V kategorii herní PC máme jak našlápnuté mašiny pro hraní na plné detaily, tak i herní počítače s ideálním poměrem ceny a výkonu. Při výběru herního stroje je pro gamera nejdůležitější grafická karta, procesor a kapacita RAM. Jak vybrat herní stolní PC pro náročné, nebo méně náročné hráče?
Herní počítač má často ty nejvýkonnější dostupné komponenty. Díky tomu potěší především hráče, ale jeho výkon často ocení i profesionálové přes 3D grafiku, umělou inteligenci nebo tvorbu videí a dalších multimédií.
Herní počítače jsou vybaveny špičkovými komponenty s podporou těch nejmodernějších technologií.
Pokud rádi digitálně tvoříte, ale i hrajete, gaming PC sestavy vám díky vysokému výkonu dopřejí oboje.
Herní počítač často poznáte už na první pohled díky futuristickému designu, často s RGB osvětlením.
Jakou grafickou kartu do herního PC?
Grafická karta je nejdůležitějším komponentem herního počítače. Grafické karty pro stolní osobní počítač jsou často výkonnější než pro herní notebook, a tak je škoda toho nevyužít. Většina her je závislá právě na výkonu grafické karty, a proto je investice do ní tím nejlepším, co můžete pro svůj stolní herní počítač udělat.
Herní počítače zcela nepochybně definuje také design. Barvy, konstrukce, ale také osvětlení. Stylový RGB PC může dát vašemu hernímu koutu zcela úplně atmosféru.
Grafické karty NVIDIA pro herní PC sestavy přináší DLSS a univerzální ray tracing
Herní PC sestavy se nejčastěji spoléhají na grafické čipy NVIDIA. Značka nabízí jak karty GTX ve střední třídě, tak i špičkové modely RTX série 20 a 30 pro ty nejnáročnější. Mezi značné výhody patří technologie DLSS, která díky umělé inteligenci zlepšuje běh her nebo ray tracingové API NVIDIA Optix s podporou Windows, Linux i ARM.
Herní PC s NVIDIA GTX 1000 a 1600 zastupují střední třídu. Vyšší modely podporují odlehčený ray tracing.
Herní PC s NVIDIA RTX 2000 potěší s podporou DLSS, ray tracingu a přívětivou cenou i náročnější hráče.
Když vybíráte herní počítač, ani s kartami AMD jistě nešlápnete vedle. Výkonem sice za kartami NVIDIA mírně pokulhávají, jsou však cenově výhodnější. Pro hráče je určena nejnovější řada Radeon RX 6000, vůbec první s ray tracingem. Spoléhá se však na API DXR, které je exkluzivní pro Windows a podporuje jej méně her.
i
Grafická karta je sice pro herní stolní počítače velice důležitá, procesor však není radno zanedbat. Pokud by byla karta výrazně výkonnější (nebo naopak), došlo by k takzvanému bottlenecku – komponenta nestíhá. To vás však u předsestavených PC nemusí trápit.
Pro herní PC je velmi důležitá i paměť grafické karty
Herní PC vybírejte podle kapacity paměti grafické karty. Zatímco pár let zpátky by 4 GB stačily téměř každému, dnes jde o slabší průměr. Pro pohodlné hraní nejnovějších her na maximální detaily doporučujeme grafické karty s alespoň 6–8 GB paměti.
Výběr procesoru pro stolní herní počítač
Pro hraní her by měl procesor mít co nejvyšší frekvenci – ta se udává v GHz. V případě počtu jader zde neplatí, že čím více, tím lépe. Většina her nedokáže efektivně pracovat s více jak čtyřmi až šesti jádry procesoru. Orientačně můžete volit nejnovější modelovou řadu kromě výkonu také kvůli snazšímu upgradu do budoucna.
Herní PC s Intel Core i3 nebo AMD Ryzen 3 nebudou moc výkonné a náročnější hry zvládnou jen tak tak.
Herní PC s Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5 se řadí do střední třídy a s většinou her si poradí.
Herní PC s Intel Core i9 nebo AMD Ryzen 9 mají až 16 jader, což se hodí především na CPU streaming.
Procesory jde jako většinu komponentů přetaktovat. Musí však mít otevřený násobič (u Intelu značka K, u AMD všechny) a potřebovat budete i dobré chlazení. Vodní chlazení PC udrží při přetaktování na bezpečných teplotách.
Jakou zvolit pro stolní počítače herní RAM paměť?
Výrobci RAM pamětí často vyrábí speciálně pro gamingové stolní počítače herní paměti. Ty mají většinou o něco větší frekvenci než běžné RAM moduly. Největší rozdíl však dělá hlavně kapacita. Čím více GB, tím lépe.
8 GB by ještě nedávno bohatě stačilo pro většinu her. Dnes je to pro herní počítač minimum.
16 GB je solidní střední hodnota, která postačí valné většině hráčů i na ty nejnáročnější hry.
32 a více GB doporučujeme, zejména pokud hrajete hry s velkým otevřeným světem a horší optimalizací.
Většina základních desek herních PC má více slotů pro RAM paměť. To znamená, že její kapacitu lze v budoucnu navýšit zakoupením dalších paměťových modulů.
Typ a velikost úložiště pro herní sestavu
Disk v herním počítači by měl být co největší a co nejrychlejší. Obvykle je pro stolní počítače nejvýhodnější kombinace disku SSD a HDD. SSD totiž výrazně zrychluje nahrávání nových herních lokací, cutscén, ukládání her a jejich celkový hladký průběh a zrychluje i běh operačního systému. HDD pak můžete použít k ukládání dat.
SSD je ultrarychlý disk, ze kterého se operační systém, případně i uložená hra spouští mnohem rychleji.
HDD je synonymem pro velkou kapacitu za nízkou cenu. Rychlost je ale oproti SSD mnohonásobně nižší.
HDD + SSD je nejpraktičtější volbou nejen pro gamingové sestavy. SSD na systém a hry, HDD na data.
SSHD v sobě kombinuje běžný HDD s 8GB SSD cache pamětí pro rychlejší chod počítače a her.
Intel Optane je speciální cache paměť, která může běžný HDD disk urychlit až na hodnoty pomalejších SSD.
Jak velký disk si pro herní počítač pořídit?
Kapacita disku určuje, kolik váš herní počítač pojme her a multimédií. Hra může mít pár MB, ale i přes 100 GB a několik GB byste měli přenechat operačnímu systému. Proto následující orientační tabulku berte s rezervou.
Kapacita
Kolik her?
Kolik filmů?
500 GB a méně
15 a méně
100 a méně
501 až 900 GB
20
150
1 až 1,5 TB
35
250
2 TB a více
50 a více
400 a více
VR‑Ready PC sestavy
VR‑Ready PC sestavy mají dostatečný výkon pro hladký zážitek z virtuální reality. Stačí připojit VR brýle a můžete si užívat kouzlo virtuálního světa. VR‑Ready herní počítače rozjedou i ty nejnáročnější hry současnosti. Pravidlem pro VR‑Ready PC je dostatečně výkonná grafická karta a nový čtyř či vícejádrový procesor.
Herní PC pro streaming
Streamingové herní PC jsou určeny pro streamování vašeho gameplaye na servery jako je Twitch nebo YouTube. Nezbytnou a hlavní součástí je vícejádrový procesor, který zároveň se hrou zpracovává její nahrávání a upload na web. Pro hladký průběh streamování nepodceňujte operační paměť a výkon grafické karty.
Pořídit si můžete i takzvané Alza GameBoxy, které nabídnou vyváženou konfiguraci, rozšířenou záruku 36 měsíců a elegantní designové zpracování.
Herní počítače dle cenových kategorií
Herní počítače můžeme rozdělit do různých cenových kategorií. V každé můžete očekávat něco trochu jiného.
Herní PC do 20 000 Kč většinou nešetří na procesoru ani grafice. Počítejte spíše s menší pamětí a úložištěm.
Herní PC do 25 000 Kč k solidní grafické kartě a procesoru přidávají více RAM a kombinaci SSD + HDD.
Herní PC do 30 000 Kč už jsou důstojné herní mašiny. Často zde najdete grafiky z řady NVIDIA RTX 2000.
Herní PC do 40 000 Kč bohatě postačí i náročnějším hráčům. Obvyklé jsou grafické karty NVIDIA RTX 3060.
Herní PC do 60 000 Kč nejvíce ocení streameři a vášniví gameři, kteří hledají špičkový herní počítač.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.