Obnovit stránku
Omlouváme se, ale z technických důvodů momentálně nelze vyzvedávat objednávky na našich pobočkách. Na opravě usilovně pracujeme. Děkujeme za pochopení.

Hi-Res přehrávače: špičková hudba na cesty

Aktualizováno • Autor: Michal Rybka

Nač přehrávač, když mám mobilní telefon? Kupodivu pro to existují pádné důvody. V současné době se prodávají dvě kategorie samostatných audio přehrávačů: ty velice levné pro nenáročná použití – a potom ty opravdu drahé. Telefon u sebe máme neustále, a tak se většina uživatelů spokojí s přehráváním hudby s pomocí mobilního telefonu. Existují ale případy, kdy se bez přehrávače neobejdete.

domaci-audio-pocatky

Buď levné, nebo drahé. Střední cestu byste hledali marně.

Jak jsme zmínili hned v úvodu, přehrávače jsou v současnosti dostupné ve dvou kategoriích. Buď levné, nebo drahé. Zlatou střední cestu byste hledali marně. Proč? Obě situace se trochu týkají chvíle, kdy v roce 2015 Apple odstranil ze svých telefonů audio jack. Apple sám označoval tento krok jako „odvahu“, pragmatici ho popsali spíš jako snahu prodat více audio redukcí a více bezdrátových sluchátek Airpods. Pravdou ale je, že jack v podání Apple byl docela výrazný kompromis. Jejich digitálně analogové převodníky byly tak nějak zhruba ucházející, žádný zázrak – pro běžné spotřebitele jsou bezdrátová sluchátka praktičtější a opravdové audiofily drátový výstup Apple zrovna nenadchl.

Drátová sluchátka se dělí do mnoha kategorií, z nichž ta velmi levná nepředvedou žádné zázraky a pro ta náročná je zase klasický nebalancovaný jack na mobilních telefonech málo. Kvalitní drátová sluchátka mají balancované zapojení, které je odolné proti zarušení, ale je o dost náročnější na výstupní zesilovač – a ono obecně pro opravdu dobrou reprodukci potřebujete zesilovač jiné třídy než ty, které najdete v mobilech.

MP3, ztrátový formát
Přenosných přehrávačů jsou na trhu v zásadě dva typy: ty drahé a skvěle hrající, a ty levné, které hrají spíše mizerně.

Když telefon nestačí

I když totiž mobilní zesilovač hraje ve většině případů ucházejícím způsobem, skutečné lámání chleba přijde ve chvíli, kdy je skladba opravdu dynamická a žádá po zesilovači, aby pořádně rozvibroval i impedančně náročná sluchátka. Můj oblíbený test jsou alba od Apocalypticy, což je heavymetalová kapela, která se skládá z trojice hráčů na cello a bicích. Cello je velmi náročný nástroj na exaktní reprodukci – a když se do toho trojice (původně kvartet) opravdu opře, potrápí většinu zesilovačů a reprosystémů až na jejich samotnou mez. Tam se skutečně ukáže, co je kvalita – a co hraje jenom tak nějak, aby se neřeklo.

i

Nejlepší sluchátka 2023

Špičkové přenosné přehrávače Fiio a nebo Astell&Kern jsou stavěné výrazně jinak než levné modely. Jde o přehrávače mohutné a těžké: za prvé mají složité napájení a stínění, které často odděluje samostatně digitální a analogovou část, aby mezi nimi nedocházelo ke vzájemnému rušení. Za druhé: mají obří baterku – a přesto nedosahují nijak zvláštní výdrže, protože baterka tam je pro výkonné a vysoce kvalitní sluchátkové zesilovače. 

Nezřídka se sahá po špičkových komponentách určených pro domácí sestavy a nehledí se ani na spotřebu, ani na vyzařované teplo, protože rozhodující je minimální zkreslení a schopnost dodat v rozhodujícím okamžiku sluchátkům dostatek energie, aby zazněla razantně a přesně.

Moderní špičkové walkmany jsou ve skutečnosti spíše přenosné audio komponenty, které jsou osazené počítačem se řídicím systémem Android. Je to skutečně špičkový přenosný zesilovač spojený s excelentními digitálně analogovými převodníky – a jako takový okrajový bonus máte „všechno ostatní“, od podpory digitálního USB Audio přes funkce přijímače i vysílače bezdrátového audia včetně Hi-Res audia standardů AAC, aptX Adaptive nebo LDAC. Tyto přehrávače typicky umí dekódovat prakticky libovolný formát digitálního audia, od MP3 přes DSD, DXD nebo třeba i MQA.

MP3, ztrátový formát
Přehrávače Fiio jsou dnes špičkou na trhu.

Tyhle přehrávače jsou drahé, ale jsou drahé proto, že jejich výrobci předpokládají, že nehodláte řešit, zda dokáží dekódovat vaši sbírku audia a zda utáhnou i vaše sluchátka, ať už jsou jakákoliv a mají libovolnou impedanci. Za normálních okolností si totiž párujete vhodná sluchátka s daným přehrávačem – a fakt, že tohle nemusíte řešit, je právě ten důvod, proč špičkové mobilní přehrávače jsou tak drahé.

i

Historie Hi-Fi: od zvýšení kvality přenosu a záznamu hudby po digitální Hi-Res Audio

Vedl jsem filozofickou diskusi o ceně těchto zařízení s jinými audiofily – a ti mi věc vysvětlili takto: dnes si můžete vybrat mezi tím, jestli si pořídíte slušný bezdrátový systém a drahá bezdrátová sluchátka, která ale mají omezenou životnost, protože baterie v nich má omezenou životnost, a s tím se musí počítat. Nebo si vyberete taková sluchátka, která baterii nemají – a pak k nim potřebujete kvalitní přehrávač, protože když už sáhnete po kvalitních sluchátkách za třicet až sto tisíc, tak ta vám celý život asi vydrží, ale ten přehrávač ne, protože i ten je omezen svou baterií. A pak je samozřejmě otázka, zda jsou pro vás relativně cennější ta sluchátka, nebo ten přehrávač.

i Mohlo by vás zajímat

Samozřejmě – to už je volba každého z nás. Velmi levné přehrávače jsou vhodné zvláště pro sport, kde jim hrozí ztráta nebo nehoda. Ty velmi nákladné jsou zase společníky na cesty, kde poskytnou špičkovou službu i nejnáročnějším audiofilům na cestách. Co je lepší, co je praktičtější? To si musí už každý posoudit sám za sebe!

Hudební přehrávače Audio

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB14