Obnovit stránku

Jak na mytí a renovaci podlah

Správnou péčí o podlahovou krytinu prodloužíte její životnost i perfektní vzhled, zatímco použitím nevhodného přípravku může dojít k narušení povrchu podlahy. Především čištění a renovace dřevěné podlahy má svá pravidla, aby nedošlo k jejímu poškození. Jak tedy na čištění a renovaci podlah, aby nová podlaha vydržela v perfektním stavu a stará opět zazářila novotou? Důležitá je pravidelná údržba a také vhodné používání čisticích prostředků určených přímo pro daný typ podlahy – například jemné přípravky pro dřevo nebo neutrální čističe pro vinyl a laminát.

Vytíráni podlahy

Zásady správného čištění podlah:

  1. Začněte vyluxováním koberců – postupujte proti směru vláken se zastrčenými kartáčky nástavce vysavače.
  2. Tvrdé podlahy vyluxujte s vystrčenými kartáčky nástavce.
  3. Zvolte čisticí prostředek podle typu vaší podlahy.
  4. Při vytírání podlahy ze dřeva a laminátu se vyvarujte univerzálním přípravkům na nádobí.
  5. Použijte kvalitní mop a speciální kbelík se ždímačem.

Čištění a renovace podlah

Čištění dřevěné a laminátové podlahy

Laminátové a dřevěné podlahy jsou velmi citlivé na přebytečnou vodu a nevhodné čisticí prostředky. Proto při běžném čištění dřevěných podlah obecně platí, že by se měly namáčet co nejméně. Příliš mnoho vlhkosti může způsobit poškození podlahy, například nabobtnání, povrchovou nerovnost či vyblednutí.

Nejlepší je na ně použít utěrky z mikrovláken a plochý mop se ždímacím systémem, který nezanechává přebytečnou vodu, šmouhy ani chlupy. Vhodné jsou i robotické mopy na vytírání podlahy, které podlahu vysají a díky automatickému dávkování vody i šetrně vytřou.

Dřevěné podlahy

U čištění dřevěných podlah je třeba rozlišovat, zda se jedná o povrch lakovaný, nebo upravený voskovaným olejem a podle toho zvolit způsob čištění a čisticí prostředek na podlahu.

  • Lakovaná dřevěná podlaha
  • Lakované parkety a podlahy je vhodné zbavovat hrubých nečistot vysavačem, robotickým vysavačem nebo případně smetákem. Při mokrém vytírání je potřeba mop důkladně vyždímat, aby byl spíše vlhký než mokrý. Vodní film by měl ideálně uschnout do 1 minuty. Rozhodně nikdy nepoužívejte agresivní čisticí prostředky a drátěnky, které nejsou určené pro úklid dřevěných podlah. Nepoužívejte ani běžné saponáty, ale pouze čisticí přípravky na dřevěné podlahy. Do čisticího prostředku rozmíchaného v nádobě namočte mop, řádně vyždímejte a naneste rovnoměrně na podlahu. Ideální pro pravidelné čištění lakované dřevěné podlahy je sprejové čištění, pro které se hodí sprejový mop pro malé plochy.

  • Voskovaná dřevěná podlaha
  • Olejované a voskované dřevěné podlahy čistěte ideálně suchým způsobem – vysavačem či robotickým vysavačem. Pro důkladnější mokré čištění používejte speciální čisticí prostředek na voskované dřevo, který by měl obsahovat kvalitní přírodní oleje a vosky, které podlahu šetrně vyčistí a oživí.

Laminátové podlahy

Laminátová podlaha je náchylná k poškrábání, proto první rada pro zachování jejího hezkého vzhledu zní: snažte se ji co nejvíce ušetřit od znečištění. Chraňte ji především od kamínků, písku a hrubých nečistot.

Údržba laminátových podlah si žádá pravidelné vysávání nebo zametání nasucho, neboť podobně jako u dřevěných podlah není vhodné laminát příliš namáčet. Na mokré čištění laminátové podlahy používejte pouze navlhčený mop a nečistoty stírejte podélně po podlahových lamelách. Podlahu nechte důkladně vyschnout. Pečlivě vybírejte čisticí prostředky na laminátovou podlahu. Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky, podlahové vosky ani abrazivní čisticí prostředky. Na velmi odolné skvrny můžete využít malé množství lihu nebo acetonu.


TIP: Potřebujete obnovit zašlou krásu a svěžest vaší laminátové podlahy? Vyzkoušejte čisticí prostředek s leštěnkou na laminátovou podlahu, který jí perfektně vyčistí a navrátí jí krásný vzhled.

Čištění vinylové podlahy, dlažby a PVC

Na dlažbu, vinyl, PCV a linoleum lze použít i silnější čisticí prostředky a jakékoliv mopy, protože se jedná o velmi odolné povrchy. Máte-li glazovanou dlažbu s hladkým povrchem, případně hladké lino, máte práci výrazně usnadněnou. Tyto podlahové krytiny mají celistvý, nenasákavý povrch, na kterém se nečistoty hůře usazují a mnohdy vám postačí teplá voda a univerzální čisticí prostředek na podlahy.

Pokud ale máte podlahu s reliéfem nebo chcete, aby vaše podlaha byla v té nejlepší kondici, vhodnější bude speciální čisticí prostředek na lino a dlažbu, který tento typ povrchu důkladně čistí a zároveň o něj i pečuje. Z podlahy odstraní zaschlou špínu, mastnoty i skvrny, dodá jí zářivý lesk a poskytne i protiskluzový efekt. Dlážděnou podlahu (případně kamennou podlahu) výborně vytřete třásňovým mopem, který zajede i do spár mezi dlaždicemi. Před vytíráním hrubých povrchů je pak obzvláště vhodné nejprve zamést nebo vyluxovat, abyste se zbavili nečistot a prachu ze spár a jiných povrchových nerovností.

Čištění podlah bez použití chemie

Pokud se vám nezamlouvají přípravky s obsahem chemických látek nebo jste citlivější na různé alergeny, máte hned několik možností, jak na důkladné mytí podlah bez použití chemie.

  • Parní čistič
  • Parní čištění podlah je považováno za jeden z nejúčinnějších a nejpohodlnějších způsobů. Parní čistič za pomocí tlaku horké páry snadno likviduje nejen špínu, ale i bakterie, viry a alergeny. Je to tedy zcela ekologický způsob čištění podlah, při kterém nepotřebujete žádné chemické přípravky, a přitom z podlahy odstraníte i odolné skvrny, mastnotu i vodní kámen. Povrchy zůstávají dokonale čisté, voňavé a hygienicky nezávadné, proto je parní čištění podlah vhodné pro alergiky a domácnosti s malými dětmi.

    Pozor ale na parní čištění dřevěných nebo lepených podlah. Horká pára může z povrchu dřevěné podlahy odstranit ochranný vosk a u lepených podlahových krytin může dojít k poškození lepidla. Ačkoliv jsou některé tyto typy povrchů i vůči vysoké teplotě páry odolné, vždy doporučujeme informovat se o možnosti použití parního mopu u výrobce podlahoviny.

  • Ekologické čisticí přípravky na podlahy
  • U některých lidí může ještě panovat názor, že ekologické čisticí prostředky na vytírání podlahy jsou oproti těm chemickým méně účinné. Zde záleží na typu špíny, ale ve většině případů znečištění v domácnosti jsou eko čističe stejně účinné, jako ty s obsahem chemických látek. Velkou výhodou ekologických čisticích prostředků na podlahy je, že jsou nejen účinné a šetrné k podlaze, ale jsou přátelské i k životnímu prostředí a díky přírodnímu složení nevyvolávají alergické reakce.


    TIP: Vyzkoušejte čisticí prostředek na podlahové krytiny AlzaEco. Všechny aktivní čistící složky mají rostlinný původ, a proto jsou snadno biologicky rozložitelné. Složení čisticího prostředku AlzaEco je založeno na použití minerálů a rostlinných ingrediencí, a poradí si i s těmi nejodolnějšími nečistotami u všech druhů podlahových krytin.

