. Vy ostatní – PSkaři a lidi, co žádnou herní konzoli ještě nemáte, tak vám poradím dvě věci:

Buď si kupte novou PS5ku, kde máte podobný výkon, nový a skutečně průlomový ovladač a hlavně tunu exkluzivních skvělých příběhových her, které si jinde nezahrajete NEBO se poohlédněte po menším sourozenci Xka... tedy modelu S, který stojí o polovinu méně a je to ideální konzole pro casual hráče nebo lidi, kteří chtějí díky Game Passu hrát hodně her za málo peněz a nepotřebují nejlepší grafiku. Xko je sice skvělý a výkonný, ale bez zajímavých her, který z něj dostanou jeho maximální výkon, je podle mě tak trochu zbytečný.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Xbox Series X: závěrečné hodnocení


Xbox Series X; recenze

Xbox Series X

Herní konzole

Xbox Series X má téměř vše, co by nová generace herních konzolí měla mít. Trnem v oku je mi ale trochu vysoká pořizovací cena a nedostatek exkluzivních titulů. Pokud jste rozený Xboxář a fanoušek Microsoftu, tak prosím. Xbox Series X je přesně pro vás a na 100 % vám bez problémů vydrží do další generace konzolí. V opačném případě ale raději popřemýšlejte o konkurenčním PlayStationu 5.

Klady

 • Krásný a elegantní design
 • Rychlost načítání her a systému díky SSD
 • Vysoký výkon
 • Quick Resume
 • Podpora 4K a 8K upscalingu
 • Možnost zpětné kompatibility Xbox, Xbox 360 a Xbox One her
 • Xbox Game Pass

Zápory

 • Vysoká cena (pro casual hráče)
 • Minimum exkluzivních her
Radovan Holovský

Radovan Holovský

Obyčejný chlapec, jehož snem bylo vytvářet profesionální 3D modely pro filmy a počítačové hry. Místo toho jsem již několik let redaktorem Youtube kanálu AlzaTech, kde si hraji s těmi nejnovějšími technologickými hračkami, píšu scénáře a natáčím videa. Jo a taky miluju pizzu, nesnáším houby a jsem typický nerd s nadváhou a brýlemi. Sledujte Alzatech a mějte se! :)

Xbox Series X: Druhý pohled na nejvýkonnější herní konzoli na světě (KOMENTÁŘ)

• Komentář: 22. dubna 2021 • Autor: Filip Němec

 1. Poměr cena/výkon, o kterém se nám nesnilo
 2. Ovladač je nečekaně velká slabina Xboxu
 3. UX/UI design je pro Microsoft stále oříšek
 4. Rozšíření SSD úložiště je snadné, ale drahé
 5. Prvotřídní zpětná kompatibilita
 6. Xbox Game Pass, svatý grál Microsoftu
 7. To nejlepší na Xboxu nás teprve čeká
 8. Komu se vyplatí koupit Xbox Series X?
 9. Series X čeká skvělá budoucnost

Poměr cena/výkon, o kterém se nám nesnilo


V tuto chvíli už nelze pochybovat o tom, že po technické stránce je Xbox Series X tím nejlepším, co aktuálně herní trh nabízí. V úhledném těle připomínající kvádr tepe procesor AMD architektury Zen 2 s 8 jádry a taktem 3,8 GHz, o grafiku se pak stará rovněž čip od AMD řady RDNA 2 s 52 jádry s taktem 1,825 GHz. Pokud jste technický geek, pravděpodobně vám nad těmito údaji ukápne, slina a to zejména když zjistíte, že za to vše (a k tomu ještě 1TB SSD) zaplatíte „pouze“ 13 499 Kč.

Pokud vám tato matematika nedává smysl, je třeba zdůraznit, že výrobci své konzole minimálně z počátku dotují, a právě díky tomu může Xbox Series X nabídnout tak skvělý poměr ceny a výkonu. Kdybyste si totiž chtěli sestavit stejně výkonné PC, vyjde vás to na minimálně na dvojnásobnou, spíše ale až trojnásobnou částku.

Xbox Series X; screenshot, technologie

Přiblížit výkon konzole lze méně technicky založeným hráčům také následovně: Series X vládne výpočetním výkonem 12,15 TFLOPs, přičemž Xbox One X, vylepšená verze Xboxu One, nabízí 6 TFLOPs a původní Xbox One pouze 1,4 TFLOPs. Takže aniž byste věděli, jak se teraflopy počítají, čistě ze srovnání absolutních hodnot je obrovský výkon konzole evidentní.

zdroj: Microsoft

Ovladač je nečekaně velká slabina Xboxu


Protože mám doma už několik měsíců obě next-gen konzole, chtěl bych zdůraznit něco, co Radovan ve své recenzi jen letmo zmínil. Nový Xbox ovladač sice rozhodně není krok zpět, ale také ne krok kupředu, a to v okamžiku, kdy Sony ve vývoji ovladače koplo do vrtule a předhonilo Microsoft minimálně o jednu generaci. Haptická odezva i adaptivní triggery přináší zcela nový zážitek z hraní a poslední multiplatformové mezigenerační tituly jako Dirt 5, Control nebo Assassin’s Creed Valhalla naznačují, že vývojáři těmto technologiím přicházejí na chuť.

I když ale vývojáři haptickou odezvu nijak nevyužijí, i klasické vibrování ovladače je na PlayStationu 5 daleko příjemnější a přirozenější. Vibrace na Xbox ovladači působí najednou dost těžkopádně a mě naopak ze hry často spíše vytrhují, než aby mě do ní více vtáhli. Že Microsoft zaspal, ostatně naznačuje i skutečnost, že se hráčů ptá, jestli by podobné funkce chtěli také na Xboxu. Ano, určitě bychom je chtěli! Velmi chválím alespoň nové share tlačítko pro típání screenshotů a záznam videa, nahrazující původní krkolomný proces… a naopak stále nechápu, proč kulaté Xbox tlačítko stále tak výrazně svítí. Při hraní v noci si musím ovladač schovávat pod deku, aby mi nesvítil do obličeje.

Xbox Series X; screenshot, ovladač

Zhodnocení skutečnosti, že je ovladač i tentokrát na dvě tužkové baterie, už nechám čistě na vás, protože jak zastánci, tak i odpůrci tohoto systému mají dobré argumenty. Já patřím spíše k tomu táboru, který tvrdí, že v 21. století jsou tužkové baterie už trochu pasé.

zdroj: Microsoft

UX/UI design je pro Microsoft stále oříšek


Krátce se ještě zastavím u prostředí konzole, které si zachovává jakési microsoftí stigma, kdy funkčností i designem často připomíná přešlapy ze stolních Windows, jako jsou ošklivé a matoucí nabídky, či zbytečná komplikovanost některých procesů. Rovněž zůstávají zásadní neduhy z jeho předchozí verze, a sice jeho přílišná robustnost a složitost. Výsledkem je například to, že řada funkcí jako galerie her, nastavení nebo obchod, jsou samostatné aplikace, jež se díky SSD disku sice načítají rychle, ale stále musíte na jejich spuštění čekat, zatímco v případě PS5 je vše součástí uživatelského rozhraní a plynule přeházíte z menu do nabídky a podobně. Popravdě jde ale o mouchy, kterých si všimnou jen konzoloví harcovníci. Pokud jste méně nároční a chcete zkrátka jen to, aby vám konzole dobře sloužila, uživatelské rozhraní Series X se vám bude líbit.

Rozšíření SSD úložiště je snadné, ale drahé


Zastavme se ještě u SSD disku, respektive možnosti rozšířit si vnitřní úložiště. Tady se naopak vrátím k vynikající technické stránce konzole, protože zde Microsoft porazil Sony ve všech směrech. Vnitřní 1 TB SSD uložiště totiž lze rozšířit rovněž 1 TB SSD diskem, který se jednoduše zasouvá do portu na zadní straně konzole a je k dostání již ode dne vydání konzole samotné, zatímco v případě PS5 si musíme počkat až na léto, kdy Sony odemkne slot pro SSD disky. Ten je ale uvnitř konzole a čeká vás tak trocha té manuální práce. Microsoft navíc připravil ve spolupráci s firmou Seagate SSD disk stejných vlastností jako je ten schovaný uvnitř konzole, zatímco Sony se spoléhá na výrobce třetích stran a jejich disky nemusí být kompatibilní. Právě i perfektní optimalizace ale znamená, že Seagate Storage Expansion Card vás vyjde na více než 6000 Kč.

Xbox Series X; screenshot, ssd

SSD od společnosti Seagate funguje na stejné technologii jako interní SSD v konzoli a jde tak ve své podstatě o rozšíření vnitřního úložiště, u kterého nemusíte řešit absolutně žádné problémy spojené s kompatibilitou.

zdroj: Microsoft

Ke konzoli lze připojit také externí pevný disk, z něj však spustíte pouze zpětně kompatibilní hry ze starších Xboxů, zatímco ty nové tam lze alespoň odložit, aby nezabíraly místo na SSD. Ani to konkurenční PS5 dlouho neuměl. Dalším benefitem SSD na Series X je funkce Quick Resume umožňující rychle přepínat mezi několika spuštěnými hrami, aniž by se musely znovu načítat, což je další věc, co PS5 nezvládá, přestože papírově je PS5 SSD disk zhruba dvojnásobně rychlejší. Někdo by mohl namítnout, že s tak rychlým načítáním her funkce jako Quick Resume ztrácí smysl, ale v praxi tomu tak není. Quick Resume je fantastická „fíčura“, kterou majitelé PlayStationu 5 mohou novým Xboxům jen závidět.

Prvotřídní zpětná kompatibilita


Trumfem Xboxu Series X, ale také Series S je perfektně zvládnutá zpětná kompatibilita. Na obou těchto konzolích totiž spustíte všechny Xbox, Xbox 360 a Xbox One hry, které v současnosti Xbox One podporuje, kromě pohybových titulů vyžadující Kinect, zatímco PS5 podporuje hry pouze z PS4. Slovy čísel jde o tisíce her, podpora se přitom týká jak digitálních verzí, tak i fyzických kopií na Blu-ray discích. To ale není všechno, Microsoft vyvinul řadu technologií vylepšujících starší hry, aniž by na ně vývojáři museli sáhnout. Funkce Auto HDR u všech her zvýší dynamický rozsah textur, zatímco některé tituly automaticky nabídnou vyšší rozlišení, a šestnáctinásobné filtrování textur. Nově také Microsoft vypustil funkci FPS boost navyšující u některých titulů (spíše novějších) framerate.

Xbox Series X; screenshot, příslušenství

S Xbox Series X je kompatibilní všechno oficiální Xbox One příslušenství, které lze ke konzoli připojit, ať už pomocí kabelu, či bezdrátově.

zdroj: Apple Insider

Xbox Game Pass, svatý grál Microsoftu


Series X na zpětnou kompatibilitu musí vsázet zejména nyní v prvních měsících života, kdy exkluzivit pro Xbox konzole je poskrovnu. Skoro by se až zdálo, že Microsoft vydal nový Xbox tak nějak z povinnosti, jen kvůli tomu, že vycházel i konkurenční PlayStation 5. Ten nabídl alespoň dvě PlayStation exkluzivity, zatímco Xbox měl na launch kulatou nulu. Ovšem ruku na srdce, start této konzolové generace byl celkově co do exkluzivních her hodně slabý. Sackboy: A Big Adventure rozhodně není pecka, kvůli které by se PS fanoušci předbíhali u půlnočního předprodeje a nový Spider-Man: Miles Morales je sice skvělý, ale nic zásadního nepřinesl.

V pozadí toho všeho ale stojí Xbox Game Pass, ultimátní služba, jež v současnou chvíli nemá konkurenci. Za 339 Kč měsíčně dostanete k dispozici rozsáhlou knihovnu her čítající stovky titulů, které lze hrát na Xbox konzolích, PC a streamovat z cloudu do Android zařízení (a brzy snad i do PC). Game Pass navíc obsahuje všechny významné Microsoft exkluzivity, přičemž ty nové (jako například nadcházející Halo Infintie, Hellblade 2: Senua's Saga nebo Forza Motorsport), se v knihovně objeví ihned, jakmile vyjdou, takže i kdybyste si z celé knihovny zahráli jen jednu jedinou hru, ušetříte stovky korun. Jako celek tak Series X a Game Pass funguje skvěle – knihovna nabízí dostatek vynikajících her (Microsoft do služby nepřidává žádná druhořadá díla) a navíc si je můžeme zahrát v mnohdy té nejlepší možné verzi díky vysokému výkonu Series X.

Xbox Series X; Game Pass

Čím více hrajete, tím více se pořízení předplatného vyplatí. Nejste totiž nijak limitováni v množství her, které vyzkoušíte, ani časem, jenž u nich strávíte.

zdroj: Microsoft

To nejlepší na Xboxu nás teprve čeká


V tuto chvíli nicméně ani Game Pass nedokáže vyřešit skutečnost, že Series X nenabízí žádné dechberoucí exkluzivity, je však potřeba hledět do budoucna a nemusíte mířit pohledem příliš daleko. Microsoft v posledních měsících rozšířil řady Xbox Game Studios o zvučná jména jako je Bethesda nebo Obsidian Entertainment. Jakkoli tedy může zatím Series X hardcore pařanům, kterým už multiplatformové novinky z Game Passu nestačí, nabízet méně zajímavých her než PlayStation 5, věřte, že už zhruba za rok až dva bude tato diskuse zbytečná. Xbox Game Studios je pomalu se rozjíždějící kolos, jakmile ale tato mašinérie vypálí první salvu, dost možná bude z Xboxu Series X ultimátní kombinace výkonného hardwaru, geniálního Game Passu i zajímavých exkluzivit.

Komu se vyplatí koupit Xbox Series X?


Řada z vás nyní jistě namítne, že všechny hry od Xbox Game Studios vyjdou kromě Series X/S či starších Xboxů také na PC. Microsoft se vydal zcela opačným směrem než Sony, která bude obsah zamykat exkluzivně pro PS5 (čímž na druhou stranu bude těžit z optimalizace jen na jeden typ hardwaru), zatímco Microsoft chce dát hráčům možnost volby. Jeho nové hry tak můžete hrát na PC, konzolích Xbox a díky xCloudu je streamovat do přenosných zařízení. Možná se tedy ptáte, pro koho je vlastně Xbox Series X určen a odpověď je skoro až nečekaně jednoduchá.

Series X cílí primárně na dva typy zákazníků. Prvním z nich je postupně se zvětšující skupina hráčů, kterým vyhovuje kombinace Game Passu a výkonné herní konzole, zaručující na jedné straně neustálý přísun kvalitních her za malý poplatek a zároveň nulová nutnost řešit optimalizaci či upgrade herního stroje. Méně náročná podmnožina této skupiny pak může klidně sáhnout po výkonově slabším Series S, který ale nabízí všechny zmíněné výhody.

Xbox Series X; chlazení

Xbox Series X je herní konzole za 13 499 Kč, s výkonem herního PC za zhruba 30 000 Kč a velmi tichým provozem díky na poměry konzolí revolučnímu systému chlazení, kdy je studený vzduch nasáván zespodu, prochází celým tělem konzole a opouští ji až na samotném vrcholu.

zdroj: Microsoft

Series X ale poslouží dobře i fanouškům stolních počítačů, kteří budou rovněž benefitovat z optimalizace a v neposlední řadě také většího pohodlí, kdy mohou své hry hrát rozvaleni na gauči před velkou televizí (Game Pass Ultimate členství přitom využijí i na PC). Nechoďme ale kolem horké kaše – Series X je i pro PC hráče, kteří nemají 30 000 Kč na výkonnou herní mašinu, ale touží po výkonu nabízející právě takto drahé PC sestavy, což nakonec může být v mnoha případech hlavním důvodem ke koupi.

Nabízí se ještě další skupina hráčů, jejíž existenci ale prověří až čas. Díky vyššímu výkonu by se ze Series X mohla stát konzole určená k hraní kromě Microsoft exkluzivit také multiplatformových her, zatímco PS5 by sloužila primárně pouze pro hraní PlayStation 5 exkluzivit. To by díky vyššímu výkonu Series X dávalo smysl, nicméně rozhodujícím faktorem může být ovladač DualSense. Zatímco mnohdy bez přímého srovnání nepostřehnutelná lepší grafika totiž může být trumfnuta výhodami haptické odezvy a adaptivních triggerů, to ale ukáže čas.

Series X čeká skvělá budoucnost

Pokud stále nemáte jasno, v zásadě si stačí položit jednoduchou otázku: láká vás Xbox Game Pass se svými stovkami her za malý měsíční poplatek a jde vám především o pohodlí a jednoduchost? Pokud ano (a je jedno, jestli už vlastníte PC nebo ne) pořiďte si Series X, popřípadě Series S, pokud nepotřebujete špičkovou grafiku. Argument, že je pro někoho Series X zbytečnou konzolí, protože nenabízí téměř žádné exkluzivity, nebude mít za zanedlouho význam.

Pokud je váš rozpočet připraven časem pořídit i PlayStation 5, není v podstatě co řešit. Pokud si ale chcete pořídit pouze jednu next-gen konzoli, vaši volbu podle mých zkušeností nejvíce ovlivní kromě exkluzivních her lákavá nabídka Game Passu a na druhé straně inovativní ovladač DualSense. Volba to rozhodně není jednoduchá a doufám, že vám předchozí řádky pomohu správně se rozhodnout. Ať už ale vybere jakoukoliv z těchto konzolí, neuděláte chybu.

• Zdroje: Vlastní, Game InformerRock Paper Shotgun, PC World


Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu mám na starosti herní konzole všeho druhu a z her pak zejména závody, v osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race.

 1. (27. 10. 2020) NOVINKA: Vedoucí Xbox divize Phil Spencer o exkluzivitách, nových hrách a strategii Microsoftu(27. 10. 2020) NOVINKA: Jaká vylepšení dostanou hry od Ubisoftu na blížící se generaci konzolí?(14. 10. 2020) NOVINKA: Nové detaily o zpětné kompatibilitě Xbox Series X/S; hry z prvního Xboxu poběží až ve 4K(29. 9. 2020) NOVINKA: První dojmy z hraní na Xboxu Series X chválí zpětnou kompatibilitu i rychlý SSD disk(23. 9. 2020) NOVINKA: Microsoft zvažuje v budoucnu koupit další herní studia(9. 9. 2020) NOVINKA: Xbox Series S za 7999 a Series X za 13499 Kč – Microsoft potvrdil cenovky nových konzolí(12. 8. 2020) NOVINKA: Xbox Series X vyjde letos v listopadu bez Halo Infinite, hra je odložena na příští rok(10. 8. 2020) NOVINKA: Nový Xbox ovladač potvrzuje existenci levnějšího Xboxu Series S(23. 7. 2020) SPECIÁL: Xbox 20/20: Halo, Forza, nové RPG od Obsidianů i Fable na Xbox Games Showcase(17. 7. 2020) NOVINKA: Microsoft nechce stavět žádné next-gen bariéry, Xbox Game Pass Ultimate a xCloud se v září spojí(30. 6. 2020) NOVINKA: Xbox Series S má mít stejný procesor jako Series X, oznámit ho má Microsoft v srpnu(16. 6. 2020) NOVINKA: Microsoft vysvětluje technologii Smart Delivery na Halo Infinite a Cyberpunk 2077(28. 5. 2020) NOVINKA: Zpětná kompatibilita Xboxu Series X umožní vyšší rozlišení, fps či přidání HDR u starších her(28. 5. 2020) NOVINKA: Phil Spencer: Ještě jste nepoznali pravou sílu next-genu(1. 5. 2020) NOVINKA: Microsoft příští týden představí nové hry pro Xbox Series X(3. 4. 2020) NOVINKA: Phil Spencer: Xbox Series X by se mohl opozdit, zatím jde ale vše podle plánu(16. 3. 2020) NOVINKA: Známe přesné hardware specifikace Xboxu Series X a co vše dokáže(6. 3. 2020) TÉMA: Co znamená výkon Xboxu Series X pro herní vývojáře? Nejen lepší grafiku(24. 2. 2020) NOVINKA: Xbox Series X s výkonem 12 TFLOPS je osmkrát rychlejší než původní Xbox One(23. 2. 2020) TÉMA: Phil Spencer se rozpovídal o zpětné kompatibilitě i odvážných plánech s Xboxem Series X

Starší novinky a články o Xbox Series X

 1. (22. 1. 2020) Xbox Series X poprvé odhaluje svou reálnou podobu v uniklých fotkách prototypu
 2. (14. 1. 2020) Všechny hry od Microsoft Studios (Halo Infinite, Hellblade II) vyjdou také na Xbox One a PC
 3. (6. 1. 2020) Xbox Series X má být výkonnější než PS5, SSD disk jako virtuální paměť a vysvětlení názvu
 4. (14. 12. 2019) Xbox Series X pod drobnohledem – design, výkon, nový ovladač a hry

Xbox Series X poprvé odhaluje svou reálnou podobu v uniklých fotkách prototypu


• Novinka: 22. 1. 2020 • Autor: Jiří Fait

Vzhled nového Xboxu jsme mohli živě sledovat na krátkém videu z The Game Awards 2019, na kterém jej představil šéf Xbox divize, Phill Spencer. Od té doby se spíše jen spekulovalo o tom, jak bude ve skutečnosti nová konzole velká, kolik místa zabere pod televizí a jestli ji půjde položit „naležato“. Ovšem nyní máme možnost prohlédnout si jiné (podle všeho skutečné) obrázky konzole, jež se objevily na diskuzním fóru NeoGAFu. Mělo by se jednat o prototyp (na jednom z obrázku to jde vidět na nálepce), takže se finální produkt, a tím pádem i rozmístění některých portů, může ve finální verzi lišit.

Na šasi (case) konzole můžeme vidět dvojici USB portů, napájení konzole, ethernet port, HDMI výstup a S/PDIF zdířku. Jeden port zde je navíc a zatím není jisté, k čemu vlastně slouží. Podle některých se jedná port pro diagnostické zařízení, jelikož fotky ukazují prototyp, jiní zase tvrdí, že by se zde mohlo zapojovat přídavné úložiště dat. Na obrázku také není jméno konzole (pouze prázdný placeholder) znovu proto, že se jedná o prototyp. Fotky působí věrohodně, takže se dá očekávat, že Microsoft v nejbližší době vyrukuje s něčím oficiálnějším.

Xbox Series X; screenshot: vzhled Xbox Series X; screenshot: vzhled

• Zdroje: NeoGaf

Všechny hry od Microsoft Studios (Halo Infinite, Hellblade II) vyjdou také na Xbox One a PC


• Novinka: 14. 1. 2020 • Autor: Filip Němec

Po všech těch letech hraní her by si člověk myslel, že zná nějaká základní pravidla. Až do teď to vypadalo, že naprostým fundamentem herního desatera je důležitost exkluzivních titulů. Už od dob druhého PlayStationu se s oblibou říká, že exkluzivní tituly jsou to, co prodává konzole a ty nejlepší exkluzivní tituly jako Halo nebo The Last of Us jsou označovány jako „system seller“. Ale je tomu opravdu tak? Jsou exkluzivity zase až tak podstatné? 

Na první pohled se zdá, že ano, ostatně při výběru mezi PS4 a Xboxem One většina hráčů bude uvažovat, jestli raději vymění šanci zahrát si God of War nebo Death Stranding za možnost hrát Forzu Horizon 4 či Gears 5. Nebo ne? Když se podíváme na seznam nejprodávanějších PS4 her podle webu VGChartz, v první desítce najdeme pouze dvě PlayStation 4 exkluzivity a v případě Xboxu One dokonce jen jednu. Takže jsou exkluzivity opravdu oním svatým grálem? V Microsoftu si to asi nemyslí.

Asi si teď říkáte, že Microsoft přeci poslední dva roky horlivě nakupoval herní studia, patrně ale za trošku jiným účelem. Šéf Xbox Game Studios Matt Booty totiž v rozhovoru pro magazín MCV prohlásil, že minimálně první dva roky neplánují vydat na Xbox Series X žádný exkluzivní titul. Všechny hry vydané na novém Xboxu spustíme jak na Xboxu One, tak i na PC. Společnost se tak nevzdává exkluzivit úplně, jen budou pro celou značku Xbox, ne pouze pro vlajkovou konzoli.

Matt Booty: vše co vydáme v příštích dvou letech, půjde spustit na všech našich zařízeních

Skoro by se až chtělo vykřiknout: „přepište dějiny,“ ale po krátkém zamyšlení takový krok dává smysl, přinejmenším pro nás hráče. Hardcore pařani, kteří okamžitě kupují každý nový hardware, nepatří mezi většinu, právě naopak. Velká část zákazníků si bude na konci roku 2020 klást otázku, jestli opravdu potřebují Xbox Series X, nebo jim bude stačit Xbox One ve verzi S nebo X (popřípadě PC). Letos naštěstí bude toto rozhodování jednoduché: pokud netoužím po tom nejlepším technickém zpracování, mohu zůstat u Xboxu One, všechny hry, které na Xbox Series X vyjdou, si totiž zahraji i na své staré konzoli.

Je to dobře pro nás hráče? Určitě. Je to dobře pro Microsoft? Těžko říct. Taková situace tu ještě nebyla a je složité odhadovat, jestli tento krok Microsoftu neuškodí natolik, že se nový Xbox zkrátka nebude prodávat, protože zákazníci pro to nebudou mít důvod. Je to však velmi vstřícný krok směrem ke hráčům, vize společnosti je totiž následující: „Chceme se ujistit, že kdokoli investuje do Xboxu (Xboxu One S nebo X) než vyjde Xbox Series X, nebude toho kroku litovat, jsme i nadále zavázáni dodávat obsah [pro Xbox One, pozn. redakce]“ Strategie obou konzolových gigantů je tak naprosto odlišná. Zatímco Sony chce co nejrychleji udělat z majitelů PS4 majitele PS5, Microsoft celou transformaci bere o něco více s klidem a nechává hráčům volnou ruku.

Co bylo důvodem k takovému zásadnímu rozhodnutí, se patrně nikdy nedozvíme. Klidně může jít o únikový manévr, protože vyrovnat se léty prověřené armádě studií Sony není jednoduché, a zatímco Microsoft svou exkluzivní partii rozehrál teprve nedávno, first-party studia Sony již mají nabito a pouze čekají, až dojde k oficiálnímu odhalení PlayStationu 5 a všechny ty léta milované značky vyrazí k útoku. Já osobně si však myslím, že Microsoft zkrátka zvolil jinou strategii. Vymezuje se vůči PlayStationu a toto rozhodnutí není nahodilé.

Vše koresponduje se stále rostoucí úlohou služby Game Pass, která taktéž funguje na PC a v budoucnu se má stát součástí streamovací služby xCloud. Microsoft zkrátka buduje ekosystém, kde bude někdo hrát na nejvýkonnější konzoli Xbox Series X, někdo si vystačí se starším, ale schopným Xboxem One za příznivou cenu a někdo bude hrát všechny ty Microsoft exkluzivity, jež připravuje patnáctka studií pod hlavičkou Xbox Game Studios, třeba na cestách na tabletu přes streamovací platformu xCloud.

Tento krok se zdá být logický i z toho důvodu, že jsou to prodeje her, ne konzolí, které vydělávají. Není neobvyklé, že v prvních letech dokonce prodeje nových konzolí jejich výrobci dotují a rány si hojí právě na prodejích her. Tak proč se bezhlavě hnát za co nejvyššími prodeji Xboxu Series X, když nové tituly může Microsoft „udat“ i na padesátimilionové základně Xboxu One a v některých případech i na PC. Pro úplnost nutno dodat, že ostatní vydavatelé klidně mohou svou hru vydat exkluzivně na Xboxu Series X, ale vzhledem k tomu, že sám Microsoft něco takového zatím neplánuje, se nejspíše do něčeho takového nepohrnou ani ostatní společnosti.

Vlajkovou lodí Xboxu Series X bude Halo Infinite

Booty v rozhovoru ale potěšil i ty, kteří ihned po oznámení předobjednají nový Xbox Series X. I přesto, že všechny hry od Microsoftu budou tzv. cross-gen, verze pro nový Xbox nabídne něco navíc. Asi není překvapením, že takovým titulem bude například na The Game Awards oznámené Senua's Saga: Hellblade II, kterému ale bude podle Bootyho sekundovat Halo Infinite. „Náš přístup je takový, že si zvolíme jednu nebo dvě nové hry, na něž se zaměříme a zařídíme, že budou u vydání nové konzole a využijí všech jejích předností. Pro nás je to Halo Infinite, což je pro nás velká příležitost.“

Halo Infinite; screenshot: cover
„Je to vůbec poprvé za patnáct let, kdy máme k dispozici Halo při vydání konzole a budeme chtít využít všech předností Xbox Series X,“ slibuje Booty.

Microsoft sice není vyloženě poraženým v současné konzolové generaci, ale rozhodně není vítězem, a tak v nadcházející bitvě musí zákonitě přijít s tím nejlepším. Volba Halo Infinite jako startovacího titulu je oprávněná, sám redaktor magazínu MCV se však Bootyho zeptal, jestli Halo bude stačit na silný, byť prozatím převážně neznámý lineup Sony. Booty dle očekávání v první řadě pogratuloval Sony za skvělou práci a dodal, že spíše než na přímý souboj s PlayStationem se zaměřují sami na sebe a chtějí excelovat zejména ve třech oblastech.

Předně chtějí být v Microsoftu lepší ve vydávání her, takže když slíbí, že daný titul vyjde tehdy a tehdy, stane se tak. „Potřebujeme si být také jisti, že držíme vysokou kvalitu a že na to, co vydáváme, můžeme být hrdí stejně jako naši fanoušci,“ čímž Booty tak trochu odpověděl na původní dotaz. I když Microsoft zvolil s exkluzivitami trochu jinou strategii, hráči po celém světě budou samozřejmě exkluzivní tituly vzájemně srovnávat a zde se Microsoft musí ujistit, že budou přinejmenším vypadat stejně úchvatně.

V rámci třetího bodu se Booty rozpovídal o ikonických postavách a například třeba také o společnosti Marvel, jejíž charaktery vznikly i před šedesáti lety a tehdy nikdo netušil, že se budou točit velké filmy a už vůbec ne, že bude fungovat něco jako Netflix, kde tyto postavy ožívají. Microsoft tak musí zapracovat na svých vlastních hrdinech a světech, čímž se opět obloukem dostáváme k nevyslovenému srovnání se Sony. Zatímco PlayStation má mnoho ikonických postav, z nichž některé existují i několik dekád, Microsoft i zde výrazně ztrácí a je si toho vědom.

S nákupem studií si dá Microsoft nejspíše pauzu

Řeč se musela logicky stočit i na nákup nových studií. Booty nechtěl být nijak určitý a prohlásil, že Microsoft nemusí, ale také může, v blízké době nějaké studio koupit. „Ale myslím si, že jsme se dostali do bodu, kdy jsme prošli fází přidávání nových studií a nyní nás čeká spousta práce s jejich začleněním,“ rychle dodal. V Microsoftu jsou si prý vědomi, že každé studio má svou vlastní kulturu a tu chtějí pochopit a podpořit, ne zničit. Zároveň se dozvídáme, že ačkoli studia patří pod hlavičku Xbox Game Studios, nebudou spolu nijak spolupracovat nebo si vypomáhat. Toho naopak využívá například Sony, kdy z poslední doby víme, že s vývojem Death Stranding pomáhala skupinka vývojářů z Guerrilla Games.

Xbox Game Studios; screenshot: cover
Aktuálně tvoří Xbox Game Studios (dříve Microsoft Studios) patnáctka vývojářských studií. Ještě v roce 2017 jich bylo jen osm. V posledních dvou letech přibyli například autoři série Forza Horizon (Playground Games), Hellblade: Senua's Sacrifice (Ninja Theory) nebo The Outer Worlds (Obsidian Entertainment).

Je zajímavé sledovat, jak se výrazně změnila rétorika Microsoftu od toho, co jsme zažívali při vydání Xboxu One. Žádné dodatečné služby, sledování televize a četné restrikce. Pouze hry, hry a zase hry. Zatím z Xboxu Series X oficiálně známe jen vzhled a několik prvních titulů, mezi které bude jistě patřit Senua's Saga: Hellblade II a Halo Infinite, už nyní si ale troufneme říci, že PlayStation 5 bude mít v nadcházející deváté konzolové generaci velmi silného soupeře.

• Zdroje: MCVuk, VGChartz

Xbox Series X má být výkonnější než PS5, SSD disk jako virtuální paměť a vysvětlení názvu


• Novinka: 6. 1. 2020 • Autor: Filip Němec

Poslední dvě konzolové generace tahal Microsoft vždy za ten kratší provaz, když šlo o výkon. Na druhou stranu není to výkon herních konzolí, který rozhoduje. Vzpomeňme na výkonný PlayStation 3, jehož Cell procesor byl ale architektonicky tak složitý, že vysoký výkon vývojáři neuměli správně využít. Opačným příkladem pak je Xbox One X, aktuálně nejvýkonnější konzole na světě, jež však dominanci PlayStationu nedokázala zmírnit, byť mnoho titulů na této konzoli běží v lepším rozlišení či zobrazuje více snímků za sekundu (fps).

Xbox konzole; screenshot: prodeje
Podle údajů webu VGChartz ani vydání Xboxu One X koncem roku 2017 neutlumilo prodeje PlayStationu 4 (údaj zahrnuje prodeje PS4 i PS4 Pro). Tempo růstu prodejů PS4 je před vydáním i po vydání Xboxu One X vyšší, než v případě konkurence od Microsoftu.

Rozbroje o výkon konzolí jsou staré jako herní konzole samotné, a přestože ten ve výsledku nemusí být, jak sami víme, rozhodující, stejně nás bude zajímat. Podobně je na tom také Richard Leadbetter z Digital Foundry (článek publikován magazínem Eurogamer), jehož hlavním zdrojem je server GitHub. Tam údajně našel uložené testy společnosti AMD, která čipy k novým konzolím vyrábí. Leadbetter prý na GitHubu našel výsledky testování nových APU, jmenovitě například s výpočetní jednotkou Arden, kterou Digital Foundry již delší dobu spojuje právě s Xboxem Series X.

Leadbetter pak při svých odhadech vychází z toho, že APU Arden by podle testů AMD mělo zvládnout vykreslit 3584 shaderů. Na základě tohoto údaje vypočítal, že grafické jádro nabídne 56 výpočetních jednotek, pomocí čehož dochází k tomu, že Xbox Series X by měl mít výkon zhruba 12,1 TFLOPS.

Odhadovaná hardware konfigurace Xboxu Series X v porovnání se současnou generacíXbox Series X (odhad) Xbox One X Xbox One/ Xbox One S
CPU 8 Zen 2 jader s neznámým taktem 8 Jaguar jader s taktem 2,3 GHz 8 Jaguar jader s taktem 1,75 GHz
GPU 56 upravených Navi jednotek s taktem asi 1700 MHz 40 GCN jednotek s taktem 1172 MHz 12 GCN jednotek s taktem 853 MHz, resp. 914 MHz (S)
Paměť RAM GDDR6 s propustností 560 GB/s 12 GB GDDR5 s propustností 326 GB/s 8 GB GDDR3 s propustností 68 GB/s a ESRAM

• Zdroj: Eurogamer.net

Podobným systémem pak Leadbetter vypočítal, že PlayStation 5, jehož APU má rovněž vyrábět AMD, nabídne grafický výkon zhruba „jen“ 9,2 TFLOPS. Sám však upozorňuje na to, že byť jsou výsledky jeho výzkumu přesně takové, jak prezentuje, v obou případech vychází z materiálů, které nejsou nijak strukturovány a nejsou spolu provázány. I my si zachováváme velkou dávku skepse, Leadbetter totiž ve své analýze sděluje, že z dat, která má k dispozici, si nemyslí, že PlayStation 5 nabídne ray tracing řešený na hardware úrovni, což však architekt konzole PS5 Mark Cerny již před několika týdny vyvrátil. Zatím tedy zůstaňme ve střehu, Xbox Series X vychází už koncem tohoto roku a Microsoft musí přesné HW specifikace odhalit. Stane se tak na E3 2020? Je to pravděpodobné.

SSD disk v Xboxu Series X půjde využít jako virtuální RAM paměť

Pojďme ale od spekulací k ověřeným informacím. Vedoucí herní divize v Microsoftu Phil Spencer oznámil, že SSD disk v novém Xboxu budou moci vývojáři využít také jako virtuální RAM, což by mohlo pomoci s tvorbou větších a detailnějších světů. SSD disk je samozřejmě i přes svou rychlost pomalejší než GDDR6 paměti, které Xbox One X (a také konkurenční PlayStation 5) nabídne, ale i tak by mohlo jít podle Spencera o dobrou berličku pro vývojáře, kteří budou s kapacitou RAM bojovat. 

Xbox Series X; screenshot: cover
Design konzole podle Microsoftu odpovídá především požadavkům na výkon, tedy mimo jiné i na to, aby šla konzole co nejjednodušeji chladit. Její tělo tak na horní straně zdobí dominantní průduchy chlazení.

Microsoft již oznámil, že SSD disk v Xboxu Series X bude z řady NVMe, jež mají být v některých případech i mnohonásobně rychlejší než běžnější SATA SSD disky. Rovněž PlayStation 5 má obsahovat SSD disk řady NVMe od Samsungu, takže to vypadá, že oba výrobci nastolí podobný standard a multiplatformové tituly bude snazší optimalizovat na obě next-gen konzole.

Název konzole Xbox Series X vysvětlen

Na závěr dnešní novinky si neodpustíme menší lingvistické okénko, protože v názvech konzolí Xbox už začínají mít zmatek i kovaní hráči (toto téma jsme už otevřeli v předchozí novince). Nejdříve tu byl Xbox, pak Xbox 360, teď hrajeme na Xboxu One a letos na Vánoce budeme mít pod stromečkem Xbox Series X. Jaký to dává smysl? Podle Microsoftu velký a vlastně jde pouze o nepochopení či nedorozumění. Konzole, kterou Microsoft vydá letos v období Vánoc, se totiž jmenuje pouze Xbox. Alespoň tak se vyjádřil zástupce Microsoftu pro magazín Business Insider a dodává, že Series X je pouze označení modelové řady.

Xbox Series X; screenshot: název
Microsoft se prý již při oznámení konzole Xbox Series X snažil dát do popředí slovo Xbox, zatímco označení Series X bylo jen o něco větším písmem než pouze informační spojení „the new“. Herní svět však oznámení pochopil trošku jinak.

Pomyslný kruh se nám tak hezky uzavřel a Microsoft se vcelku logicky vrátil k názvu konzole, jež v roce 2001 vše začala. Došlo tak k ukončení pro mnohé hráče nelogické série názvů, jejichž význam si rozebereme dále. Co je však nejdůležitější, a jak Microsoft prozíravě naznačuje, společně se Series X či později mohou vyjít další verze, či „série“ konzole Xbox, o kterých se tolik spekuluje. Původní zprávy hovořící o tom, že je ve vývoji hned několik verzí nového Xboxu, tak jsou stále při síle a pravděpodobnost, že se dočkáme například bezdiskové verze určené pro hraní v cloudu nebo prostřednictvím služby Xbox Game Pass, je relativně velká.

Proč a jak Microsoft pojmenovává své konzole

Ochudit vás nemůžeme o slibovanou exkurzi do historie pojmenovávání konzolí od Microsoftu. První Xbox v roce 2001 vyšel jako konkurence PlayStationu 2 a byť svého rivala nepřekonal (PS2 dodnes drží rekord nejprodávanější konzole v historii se zhruba 157 miliony prodaných kusů), stačilo to na vývoj nové verze. Sony pojmenovala novou konzoli logicky PlayStation 3, Microsoft však z marketingových důvod nemohl pokračovat v podobném stylu a vydat Xbox 2. Společnost by méně informovaným zákazníkům obtížně prodávala konzoli s číslovkou dva, když konkurence už je u čísla tři, které „logicky musí být lepší“.

Microsoft tedy přišel s nápadem pojmenovat v pořadí druhou konzoli Xbox 360, což už z marketingového pohledu vypadá jako rovnocenný, ne-li ještě lepší soupeř. Tento název měl evokovat, že na Xboxu 360 se vše točí pouze kolem hraní, avšak pravý a čistě marketingový důvod je již roky veřejným tajemstvím. Microsoft tím však sám sebe dostal do úzkých, jak totiž chcete pojmenovat další konzoli? Před oficiálním oznámením třetího Xboxu se v hráčské komunitě používalo označení Xbox 720, Microsoft však všechny překvapil, když v květnu 2013 představil konzoli Xbox One. Mělo jít o „all in one“ řešení, kdy konzole nabízela jak klasické hraní, tak i sledování televizních programů a filmů, tedy veškerou zábavu na jednom místě.

Xbox Series X; screenshot: Xbox 720
V roce 2016 v té době již bývalý vedoucí Xbox divize Robbie Bach prozradil, že ve hře bylo také prosté řešení přeskočit číslovku 2 a vydat rovnou Xbox 3. Ostatně přeskakování číslovek není Microsoftu úplně cizí. Kde máme třeba Windows 9?

