iPhone 12 mini je jeden z těch telefonů, po kterých zákazníci dlouhodobě volají. Je malý, skvěle se drží, výkonu má na rozdávání a s novou hranatou konstrukcí vypadá neokoukaně. A problém nemusí být z několika důvodů ani baterie, která chtě nechtě naráží v malé konstrukci na své limity. Jak je na tom ale iPhone 12 mini s výdrží v praxi? Jak fotí a jaký vlastně je při běžném používání? Dočtete se v této recenzi.
Malé telefony jsou zvláštní skupinou. Hodně zákazníků je vyžaduje, ale výrobci se jim zarputile vyhýbají, protože těch, kteří chtějí větší displej, je víc. Je to snadné pochopit – na větší obrazovce se lépe sledují videa na YouTube či Netflixu a také mají větší baterii, která déle udrží telefon v chodu.
Menší mobily mají na druhou stranu tu výhodu, že se vejdou i do malých kapes a pohodlněji se drží v rukách. A zdá se, že Apple na tyto argumenty slyší jako jeden z mála, ne-li jako jediný. V roce 2020 potěšil milovníky malých telefonů hned dvakrát. Poprvé na jaře iPhonem SE 2020 a poté ještě na podzim iPhonem 12 mini. Na trhu sice najdeme i další menší telefony, ale ne tak malé a rozhodně ne tak výkonné a tak sexy.
Není třeba zakrývat zjevná fakta, je jasné, že 12 mini je nejlepší malý telefon na trhu. A zdaleka nejvýkonnější, protože čipset Apple A14 Bionic doslova deklasuje velkou část konkurence, samozřejmě včetně té s velkými displeji. iPhone 12 mini je opravdu mini, měří jen 131,5 mm na výšku a 64,2 mm na šířku a váží jen 133 gramů. To je v dnešní době hodně málo a tyto mini parametry znamenají, že se skvěle drží v ruce a kamkoli na displeji mnohem snadněji dosáhnete. Najednou nemusíte přehmatávat, spoustu věcí obsloužíte jednou rukou.
Nízká hmotnost má zase za následek, že se vám ruka méně unaví, pokud v ní telefon držíte delší dobu. I samotný úchop je lepší. Naprostá většina mobilních telefonů má zaoblené okraje, což je designové, ale například ze stolu se zvedají hůře. V obalu je to trochu lepší, ale zlatý iPhone 5S nebo první SE s hranatými boky. A iPhone 12 mini na toto provedení navazuje. Do ruky se bere snadněji než například iPhone X a nijak nepociťuji ani „řezání“ do ruky, jak se někteří obávali.
Hranatý design vypadá dobře i designově, často jsem si brával mobil jen tak do ruky, abych se jím pokochal. Nic nelze namítnout ani k samotné konstrukci, tuto disciplínu má Apple zmáknutou dokonale. iPhone 12 mini, stejně jako iPhone 12, má na rozdíl od řady Pro (iPhone 12 Pro a 12 Pro Max) hliníkový rámeček, i ten ale vypadá pěkně. S otisky prstů na zádech je nutné se smířit, pokud u sebe neustále nenosíte hadřík. Takový je úděl skleněných telefonů. Modrá barva se ale povedla.
To platí i o displeji. Celá řada iPhonů 12, která čítá modely 12 mini, 12, 12 Pro a 12 Pro Max, dostala poprvé stejný OLED displej. To je pokrok od minulých let, kdy se levnější modely musely spokojit s LCD displeji. Ty v praxi nebyly špatné, ale OLED je OLED a rovněž rozlišení 2 340 × 1 080 pixelů je více než 1 792 × 828, zvlášť na malé obrazovce.
Na displej iPhonu 12 mini si nelze stěžovat. Typický jas 625 nitů je sice méně než 800 nitů u iPhonu 12 Pro, je to ale dostatek na to, aby bylo vše čitelné i venku na slunci. Dostatečná, alespoň prozatím, se zdá být i obnovovací frekvence 60 Hz, byť konkurenční vlajkové lodě přecházejí na 90 nebo 120 Hz. Může to být oprávněná výtka, účinně lze ale namítnout, že se jedná jen o menší vylepšení, které je navíc náročnější na baterii.
iPhone 12 mini, stejně tak jako žádný jiný iPhone, nenabízí a dost možná nikdy nebude nabízet funkci always on, to ale ani nikdo nečekal. Je to tedy jen takové upozornění pro ty, kdo chtějí k jablečné novince přejít z Androidu. Ti se ale mohou bez přehánění těšit na tvrzené sklo s keramickými krystaly, které by při běžném používání mělo vydržet o něco více než jiné telefony. Já jsem v praxi jeho odolnost naplno raději nezkoušel, ale dle zahraničních testů se zdá, že jeho odolnost by opravdu měla být vyšší.
Škrábat po displeji různě ostrými předměty, abych zkoušel jeho tvrdost, jsem se sice neodvážil, v oblasti výkonu však mohou mít uživatelé iPhonů vždy jistotu, že se jim dostává toho nejlepšího. 5nm čipset A14 Bionic i letos odvádí skvělou práci. CPU podává přibližně o 16 % vyšší výkon než předchůdce A13 Bionic, přičemž zlepšení výkonu na jedno jádro dle GeekBench 5 činí 22 % a na více jader 10 %. Ke zlepšení, a to o slušných 30 %, došlo i u energetické úspornosti. Rovněž GPU je rychlejší, a to o 8,3 %.
To v praxi znamená, že vše je velmi plynulé a prakticky instantní. Pohyb v prostředí s konzistentními animacemi je velmi příjemný a taktéž aplikace se spouští rychle. Applu se tak daří smazávat mírný hendikep v podobě pouhé 4GB operační paměti. Pokud byste přece jen chtěli větší RAM, museli byste si připlatit za některou z Pro variant.
Dlužno dodat, že iPhone 12 mini, stejně jako jeho ostatní „dvanáctkoví“ kolegové, samozřejmě podporuje rychlé sítě 5G, které se pomalu stávají relevantními.
iPhone 12 mini má stejný fotoaparát jako „velký“ iPhone 12, který jsme již otestovali, na zádech tedy najdeme primární a širokoúhlý objektiv. Telefony produkují identické fotky se stejně dobrým dynamickým rozsahem, barevností i celkovou schopností focení za dobrého světla i ve tmě.
Za slunečného dne fotkám prakticky nelze nic vytknout a v tom je 12 mini přibližně stejně dobrý jako o rok starší řada Pro, tedy iPhone 11 Pro (Max). iPhone 12 mini má také shodné rozlišení a je osazen podobnými objektivy, které ale mají lepší světelnost. Fotky tak budou velmi dobré a jen při pečlivém pohledu bychom možná našli na fotkách z iPhonu 12 mini méně šumu.
Vůbec špatně si u novinky nevede ani širokoúhlý fotoaparát, který má mimo jiné vylepšenou korekci geometrické deformace, takže objekty jsou méně „zaoblené“ a vypadají přirozeněji.
Focení za krásného počasí není nejtěžší disciplína a nelze zde pozorovat velké mezigenerační rozdíly. iPhone 12 mini ale oproti předchůdcům zvládá několik disciplín lépe, což dokládá poměrně výrazný posun. Ten nespočívá ani tak v pokroku v senzorech a optice, jako spíše ve zpracování, na němž se podílí nový čipset a software.
Fakt, že iPhone 12 mini fotí lépe než loňská řada Pro, bude určitě pro mnoho lidí silným argumentem pro upgrade. 12 mini stejně jako ostatní telefony z podzimu 2020 lépe zvládá také HDR efekty, které jsou nyní výraznější. 12 mini umí například i HDR Dolby Vision video. Ani to žádný „jedenáctkový“ předchůdce neuměl.
Focení za zhoršeného světla představuje vedle chybějícího teleobjektivu největší rozdíl ve focení iPhonu 12 mini (a tedy i iPhonu 12) oproti dražším kolegům z řady Pro. Levnější řada se nemůže spolehnout na nový senzor LiDAR, který ve tmě díky schopnosti skenování prostoru před sebou do 3D lépe a rychleji zaostřuje. Na druhou stranu, i iPhone 12 mini (a také iPhone 12) podává ve zhoršených světelných podmínkách skvělé výkony. Například ve srovnání s 3 roky starým iPhonem X jsou rozdíly propastné. Navíc noční režim nově podporuje i širokoúhlý fotoaparát, takže i tyto fotky jsou prosvětlenější.
Jinak řečeno, iPhone 12 mini je velmi dobrý fotomobil, a to i přesto, že to ve focení není iPhone 12 Pro nebo Pro Max. Ty jsou určeny pro opravdové fotografické fandy, kteří například často fotí za šera nebo tmy, plánují využívat nový formát ProRaw nebo budou točit 4K videa při 60 snímcích. Nic z toho vám iPhone 12 mini nenabídne. Pokud ale nejste extrémně nadšení fotografové, kteří chtějí zkoumat každou vychytávku, a místo toho budete telefon využívat na „běžné“ focení, poslouží vám více než dobře.
Baterie je jedním z nejdiskutovanějších témat ohledně iPhonu 12 mini. Jedni říkají, že je jeho výdrž dostačující, druzí, že nikoli. Každopádně je v souvislosti s baterií nutné na iPhone 12 mini pohlížet s vědomím, že si jej pořizují zejména lidé, kteří na telefonu tráví méně času a vyřizují na něm méně věcí. Je to logické. Ten, kdo se často na mobilu dívá na videa, si spíše pořídí větší zařízení.
iPhone 12 mini se nejvíce hodí pro ty, kdo převážně komunikují přes iMessage, kecálky, sjíždějí sociální sítě, fotí rodinu či přátele apod. Pro ně bude baterie, pokud nebudou očekávat výdrž 3 dny, dostačující.
Pokud jej ale hodláte využívat stejně, jako byste využívali telefon se 6 000mAh baterií, budete zklamáni. Pro mě byla výdrž dostačující a jeden den jsem vydržel bez problémů. Nemusel jsem se nijak omezovat a kromě běžných činností jsem k 12 mini měl neustále připojené chytré hodinky. Je ale jasné, že pokud bych více hrál nebo déle sledoval seriály, zapojit do nabíječky bych jej musel už za kratší dobu.
Zkrátka baterie iPhonu 12 mini je dostatečná na to, aby měl telefon dobrou výdrž. Ne skvělou nebo mizernou, ale dobrou. Pokud k němu budete přistupovat s vědomím, že není stavěný pro zapálené mobilní hráče nebo sledovače videí, budete spokojeni.
Všechny iPhony 12 podporují nové doplňky MegSafe a 12 mini není výjimkou. Já jsem je neměl možnost vyzkoušet, ale můžete si pořídit peněženku nebo třeba bezdrátovou nabíječku. Jejich společným rysem je schopnost magnetického přichycení na záda telefonu.
Jak už se zmiňuji výše, telefon je velmi plynulý, za což vděčí nejen výkonu, ale i systému iOS, momentálně ve verzi iOS 14. Systém je pořád intuitivní, byť už ne tolik jako v minulosti, což je ale dáno i přítomností více funkcí.
iOS 14 je ve svých základech stejný jako předešlé verze jablečného operačního systému, novinkou jsou ale například vylepšené widgety, které se nyní dají přidat kamkoli na plochu. Já osobně widgety využívám jen na obrazovce zcela vlevo, možnost přesunu tu však je.
Další novinkou v posledním jablečném systému je Knihovna aplikací, obrazovka, která má za úkol třídit aplikace. V jisté podobě knihovnu i widgety uživatelé Androidu již znají a „jablíčkářům“ se někteří částečně po právu smějí. Je to ale důkaz podobnosti systémů a nemá smysl si dokola hrát na to, co kdo měl první a kdo až druhý. Mnohem chytřejší než být první je být nejlepší a faktem také je, že první v některých věcech je naopak Apple a konkurence „opisuje“. Letos například v podobě balení, které nyní obsahuje jen kabel a nikoli i nabíječku a sluchátka.
Konkurence se tomu samozřejmě vysmála, včetně Samsungu. Již Samsung Galaxy S21 má ale podobně „odlehčené“ balení jako nové iPhony a je jen otázkou času, kdy se přidají další. Ti, včetně Applu, to marketingově podají samozřejmě jako vstřícný krok k životnímu prostředí, a byť je výsledkem méně CO2 díky potřebě méně dopravních prostředků, hlavním motivem je byznys. Každopádně chudší balení je novým trendem, a pokud žádnou nabíječku nebo sluchátka doma nemáte, nezbývá nic jiného než si nové pořídit zvlášť.
Recenze iPhone 12 mini – závěr
Telefony iPhoneiPhone 12 mini je požehnáním pro milovníky kompaktních telefonů. Skvěle padne do ruky a výkon má bezchybný. Pokud se bojíte baterie, nemusíte. Den běžného používání vydrží, a pokud byste jej chtěli využívat nadprůměrně intenzivně, takto malý telefon pro vás pravděpodobně stejně nebude tou nejlepší volbou. iPhone 12 mini je ale skvělý mobil. Ano, nadpis této recenze je psán s nadsázkou, není však daleko od pravdy. Řada lidí ho bere jako záchranu od velkých placek a nepochybně i mnoho těch, kteří o něm dosud neuvažovali, si možná uvědomí, že by to pro ně nakonec mohlo být to pravé zařízení.
Klady
Zápory