Refresh the page

Grafické karty - nejlepší modely různých cenových kategorií

Přinášíme vám komplexní přehled grafických čipů, které podle našich zkušeností patří mezi to nejlepší, co si lze v dané kategorii pořídit. Nové hry mají stále větší hardwarové nároky a není nic horšího, než hrát se škubáním a ještě v nízkém rozlišení.

Nejdříve něco málo z historie

I když jsou na trhu v podstatě jen dva výrobci herních grafických karet, není úplně jednoduché se v záplavě modelů zorientovat. ATI (dnes pod křídly AMD) vznikla již v roce 1985, přičemž NVIDIA o něco později, v roce 1993. To už je mnoho času, a proto jsou obě společnosti skutečná špička ve svém oboru a velmi těžko se bude hledat někdo třetí. Odvěký souboj mezi GeForce (NVIDIA) a Radeon (ATI/AMD) tak zuří již dlouhé roky, což je jedině dobře pro samotné zákazníky.

Ještě než se pustíme do samotného přehledu, zastavme se u vaší současné grafické karty. Víte vůbec, jakou máte v počítači nainstalovanou? Úplně nejlepším řešením, jak to zjistit, je použití malé utility GPU-Z, která vám bleskově identifikuje váš model včetně výrobce, frekvence a všech dalších technických parametrů. 

GPU-Z - utilita, aplikace

Grafické karty do 4 000 Kč – hrajete jen občas

Dnešní standard LCD monitorů už v naprosté většině představuje Full HD rozlišení. Jemný obraz plný detailů však vyžaduje dostatečnou výpočetní sílu. V této nejlevnější kategorii hrají hlavní roli karty s čipem NVIDIA GeForce GTX 750Ti. Jejich odlehčené jádro nové generace Maxwell je mimořádně úsporné a docela pohodlně se obejde i bez externího napájení. Provozní náklady tak budou i při dlouhodobém provozu skutečně nízké.

Konkrétní modely startují už od 3 000 Kč - svoji kvalitu dlouhodobě dokazují zejména značky GIGABYTE nebo MSI. Stačí však přihodit pár zlaťáků a už se dostanete ke kartě (také od společnosti MSI) uzpůsobené pro hraní her. MSI Gaming má mnohem účinnější ventilátor, ale také už je přímo od výrobce přetaktovaná a dopřejeme vám vyšší snímkovou frekvenci u většiny her.

MSI N750Ti TF 2GD5/OC Gaming - grafická karta

A jaká je odpověď AMD? Kolem magické hranice 3 000 Kč se točí Radeon R7 360, nicméně daleko lepší volbou je sáhnout o řadu výše a vzít rovnou Radeon R7 370 od společnosti Sapphire, která se specializuje pouze na čipy AMD. R7 370 je založená na čipu Pitcairn, aktuálně nazvaném Trinidad. Nejde ovšem o plnou verzi čipu. Nejedná se tak o následníka karet R9 270 a R9 270X, ale naopak o grafickou kartu ořezanou na 1 024 stream procesorů. Většinu her zvládne ve Full HD rozlišení, na druhou stranu v dlouhodobém provozu je nutné počítat s vyššími provozními náklady. Karta totiž vyžaduje externí napájení pomocí jednoho šestipinového konektoru. V závislosti na ostatní konfiguraci PC si běžně vystačíte se značkovým zdrojem o výkonu 400 W.

Grafické karty do 7 000 Kč – hraní věnujete několik hodin denně

I přesto, že NVIDIA GeForce GTX 960 byla uvedena na trh už na začátku roku 2015, stále si udržuje svoje výsadní postavení. Tato grafická karta je naprosto ideální pro všechny majitele monitorů s Full HD rozlišením, protože je skutečně málo her, kde si neužijete maximální detaily. U řady z nich si navíc vychutnáte také rychlou snímkovou frekvenci i při rozlišení 2 560 × 1 440 px. Jádro GM206 obsahuje celkem 1024 stream procesorů, 64 texturovacích jednotek a 32 ROP. Základní takt GPU je stanoven na 1127 MHz, frekvence Boost pak na 1178 MHz - řada výrobců se díky použití kvalitních chladičů dostává s takty i na vyšší hodnoty.

Naše první doporučení získává karta od společnosti ASUS, která je vyrobená v provedení ITX - prostorově nenáročné, pohodlně se vejde do malých skříní. Její provozní vlastnosti jsou navíc velmi dobré i při vysoké zátěži. Grafická karta si tak jistě najde své místo v mnoha počítačích, jež stojí v obývacím pokoji hned vedle velké obrazovky jako herní stanice. O něco výše (finančně i nastavenými takty) pak ční model EVGA Gaming s pokročilým chladičem, který vám dovolí zajímavé experimenty s přetaktováním. Pár procent výkonu navíc se vždycky hodí.

Své opodstatnění mají však také kousky s větší kapacitou paměti. Celkem 4 GB RAM už například v GTA V dovolí přidávat další a další efekty. GIGABYTE GTX 960 G1 plně využívá celé jádro Maxwell GM206, přičemž v Boost frekvenci si sáhne až na hranici 1329 MHz.

Radeon R9 380X - grafická karta

U společnosti AMD máte na výběr hned ze dvou kousků – Radeon R9 380 a silnější 380X. Zjednodušeně lze konstatovat, že slabší model R9 380 je ideální volba pro Full HD rozlišení a dražší bratříček pak míří rovnou na monitory s větší úhlopříčkou a rozlišením 2 560 × 1 440 px. Karty AMD jsou na tom obecně trošku hůře se spotřebou elektrické energie, která v konečném důsledku vede k většímu zahřívání. I proto doporučujeme vždy vybírat osvědčené výrobce s vyladěným chlazením. Svoji kvalitu si drží MSI s dobře známým chladičem Twin Frozr V. Aktivní chlazení udrží maximální teplotu na nízké úrovni a přitom vás nebude rušit svou hlučností.

V listopadu 2015 pak přišla na svět karta Radeon R9 380X, která jako první využila plně vybavený čip Antigua (dříve Tonga) s 2048 stream procesory. Technický pokrok je znát a 4 GB paměti GDDR5 ve spolupráci s 256bitovou šířkou sběrnice vystřelí výkon opravdu vysoko. Rozhodně doporučujeme pořídit alespoň 27" monitor. Podívat se však můžete i výše. Prakticky všichni výrobci mají karty opatřené vlastním chlazením. Poctivou práci odvede osvědčená GIGABYTE Gaming, ale září také model od specialistů ze společnosti Sapphire.

Grafické karty do 10 000 Kč – paření je váš život

10 000 Kč je už docela dost peněž. Za tuto částku si rozhodně zasloužíte nekompromisní řešení, které vám dovolí zahrát si oblíbené hry bez přemýšlení nad nastavením obrazových vlastností. NVIDIA sází v této kategorii vše na jednu kartu s jádrem GM204, jež doprovází 1664 stream procesorů. Trošku kontroverzní GeForce GTX 970 je doslova protkána tou nejlepší technologií, nicméně vloudila se chybička v podobě architektury 4GB paměti. Celých 3,5 GB je v naprostém pořádku, ale zbývajících 0,5 GB je přístupných pouze přes úzkou sběrnici. To má samozřejmě za následek nižší výkon v těch nejnáročnějších hrách. Jinak by karta svým výkonem atakovala i mnohem dražší modely.

I v této kategorii se podařilo vytvořit model v ITX formátu. Karta ASUS GTX970-DCMOC-4GD5 je dlouhá pouhých 170 mm, ale přesto exceluje ve všech směrech. Z klasických modelů zaujme svým tříventilátorovým provedením GIGABYTE Windforce 3X. To jistě způsobí pořádný průvan v každé skříni, i přesto zůstává soustava ventilátorů poměrně tichá.

ASUS GTX970-DCMOC-4GD5 - grafická karta

AMD použilo svůj refreshovaný čip Grenada (původně Hawaii v R9 290) a rovnou nadělilo produktové řadě Radeon R9 390 úctyhodných 8 GB paměti. To se jistě projeví zejména v budoucnosti u všech očekávaných herních pecek včetně nového Dooma. Referenční Radeon R9 390 má 2560 stream procesorů taktovaných na 1000 MHz a paměť na 6 GHz efektivně, což dává propustnost 384 GB/s. K napájení tohoto monstra už potřebujete kombinaci 8pin a 6pin, takže si nezapomeňte vybrat také kvalitní zdroj s doporučeným výkonem 600 W. Jednoznačně doporučujeme i ASUS Strix s poměrně výrazným přetaktováním přímo od výrobce. To je možné jen díky použití speciálních tepelných trubic, které ve výsledku zajistí až o 30 % nižší provozní teploty a výrazně nižší hlučnost.

Grafické karty nad 10 000 Kč – ti nejlepší potřebují maximální výkon

Pokud uvažujete o hraní ve 4K rozlišení nebo na více monitorech současně, tak neexistuje jiná cesta, než investovat vyšší částku.

NVIDIA GeForce GTX 980 - podpora virtuální reality

NVIDIA GeForce GTX 980 je vítaným upgradem pro majitele starších generací (zejména GTX 680) a přináší vynikající efektivitu i poměr výkon/watt. Samotné jádro GM204 má aktivováno už 2048 stream procesorů a kapacita paměti zůstává na hranici 4 GB. Výrobci se v této kategorii doslova předhání s technickým zpracováním, ale jeden model sedí v pomyslné pyramidě úplně nejvýš. Jedná se o ASUS Matrix s úplně vlastním PCB (deska tištěných spojů) a 14fázovým napájením. Tato grafická karta patří do rukou pouze těch největších nadšenců do taktování včetně toho maximálního za použití dusíku.

Nebudeme vás dlouho napínat a rovnou prozradíme, že NVIDIA GeForce GTX 980Ti a GTX Titan je to nejlepší, co si můžete s logem tohoto amerického giganta pořídit. Obě karty využívají jádro GM200 s tím, že 980 Ti má aktivováno 2816 stream procesorů (oproti 3072 u Titanu) a má pouze poloviční kapacitu paměti (6 GB oproti 12 GB u Titanu). Z toho vyplývá, že Titan je opravdovou libůstkou pro milovníky toho nejvýkonnějšího hardwaru, kteří finanční částku za něj vůbec neberou v potaz.

NVIDIA GeForce GTX TITAN

U modelů společnosti AMD zaplesá především srdce strýčka Skrblíka. R9 390X nabídne za velmi slušné peníze výkon na rozdávání. Hned 2816 stream procesorů rozhýbe i 4K rozlišení na velmi slušné tempo. Spotřebu elektrické energie už úplně nemá cenu v této kategorii řešit, protože je logicky docela velká.

Jako nejvyšší model figuruje v nabídce řada R9 Fury. Ta se dále dělí na R9 Fury (mírně odlehčené karty mají aktivních „jen“ 3584 stream procesorů), R9 Fury X (plná verze jádra Fiji a aktivních všech 4096 stream procesorů) a konečně R9 Nano, která má také plnou verzi jádra Fiji, ale je krátká pouhých 150 mm. Jedná se tedy o nejvýkonnější kartu ve formátu ITX na trhu.

ASUS R9 FURY X 4G - grafická karta s vodním chlazením

Vraťme se na chvíli ještě ke královské R9 Fury X. Velkou zajímavostí je použití vodního chlazení, jež zajistí dlouhodobě stabilní provozní podmínky a prodlouží grafické kartě životnost. Také je použitý zcela nový typ paměti typu HBM (High Bandwitch Memory). Hlavní výhodou oproti stávajícím pamětem GDDR5 je navrstvení několika pamětí nad sebe a jejich připojení přes mnohem širší sběrnici. S touto technologií dokáže AMD v budoucnu předvést ještě zajímavé kousky.

Důležitá rada závěrem

Z našeho přehledu grafický karet již víte, jakým směrem se máte ubírat. I když jsou nové čipy většinou výrazně úspornější než starší modely, tak je dobré zkontrolovat váš aktuální zdroj. Vždy si nechejte nějakou rezervu a vybírejte pouze z nabídky kvalitních výrobců.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB07