Obnovit stránku

Index podání barev (CRI)

Článek

Aktualizováno

Index podání barev, v angličtině Color Rendering Index (CRI), je parametr světelných zdrojů (žárovek, zářivek, LED osvětlení apod.). Udává přesnost, s jakou světlo z určitého zdroje zachovává barvy povrchů, na něž dopadá. Referenční hodnotou je v tomto případě sluneční světlo – považujeme ho za zdroj takového světla, které barvy povrchů zachovává dokonale – nám se jeví zcela přirozeně.

Index podání barev (CRI)

CRI měříme na stupnici od 0 do 100. Čím vyšší jeho hodnota je, tím lépe daný zdroj světla barvy povrchů zachovává. Jak se naopak CRI snižuje, dochází k barevným posunům a některé barvy povrchů přestávají vypadat věrohodně. V praxi to vypadá tak, že barvy se zdají pod světlem s nízkým CRI, jako by měly jiný odstín (mohou vykazovat např. modré nebo zelené zbarvení).

i
  • CRI 100 je referenční hodnota slunce.
  • Hodnoty 99–95 považujeme za velmi vysoké.
  • Hodnoty nad 90 považujeme za vysoké.
  • Typické LED mají CRI vyšší než 80 a tuto hodnotu považujeme za minimální vhodnou pro vizuálně pohodlné domácí osvětlení.

Hodnoty CRI nejčastěji řeší fotografové nebo tvůrci filmů – světlo, které přesně vykresluje barvy povrchů, je pro ně zcela zásadní. Avšak indexu podání barev se rozhodně vyplatí všímat i v případě, kdy nakupujete světlo do domácnosti. Jak bylo popsáno výše, světlo ze zdroje s vysokým CRI, které netrpí žádným výrazným zbarvením, vykresluje barvy povrchů věrohodně, a tedy také různorodě. Opakem, který produkuje zdroj s nízkým CRI, jsou povrchy, jež vypadají z barevného hlediska „ploše“. Světlo s vysokým CRI tedy pomůže tomu, aby váš domov vypadal živě, komfortně a útulně.

P-DC1-WEB29