Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Procesory Intel vs. AMD v PC hrách (TESTY A VÝSLEDKY)

Aktualizováno

AMD vs. Intel. Otázka, se kterou si lámali hlavu už dávní stoikové v helénistické éře. Dnes už ale nejde o denní chléb filozofických škol, nýbrž o existenční otázku expertů, které toto téma trápí napříč diskuzními fóry a sociálními sítěmi. Který procesor vám přinese více radosti a lepší požitek ze hry? AMD Ryzen 5 3600XT, nebo Intel i5-10600K? Nebo snad Intel i7-10700K či Ryzen 7 3800XT? AMD, nebo Intel?

AMD Ryzen 5 3600XT a 7 3800XT (RECENZE) – OBSAH

 1. Specifikace, cena a srovnání testovaných procesorů
 2. Metodika testu: AMD vs. Intel ve hrách
 3. AMD vs. Intel: Playerunknown's Battleground (PUBG)
 4. AMD vs. Intel: Counter Strike: Global Offensive (CS: GO)
 5. AMD vs. Intel: Ashes of the Singularity: Escalation
 6. AMD vs. Intel: Shadow of the Tomb Raider
 7. AMD vs. Intel: Assassin's Creed Odyssey
 8. AMD vs. Intel: Far Cry: New Dawn
 9. Provozní vlastnosti aneb Intel topí a AMD už ne?
 10. Závěr testů – co si z toho odnést?
i

AMD nebo Intel?

Vždy záleží na tom, jak a k čemu své PC používáte. Rozlišení, výkon grafické karty, nároky na detaily, konkrétní hrané žánry her. Chcete hrát na relax, nebo spíše profi a jít cestou eSportu? A plánujete streamovat?

Specifikace, cena a srovnání testovaných procesorů

V následující tabulce si porovnáme dnes testované procesory. Měřil jsem dva nejnovější modely jak od Intelu, tak od AMD.

Model Ryzen 5 3600XT Intel Core i5-10600K Ryzen 7 3800XT Intel Core i7-10700K
Počet jader/vláken 6/12 6/1 8/16 8/16
Základní frekvence 3,8 GHz 4,1 GHz 3,9 GHz 3,8 GHz
Boost frekvence 4,5 GHz 4,8 GHz 4,7 GHz 5,1 GHz
L3 Cache 32 MB 12 MB 32 MB 16 MB
Odemčený násobič
TDP 95 W 125 W 105 W 125 W
Box chladič Wraith Spire
RAM kanály 2 2 2 2
Cena 6 390 Kč 7 499 Kč 10 290 Kč 10 990 Kč

*Ceny platné k 16. 8. 2020

Metodika testu: AMD vs. Intel ve hrách

Jako vždy se snažíme porovnávat dle ceny. Tentokrát už nejsou cenové rozdíly tak propastné. Specifikace jader a pracovních vláken odpovídají, měříme tedy souboj dvou šestijader a dvou osmijader. Intel procesory jsou v tento moment cenově posazené o pár stovek i o více než celou tisícovku výše.

Všechny čtyři procesory byly chlazeny AiO chladičem Corsair H150i PRO a ke smůle Ryzenů testování probíhalo téměř ve 30 °C okolní teploty. Procesory AMD Ryzen XT jsou doslova vyhnané na mezní limit, takže manuální přetaktování pomocí fixního napětí a násobiče moc nedává oproti Intel procesorům smysl.

i

Informace k aktuálnosti výsledků aneb co se většinou nedozvíte

Většina výsledků dřívějšího hardwaru, které na internetu najdete ve srovnání s novým recenzovaným hardwarem, je staršího data. Je velmi náročné vždy přetestovávat dříve naměřený hardware kvůli případným rozdílům ve výkonu, které mohou zapříčinit ovladače, aktualizace OS, novější verze prohlížečů, benchmarků a bezpečnostních záplat.

I přesto při každé nové recenzi případný starší hardware přeměřujeme. Minusem je pak menší škála staršího otestovaného hardwaru, který se už stejně většinou nedá koupit.

Vždy testujeme dvojí nastavení u každého modelu procesoru. Je to už tak trochu náš standard. Otestování procesoru jen na defaultu je pouze polovina informací, které by vás měly zajímat. Overclocking je totiž způsob, jak vymáčknout ze svého hardwaru extra výkon navíc. A proto mě osobně vždy zajímá, jaké jsou možnosti a výkon po přetaktování. Upřímně, výkon na defaultu mě naopak zajímá jen minimálně. Nemám rád špatný poměr cena/výkon a nevyužitý potenciál, pokud s tím jde něco dělat. Druhou částí testů je tedy vždy výkon po maximálním možném odladění pomocí overclockingu pro normální běžný 24/7/365 provoz.

U AMD Ryzen 5 3600XT a Ryzen 7 3700XT byl testován výkon s odemčenými limity na maximum a s Precision Boost Overdrive na +200 MHz. Co se týče RAM, ty byly z defaultních 3 200 MHz a časování dle JEDEC specifikací vyladěny na 3 733 MHz s časováním CL15 včetně dopodrobna upravených sekundárních a terciárních timingů.

U Intel procesorů nebylo moc co řešit. Klasicky byl testován default, v OC rozumné maximum, které konkrétní kus křemíku zvládl. Intel i7-10700K neměl problém s 5,2 GHz na všech jádrech a i5-10600K chodil na příjemných 5,0 GHz. Co se RAM týče, byl použit XMP profil 4 000 MHz CL17.

Nutno podotknout, že ač bylo u testovaných Ryzenů 3 733 MHz maximum při zachování FCLK : BCLK v poměru 1 : 1, Intely zvládají daleko více, klidně přes 5 000 MHz. Problémem je ale pořizovací cena paměťových kitů s tak vysokými takty. Intely navíc mají díky své monolitické architektuře defaultně nízké latence, a proto není potřeba paměti hrotit tak jako u AMD Ryzen XT.

2D TESTY: AMD Ryzen 5 3600XT a 7 3800XT vs. konkurence

Z minulých recenzí už máte přehled, jak 3D testy probíhají. Stávající situaci ohledně CPU bottlenecku v herním prostředí s výkonnou GPU (grafickou kartou) typu RTX 2080 Ti a rozlišením znáte. Stejně tak víte, že v čím větším rozlišení hrajete, tím méně snímků vaše grafická karta stihne připravit a tím méně jich musí procesor zpracovat, ač to není jeho jediná práce. Na trh se už pomalu chystají NVIDIA AMPERE karty série 3000 a výkon procesoru bude pravděpodobně pořádně znát i ve 2 160p rozlišení.

i Samozřejmostí je pak co nejrelevantnější sestava hardwaru, tedy hlavně stejná grafická karta se stejnou verzí ovladačů a čisté operační systémy s nejnovějším buildem a aktualizacemi.

Pro úplnost zopakuji metodiku měření her. Každá testovací scéna je ve hře pečlivě vybraná tak, aby byla sama o sobě náročná na procesor. V PUBG je to lokace Los Leones a u Assassin's Creed: Odyssey jsou to Athény. Povětšinou jsou města právě těmi scénami, které jsou tzv. nejvíce CPU bound z celé hry. CS: GO je kapitola sama o sobě, jelikož více FPS rovná se lépe, a real-time strategie jako Ashes of Singularity jsou pro CPU vždy „záhul“. Testovací scény ve hrách jsou měřeny pomocí softwaru NVIDIA FrameView, který loguje frametimes, tedy mezičasy mezi vykreslením jednotlivých snímků, a současně jsou nahrávány logy z MSI Afterburn, které obsahují informace o frekvencích, vytížení GPU a CPU, teplotách a další. Logy z NVIDIA FrameView se následně synchronizují podle framerate s logy z MSI Afterburner a jsou připraveny ke snímkové analýze.

Jaké hry jsme testovali?

 • PlayerUnknown’s Battleground
 • Counter Strike: Global Offensive
 • Ashes of Singularity: Escalation
 • Shadow of the Tomb Raider
 • Assassin's Creed: Odyssey
 • Far Cry: New Dawn

AMD vs. Intel: Playerunknown's Battleground (PUBG)

PUBG je přetrvávajícím hitem poslední doby, který se od nuly dostal až na přední místa eSportu a do top příček hratelnosti na platformě Steam. Hra pochází z vývojářského studia Blue Hole a běží na čím dál více používaném Unreal Engine 4. Hra je měřena pomocí funkce REPLAY na mapě Miramar ve městě Los Leones, které se jako lokace zdá být nejnáročnější na CPU. Jde o 60vteřinový průběh ze západu na jih napříč téměř celým městem Los Leones po jedné z hlavních silnic. 

Nastavení hry PUBG pro testy

PUBG; nastavení videa

PLAYERUNKNOWN's BATTLEGROUND

AMD Ryzen 5 3600X a 7 3800X; PUBG

Není to tak dlouho, co Intel procesory, zejména po přetaktování, spolehlivě drtily AMD Ryzen ve fullHD s tak našlapanou grafickou kartou, jako je NVIDIA RTX2080 Ti. Srovnávaná osmijádra mají téměř totožný výkon a šestijádrový Ryzen 5 3600XT zanechává Intel i5-10600K se stejným počtem jader v obláčku kouře.

Nelze opomenout fakt, že AMD Ryzen 5 3600XT je dodáván s poměrně slušným chladičem Wraith Spire a jeho pořizovací cena je posazená o celých tisíc korun níž než výkonově slabší Intel i5-10600K.

AMD vs. Intel: Counter Strike: Global Offensive (CS: GO)

CS:GOCounter Strike: Global Offensive je dle Steamu stále jednou z nejlegendárnějších a nejhranějších her. Vždy šlo, a patrně ještě dlouho půjde, o základní kámen celého odvětví eSportu. Vývojářem i vydavatelem je Valve a hra běží na Direct X 11. Testovací scéna se odehrává na mapě de_dust2 bez botů po dobu 60 vteřin, které jsou měřeny nástrojem FRAPS. Pro CS: GO účely jsou metriky jako frametimes, GPU load (vytížení grafické karty) zaznamenávány pomocí MSI Afterburner. Datové logy z obou souborů jsou pak následně synchronizovány ke snímkové analýze. Hra je spouštěna pomocí parametru -console, ve kterém je pak nastaven parametr fps_max 0.

Nastavení hry Counter Strike: Global Offensive pro testy

CS: GO; nastavení videa

Counter Strike: Global Offensive

AMD Ryzen Threadipper i9-10900K; CS: GO

CSko vždy patřilo Intel procesorům. A i zde se jim podařilo svůj titul obhájit. Pokud je CS: GO to první, na co si při probuzení vzpomenete a s čím chodíte spát, jistě pro vás bude Intel procesor ta správná volba. Na počtu FPS v této hře záleží, a ne kvůli často zmiňovanému input lagu, který s tímto nemá nic společného, ale kvůli málo známému faktu, že čím víc FPS máte, tím přesněji se po méně pixelech pohybujete se svým crosshairem. Jednoduše řečeno – přesněji míříte.

AMD vs. Intel: Ashes of the Singularity: Escalation

Ashes of Singularity: Escalation je jednou z nejnáročnějších her na procesor, jak už to u real-time strategií bývá. Jedná se zároveň o jednu z prvních her nativně podporujících DirectX 12. Partnerem je zde AMD a hra je zařazena do programu Gaming Evolved. Hru vytvořilo studio Oxide Games a vše běží na Nitrous Engine. Tento titul není klasicky měřen nástrojem FRAPS jako ostatní hry, ale je zde zabudovaný 180s benchmark, který vytváří vlastní frametimes log.  

Nastavení hry Ashes of Singularity: Escalation pro testy

ashes of singularity; nastavení

Ashes of Singularity: Escalation

AMD Ryzen 5 3600X a 7 3800X; Ashes of Singularity

Leckdo by zde mohl namítnout, že Ashes of the Singularity nikdo nezná a asi ani nikdo nehraje. A osobně bych i souhlasil. Pravdou ale je, že jde o stále jeden z nejlepších benchmarků co do žánru real-time strategií, který zároveň dá spolehlivě testovaným procesorům co pro to. Obrázek o výkonu si už udělejte sami, ale kdybych vybíral procesor převážně na RTS hry, šel bych do AMD Ryzen.