  • Čištění podlah přírodní cestou
  • Na čištění podlahy dobře poslouží i domácí čističe, které má určitě každý z vás doma a které mohou přijít na řadu, kdykoliv vám váš osvědčený čisticí prostředek dojde. Jejich použití sice není tak pohodlné a rychlé, ale v případě nouze udělají svoji službu na jedničku.

    Jedlá soda je účinné a oblíbené přírodní čistidlo hodící se při vytírání podlahy. Stačí smíchat jedlou sodu a vodu tak, aby vznikla čisticí pasta. Tu následně nanesete na dlažbu a pomocí houbičky nečistoty mechanicky vyčistíte. Poradí si nejen se špínou na klasické dlažbě, ale i s obklady a spárami. Na ty doporučujeme využít zubní kartáček. Pozor, jedná se o abrazivní čistič, takže ho nepoužívejte na povrchy, které by mohl poškrábat.

    Ocet vyřeší skvrny na podlaze, odstraní vodní kámen a vydezinfikuje ji. Ocet stačí aplikovat na houbičku a mechanicky dlažbu vyčistit. Pokud jde jenom o běžný úklid podlahy, smíchejte trochu octa s horkou vodou a podlahu klasicky vytřete. Bohužel nevýhodou octa je jeho silné aroma. To můžete změnit přidáním éterického oleje.

    Citron obsahuje kyselinu citronovou, která funguje podobně jako ocet. Při trošce trpělivosti si poradí i se rzí a má také antibakteriální, tedy dezinfekční účinky.

Renovace parket a dřevěné podlahy

Dřevěná podlaha je trvanlivá a při správné péči a pravidelné údržbě vydrží krásná dlouhá léta. Dostatečná povrchová úprava ji chrání proti poškození a dodává ji hezký vzhled.

Povrchová údržba dřevěné podlahy a čištění parketové podlahy

Pro základní ošetření lakované dřevěné podlahy dobře poslouží čistič a zároveň prostředek k ošetřování dřevěných podlah, který ji šetrně ošetřuje a vytváří ochranný film.

Pokud máte voskovanou dřevěnou podlahu i zde podléhá impregnace (povrchová úprava voskem na dřevo) přirozenému opotřebení. Proto je potřeba ochrannou vrstvu pravidelně obnovovat. Pokud to nechcete dělat pomocí bavlněného hadru, doporučujeme jednodušší a rychlejší způsob – pomůže vám víceúčelová leštička na parkety a tvrdé podlahy, případně multifunkční elektrický mop s funkcí voskování a leštění. Vaše stará dřevěná podlaha opět zazáří a bude vypadat jako nová. S těmito přístroji pohodlně zvládnete:

  • Odstranění odolných nečistot

  • Jemné leštění podlahy

  • Aplikace podlahového vosku

Některé leštičky na podlahu můžete v závislosti na typu vyměnitelných kotoučů využít nejen na leštění a renovace parket, ale i na odstranění nečistot a čištění mramorové podlahy nebo dlaždic.

Důkladná renovace parket a dřevěné podlahy

Po mnohaletém používání dřevěné podlahy je vhodné namáhaný povrch zejména lakovaných podlah obnovit zbroušením a novou povrchovou úpravou. Renovace dřevěné podlahy zahrnuje více po sobě jdoucích kroků:

  1. Počáteční kontrola, zda některé části podlahy nechybí, neviklají se a zda dobře drží při sobě.

  2. Příprava podlahy, pokud renovace parket či dřevěné podlahy vyžaduje opravy – odstranit vyčnívající spojovací materiál (např. hřebíky), vyplnit případné díry, vyměnit prasklé nebo chybějící parkety apod.

  3. Broušení, které odstraní všechny povrchové nedokonalosti podlahy jako rýhy, škrábance, špínu, skvrny či starou barvu.

  4. Finální povrchová úprava – nejčastěji se používá lakování, olejování nebo voskový olej.

Celková a důkladná renovace vyžaduje poměrně dost času a prostorová omezení v bytě. Pokud se rozhodnete pro renovaci dřevěné podlahy svépomocí, budete potřebovat speciální nářadí, brusky a ideálně i radu zkušeného odborníka, abyste dosáhli očekávaného výsledku.

Renovace dlaždic

Máte staré a zašlé dlaždice? Tady už bohužel vědro s vodou a univerzálním čističem nestačí. Pomoci může účinná chemie, ale je třeba počítat s tím, že jednotlivé vrstvy znečištění se musí odstraňovat postupně podle jejich charakteru.

  1. V prvním kroku je nutné použít alkalický čistič, určený k odstraňování organických nečistot (organické skvrny, tuky, oleje, mastnota, šmouhy od gumy). Přípravek přitom nestačí pouze nanést a ihned začít stírat. Je potřeba ponechat mu dostatek času a nechat ho působit doporučenou dobu. Teprve pak začněte s čištěním.

  2. Po alkalickém čistícím přípravku přijde na řadu kyselý, který dokáže znečištěné plochy zbavit vodního kamene, minerálních usazenin i rzi.

  3. Po odstranění veškerých nečistot je nutná ochrana povrchu dlažby a zaleštění. S tím vám pomůže leštička na parkety a tvrdé podlahy nebo multifunkční elektrický mop s funkcí voskování a leštění.

Jak vyčistit spáry v dlaždicích?

Máte zašlé a špínou zanesené spáry v dlaždicích, „ozdobené“ plísní, která se čím dál tím víc rozšiřuje? Je nejvyšší čas vrhnout se na čištění spár a uvidíte, jak celá vaše podlaha prokoukne. Je hned několik způsobů, jak na to.

  • Kartáč a čisticí prostředek
  • Pro vyčištění a dezinfekci spár je možné využít kartáč a čisticí prostředek typu Savo (pouze na bílé spáry). To jim navrátí bělost a zlikviduje i plísně, které se mohou objevovat ve špatně větraných koupelnách a sprchových koutech. Je to nejlevnější, ale i nejvíce namáhavá technika.


    TIP: Místo Sava můžete použít i přírodní čisticí prostředky, které máte doma – ocet nebo jedlou sodu.

  • Parní čistič
  • Mnohem jednodušší a ekologický způsob je pak ruční parní čistič, popřípadě tyčový vysavač s odnímatelným parním čističem a vhodným nástavcem. S parním čističem fungujícím na bázi horké vody a tlaku budou zašlé spáry jako nové s minimální námahou. Odstraní špínu, plíseň, mastnotu, vodní kámen a jiné nečistoty. Využití páry je nejen jednodušší, ale i účinnější než použití čisticího přípravku a hadříku.

  • Bělič spár
  • Obnova bílých spár pomocí běliče je jednoduchá a praktická záležitost. Obnoví spáry na podlahách nebo mezi kachličkami v kuchyni či koupelnách a zároveň zabrání vytváření plísní.

Čisticí prostředky na podlahu – typy

Ekologické čisticí prostředky na podlahy

Ekologické čisticí prostředky na podlahy

  • Šetrné k životnímu prostředí
  • Bezpečné pro domácnost
  • Vysoká účinnost čištění

Ekologické čisticí prostředky na vytírání podlahy neobsahují škodlivé chemikálie, jako jsou fosfáty, parabeny či syntetické vonné látky, a jsou biologicky odbouratelné, což snižuje negativní dopad na přírodu. Díky přírodním složkám jsou vhodné pro domácnosti s dětmi a domácími mazlíčky, protože neobsahují dráždivé látky a nevypouštějí do ovzduší škodlivé výpary. I bez chemických látek dokáží ekologické čisticí prostředky účinně odstranit špínu, skvrny i mastnotu, a to díky rostlinným výtažkům a přírodním enzymům, které zajišťují kvalitní péči při mytí podlah.

Univerzální čisticí prostředky na podlahy

Univerzální čisticí prostředky na podlahy

  • Vhodné pro různé typy podlah
  • Účinné odstranění nečistot
  • Příjemná vůně a snadné použití

Univerzální čisticí prostředky jsou navrženy tak, aby se daly bezpečně použít na různé povrchy, jako je dlažba, linoleum, vinyl nebo laminát, což z nich dělá praktickou volbu pro každou domácnost. Díky složkám zaměřeným na hloubkové čištění snadno odstraňují běžné nečistoty, prach i mastnotu, aniž by poškodily povrch podlahy nebo zanechaly šmouhy. Obvykle nabízejí svěží vůni a snadnou aplikaci – stačí je jednoduše naředit do vody, což urychluje vytírání podlahy a zanechává domov provoněný a čistý.

Leštěnky na podlahy

Leštěnky na podlahy

  • Obnovení lesku a ochrany
  • Prodloužení životnosti podlahy
  • Snadné použití pro různé povrchy

Leštěnky na podlahy dodávají povrchu nový lesk a zároveň vytvářejí ochrannou vrstvu, která snižuje riziko poškrábání, opotřebení a znečištění. Jsou dostupné pro různé materiály podlah, jako je dřevo, laminát či vinyl, a snadno se aplikují pomocí mopu nebo utěrky, čímž zajišťují rychlou a efektivní péči o podlahu. Pravidelné používání leštěnky při vytírání podlahy pomáhá udržet podlahu v dobrém stavu po delší dobu tím, že minimalizuje vznik škrábanců a chrání ji před vlhkostí.

Dezinfekce na podlahy

Dezinfekce na podlahy

  • Eliminace bakterií a virů
  • Bezpečnost pro domácnosti s dětmi a zvířaty
  • Redukce zápachu a osvěžení prostoru

Dezinfekční prostředky na podlahy účinně ničí bakterie, viry a plísně, čímž přispívají k udržení zdravého a hygienického prostředí v domácnosti. Jsou často formulovány tak, aby byly bezpečné i pro domácnosti s malými dětmi a domácími mazlíčky, poskytují tedy důkladnou čistotu bez agresivních chemikálií. Kromě dezinfekčních účinků mnoho těchto prostředků také neutralizuje nepříjemné pachy a zanechává v místnosti svěží vůni, čímž zvyšuje celkový komfort.

Čisticí prostředky na vinylové podlahy

Čisticí prostředky na vinylové podlahy

  • Šetrné složení pro citlivý povrch
  • Účinné proti nečistotám a mastnotě
  • Ochrana před opotřebením

Údržba vinylové podlahy si žádá jemné čisticí prostředky, které zachovávají strukturu a barvu vinylu, aniž by zanechávaly šmouhy či rezidua. Snadno odstraní běžné skvrny, prach i mastnotu, a to bez nutnosti drhnutí, čímž udržují vinylové podlahy čisté a zářivé. Některé přípravky na čištění vinylové podlahy obsahují i ochranné složky, které pomáhají prodloužit životnost podlahy tím, že chrání povrch před opotřebením, škrábanci a vyblednutím.

Čisticí prostředky na parkety

Čisticí prostředky na parkety

  • Speciálně vyvinuté pro dřevěné povrchy
  • Výživa a obnova lesku
  • Ochrana proti vlhkosti a skvrnám

Čisticí prostředky na parkety jsou formulovány tak, aby byly šetrné k přírodnímu dřevu, zabraňovaly jeho vysoušení a zanechávaly parkety v perfektním stavu bez rizika poškození. Často obsahují složky, které vyživují dřevo a obnovují jeho přirozený lesk, čímž parketám dodávají svěží vzhled. Na parketách vytvářejí ochrannou vrstvu, která chrání dřevo před vlhkostí, skvrnami a drobným opotřebením, což pomáhá udržet podlahu v perfektním stavu po dlouhou dobu.

Čisticí prostředky na dlažby

Čisticí prostředky na dlažby

  • Odstraňují odolné nečistoty a mastnotu
  • Zářivý lesk bez šmouh
  • Dezinfekční a antibakteriální účinky

Čisticí prostředky na dlažbu účinně odstraňují zaschlé skvrny, mastnotu a další odolné nečistoty, což je ideální pro frekventované prostory jako kuchyně a chodby. Jejich speciální složení zanechává dlažbu čistou, bez šmouh a s přirozeným leskem, takže dlaždice vypadají jako nové a povrch je příjemný na dotek. Mnoho čisticích prostředků na dlažbu obsahuje dezinfekční složky, které ničí bakterie a choroboplodné zárodky, čímž pomáhají udržovat hygienicky čisté prostředí v koupelnách a dalších vlhkých prostorách.

Čisticí prostředky na plovoucí podlahy

Čisticí prostředky na plovoucí podlahy

  • Šetrné složení pro laminátové povrchy
  • Rychleschnoucí efekt
  • Ochrana a dlouhotrvající lesk

Čisticí prostředky na plovoucí podlahy jsou navrženy tak, aby nepoškodily laminátový povrch, zabraňovaly nadměrné vlhkosti a zanechaly podlahu v perfektním stavu bez škrábanců či blednutí. Díky rychleschnoucímu složení se snadno používají a minimalizují riziko nadměrného vlhka, které by mohlo při vytírání podlahy poškodit laminátové spoje a strukturu podlahy. Mnoho čisticích prostředků na plovoucí podlahy vytváří také ochrannou vrstvu, která podlaze dodává dlouhotrvající lesk a pomáhá předcházet vzniku šmouh a stop po opotřebení.

Čisticí prostředky na linoleum

Čisticí prostředky na linoleum

  • Šetrné k přírodnímu materiálu
  • Odstraňují skvrny a mastnotu
  • Ochranná vrstva proti opotřebení

Čisticí prostředky na linoleum zachovávají strukturu a barvu přírodního linolea, aniž by narušily jeho povrch nebo ho vysušily. Efektivně odstraňují skvrny, mastnotu a prach, čímž udržují linoleum čisté a beze stop po denním používání. Některé čisticí prostředky na linoleum obsahují složky, které vytvářejí ochrannou vrstvu proti škrábancům, vyblednutí a běžnému opotřebení, což prodlužuje životnost podlahy a udržuje ji v perfektním stavu.

Čisticí prostředky na koberce

Čisticí prostředky na koberce

  • Hloubkové čištění a odstranění skvrn
  • Oživení barev a textury
  • Neutralizace pachů

Čisticí prostředky na koberce účinně odstraňují i hluboko usazené nečistoty, prach a skvrny, včetně odolných skvrn od kávy, vína či mazlíčků. Tyto prostředky oživují vzhled koberců, navrací jim jasnější barvy a měkčí texturu, díky čemuž koberce vypadají jako nové a příjemné na dotek. Také obsahují složky pro neutralizaci zápachů, které zanechávají koberec svěží a eliminují nepříjemné pachy, což je ideální pro domácnosti s dětmi nebo domácími mazlíčky.

Pomůcky na čistění podlahy

Pomůcky na čistění podlahy

  • Tradiční pomůcky na suché čištění
  • Moderní pomocníci pro snadnější úklid
  • Efektivní sběr nečistot

Košťata, smetáky a lopatky jsou základem pro každodenní zametání prachu a drobných nečistot, ideální pro rychlý úklid tvrdých podlah v interiéru i exteriéru. Úklidové kbelíky s odkapávacími mřížkami navíc zjednodušují vytírání podlahy a zabraňují přebytečné vlhkosti na podlaze. Parní mopy a parní čističe využívají horkou páru k odstranění bakterií a odolných skvrn bez nutnosti použití chemikálií, což je ideální pro hloubkové čištění podlah. Parní čističe jsou také vhodné pro různé typy povrchů a poskytují ekologickou a bezpečnou péči o domácnost. Vysavače a mechanické zametače jsou skvělou volbou pro rychlé odstranění prachu, vlasů a drobných nečistot z podlahy, a to jak na tvrdých površích, tak na kobercích. Mechanické zametače umožňují snadný úklid bez nutnosti zapojení do elektřiny, zatímco vysavače jsou ideální pro hloubkové vysávání.

Nejčastější otázky při čištění podlah

Jak často bychom měli podlahy čistit?

Frekvence čištění závisí na provozu v dané místnosti a typu podlahy. V domácnostech s domácími mazlíčky nebo dětmi se doporučuje zametání či vysávání denně a vytírání podlahy jednou až dvakrát týdně, aby se zabránilo hromadění prachu a skvrn.

Proč je důležité používat čisticí prostředky určené na konkrétní typ podlahy?

Každý typ podlahy má jinou strukturu a povrchovou úpravu. Například dřevěné podlahy jsou citlivé na vlhkost a agresivní chemikálie, které by mohly způsobit poškození nebo zmatnění. Naopak dlažba snese intenzivnější čištění, aniž by došlo k jejímu narušení.

Jak správně ošetřit podlahu po aplikaci čisticího prostředku?

Po čištění čisticím prostředkem podlahu vždy důkladně setřete čistou vodou, aby se odstranily případné zbytky přípravku, které by mohly povrch poškodit. Pro dřevěné a laminátové podlahy je vhodné použít co nejméně vody, aby nedošlo k jejich nasáknutí.

Proč na dřevěné podlahy nepoužívat saponáty?

Při mytí podlah ze dřeva a laminátu je důležité vyvarovat se univerzálním přípravkům na nádobí (saponátům) a různým agresivním čisticím prostředkům. Tyto odmašťovací či agresivní přípravky jsou nevhodné, protože podlahu nadměrně vysoušejí a ničí ochrannou vrstvu laku či vosku. Používejte pouze přípravky určené na dřevěné podlahy nebo PH neutrální přípravky.

Jakých chyb se při čištění podlahy vyvarovat?

V první řadě je třeba si uvědomit, že při obyčejném zametání smetákem nikdy z podlahy neodstraníte jemný prach a nečistoty tak důkladně, jako při luxování. Stejně tak zapomeňte na hadr obtočený kolem koštěte a pořiďte si kvalitní mop. Nejlepší variantou je mít doma v záloze hned oba dva základní úklidové mopy na podlahu, tedy plochý i třásňový. Zatímco plochý mop využijete ve velké místnosti s dostatkem volného prostoru a minimem nábytku, třásňový oceníte naopak při vytírání více členitého prostoru, kde se potřebujete vyhnout spoustě překážek. V obou případech však dbejte na dokonale vyždímaný mop, abyste při vytírání podlahy zamezili vzniku nevzhledných zaschlých kapek.

Pokud si myslíte, že vytírání nevyžaduje žádnou speciální techniku a stačí pouze přejíždět mopem ze strany na stranu, jste na omylu! Správně byste při něm měli vykreslovat tvar číslice 8 – jedině tak totiž nezůstane na vaší podlaze ani kousíček nevytřený.

Jak vybrat vhodný mop?

Nejdříve zjistěte, jak dobře se dá mop vyždímat a jaká je jeho savost. Záleží také na velikosti a členitosti uklízené plochy. Například úklidové mopy na podlahu s velkou čisticí hlavicí nejsou vhodné pro uklízení malých prostor. Důležitá je také teleskopická tyč mopu s nastavitelnou velikostí, aby se úklidu mohl zúčastnit každý člen domácnosti.

Rozlišujeme univerzální ploché mopy s mycím návlekem, třásňové mopy vhodné do menších prostorů s různými druhy podlah, rotační mopy umožňující vyždímání tkaniny téměř do sucha, parní mopy vhodné pro alergiky, které odstraní až 99,9 % bakterií, a geniální robotické mopy – samostatně se pohybující prachovky na podlahu.

Pro laminátové a dřevěné podlahy je vhodný rotační plochý mop z mikrovláken. Pro dlážděnou podlahu nebo jiné podlahy s nerovností je pak vhodnější třásňový mop nebo mop s třásňovým návlekem, který je schopen zachytit i nečistoty ve spárách a povrchových nerovnostech. Pro vinylové podlahy a linoleum se hodí jakýkoliv mop.

Má klima v domácnosti vliv na stav dřevěné podlahy?

Ano, pokojové klima ovlivňuje životnost a vzhled dřevěné podlahy. Při příliš nízké vlhkosti se bude dřevo vysušovat, smršťovat a jeho spáry se budou zvětšovat. Naopak při velké vlhkosti může podlaha nabobtnat. Ideální klima pro dřevěné podlahy je teplota 20–22 °C a relativní vlhkost vzduchu 50–60 %.

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB06