Obnovit stránku

Google Pixel 4 a 4 XL (VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT): zdokonalený fotoaparát i ovládání gesty

Aktualizováno

Telefony Google Pixel 4 a Pixel 4 XL jsou pravděpodobně posledním velkým představením mobilních telefonů v roce 2019. Oproti předchůdcům mají pozměněný design a samozřejmě lepší fotoaparát i výkonnější hardware. Radost ale některým uživatelům nepřinese jejich slabší výdrž, která celkový dojem trochu kazí. Jaká je cena Pixelů 4 a jak se vůbec povedly? Přidáme zahraniční recenze a také informace o ostatních produktech, které jsme na říjnové představovací akci v New Yorku viděli.

Google Pixel 4 a 4 XL (VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT) – OBSAH

 1. Pixel 4 a 4 XL přináší 90Hz displej bez výřezu
 2. Fotoaparáty Pixelů 4 dostaly mimo jiné vylepšený noční režim
 3. Ovládání Google Pixel 4 pomocí gest
 4. Výkon Pixelu 4 a 4 XL odpovídá top třídě
 5. Jaká bude výdrž Pixelu 4 a 4 XL?
 6. Android 10 a tři roky aktualizací
 7. Jak si vede Google Pixel 4 a Pixel 4 XL v zahraničních recenzích?
 8. Google Pixel 4 a Pixel 4 XL: cena a dostupnost
 9. Google Buds jsou nová True Wireless sluchátka se zajímavým designem

Pixel 4 a 4 XL přináší 90Hz displej bez výřezu

Letos se různými kanály dostalo na veřejnost neuvěřitelně mnoho informací o Google Pixel 4 a 4 XL, takže jsme o nich věděli takřka vše. I to, že přijdou s obnovovací frekvencí 90 Hz, kterou jsme letos viděli například u OnePlus 7 Pro a která se nám moc líbila. Google funkci pojmenoval Smooth Display ve snaze zdůraznit, že např. scrollování je na nových Pixelech plynulejší než u mobilních telefonů s displejem o 60Hz obnovovací frekvenci. Mírnou nevýhodou je o něco vyšší spotřeba, takže funkci bude případně možné vypnout v nastavení.

i Samsung Galaxy S20 (SPEKULACE)

Samotná velikost i rozlišení displejů se oproti loňským modelům nemění, i letos si budeme moci koupit levnější 5,7palcovou a dražší 6,3palcovou variantu. Google nasadil panely typu P-OLED a vyhnul se použití výřezu, kamerka a senzory se schovaly do horního rámečku. Vzhled přední strany tak v důsledku toho může působit trochu nevyváženě, protože telefon jako by stál vzhůru nohama. Někteří uživatelé si budou muset zvyknout, Google si ale na přehnaně luxusní design nikdy nehrál a nakonec vzhled není to, kvůli čemu si uživatelé Pixely pořizují.

Google Pixel 4
Google Pixel 4 není zcela bez rámečků. To ale dle nás není velký problém. Zadní strana vypadá minimalisticky.

Bez povšimnutí nezůstává ani zadní strana s velkou čtvercovou kapličkou pro fotoaparát. Ta se zdá být pohlednější než ta u iPhonů 11 a 11 Pro (Max), které v nich mají jednotlivé prvky uspořádané nesymetricky. Zbytek zadní strany působí čistě a minimalisticky. Čtečku otisků prstů v letošních Pixelech nenajdeme, uživatel se musí spolehnout na rozpoznání v obličeji. Google Pixel 4 a 4 XL se budou prodávat v černé, bílé a oranžové barvě.

Fotoaparáty Google Pixel 4 dostaly mimo jiné vylepšený noční režim

Pixely ve focení tradičně bodují a telefony Pixel 2 i 3 patřily mezi nejlepší fotomobily. Google Pixel 4 a 4 XL poprvé obdržely duální fotoaparáty a očekávání byla veliká. Primární snímač má rozlišení 12 Mpx, optiku o světelnosti f/1,7 a využívá technologie Dual Pixel. Druhým do party pak je 16Mpx teleobjektiv se schopností optického 2násobného a hybridního 8násobného přiblížení. K dispozici je ještě třetí senzor pro práci s hloubkou ostrosti. To platí pro Google Pixel 4 i Pixel 4 XL.

Není překvapením, že vylepšení dosáhl dnes populární noční režim Night Sight, který opět vylepšuje focení za tmy a zvládne i focení noční oblohy včetně Mléčné dráhy. Již před představením uniklo na veřejnost několik obrázků, které bude internetová jednička používat při propagaci telefonů, takže jsme si mohli o fotoaparátech Google Pixel 4 udělat obrázek s předstihem. 

Google Pixel 4
Ukázka nočního režimu. Stane se Google Pixel 4 nebo Pixel 4 XL nejlepším fotomobilem?

Google Pixel 4 přináší technologii dvojité expozice, která k práci se světly a stíny v reálném čase nabízí jednoduchý posuvník (Dual Exposure Controls). To bude dobře využitelné například při focení za zhoršeného světla. K dispozici je i funkce HDR+ pro inteligentní vylepšování snímků, což je díky Live HDR+ možné i v reálném čase. Ještě dodejme, že oba fotoaparáty zvládají optickou i elektronickou stabilizaci.

Google Pixel 4
Google Pixel 4 nabídne funkci dvojité expozice s možnostmi úprav v reálném čase.

Ovládání Google Pixel 4 pomocí gest

Selfie fotky obstará 8Mpx kamerka. Nechybí výše zmíněné odemykání obličejem, které je dle výrobce nejrychlejší ze všech telefonů, a tedy i z iPhonů. Jakmile vás Pixel 4 pozná, odemkne se, aniž byste museli přejíždět prstem po displeji. Součástí je i technologie Motion Sense, která pomocí radaru Soli detekuje objekty před telefonem a která slouží i k bezdotykovému ovládání.

Mávnutím ruky můžete ovládat hudební přehrávač a ztišit příchozí hovor nebo zvonění budíku. Google zároveň ujišťoval, že žádné objekty neukládá a nesdílí s ostatními Google službami. Špatnou zprávou však je, že funkce bude pravděpodobně podléhat jakési certifikaci a v Česku a na Slovensku se jí bohužel nedočkáme.

Výkon Google Pixel 4 a 4 XL odpovídá top třídě

Výkonnostně Google Pixel 4 nepřekvapily, pod kapotou ukrývají předpokládanou výbavu, která odpovídá nejvyšší třídě. Pohání je Snapdragon 855 v kombinaci se 6 GB paměti RAM. Loňský Pixel 3 a 3 XL obsahoval jen 4 GB, takže se jedná o nárůst. Úložiště ale nijak nepřekypuje extrémní kapacitou, na výběr jsou pouze varianty se 64 a 128 GB flashe. Paměťové karty do nich přitom, stejně jako u třetí generace Pixelů, nedostaneme.

Google Pixel 4
Stříbrná telefonu Google Pixel 4 rovněž sluší.

Jaká bude výdrž Pixel 4 a 4 XL?

Jak na tom budou nové Google Pixel 4 po stránce výdrže? Nabídnou kapacitu 2 800 mAh, resp. 3 700 mAh. To je v případě Pixelu 4 mírný pokles, u Pixelu 4 XL nárůst (velikosti baterií loňských Pixelů najdete v tabulce níže). Novinky však pohání úspornější procesor a Google se také jistě zaměřil na optimalizaci řízení spotřeby. V důsledku by tedy výdrž novinek mohla být o něco vyšší než u loňských Pixelů. 

i Google Pixel 3a a 3a XL (PREVIEW): levnější Pixely se stejně dobrým fotoaparátem

K dispozici je i 10W bezdrátové nabíjení, ale jen přes nabíjecí stojánek Google Pixel Stand. Na ostatních bezdrátových nabíječkách klesá nabíjení na 5 W. Z další hardwarové výbavy stojí za zmínku stereo reproduktory, do balení přiložený metrový USB-C <-> USB-C kabel a 18W adaptér a čipy Pixel Neural Core nahrazující předchozí Visual Core a Titan M.

Android 10 a tři roky aktualizací

Google Pixel 4 a 4 XL samozřejmě běží na čistém Androidu 10 s příslibem bezpečnostních aktualizací a nových verzí operačního systému po dlouhou dobu. iPhony v tomto bezkonkurenčně vedou, Apple nové verze iOS posílá i 5 let starým telefonům s jablkem v logu. Na to telefony s Androidem ani zdaleka nedosahují, nové Google Pixel 4 a 4 XL ale mají slíbenou podporu na 3 roky dopředu.

Google Pixel 4
Je libo oranžový Google Pixel 4?

Pixely 4 také přináší Google Asistenta nové generace. Má nové rozhraní a opět lépe vnímá přirozenou řeč uživatele. Velkou rychlostí obsluhuje za sebou jdoucí dotazy, přičemž vše se odehrává přímo v telefonu. To znamená, že Pixel 4 můžete mít pro využívání Asistenta přepnutý i v leteckém režimu.

Jak si vede Google Pixel 4 a Pixel 4 XL v zahraničních recenzích?

Pixely 4 si již spousta zahraničních recenzentů si vzala k podrobnému rozboru a všichni se shodují, že jako celek se jedná o skvělé smartphony, které ovšem mají své mušky. Co přesně říkají?

Google Pixel 4 je skvělý vlajkový fotomobil, nicméně není dokonalý

Recenzi pro portál theverge.com sepsal Dieter Bohn a narozdíl od následujících recenzí na to jde trochu jinak. Jeho recenze je zpracována mnohem více subjektivně a autora Google Pixel 4 nepochybně zaujal. Užívá si především čistotu designu, ale i softwarovou stránku smratphonu. Na úplný závěr recenze píše: „Najdete telefony Android s lepšími specifikacemi, ale o to Pixelu nikdy nešlo. Jde naopak o souhru nových funkcí, co činí Pixel 4 tak čistým a přírodním. Jde tady o něco, co se nedozvíte z tabulky nebo z leaku: Pixel 4 je větší radost používat než jakýkoliv jiný mobil s Androidem.“ – problémy, které se nesou s některými funkcemi, tady recenzenta tedy vůbec nijak netrápí.

V redakci portálu techradar.com se podívali jak na Pixel 4, tak na Pixel 4 XL. Na základní Google Pixel 4 si posvítil recenzent James Peckham. Podobně jako ostatní u nového Pixelu vyzdvihuje především kameru, a dokonce říká, že dost možná jde o jeden z nejlepších fotoaparátů na trhu. Líbí se mu i design a displej, ovšem smartphone kritizuje kvůli ne příliš funkčnímu systému Motion Sense a nízké výdrži baterie. Uvádí: „Pokud na trhu hledáte jeden z nejlepších fotomobilů, Pixel 4 by měl být blízko vrcholu vašeho seznamu. Pokud ale hledáte všestranný mobil nabitý vymoženostmi, možná budete trochu zklamaní...“

Google Pixel 4 XL není špatný, ale nejspíš se utopí v konkurenci

Na serveru techradar.com se podívali i na Google Pixel 4 XL. O tuto recenzi se postaral David Lumb. Verzi XL hodnotí dost podobně jako jeho kolega v případě základního modelu. Kamera je dle něj opravdu skvělá a minimalistický design dodává mobilu na kráse. Vytýká ovšem kostrbaté odemykání obličejem, málo úložiště a nízkou výdrž baterie. Svoji recenzi shrnul slovy: „Google Pixel 4 XL je jednoduše krásný telefon, který ale zároveň není o moc lákavější než ostatní Androidy. Tomu nepomáhá ani fakt, že přední funkce jsou nedůležité a místy nefunkční. Vylepšení rozhraní a kamery ale ukazuje, že se Google posunul dál a ujišťuje se, aby byl Pixel 4 brán v potaz, i když nebude mezi konkurencí přímo vynikat.“

Trochu vstřícnější je k Pixelu 4 XL Kris Carlon z androidauthority.com. Stejně jako David kritizuje nové funkce a podprůměrnou výdrž baterie. Přídává pak nespolehlivost radaru Soli, který rozpoznává gesta. Celkově se ale zaměřuje o něco více na klady. Líbí se mu především 90Hz OLED displej a skvělý výkon ve spojení se svižným operačním systémem. Ani Kris pak neopomenul zmínit skvělou kameru a čistý design. Vyjádřil se hned k oběma telefonům: „Google Pixel 4 a Pixel 4 XL jsou v mnoha směrech skvělé telefony, ale kroků vedle je zde mnohem více, než by v této cenové kategorii mělo být. Koulí na noze jsou pro telefony výdrž baterie a nízká spolehlivost některých nových funkcí, a tak je těžké smartphony doporučit i přes kameru jako z jiného světa, skvělý výkon a softwarový požitek.“

Google Pixel 4 a Pixel 4 XL: cena a dostupnost

Mobilní telefony Google Pixel 4 a 4 XL jsou vlajkové lodě se vším všudy a tomu odpovídá i jejich cena. Dobrou zprávou je, že cena Pixelů 4 startuje přibližně na stejné úrovni jako ty loňské (na některých trzích níže, jinde výše). Ceny Pixelu 4 a Pixelu 4 XL se na českém trhu zprvu odhadují na následující hodnoty:

Nakonec ale možná budou o něco nižší. Co se týče dostupnosti, Pixely 4 se v USA dostanou na trh 24. října 2019.

  Parametry/Model Google Pixel 4 Google Pixel 4 XL Google Pixel 3 Google Pixel 3 XL
  Úhlopříčka displeje 5,7" 6,3" 5,5" 6,3"
  Rozlišení a typ displeje 2 160 × 1 080 px, P-OLED 3 040 × 1 440 px, P-OLED 2 160 × 1 080 px, P-OLED 3 040 × 1 440 px, P-OLED
  Poměr stran 18 : 9 19 : 9 18 : 9 19 : 9
  Jemnost displeje 443 ppi 523 ppi 424 ppi 534 ppi
  Výřez v displeji
  Kolik plochy čelní strany zabírá displej? 77,2 % 82,8 %
  Procesor Snapdragon 855 Snapdragon 855 Snapdragon 845 Snapdragon 845
  Operační paměť RAM 6 GB 6 GB 4 GB 4 GB
  Interní úložiště 64/128 GB 64/128 GB 64/128 GB 64/128 GB
  Operační systém Android 10 Android 10 Android 9 Pie Android 9 Pie
  Zadní fotoaparát 12,2 Mpx – f/1,7, OIS
  16 Mpx - teleobjektiv, OIS, 2× optický zoom, HDR
  12,2 Mpx – f/1,7, OIS
  16 Mpx - teleobjektiv, OIS, 2× optický zoom, HDR
  12,2 Mpx – f/1,8, OIS, HDR, video ve 4K při 30 fps 12,2 Mpx – f/1,8, OIS, HDR, video ve 4K při 30 fps
  Přední fotoaparát 8 Mpx – f/2,0 8 Mpx – f/2,2 8 Mpx – f/1,8
  8 Mpx – f/2,2
  8 Mpx – f/1,8
  8 Mpx – f/2,2
  Baterie 2 800 mAh, rychlonabíjení, bezdrátové nabíjení 3 700 mAh, rychlonabíjení, bezdrátové nabíjení 2 915 mAh, 18W rychlonabíjení, bezdrátové nabíjení 3 430 mAh, 18W rychlonabíjení, bezdrátové nabíjení
  Konektivita USB-C (3.1), NFC, Bluetooth 5.0, WiFi ac, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO USB-C (3.1), NFC, Bluetooth 5.0, WiFi ac, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO USB-C (3.1), NFC, Bluetooth 5.0, WiFi ac, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO USB-C (3.1), NFC, Bluetooth 5.0, WiFi ac, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
  Rozměry 147,1 × 68,8 × 8,2 mm 160,4 × 75,1 × 8,2 mm 145,6 × 68,2 × 7,9 mm 158 × 76,7 × 7,9 mm
  Hmotnost 162 g 193 g 148 g 184 g
  Stupeň krytí IP68 IP68 IP68 IP68
  Cena od 18 999 Kč od 24 785 Kč
  *Ceny platné k 10. 12. 2019

  Google Buds jsou nová True Wireless sluchátka se zajímavým designem

  Dnes jsme neviděli jen Pixely 4, ale i nové miniaturní špunty s názvem Pixel Buds. Zcela bezdrátová (True Wireless) sluchátka jsou dnes trendem a Google nemohl zůstat pozadu. Pixel Buds zaujmou už na první pohled svým designem, který je pro Google typický a velmi povedený. 

  Buds na jedno nabití vydrží až 5 hodin, přičemž s nabíjecím pouzdrem výdrž činí 24 hodin. K tomu umí automaticky upravovat hlasitost na základě okolního hluku a vyčnívají i dosahem Bluetooth až 100 metrů. Stát budou 179 amerických dolarů (asi 5 400 Kč včetně DPH a cla), na trh se ale podívají až v roce 2020. K dispozici budou ve stejných barvách jako Pixely 4, tedy v černé, bílé a oranžové.

  Dále jsme se dočkali také nového notebooku s Chrome OS Pixelbook Go, který je tenký 13 mm, vydrží až 12 hodin na jedno nabití a vyjde na 649 amerických dolarů, tedy v přepočtu asi 20 tisíc korun včetně všech poplatků. Google také ukázal nový domácí reproduktor Nest Mini, který se bude prodávat za cenu 49 amerických dolarů. 

  i Mohlo by vás zajímat

  Telefony Google Pixel 4 a 4 XL spoléhají především na fotoaparáty, které budou nepochybně promlouvat do všech fotografických žebříčků. Oceňujeme ale i schopnost jít si svou vlastní cestou, například v designu. Pixely od nikoho neopisují a s jiným telefonem si je nespletete. Někomu se jejich vzhled nemusí zamlouvat, nám se však googlovský designový jazyk líbí. 

  P-DC1-WEB29