AMD vs. Intel: Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider je akční adventura a přichází jako dvanáctý díl z legendární série s Larou Croft. Hra se odehrává převážně v peruánských džunglích, kde se prostřednictvím hlavní hrdinky snažíte zastavit apokalypsu, kterou jste tak trochu sami spustili. Hra byla vytvořena studiem Eidos Montreal ve spolupráci s Crystal Dynamics a publikována vydavatelem Square Enix. Testovací scéna se odehrává ve ztraceném městě zvaném Patiti a jde o 62vteřinové kolečko, které vede přes tamní trh skrz ulice, obydlí města a zpět na tržiště.


Nastavení hry Shadow of the Tomb Raider pro testy

Shadow of the Tomb Raider; nastavení videa Shadow of the Tomb Raider; nastavení videa

Shadow of the Tomb Raider

AMD Ryzen 3000; Tomb Raider

Dlouho přetrvávající výhodou Intel procesorů jsou jejich vysoké frekvence. Dnešní Intely zvládají bez problému magickou hranici 5 GHz konstantně a stabilně, a pokud máte trochu štěstí na kus, grafickou kartu vám může krmit 5,2–5,3 GHz na 24/7/365 provoz. Je samozřejmě vždy otázkou optimalizace dané hry a kvalita FPS, na kterou se díváme.

AMD vs. Intel: Assassin's Creed Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey je akční adventura a v pořadí již jedenáctý díl v sérii Assassin's Creed. Hra se tentokrát odehrává ve starověkém Řecku. Hra byla postavena na herním enginu AnvilNext 2.0 vývojáři ze studia Ubisoft Quebec a byla vydána v říjnu 2018 společností Ubisoft. Měření snímkové frekvence a frame times bylo prováděno v ručně vybrané testovací scéně v Athénách po dobu 90 sekund nástrojem FRAPS.


Nastavení hry Assassin's Creed: Odyssey pro testy

Assassin's Creed: Odyssey nastavení videa

Assassin's Creed: Odyssey

Intel Core i9-9900; AC: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey využívá nechvalně známé AVX instrukce, které vždy o něco víc seděly Intel procesorům. Rozdíly v dnešních testech jsou ale v rámci chybovosti měření a pro AMD je pozitivní zpráva, že se dříve propastné rozdíly natolik zmenšily. Osobně mě zajímá nastávající díl AC: Valhalla s grafickou kartou typu NVIDIA RTX 3080 Ti či RTX 3090. S očekávaným výkonem těchto karet se teprve ukáže, zda AMD, nebo Intel.

AMD vs. Intel: Far Cry: New Dawn

Far Cry 5Far Cry 5 je akční počítačová RPG odehrávající se v postapokalyptickém světě 17 let po událostech kolem bývalého fiktivního městečka Hope County v Montaně. Hra byla postavena na herním engine Dunia Engine vývojáři ze studia Ubisoft Montreal a vydána v únoru 2019 společností Ubisoft. Měření snímkové frekvence a frame times bylo prováděno na vestavěném benchmarku hry po dobu 64 sekund nástrojem OCAT. Detailní nastavení grafického rozhraní hry pro testy je uvedeno na přiložených snímcích.


Nastavení hry Far Cry: New Dawn pro testy

Far Cry: New Dawn; nastavení videa Far Cry: New Dawn; nastavení videa

Far Cry: New Dawn

Ryzen 3000; Far Cry: New Dawn

Far Cry: New Dawn je rovněž titul, který z neznámých důvodů vždy sedí o něco více Intel procesorům. AMD procesory svými procesory Ryzen 3000 zabraly značnou část podílu na trhu na to, aby se herní vývojáři dostatečně vynasnažili o férovou optimalizaci. V únoru 2021 by měl vyjít šestý díl této série, kde uvidíme pospolu s nejsilnější grafickou kartou na trhu, jak si s celou situací AMD i Intel poradí.

Provozní vlastnosti AMD Ryzen 5 3600XT a 7 3800XT

U provozních vlastností těchto procesorů dává smysl porovnávat hlavně spotřebu. Měříme příkon tzv. na zdi, klasickým zásuvkovým wattmeterem při stress testu v AIDA64. Pro úplnost se můžete podívat i na naměřené maximální teploty. Ty ale vypovídají hlavně o tom, jak dostatečné řešení představují BOX chladiče, které jsou součástí balení.

Provozní vlastnosti

AMD Ryzen 5 3600X a 7 3800X; Provozní vlastnosti AIDA64

Nespornou výhodou AMD Ryzen procesorů jsou jejich provozní vlastnosti, a to konkrétně co se spotřeby týče. Je ale jen otázkou priorit, zda výrazně větší spotřebu u i7-10700K chcete brát v potaz a zda jde o přijatelný tradeoff za vyšší výkon v některých hrách a aplikacích, jako je například CS: GO.

Nutno zde opět připomenout, že o tisícovku levnější Ryzen 5 3600XT je k dostání s poměrně slušným chladičem v balení a i5-10600K se prodraží minimálně o pár stovek pořízením chladiče, například ARCTIC Freezer 34.

Graf teplot je spíše takovou zajímavostí, jelikož jde o různé architektury, v případě Ryzenu 5 3600XT je použitý Corsair H150i PRO tak trochu rozmarností a v případě i5-10600K by se dalo mluvit o zbytečném overkillu.

Závěr testů – co si z toho odnést?

Donedávna platilo, že Intel byl vždy oproti AMD více či méně lepší na hry. A stále to platí, ale už nejde o tak plošnou záležitost jako dříve. Naopak, Intel vyhrává nad AMD v úzkém profilu dnes hraných her, a to zejména kvůli zastaralým enginům či špatné optimalizaci. Pokud se vyloženě chcete vydat cestou jedné specifické hry, jako je např. CS: GO, pak pro vás Intel bude skvělá volba. Obzvlášť, pokud mu dopřejete zdravou dávku kvalitního overclockingu.

Pokud bych ale vybíral komponenty na herní PC pro širší škálu žánrů a titulů, volil bych bezprostředně AMD Ryzen. Provozní vlastnosti nejsou něco, nad čím by šlo jen tak mávnout rukou, a navíc, každá kačka, která se dá ušetřit na procesoru a přihodit na silnější grafickou kartu, se počítá. Sám se věnuji realizaci gamingových sestav na míru, a pokud si v dnešní době klient tvrdohlavě nestojí za Intel procesorem nebo k němu nemá pádný důvod, raději stavím na AMD Ryzen.

Co se srovnání procesoru týče, nacházíme se v poměrně nudné době. Tu by ale mohly oživit nadcházející grafické karty NVIDIA AMPERE, konkrétně v modelech RTX 3080 Ti a RTX 3090, které svým očekávaným výkonem dají jak AMD, tak Intelům co proto. Doufejme, že příchod Ryzenů 4000 coby Renoirů a 11. generace Intelů coby Rocket Lake procesorů celou věc opět nezevšední. A mimochodem, pokud budou Intel Xe GPU stát za to, a dle mých informací by měly, máme se na co těšit.

i Mohlo by vás zajímat

Zen 3 by mohl podle všeho dosahovat magické hranice 5 GHz, ale bude samozřejmě záležet na praxi. Uniklou zajímavostí je i reálný provoz FCLK na 2 100 MHz, což by mohlo znamenat citelný skok ve výkonu. Ale o tom až příště, nechme se překvapit. Rocket Lake bude dle prozatím dostupných informací nabízet max. 8jádrové procesory, kde by dvě jádra mělo nahradit vyšší IPC kolem 10 %.

Výkon obou táborů je velmi vyrovnaný a rozhodujícím prvkem je spíše pořizovací cena a provozní vlastnosti celé platformy, které hrají ve prospěch AMD Ryzen. Zda zvolíte AMD, nebo Intel, to záleží hlavně na vás a na vašich potřebách.


P-DC1-WEB12