Návrat k prostému označení Xbox tak byl vlastně tím nejlepším, co Microsoft mohl udělat. Vymanil se ze spirály neustálého vymýšlení účelných názvů, a byť nutnost dávat každé konzoli nějaký podtitul také není úplně nejlepší volba, aktuální „prostě Xbox“ může dobře fungovat. Navíc se již nyní dá mluvit o tom, že název, ve kterém figuruje samostatné písmeno X, bude vždy značit nejvýkonnější možnou verzi, což započal Xbox One X a v čem bude nejspíše pokračovat Xbox Series X.

• Zdroje: Business Insider, Eurogamer, GamesRadar+, Gamespot, YouTube (Digital Foundry), VGChartz, Wccftech, Wired

Xbox Series X pod drobnohledem – design, výkon, nový ovladač a hry


• Novinka: 14. 12. 2019 • Autor: Filip Němec

Zatímco se v posledních týdnech hovořilo spíše o PlayStationu 5, Microsoft vcelku nečekaně představil nový Xbox a rázem je vše jinak. Nová konzole od Microsoftu, nástupce Xboxu One, se nejmenuje Xbox Scarlett, ale Xbox Series X a svou konstrukcí nepřipomíná nic, co v posledních letech Microsoft, Sony nebo Nintendo vydalo. Tělo konzole je ve tvaru na výšku postaveného kvádru, který je podle redaktora magazínu Gamespot, který měl možnost konzoli vidět na vlastní oči, jen o něco širší než Xbox ovladač a zhruba třikrát tak vysoký.

Design Xboxu Series X

Tělo konzole zdobí pouze otvor pro vkládání disků a svítící logo Xboxu, sloužící také pro vypínání a zapínání konzole. Hodnocení designu je samozřejmě čistě individuální záležitost, avšak mnoho hráčů si jistě postěžuje na to, že vzhledem k proporcím konzole ji nejspíše nedá do svého televizního stolku, kde bývají dle dosavadních zvyklostí přihrádky spíše vodorovně položené a hluboké, aby se do nich vešly DVD přehrávače, set-top boxy a podobně designovaná zařízení. Situaci nezachrání ani fakt, že Xbox Series X půjde položit také horizontálně, na druhou stranu design vypadá nezvykle, leč povedeně, takže proč si konzoli někde nevystavit.

Vedoucí Xbox divize Phil Spencer pro magazín Gamespot prohlásil, že design konzole dává smysl z inženýrského hlediska a jeho účelem je také to, aby Xbox Series X „zmizel“ ve vašem zábavním centru, tedy aby konzole zapadla mezi ostatní elektroniku a nepůsobila nijak rušivě. Spencer zároveň dodává, že konzole je navržena tak, aby byla co nejtišší. Nutno dodat, že v případě Xboxu One S i X se tento úkol povedl inženýrům z Microsoftu znamenitě. 

Xbox Series X; screenshot: horizontálně Xbox Series X; screenshot: vertikálně
Xbox Series X lze postavit horizontálně i vertikálně.

Proč název Xbox Series X

Krátce se zmíníme také o názvu. Na zvučný a šarlatově jemný Scarlett totiž musíme zapomenout. Na první pohled přesun od Xboxu One k Xbox Series X nedává příliš smysl, já osobně bych si ale tipnul, že bychom se měli zaměřit především na slovíčko Series. Už nyní se živě diskutuje o tom, že nový Xbox vyjde v několika verzích (byť zatím nic není oficiální, více informací zde), můžeme tak očekávat  různé „série“, přičemž právě Series X bude zastupovat nejvýkonnější řadu, jak naznačuje písmeno X na konci názvu. Ostatně už nyní Microsoft s tímto termínem pracuje u Elite ovladače. Ten nejnovější se totiž jmenuje Xbox Elite Series 2.

 „Pojem Series X v názvu konzole nám dává svobodu v tvorbě dalších věcí s tímto názvem, abychom mohli vytvořit další přirovnání, když to budeme potřebovat,” nepřímo potvrzuje tuto teorii sám Phil Spencer. Věřím, že pokud vyjdou další verze nového Xboxu, začne název dávat větší smysl.

Xbox Series X – World Premiere – 4K Trailer

První polovina traileru dokázala všechny diváky zmást, zatímco ta druhá navnadit na Vánoce 2020, kdy Xbox Series X vychází.

Nový ovladač vychází z Xbox Elite Series 2

Design konzole je věc čistě vizuální, z praktického hlediska méně významná. Zato design ovladače, to je téma pro novou generaci herních strojů vždy klíčové, a jak před nějakou dobou poznamenal architekt konzolí PlayStation 4 a 5 Mark Cerny, v posledních letech jsme právě v rámci gamepadů moc inovací neviděli. Nový ovladač je, zdá se, velmi podobný tomu současnému, jediným na první pohled znatelným vylepšením je nové share tlačítko, které má fungovat stejně jako na PlayStationu 4, tedy jedním či dvěma stisky pořídíme screenshot nebo záznam videa. Podle Microsoftu pak má být tělo ovladače více zaobleno a přechody prstů z přední strany přes boky až na zadní či spodní část tak mají být snazší, i zde tak je vidět mírná inspirace podstatně zaoblenějším DualShockem.

Spencer pro magazín Gamespot na téma nového gamepadu dodal, že po vzoru Elite ovladače byl nahrazen původní d-pad novým hybridním d-padem, který ocení zejména hráči bojovek. Naopak zůstal původní systém haptické odezvy a rumble technologie v triggerech, což jsou právě oblasti, kde naopak Sony výrazně inovuje a po mnoha letech by se tak souboj o nejlepší konzolový ovladač mohl ještě více vyrovnat, nebudeme však předbíhat.

Nový ovladač pak má být kompatibilní i s Xboxem One a Windows 10 a starý Xbox One ovladač půjde použít naopak u Xboxu Series X.

Zvoní loadingovým obrazovkám umíráček?

Bavit se o nové generaci konzolí ještě když má být zaměřena na co nejvyšší výkon a nezmínit se o komponentech, by byl hřích. To stejné si myslí i Phil Spencer, který prozradil, že Xbox Series X obsahuje SSD disk řady NVMe, což je stejný typ, o němž se nedávno spekulovalo v případě PlayStationu 5. Rychlé načítání pak podpoří také GDDR6 paměť RAM. Pro srovnání, PS4 Pro i Xbox One X používají GDDR5 RAM. Paměti GDDR6 s rychlejším čtením i zápisem pak pomohu zejména k rychlejšímu návratu zpět do hry například poté, co konzoli probudíte z úsporného režimu.

„Dnes máme kapacitu pro instantní obnovení poslední hry, kterou jste hráli. Tak proč to neudělat u více her? Mnoho hráčů hraje vícero titulů současně, být schopen instantně skočit do okamžiku, kde jsem přestal, jsou věci, které můžeme udělat na úrovni konzole a udělat herní zážitek lepším,” doplňuje Jason Ronald z Team Xbox.

O dalších komponentech však Microsoft zatím mlčí. S největší pravděpodobností však v Xboxu Series X tepe osmijádrový procesor AMD s architekturou Zen 2, o grafické jádro se pak měla postarat rovněž AMD se svou řadou Navi. Grafický výkon konzole se odhaduje na 12 TFLOPS. Více jsme se spekulacím o komponentech a výkonu nového Xboxu věnovali v této novince.

Xbox Series X; screenshot: ovladač
Nový ovladač zatím nebyl odhalen, má však vycházet ze současného designu Xbox Series 2.

Hry nové generace na Xboxu Series X

Jistě ale existuje skupina hráčů, kterým je vše výše popsané úplně jedno. I tolik důležitý ovladač. Zkrátka věří Microsoftu, že jim dodá ten nejlepší hardware a zajímají je jen hry. Jedinou oficiálně oznámenou hrou na Xbox Series X (v té době ještě Xbox Scarlett) bylo Halo Infinite, tedy až do chvíle, než s velkou parádou Microsoft představil na The Game Awards 2019 nový titul od studia Ninja Theory, kterým není nic jiného než pokračování cenami ověnčené akční adventury Hellblade: Senua's Sacrifice. Úspěch hry pravděpodobně vydal podnět k nastartování světa zahrnujícího více her, protože druhý díl je součástí tzv. Senua's ságy.

Co nás ale v tento moment zajímá na Senua's Saga: Hellblade 2 nejvíce, je to, že ukázka podle autorů byla renderována přímo v enginu hry. Jinak řečeno to, co jsme viděli v traileru, by měla zvládnout konzole v rámci běžného hraní, ne jen v předem připravených filmečcích, což je velmi pěkný příslib, jak by mohly next-gen tituly vypadat.

Senua's Saga: Hellblade II – The Game Awards 2019 – Announce Trailer (in-engine)

Budoucnost hraní už je sakra blízko. Budou opravdu takhle vypadat hry na Xbox Series X?

Xbox Series X by pak také měl nabídnout dle očekávání zpětnou kompatibilitu s hrami z Xboxu One a díky tomu také s vybranými tituly z předcházejících dvou generací. Nemáme sice zatím oficiálně potvrzenou míru zpětné kompatibility, ale jsou přislíbeny tisíce Xbox her, takže pokud nebude podpora herní portfolia rovnou stoprocentní, i tak bude velmi výživná.

Co bude dál?

Možná jste podobně jako my získali pocit, že teď už je to tady. Next-gen přichází! Ale máme před sebou ještě celý rok. Jeden dlouhý rok, v rámci kterého se musíme dozvědět přesné datum vydání, exkluzivní tituly, kompletní hardware specifikaci a v neposlední řadě také cenu, jež se podle mě tentokrát do oblíbené cenovky 399 dolarů nejspíše nevejde.

Zhruba za půl roku nás čeká herní veletrh E3 2020, který bude dozajista velkolepý, protože na něm rozehraje svou next-gen partii nejen Microsoft, ale i Sony, a duel to bude, jak se patří, vyrovnaný. Microsoft se evidentně poučil, vlastně naprosto změnil komunikační strategii oproti představení Xboxu One. Nikde žádná omezení, žádné problémy s bazarovým prodejem her a další restrikce. Microsoft zkrátka vytvořil výkonný herní stroj a zajímají ho pouze hry. A to je pro nás hráče skvělý příslib, že nadcházející generace konzolí bude minimálně tak dobrá (ne-li lepší), jako je ta současná.

• Zdroje: The Game Awards 2019, Gamespot, YouTube (Xbox), Xbox

Vedoucí Xbox divize Phil Spencer o exkluzivitách, nových hrách a strategii Microsoftu


• Novinka: 27. 10. 2020 • Autor: Filip Němec

Když v roce 2013 vycházel Xbox One, veřejnost tuto značku konzolí vnímala úplně jinak (ne zrovna moc pozitivně). O rok později se však dostal k vevedení Xbox divize Phil Spencer a začal napravovat pošramocenou image konzole. Právě jeho jméno je úzce spjato s úspěchem Game Passu, nástupu streamovací služby xCloud i obecně dobrého přijetí Xboxu Series X/S. Nejen o tom, ale také o předchozích chybách a zároveň krocích, které Microsoft plánuje v budoucnu, se Phil Spencer rozpovídal v rozhovoru pro server GameReactor, z něhož to nejzajímavější najdete v dnešním článku... celý článek

Xbox divize; screenshot: Phil Spencer

Jaká vylepšení dostanou hry od Ubisoftu na blížící se generaci konzolí?


• Novinka: 27. 10. 2020 • Autor: Alexandra Vaníková

Pokud stále váháte nad koupí jedné (případně obou) z konzolí příští generace a nejste si jistí, jak moc se budou lišit herní tituly spuštěné na Xbox One (PlayStation 4) a Xbox Series X/S (PlayStation 5), Ubisoft poskytuje částečnou odpověď. Na oficiální stránce vývojáře a vydavatele v jednom se objevily informace o osmi blížících se herních titulech z dílny Ubisoftu, konkrétně o upgradu, jenž pocítí majitelé nové generace konzolí při jejich hraní. Více v našem článku... celý článek

Ubisoft; screenshot: next-gen cover

Nové detaily o zpětné kompatibilitě Xbox Series X/S; hry z prvního Xboxu poběží až ve 4K


• Novinka: 14. 10. 2020 • Autor: Filip Němec

Pro Microsoft je zpětná kompatibilita jednou z hlavních zbraní nových konzolí Xbox Series X a Series S a že se podporované tituly dočkají mnoha vylepšení, nám necelý měsíc před vydáním obou konzolí Microsoft připomněl a názorně ukázal. Hry budou využívat plný výkon konzole a všechny tituly se mohou těšit na automatickou implementaci HDR či lepší filtrování textur. Vybrané tituly pak dostanou vyšší rozlišení a dvojnásobný počet snímků za vteřinu. Více informací spolu s ukázkami najdete v novince... celý článek

Xbox Series X/S; screenshot: cover

První dojmy z hraní na Xboxu Series X chválí zpětnou kompatibilitu i rychlý SSD disk


• Novinka: 29. 9. 2020 • Autor: Filip Němec

Vybraní novináři dostali možnost strávit s Xboxem Series X celý týden, a přestože nemohou mluvit o všech prvcích nové konzole od Microsoftu, i tak neskrývají nadšení. Chválí především zpětnou kompatibilitu, která z téměř všech dostupných titulů dělá automaticky výrazně lepší hry po stránce výkonu i grafiky, ale také rychlé načítání a funkci Quick Resume umožňující téměř okamžitě přepínat mezi několika spuštěnými hrami. První dojmy z používání Xboxu Series X najdete v novince... celý článek

Xbox Series X; screenshot: cover

Microsoft zvažuje v budoucnu koupit další herní studia


• Novinka: 23. 9. 2020 • Autor: Jiří Fait

Po nedávné 7,5miliardové akvizici Bethesdy má společnost Microsoft ve svém portfoliu úctyhodných 23 vývojářských studií a vypadá to, že s jídlem roste chuť. CEO Microsoftu Satya Nadella v rozhovoru pro magazín CNET prohlásil, že společnost zváží nákup dalších studií, pokud to bude dávat smysl... celý článek

Xbox Series X; screenshot: cover

Xbox Series S za 7999 a Series X za 13499 Kč – Microsoft potvrdil cenovky nových konzolí


• Novinka: 9. 9. 2020 • Autor: Filip Němec

Microsoft dnes oficiálně potvrdil cenu a datum vydání nových konzolí. Levnější, bezdisková varianta Xbox Series S vyjde 10. listopadu a jeho doporučená obchodní cena je v ČR 7999,- Kč. Výkonnější a mohutnější Xbox Series X dorazí ve stejný den a pořídit byste jej měli v českých luzích a hájích za necelých 13 a půl tisíc korun. Microsoft rovněž oznámil, že předobjednávky začnou 22. září, takže pokud si brousíte zuby na pravděpodobně nejlevnější, popřípadě nejvýkonnější (alespoň co se hrubých čísel týče) next-gen konzoli, zakroužkujte si toto datum zelenou fixou v kalendáři... celý článek

Xbox Series X/S; screenshot: cover - cena

Xbox Series X vyjde letos v listopadu bez Halo Infinite, hra je odložena na příští rok


• Novinka: 12. 8. 2020 • Autor: Filip Němec

Přestože zábavní průmysl jako jeden z mála odolal epidemii koronaviru, ba dokonce tržby herních firem rostly, ani on se neobešel bez následků. Řada her v čele s velikány jako Cyberpunk 2077 nebo The Last of Us Part II se dočkala odložení a nyní na smutném seznamu přibylo i Halo Infinite. Microsoft však na toto konto alespoň potvrdil, že Xbox Series X vyjde dle původního plánu v listopadu. Více v dnešní novince... celý článek

Xbox Series X; screenshot: cover

Nový Xbox ovladač potvrzuje existenci levnějšího Xboxu Series S


• Novinka: 10. 8. 2020 • Autor: Filip Němec

O levnější a méně výkonné variantě Xboxu Series X se spekuluje tak dlouho a tak detailně, že oficiální oznámení považujeme jen za otázku času. Nyní existenci Xboxu Series S, jak se s největší pravděpodobností bude konzole jmenovat, potvrzuje také balení nového ovladače, který tuto konzoli doslovně zmiňuje v rámci podporovaných zařízení. Více informací o Xboxu Series S najdete v této novince... celý článek

Xbox Series S; screenshot: cover

Xbox 20/20: Halo, Forza, nové RPG od Obsidianů i Fable na Xbox Games Showcase


• Speciál: 23. 7. 2020 • Autor: Filip Němec

Máme za sebou téměř hodinovou ukázku, ve které nám Microsoft předvedl velmi různorodé portfolio her. Halo a Forza, tedy vlajkové lodě výrobce next-gen konzole Xbox Series X, mezi nimi samozřejmě nechyběly. Zdaleka to však nebyly jediné trumfy, kterými si hlavní konkurence společnosti Sony velmi výrazně řekla o pozornost – se svým novým RPG se zaskvělo studio Obsidian, velký návrat oslavila série S.T.A.L.K.E.R a z hlubin spekulací na povrch světa oficiálně potvrzených her se konečně vynořilo nové Fable. Záznam a textový přepis veškerých představených titulů naleznete v článku níže... celý článek

Xbox; screenshot: Game Pass + xCloud

Microsoft nechce stavět žádné next-gen bariéry, Xbox Game Pass Ultimate a xCloud se v září spojí


• Novinka: 17. 7. 2020 • Autor: Filip Němec

Microsoft pokračuje ve své strategii zaměřené ani ne tak na prodej hardwaru, jako spíše na služby a tvorbu vlastního ekosystému, kam kromě konzolí Xbox patří také PC, „půjčovna“ her Xbox Game Pass a streamovací platforma xCloud. Právě spojení posledních dvou služeb potvrdil Phil Spencer ve svém vzkazu hráčům, v němž vysvětluje, co od Microsoftu mohou čekat v rámci nové konzolové generace. Pojďme se podívat, co si pro nás gigant z Redmondu chystá... celý článek

Xbox; screenshot: Game Pass + xCloud

Xbox Series S má mít stejný procesor jako Series X, oznámit ho má Microsoft v srpnu


• Novinka: 30. 6. 2020 • Autor: Filip Němec

Původní spekulace o nečekaně malém výkonu levnější verze Xboxu Series X upřesnil sám jejich autor, podle kterého má mít Xbox Series S (jak se předpokládá, že se konzole bude jmenovat) nakonec stejný procesor jako jeho velký bratříček Series X. Zároveň se podle posledních zpráv máme dočkat odhalení této konzole v srpnu. V původním článku si můžete také přečíst o spekulaci na téma levnějšího Xboxu díky uniklému dokumentu Microsoftu či předpokládané ceně Series S a Series X... celý článek

Xbox Series X/S; screenshot: cover

Microsoft vysvětluje technologii Smart Delivery na Halo Infinite a Cyberpunk 2077


• Novinka: 16. 6. 2020 • Autor: Filip Němec

Mnoho hráčů stále nemá jasno v tom, co technologie Smart Delivery představuje, manažer pro komunikaci Will Tuttle si tak na webu Xboxu připravil vysvětlení, co tato technologie pro nás hráče znamená a především ji přiblížil na několika příkladech. Po přečtení této novinky už vám bude naprosto jasné, jak Smart Delivery funguje a co od této sympatické vychytávky očekávat... celý článek

Halo Infinite; screenshot: cover

Zpětná kompatibilita Xboxu Series X umožní vyšší rozlišení, fps či přidání HDR u starších her


• Novinka: 28. 5. 2020 • Autor: Filip Němec

Jednou ze zbraní Microsoftu v rámci marketingu nové konzole Xbox Series X je zpětná kompatibilita. Už v den vydání máme počítat s tisíci starších titulů, které mohou využít výkonu nové konzole mnoha způsoby. U her z Xboxu One, Xboxu 360 či dokonce prvního Xboxu můžeme očekávat nejen vyšší rozlišení či lepší framerate, ale také automatickou integraci HDR. Více informací v novince... celý článek

Xbox Series X; screenshot: cover

Phil Spencer: Ještě jste nepoznali pravou sílu next-genu


• Novinka: 28. 5. 2020 • Autor: Filip Němec

Herním společnostem se s příchodem koronaviru zásadně změnil život. A nemyslíme teď práci z domova či pozastavení motion capture natáčení. Se zrušením fyzických herních akcí totiž nemohou nám hráčům umožnit osobně si vyzkoušet nové hry, což aktuálně trápí Phila Spencera, vedoucího Xbox divize v Microsoftu. O tom, ale také o přípravách vydání konzole Xbox Series X se rozpovídal v podcastu Talking Games... celý článek

Xbox divize; foto: Phil Spencer

Microsoft příští týden představí nové hry pro Xbox Series X


• Novinka: 1. 5. 2020 • Autor: Filip Němec

Květnový díl pořadu Inside Xbox bude speciální. Máme se totiž dočkat prvních záběrů z nových her pro Xbox Series X. Jaké tituly uvidíme a kdy se další epizoda pořadu Inside Xbox dostane na naše monitory a obrazovky, zjistíte v novince... celý článek

Xbox Series X; screenshot: Inside Xbox cover

Phil Spencer: Xbox Series X by se mohl opozdit, zatím jde ale vše podle plánu


• Novinka: 3. 4. 2020 • Autor: Filip Němec

Vedoucí Xbox divize Phil Spencer byl hostem pořadu Unlocked magazínu IGN a v rámci hodinového povídání prozradil mnoho zákulisních informací. Připustil, že vlivem aktuálních událostí by mohlo dojít k posunu vydání Xboxu Series X, byť zatím nic z toho prý není na pořadu dne. Spencer je také sebevědomý ohledně konkurence, PlayStation 5 sice ocenil, ale věří, že Series X next-gen válku vyhraje cenou i výkonem. Více v dnešní novince... celý článek

Xbox divize; foto: Phil Spencer

Známe přesné hardware specifikace Xboxu Series X a co vše dokáže


• Novinka: 16. 3. 2020 • Autor: Filip Němec

Před týdnem Microsoft představil výkon Xboxu Series X, zatímco dnes došlo k oznámení kompletní hardware specifikace. Zároveň byli přímo do Microsoftu pozváni odborníci na technické aspekty her i konzolí z Digital Foundry a ti nový Xbox rozebrali do posledního šroubku. V tomto článku najdete to nejzajímavější, co z jejich testování vyplynulo: jak moc je skutečně Xbox Series X výkonný, jak rychlé je načítání her s novým SSD diskem, jak funguje Raytracing a mnoho dalšího... celý článek

Xbox Series X; screenshot: HW specifikace

Co znamená výkon Xboxu Series X pro herní vývojáře? Nejen lepší grafiku (TÉMA)


• Téma: 6. 3. 2020 • Autor: Filip Němec

Že budou next-gen hry hezčí, to je asi zřejmé i těm nejsvátečnějším hráčům. Redaktor magazínu IGN se však zeptal známých vývojářů na to, co přesně podle nich 12 TFLOPS, což je potvrzený výkon konzole Xbox Series X, dokáže. Co je podle vývojářů nejzásadnější technologie, jaké rozlišení a současně framerate máme očekávat, nebo jaké budou vedlejší efekty, jež si zatím neuvědomujeme, zjistíte v článku... celý článek

Xbox Series X; screenshot: cover

Xbox Series X s výkonem 12 TFLOPS je osmkrát rychlejší než původní Xbox One


• Novinka: 24. 2. 2020 • Autor: Filip Němec

Dnes byl oficiálně představen výkon Xboxu Series X a také technologie, které mají posunout hraní na novou úroveň. Kromě již známých funkcí, jako je SSD disk nebo nativní podpora ray tracingu, Microsoft vyvinul například technologii umožňující vývojářům nastavit, jaké objekty či efekty se mají vykreslovat nejdříve. Všechny nové informace o Xboxu Series X najdete v článku... celý článek

Xbox Series X; screenshot: cover

Phil Spencer se rozpovídal o zpětné kompatibilitě i odvážných plánech s Xboxem Series X (TÉMA)


• Téma: 23. 2. 2020 • Autor: Filip Němec

Hlavní muž Xbox divize Phil Spencer je v poslední době neobyčejně sdílný, a tak nám prozradil nejen to, že s marketingem a změnami kolem Xboxu Series X budou daleko odvážnější, ale také to, že konzole už nyní podporuje „tuny“ her v rámci zpětné kompatibility. Na internet se rovněž dostaly první skutečné fotky, které odhalují, jaké porty skrývá zadní strana nové konzole a máme také informace o její výrobní ceně. Více v dnešní článku... celý článek

Xbox Series X; screenshot: cover
i

To jsou tedy veškeré podstatné informace, které v současné chvíli o Xbox Series X máme. Tento speciál budeme pravidelně aktualizovat s tím, jak se budou objevovat nové detaily nejen z oficiálních zdrojů.

• Zdroje: screenrant.com, xbox.com, techradar.com, theverge.com


P-DC1-WEB30