Obnovit stránku

Jak nainstalovat Windows 10? (NÁVOD)

Aktualizováno

Před lety možná platilo, že instalace operačního systému by zasloužila samostatný vědní obor, dnes tomu tak ale již není. Microsoft se snaží zpřístupnit instalaci Windows co možná největšímu množství uživatelů. Díky řadě zjednodušení tak dokáže systém Windows 10 s malou pomocí nainstalovat bez nadsázky každý, což si nyní ukážeme v našem průvodci. Jak tedy nainstalovat Windows 10?

i

Jak nainstalovat Windows 11? Připravili jsme pro vás podrobný návod.

Jak nainstalovat Windows 10?

Jak nainstalovat Windows 10? – OBSAH

 1. Z čeho budete Windows 10 instalovat?
 2. Vytvořte instalační USB disk Windows 10
 3. Nabootujte instalaci Windows 10 z USB nebo DVD
 4. Nainstalujte Windows 10
 5. Návod: aktivace Windows 10
 6. Je aktivace Windows (7, 8, 10) důležitá?
 7. Aktivace Windows po výměně základní desky či jiného hardwaru

1) Z čeho budete Windows 10 instalovat?

Nejprve je třeba si uvědomit, jak jste svůj operační systém zakoupili. Windows 10 lze dnes pořídit jako krabicovou verzi s fyzickým nosičem, což může být DVD nebo modernější USB flash disk. Druhou možností, jak přijít k legálnímu Windows, je samozřejmě elektronická licence.

i USB je lepší než DVD
Flash disk jako instalační médium postupně přebírá otěže ustupujících DVD mechanik. Ty už se do nových počítačů pomalu přestávají montovat. Především to platí u herních PC, která DVD již téměř nevyužijí. USB port na druhou stranu mají všechny počítače, takže se nestane, že byste instalační flashku neměli takzvaně „kam strčit“. Flash disk má navíc ještě jednu výhodu: instalace Windows z něj je rychlejší než z DVD.

Samotná instalace systému Windows 10 má u všech variant stejný průběh, liší se však přípravnými fázemi. Zatímco instalaci z fyzického média spustíte pouhým načtením DVD nebo flashky v počítači, u elektronické licence je nutné nejdříve takové médium vytvořit. Společně si vše postupně projdeme.

Ještě před začátkem je vhodné upozornit, že existují dva druhy instalace Windows: tzv. „čistá“ instalace a „upgrade“. Čistá instalace se provádí na prázdný disk obvykle na novém PC, anebo pokud chcete systém přeinstalovat od píky – je třeba si ale uvědomit, že v tomto případě dojde k odebrání všech dat na dotčeném disku. V průběhu instalace tedy dostanete šanci naformátovat všechny dostupné diskové oddíly, a udělat tak svůj počítač perfektně nezatížený jakoukoliv minulostí. 

USB Flash Disk
K instalaci Windows vám bude stačit zcela obyčejný USB flash disk. Jen pozor, aby měl alespoň 4 GB.

Kromě „čisté“ instalace můžete také provést „upgrade“, který vám umožní zachovat soubory, nastavení i aplikace. Upgrade systému, například ze starší verze Windows na Windows 10, je samozřejmě mnohem přímočařejší, nezajistí vám ale nový start s čistým štítem. Obě možnosti během návodu včas připomeneme, není ale od věci si je předem rozmyslet. Rovněž vyzýváme k zálohování dat, které je doporučené u každé manipulace se systémem.

iVPN
Základem každého bezpečného a šifrovaného připojení na méně zabezpečené sítě (internet) je nástroj označovaný jako virtuální privátní síť neboli VPN. Co je VPN a jak nastavit VPN na počítači s Windows 10 v několika krocích se dočtete v našem článku.

Ze všeho nejdříve si však ukážeme, jak vytvořit instalační USB disk. Pokud již své instalační médium máte, přeskočte na kapitolu 3 „Nabootujte instalaci Windows 10 z USB nebo DVD“.

2) Vytvořte instalační USB disk Windows 10

Pokud jste si pořídili licenci Windows 10 skrze digitální distribuci, získali jste přístup k potřebným instalačním souborům. Jedná se s nejvyšší pravděpodobností o obraz disku (přípona ISO), který bude třeba přenést na na fyzické médium, tedy vypálit na DVD nebo nahrát na USB disk. Vzhledem k vymírání optických mechanik se použití flash disku jeví jako lepší varianta, a my tedy vám ukážeme, jak takový instalační disk vytvořit.

Bootovatelný USB flash disk můžete realizovat pomocí aplikace Windows Media Creation Tool, která je dostupná přímo na internetových stránkách Microsoftu. V několika málo krocích jím lze vytvořit ISO soubor, DVD disk nebo USB flash disk, ze kterého je možné systém nainstalovat. Software nepracuje s obrazy ISO, veškerá potřebná data si stahuje z internetu, proto bude vytvořené médium v aktuální verzi včetně všech bezpečnostních aktualizací.

i Komplexnější článek o bootovacím USB flash disku
O tom, jak vytvořit bootovací flash disk pro Windows, pro vás máme celý, komplexnější článek.

3) Nabootujte instalaci Windows 10 z USB nebo DVD

Pokud je některá část procesu instalace Microsoft Windows 10 zrádná, je to tato. Její záludnost tkví v nutnosti přenastavit pořadí bootování zařízení. Pokročilým uživatelům to bude připadat jako hračka, ti, pro které je ale BIOS sprosté slovo, by ale mohli být lehce vyděšení. Není se čeho bát. V této fázi je naším úkolem změnit posloupnost zařízení, ze kterých bude počítač po spuštění číst data. To zajistíme přes boot menu, kterým však nemusí být BIOS vybaven a může být nutné navolit tuto prioritu přímo v jeho prostředí. Nástupcem BIOS je systém UEFI, se kterým se dnes setkáte pravděpodobněji. Kromě řady inovací může přinášet také přívětivější uživatelské prostředí.

i UEFI může někdy způsobovat problémy při bootování z jednotek se souborovým systémem NTFS. Software Rufus toto řeší použitím bootloaderu UEFI:NTFS. Pokud se i přesto setkáváte s problémy, vždy můžete změnit Boot Mode z UEFI na Legacy, což by mělo eliminovat všechny potíže tohoto charakteru. Učiníte tak v Boot Menu nebo v BIOS. Tato volba se obvykle nachází vysoko na stránce.

Nastavení priority bootování zajistí, že se po zapnutí PC načte obsah USB:

 1. Zapněte počítač, případně ho restartujte, pokud ho máte již zapnutý.
 2. Ihned po startu se snažte vstoupit do BOOT menu, zpravidla klávesou F12 nebo DELETE. Pokud se nic nestane, budete muset počítač opět restartovat a pokusit se znovu. Existuje šance, že BIOS samostatným BOOT menu nedisponuje a vy tedy budete nuceni vstoupit do jeho hlavní nabídky. Ta se obvykle skrývá pod klávesou F2, ale to se může různit, proto vyzkoušejte vícero „F“ kláves. Pokud se nedaří, podívejte se do manuálu počítače nebo základní desky, kde by měla být klávesa specifikována. V základním prostředí BIOS vyhledejte záložku, která je příhodně popsaná jako "Boot", a přejděte do ní, najdete tam možnosti bootování.
 3. Po úspěšném vstupu do BOOT menu musíme vyhledat řádek, na kterém se nachází náš USB disk / DVD s instalačními soubory Windows. Bohužel, přesně navigovat v tomto případě nelze, protože vzhled BIOS/UEFI se u jednotlivých výrobců liší. Zpravidla je třeba dostat řádek s instalačním médiem na první pozici, aby získal nejvyšší prioritu bootování. Mohla by vám pomoci navigační nápověda, která se obvykle nachází na spodním okraji obrazovky.
 4. Uložte nastavení a odejděte z BIOS, obvykle vám to umožní stisk klávesy F12.
 5. Po odchodu z BIOS by mělo dojít k načtení, neboli nabootování, instalačního souboru z USB flash disku / DVD.

4) Nainstalujte Windows 10

Po relativně nepřehledném prostředí BIOS se dostáváme zpět na přímočarou dráhu potvrzování jednoduchých oken. Microsoft se snažil instalaci svého systému Windows 10 co nejvíce usnadnit, což se mu poměrně daří, a přestože jsme si jisti, že k samotné instalaci není naše pomoc úplně potřeba, rozhodli jsme se pro vás malého průvodce připravit.

i Máte na počítači stále nainstalovaný Windows 7? Pak byste měli zpozornět. Jak píšeme v článku, podpora Windows 7 byla začátkem roku 2020 ukončena. Pro uživatele to přináší zásadní rizika spojená s bezpečností. Pakliže jste tak ještě neučinili, doporučujeme urychleně přejít na Windows 10.
 1. Na první zobrazené straně se nachází jazykové a časové předvolby. Pokud nastavení neodpovídají vašim preferencím a je možné je změnit, změňte je.
  První okno instalace Windows 10
 2. V této chvíli již předpokládejme, že chcete instalovat nový sytém Windows 10. K tomu překvapivě slouží jediné tlačítko uprostřed s nápisem „Nainstalovat“. Klikněte na něj.
  Instalace Windows 10
 3. Nyní máte možnost zadat produktový klíč k vaší licenci pro Windows 10. Učiňte tak. V případě, že ho nemáte k dispozici, můžete nyní pokračovat v instalaci a Windows aktivovat až v době jeho plné funkčnosti. Pokračujte tedy kliknutím na „Další“ nebo na „Nemám kód Product Key“, obě možnosti vás pustí v instalaci dál.
  Instalace Windows 10
 4. Pokud se vám v dalším kroku zobrazí nabídka, která vás vyzve k výběru verze systému, zvolte takovou, ke které jste již zakoupili nebo plánujete zakoupit licenční klíč.
  Výběr instalace Windows 10
 5. Další strana obsahuje obligátní licenční podmínky, které v zájmu pokračování instalace Windows 10 přečtěte, a pokud chcete, potvrďte.
  Licenční podmínky Windows 10
 6. Pokud na svém počítači máte starší verzi Microsoft Windows a chcete provést pouze aktualizaci, zvolte na další straně vrchní možnost „Upgrade“. V případě, že je váš počítač například nový a systém na něm zatím nemáte, spolehněte se na spodní „Vlastní“ volbu. Tuto variantu volte také tehdy, plánujete-li stávající systém nahradit novou, tzv. „čistou“ instalací. Upozorňujeme však, že při „čisté“ instalaci přijdete o všechna data, která se na dotčeném disku nacházejí.
  Instalace Windows 10
 7. Nyní zvolte diskovou jednotku, na kterou chcete systém Microsoft Windows 10 nainstalovat. Je také dobrým zvykem diskovou jednotku naformátovat. Mějte jen na paměti, že při formátování z ní budou smazána veškerá data. Upozorňujeme, že by měla být jednotka dostatečně velká. Zpravidla se doporučuje velikost alespoň mezi 40 a 60 GB, přestože instalační soubor má jen 3 GB. Je to kvůli potřebám aktualizací a některé aplikace ke své správné funkci také vyžadují místo na systémové jednotce. Na toto téma se můžete podívat v našem článku o dělení pevných disků.
  Instalace Windows 10
 8. Počkejte na dokončení všech instalačních procesů. Samotná instalace Windows 10 se již blíží.
  Instalace Windows 10
 9. Další okna jsou již zahalena v uživatelsky přívětivějším hávu Windows 10. Na třech následujících potvrďte volbu oblasti, primárního rozložení klávesnice, a pokud chcete, přidejte druhé rozložení klávesnice. Pokud ne, klikněte na „přeskočit“
  Možnosti nastavení instalace Windows 10 Možnosti nastavení instalace Windows 10 Možnosti nastavení instalace Windows 10
 10. Pokud máte účet Microsoft, v následujících dvou krocích se k němu přihlaste pomocí e-mailu a hesla. Alternativně můžete účet vytvořit nebo využít offline účet (vlevo dole).
  Možnosti nastavení instalace Windows 10 Možnosti nastavení instalace Windows 10
 11. Nyní vás instalační okno vyzve k vytvoření bezpečnostního PIN kódu specifického pro zařízení, na které Windows instalujete. Dvakrát zadejte nový PIN, ujistěte se, že si ho budete pamatovat, a potom klikněte na „OK“.
  Možnosti nastavení instalace Windows 10 Možnosti nastavení instalace Windows 10
 12. Následuje celkem zdlouhavý výběr z mnoha nastavení, ohledně kterých Microsoft chce, abyste se vyjádřili ještě před vstupem do systému Windows. Vybírejte dle vlastních přání. I při kliknutí na „Ne“ bude systém plně funkční.
  Možnosti nastavení instalace Windows 10 Možnosti nastavení instalace Windows 10 Možnosti nastavení instalace Windows 10
  Možnosti nastavení instalace Windows 10 Možnosti nastavení instalace Windows 10 Možnosti nastavení instalace Windows 10
  Možnosti nastavení instalace Windows 10 Možnosti nastavení instalace Windows 10 Možnosti nastavení instalace Windows 10
 13. Máte hotovo. Pokud jste se přihlásili k existujícímu účtu, uvidíte na ploše pozadí z druhého/starého počítače.
  Plocha po instalaci Windows 10

Návod: aktivace Windows 10

Aktivaci Windows 10 můžete provést hned několika způsoby, přičemž mezi ty nejjednodušší patří aktivace při instalaci a aktivace v nastavení po instalaci. V obou případech budete k aktivaci Windows potřebovat licenční klíč. Pokud chcete vědět, jak provést aktivaci při instalaci, přejděte ke kroku číslo 3 v předchozím návodu tohoto článku. Jestliže naopak budete provádět aktivaci až po kompletním nainstalování Windows 10, postupujte podle návodu níže.

Jak aktivovat Windows 10 po instalaci

 1. Stiskněte klávesovou zkratku Win + E, čímž se vám po instalaci zobrazí nabídka „Rychlý přístup“.
  Aktivace Windows 10
 2. V levém sloupci kliknete pravým tlačítkem na „Tento počítač“ a po zobrazení nabídky vyberte levým tlačítkem volbu „Vlastnosti“.
  Aktivace Windows 10
 3. V zobrazeném okně si můžete ověřit, zda je váš systém aktivován, či ne, a to ve spodní části obrazovky. Pokud se vám zobrazuje hlášení „Systém Windows není aktivován“, klikněte na „Aktivace Windows“.
  Aktivace Windows 10
 4. Zobrazí se vám okno „Aktivace“ – najděte v něm volbu „Změnit Product Key“ a klikněte na ni.
  Aktivace Windows 10
 5. Do textového pole v okně „Zadat kód Product Key“ vložte aktivační klíč, který jste obdrželi při koupi své licence Windows 10. O přidávání spojovníků mezi jednotlivá pětičíslí se nemusíte starat, neboť se doplňují samy.
  Aktivace Windows 10
 6. Po kliknutí na „Další“ se vám zobrazí okno, které vás vyzve k potvrzení Aktivace. To spočívá pouze v kliknutí na „Aktivovat“. Následovat bude už jen okno potvrzující úspěšnou aktivaci Windows – samozřejmě pouze v případě, že byl zadaný produktový klíč platný.

Je aktivace Windows (7, 8, 10) důležitá?

Nainstalovat Windows 10 bez aktivace je plně legální, licenční klíč totiž můžete vložit také až ve chvíli, kdy je systém připraven k použití. Nicméně pokud tak neučiníte, Windows 10 budou i nadále fungovat relativně bez problémů. Průběžně budete získávat všechny aktualizace systému a bez větších omezení zůstanou zpřístupněny i všechny hlavní funkce. Přijdete ale o možnost přizpůsobení vzhledu – o změnu barvy, pozadí, motivů nebo fontů.

Navíc se vám bude v pravém dolním rohu plochy, a také na několika dalších místech, zobrazovat hlášení „Aktivujte Windows“, neustále vám připomínající, že váš systém neodpovídá stavu, v jakém by měl být. Kromě toho nemůžete při řešení problémů počítat se zákaznickou podporou ze strany Microsoftu. Kdykoliv ale lze bez postihu aktivovat Windows 10 licenčním klíčem, a zpřístupnit tak všechny odepřené funkce a služby.

i

Windows 10 nakonec není konečná verze Windows

Při vydání Windows 10 (29. července 2015) nás Microsoft dlouze přesvědčoval, že právě tato verze bude poslední v rámci číslovaných Windows. Další vylepšení byla plánovaná výhradně jako jarní a podzimní aktualizace. Nicméně postupem času došlo u Microsoftu ke změnám, což se projevilo ve vydání Windows 11 dne 5. října 2021.

Naštěstí Microsoft zvolil poměrně jednoduchou migraci pomocí automatické aktualizace, kdy na kompatibilní hardware stačilo pár minut a po jednom restartu vás místo Windows 10 vítalo prostředí Windows 11. Celá akce byla pochopitelně zcela bezplatná.

V tuto chvíli však není patrné, zda někdy v následujících letech dojde i na Windows 12 nebo jednoduše Microsoft zruší číslování a budeme mít pouze operační systém Windows bez konkrétního uvedení verze.

Windows XP ani Windows 7 dnes nemají smysl, elektronickou licenci Windows 10 máte doma během minut

V roce 2020 už nelze doporučit používání Windows XP, Vista ani 7. Navzdory své historické oblíbenosti nejsou tyto systémy již podporovány Microsoftem, což znamená především ztrátu bezpečnostních aktualizací. Jejich absence dělá počítač zranitelným vůči nejrůznějším útokům, proti kterým vás nemusí ochránit ani antivirový program. Pokud tedy chcete opět pracovat se zabezpečeným systémem, měli byste přejít na Windows 10.

Windows 10 bez aktivace
Dokud Windows 10 neaktivujete, nebudete moct například měnit pozadí.

Ty, stejně jako ostatní produkty, je samozřejmě nutné zakoupit, můžete si ale pořídit elektronickou licenci, která vám bude doručena ihned po zakoupení, takže nemusíte na nic čekat. Přijde vám odkaz, na němž najdete licenční klíč, který vložíte skrz aktivační proces do Windows tak, jak je to popsáno v kapitole Aktivace Windows 10. Případně si můžete pořídit krabicovou verzi a přijít si pro ni na pobočku. V obou ale můžete začít Windows 10 rovnou instalovat pomocí Windows Media Creation Tool. Tento proces popisujeme v našem návodu výše.

Aktivace Windows po výměně základní desky či jiného hardwaru

Když přijde na identifikátory, podle kterých je systém Windows 10 vázán na hardware počítače, není Microsoft příliš konkrétní. Na svém webu píše „významné změny hardwaru, jako je například výměna základní desky“, což znamená, že může, ale nemusí jít o změnu základní desky. Licence se může z počítače vytratit i při provedení jiných změn, které Windows vyhodnotí jako „významné“. Jde o výměnu pevného disku? Pevného disku a operačních pamětí? Pevného disku, operačních pamětí a grafické karty? To zřejmě není nikdo schopen s jistotou říci.

Windows 10 bez aktivace
Měníte základní desku či jiné komponenty? Raději nejdříve zkontolujte, zda máte licenci Windows 10 propojenou se svým účtem Microsoft..

Dnes je s Windows 10 naštěstí opětovná aktivace v případě změny hardwaru výrazně jednodušší než za dob starších systémů. Licenci lze totiž propojit s osobním účtem Microsoft (učiníte tak v Nastavení → Aktualizace a zabezpečení → Aktivace). V případě, že se po výměně některé z komponent hlásí Windows jako neaktivní, stačí spustit poradce při potížích s Windows Update (Aktualizace a zabezpečení → Odstranit potíže → Další poradci při potížích), který změnu hardwaru odhalí a systém znovu aktivuje.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

O tom, „Jak nainstalovat Windows 10“, máme již poměrně detailní představu. Doufáme, že vám náš průvodce pomohl úspěšně realizovat instalaci systému Windows 10 a přesvědčil vás o jednoduchosti celého procesu. Instalace Windows 10 je totiž hračka!

<

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB01