Grafické karty a jejich rozdělení
Grafické karty jsou dostupné v mnoha provedeních a liší se velikostí, výkonem, spotřebou a mnoha dalšími podstatnými parametry. Abychom vám výběr grafické karty ulehčili, všechny dostupné modely a varianty jsme podle využití rozdělili do přehledných kategorií (herní, multimediální a profesionální).
Herní grafické karty
Herní grafické karty využijete na hraní moderních her ve Full HD až 4K nebo na domácí zpracování 3D grafiky a videa. Jedná se o řady NVIDIA GeForce RTX, GTX a AMD Radeon RX. Pokud jste fanoušky PC tuningu, případně chcete vaši herní sestavu doslova rozzářit, v nabídce je nejedna herní grafika s RGB osvětlením.
Herní grafické karty – výhody a nevýhody
- Vysoký výkon.
- Velká operační paměť.
- Kvalitní chlazení.
- Propracovaný design.
- Podpora zobrazení na více monitorech.
- Vysoká cena.
- Vyšší spotřeba energie.
NVIDIA GeForce RTX – pokud to s hraním myslíte vážně
Grafické karty NVIDIA GeForce RTX patří mezi nejpokročilejší modely. Přináší velmi vysoký výkon a jako jediné také moderní ray–tracing, tedy umělou inteligenci, která díky funkci DLSS 3.0 přidává výkon ve hrách. Podpora nejmodernějšího standardu DirectX 12 Ultimate a dalších skvělých funkcí bezchybně vykreslí i nejmenší detaily herního světa.
Chcete to nejlepší a nejnovější z řady RTX? Podívejte se na karty NVIDIA GeForce RTX 40xx.
Profesionální grafické karty
Profesionální grafické karty jsou určeny do výkonných pracovních stanic, kde běží nejrůznější grafické programy. Vymezují je řady NVIDIA Quadro a AMD FirePro a jejich největší výhoda je v rychlosti provádění Double-precision výpočtů, kde není žádné umělé omezení rychlosti jako u herních GPU.
Profesionální grafické karty – výhody a nevýhody
- Maximální výkon a spolehlivost.
- Ideální pro grafické a CAD/CAM/CFD aplikace.
- Podpora zobrazení na více monitorech.
i
Profesionální grafická karta v herních benchmarcích mnohdy dosahuje i lepších výsledků než nejlepší herní grafická karta. Platíte ale za funkce, které při hraní her nevyužijete, tudíž poměr cena/výkon není pro hráče moc výhodný.
Kancelářské a multimediální grafické karty
Kancelářské a multimediální grafické karty pomohou tam, kde integrovaná grafická karta už nestačí. Hodí se do běžných počítačů v domácnostech a kancelářích. Vystačí na kancelářské aplikace, surfování na internetu, streamování videí, sledování filmů a hraní nenáročných her. Své zástupce v této kategorii má NVIDIA i AMD.
- Vyšší výkon než integrovaná grafická karta.
- Nízká pořizovací cena.
- Menší rozměry.
- Nižší spotřeba.
- Nevhodné ke hraní novějších her.
- Nižší výkon.
Toužíte po hraní či práci ve 4K rozlišení? Vyberte si v kategorii Grafické karty pro 4K.
NVIDIA vs. AMD – souboj grafických titánů
NVIDIA a AMD jsou americké technologické společnosti a ještě do nedávna jediní relevantní výrobci dedikovaných grafických karet. Obě společnosti lákají zákazníky na špičkové parametry, futuristické technologie, inovativní patenty, výkonný software, širokou nabídku a mnoho dalších výhod.
Grafické karty NVIDIA
Grafické karty NVIDIA naleznete ve všech kategoriích. Zvolit tak můžete Špičkové karty NVIDIA GeForce® RTX™, herní GeForce® GTX, kancelářské a multimediální GeForce GT či profesionální varianty řady Quadro.
- Architektura Ampere využívá 8nm výrobní proces, což značí vysoký výkon a špičkovou efektivitu.
- Ray-tracing je technologie simulující reálné odrazy a odlesky světla.
- DLSS (Deep Learning Super Sampling) je unikátní renderování pomocí umělé inteligence.
- GeForce Experience je důmyslný software umožňující detailní nastavení grafické karty.
Grafické karty AMD
Grafické karty AMD jsou rovněž dostupné napříč celým trhem s grafickými kartami. Hráči, streaměři nebo konzumenti multimédií ocení modely AMD Radeon RX, profesionálové pak varianty Radeon Pro či FirePro.
- Architektura RDNA od AMD využívá 7nm výrobní proces. Nejnovější verze je AMD RDNA 3.
- Radeon Freesync 2 synchronizuje obnovovací frekvenci monitoru a grafické karty.
- AMD EyeFinity je technologie umožňující připojení dvou či více monitorů k jedné kartě.
- AMD High Bandwidth Memory je paměťová technologie rychlejší a úspornější než DDR5.
- AMD CrossFire slouží pro připojení až čtyřech grafických karet AMD k jedné základní desce.
i
Seznamte se, Intel Arc
Intel Arc jsou grafické karty společnosti Intel určené pro náročné hráče, grafiky i designery. Přináší špičkový upscaling XeSS, futuristický kodek AV1, nejnovější DirectX 12, technologii propojení více karet Intel Deep Link a mnoho dalších špičkových vlastností a vychytávek.
Perfektně tiché pasivně chlazené grafické karty
Pasivně chlazené grafické karty nenabízí brutální výkon ani nejmodernější technologie karet řad RTX. Jsou však dostatečně výkonné pro běžné činnosti a díky absenci větráků jsou také naprosto tiché.
Frekvence paměti grafické karty
Grafická karta využívá svou vlastní operační paměť, jejíž rychlost zásadně ovlivňuje výkon. Vyšší frekvence paměti umožňuje rychlejší přesun dat mezi jádrem a RAM. S každou další generací paměti GDDR se frekvence zdvojnásobuje. Novou kategorii tvoří vrstvené paměti HBM, které jsou integrovány přímo do grafického čipu.
- GDDR5 přináší propustnost čipu 32 GB/s a vyžadují napětí 1,35 až 1,55 V.
- GDDR5X se chlubí propustností 48 GB/s při napětí 1,35 V.
- GDDR6 přináší další výkonnostní skok. Nabízí propustnost 64 GB/s a napětí 1,25 V.
- GDDR6X nabízí špičkové grafické karty. 84 GB/s zaručuje skutečně prvotřídní výkon pro nejnáročnější.
- HBM2 umožňují propustnost na čipu 256 GB/s při napětí 1,2 V.
- HBM3 přináší obrovský nárust propustnosti (až na 665 GB/s) a napětí 0,4 V.
Paměťová sběrnice – šířka a propustnost
Čím je sběrnice širší, tím více dat se za jeden takt dostane z paměti zpět do jádra a naopak. Pro typy pamětí GDDR je šířka sběrnice od 64 do 512 bitů a pro HBM2 se šířka pohybuje od 2 048 do 4 096 bitů. Obrovský skok v šířce sběrnice je způsoben technologií HBM, která svým provedením umožňuje velkou propustnost dat.
Jaký je rozdíl mezi pamětí typu GDDR a HBM?
Paměti typu HBM bodují především velmi vysokou propustností (díky široké sběrnici), nízkou spotřebou a také menšími nároky na místo než paměti typu GDDR. Jejich nevýhodou je však složitější instalace na GPU. V současné době GDDR6 a GDDR6X do jisté míry vyrovnávají rozdíly v propustnosti, navíc vítězí i díky snazší nasazení, z hlediska efektivity však paměti typu HBM stále nemají konkurenci.
Ve slovníku najdete vysvětlení termínů paměťová sběrnice, stream procesor, FLOPS a FPS.
Chlazení aneb grafická karta v roli topinkovače
Pokud vybíráte výkonnější grafickou kartu nebo jste citliví na hlučící ventilátory, nezaměřujte se pouze na číselné parametry, ale také na kvalitu a dimenzování chladiče. Multimediální grafiky pro menší skříně a jiné prostorově náročné instalace zase naopak snadno vyfiltrujete parametrem „jednoslotový chladič“ (low-profile).
- Pasivní chlazení (bez ventilátoru) je bezproblémové u slabších multimediálních grafik. Výkonnější vyžadují dobře řešené odvádění teplého vzduchu ze skříně, tudíž se pro herní ani profesionální grafiky nehodí.
- Aktivní chlazení je cenově výhodná a spolehlivá varianta grafické karty nehledě na její typ (určení).
- Vodní chlazení je vhodné pro fanoušky extrémního taktování a nejvýkonnější grafické akcelerátory. Není ovšem ideální jej instalovat do malých skříní.
Grafické karty a velikost VRAM
Kapacita paměti grafické karty je důležitá pro hladký chod programů a her s vysokými detaily. Čím vyšší kapacita paměti bude, tím náročnější aplikace nebo hry vaše grafika zvládne. Operační paměť GPU se udává v gigabytech.
- 4–6 GB mají grafické karty určené pro kanceláře, multimediální počítače či nenáročné herní stroje.
- 6–12 GB nabízí široká řada grafických karet. Od multimediálních přes herní až po profesionální.
- 12 a více GB mají zpravidla nejvýkonnější herní či profesionální grafické karty určené pro náročné uživatele.
Napájení grafické karty – pozor na výkon zdroje
Grafické karty se napájí přes sběrnici PCI Express, což s přehledem stačí pro běžné modely. Výkonnější karty většinou vyžadují přídavné napájení ze zdroje. Při výběru proto zkontrolujte, jestli má váš zdroj v počítači stejný nebo vyšší výkon, jako je doporučený výkon zdroje uvedený v parametrech grafické karty.
- TDP je maximální spotřeba karty při provozu v reálných podmínkách, například při hraní her, zpracování 3D grafiky a podobně. Podle ní výrobci dimenzují chlazení.
Rozhraní pro připojení grafických karet
Abyste mohli grafickou kartu osadit do počítače, musí jí odpovídat slot na základní desce. Všeobecně používaným standardem je z tohoto ohledu PCI Express formátu x16. Tomuto parametru věnujte zvýšenou pozornost, předejdete tím komplikacím s kompatibilitou či samotnou instalací grafické karty.
i
Nejlepší současné karty NVIDIA GeForce RTX 40xx či AMD Radeon RX vyžadují standard PCIe 4.0 x16. Všechny je naleznete v kategorii Grafické karty PCI Express.
Rozhraní grafické karty pro připojení k monitoru
Pro bezproblémové připojení k monitoru je důležité zjistit, jaké výstupy má váš monitor. Z analogových se používá konektor VGA, z digitálních pak DVI, HDMI nebo novější USB-C a DisplayPort (DP). Digitální rozhraní má kvalitnější obraz, vyšší rozlišení, současný přenos zvuku (HDMI, DP, USB-C), a dokonce i ethernet (HDMI).
Pozor na to, jaké má grafická karta rozměry
Neexistuje žádný předepsaný rozměr grafické karty, proto se může stát, že se vám nevejde do skříně. Širší karty mohou také zabírat více PCI Express slotů.
Pokud zvažujete koupi modelu s podporou zapojení více karet v jedné základní desce (technologie NVIDIA SLI nebo AMD CrossFireX), ověřte si nejprve v parametrech základní desky, zdali na ní fyzicky daný počet karet umístíte.
Jaké unikátní technologie a funkce moderní grafické karty přináší?
Grafické karty dnes disponují mnoha ještě před pár lety nepředstavitelnými funkcemi, které se starají o výkon, kvalitu obrazu, připojení více monitorů či práci ve virtuální realitě. Jaké patří mezi ty nejzajímavější?
VR-Ready grafické karty
VR-Ready grafické karty mají dostatek výkonu pro využití ve virtuální realitě. Vyzkoušejte si futuristický herní zážitek, modelujte stroje či součástky nebo se vydejte na odlehlá místa na naší planetě, na která byste se jinak nedostali. Pouze s VR-Ready grafickými kartami NVIDIA či AMD.
Externí grafické karty a grafické boxy
Externí boxy pro grafické karty umožňují připojit výkonné desktopové karty i k notebookům. Tyto důmyslné herní boxy se nejčastěji k notebookům připojují pomocí USB-C/Thunderboltu.
Grafické karty a taktování – jaké jsou možnosti?
Vyšší taktovací frekvence grafického jádra (GPU) a pamětí zajistí vyšší výkon ve hrách. Pokud se nebudete pouštět do extrémního uživatelského přetaktování, vystačíte si se základním továrním ventilátorem, který je na kartě od výrobce. Jaké jsou tedy možnosti taktování grafických karet?
- Automatické přetaktování (Boost) se používá při požadavku na maximální výkon, kdy si grafická karta navyšuje frekvenci jádra sama.
- Tovární přetaktování zvolte, pokud se do taktování sami pouštět nechcete, ale přesto byste z grafické karty rádi vymáčkli něco navíc. Vše zvládnete v aplikaci od výrobce a nemusíte se bát, že něco pokazíte. Poznáte je podle přívlastku OC, SC, Gaming X a podobně.
- Uživatelské přetaktování provádí uživatel sám pomocí specializovaného softwaru. Je vhodné spíše pro nadšence a vyžaduje následné testování dalším programem.
Kvalitně chlazené a pro taktování připravené varianty naleznete v kategorii Grafické karty pro overclocking.
Ray-Tracing ve hrách a DirectX 12 – umocněte svůj herní zážitek
Grafické karty s podporou Ray-Tracingu, což je nový způsob vykreslování obrazu pomocí sledování paprsků světla, posunou váš herní zážitek na zcela novou úroveň. Aktuálně jej podporují pouze GeForce RTX. Ray-Tracing musí ovšem podporovat i samotná hra a neobejdete se bez nainstalovaného rozhraní DirectX 12.
i
Podívejte se při pořizování grafické karty také na kabely, chlazení či jiné příslušenství.