V nabídce herních PC sestav máme jak našlápnuté mašiny pro hraní nejnovějších her na plné detaily, tak i herní počítače s ideálním poměrem ceny a výkonu. Při výběru herního stroje je pro gamera nejdůležitější grafická karta, ale i procesor a kapacita RAM. Jak vybrat herní stolní PC pro náročné, ale i méně náročné hráče?
Grafická karta je nejdůležitějším komponentem herního počítače, a protože stolní PC vám umožňuje přizpůsobení výkonu, kterého u herního notebooku sotva dosáhnete, je škoda toho nevyužít. Většina her je závislá právě na výkonu grafické karty, a proto je investice do ní tím nejlepším, co můžete pro svůj stolní herní počítač udělat.
Pro základní herní PC doporučujeme:
GPU řady NVIDIA GeForce GTX 1050 nebo Radeon RX550 a vyšší.
Paměť grafické karty by měla být ideálně 4 GB a více.
Do náročnějších herních PC se potom hodí:
GPU řady NVIDIA GeForce GTX 1060 nebo AMD Radeon RX580 a vyšší.
Velikost grafické paměti doporučujeme alespoň 6 GB.
Lepší grafická karta by měla být doprovázena lepším procesorem.
Výběr procesoru pro stolní herní počítač
Pro hraní her by měl procesor mít co nejvyšší frekvenci – ta se udává v GHz. V případě počtu jader zde neplatí, že čím více, tím lépe. Většina her nedokáže efektivně pracovat s více jak čtyřmi až šesti jádry procesoru. Nejlepším řešením je vždy pořízení nejnovější modelové řady.
Procesor vhodný pro základní herní PC: Intel Core i3, AMD FX nebo Ryzen 5.
CPU pro náročnější herní PC: Intel Core i5 a i7, AMD A10 a Ryzen 7.
i
Výkonné herní sestavy lze rovněž osadit i procesory Intel Xeon, které jsou primárně určeny do pracovních stanic a serverů. Ve hrách dosahují velmi dobrých výsledků – nevýhodou je jen vyšší pořizovací cena. Vhodné jsou zejména pro hraní náročných strategických her a pro streamingové herní sestavy.
Jakou zvolit RAM paměť
Herní počítače by měly být osazeny ideálně DDR4 paměťovými moduly – ty mají oproti těm DDR3 až 2× větší propustnost, což je pro gamingový počítač zásadní. Čím vyšší frekvence pamětí, tím lépe.
Pro základní herní PC stačí 8‑12 GB operační paměti. Zejména nové hry vyžadují čím dál vyšší kapacitu.
U herních PC pro náročné hráče doporučujeme operační paměť 12 GB a více. 16 GB je dnes zlatý střed.
Většina základních desek herních PC má více slotů pro RAM paměť. To znamená, že její kapacitu lze v budoucnu navýšit zakoupením dalších paměťových modulů.
Typ a velikost úložiště pro herní sestavu
Disk v herním počítači by měl být co největší a co nejrychlejší. Obvykle je pro stolní počítače nejvýhodnější kombinace disku SSD a HDD. SSD totiž výrazně zrychluje nahrávání nových herních lokací, cutscén, ukládání her a jejich celkový hladký průběh.
SSD je ultrarychlý disk, ze kterého se operační systém, případně i uložená hra spouští mnohem rychleji.
HDD + SSD je kombinace velkého úložiště a rychlého chodu. Finančně i prakticky nejvýhodnější volba pro gamingové sestavy.
SSHD v sobě kombinuje běžný HDD s 8GB SSD cache pamětí pro rychlejší chod počítače a her.
HDD je synonymem pro velkou kapacitu za nízkou cenu. Nicméně je nutné počítat s delším spouštěním her, načítáním textur a značně pomalejším chodem OS.
Intel Optane je speciální cache paměť zrychlující běh HDD až na rychlosti pomalejších SSD. Představuje nejlepší poměr cena/výkon.
Jak velký disk si do herního PC pořídit?
Kapacita
Kolik her?
Kolik filmů?
500 GB a méně
15 a méně
100 a méně
501 až 900 GB
20
150
1 až 1,5 TB
35
250
2 TB a více
50 a více
400 a více
VR‑Ready PC
VR‑Ready herní počítače mají dostatečný výkon pro hladký zážitek z virtuální reality. Stačí připojit VR brýle a můžete s užívat kouzlo virtuálního světa. VR‑Ready herní počítače „rozjedou” i ty nejnáročnější hry současnosti. Pravidlem pro VR‑Ready PC je dostatečně výkonná grafická karta a nový čtyř či vícejádrový procesor.
Streaming PC
Streamingové herní sestavy jsou určeny pro streamování vašeho gameplaye na servery jako je Twitch nebo YouTube. Nezbytnou a hlavní součástí je vícejádrový procesor, který zároveň se hrou zpracovává její nahrávání a upload na web. Pro hladký průběh streamování nepodceňujte operační paměť a výkon grafické karty.
Je na hry lepší All‑In‑One PC, nebo klasický počítač?
All‑In‑One herní PC
Výhody
Kompaktní rozměry.
Šetří místo na vašem stole.
Nižší spotřeba.
Nevýhody
Většinou nabídne menší výkon.
Hůře se opravují/upgradují komponenty.
Klasický herní počítač
Výhody
Poskytne větší výkon.
Jednodušší upgrade komponentů.
Možnost připojení více monitorů.
Nevýhody
Méně kompaktní rozměry.
Nutnost dokoupit monitor, myš a klávesnici.
Pořídit si můžete i takzvané Alza GameBoxy, které nabídnou vyváženou konfiguraci, rozšířenou záruku 36 měsíců a elegantní designové zpracování.