Obnovit stránku

Jak nainstalovat Windows 10?

Aktualizováno

Před lety možná platilo, že instalace operačního systému by zasloužila samostatný vědní obor, dnes tomu tak ale již není. Microsoft se snaží zpřístupnit instalaci Windows co možná největšímu množství uživatelů. Díky řadě zjednodušení tak dokáže systém Windows 10 s malou pomocí nainstalovat bez nadsázky každý, což si nyní ukážeme v našem průvodci. Jak tedy nainstalovat Windows 10?

Jak nainstalovat Windows 10?

Jak nainstalovat Windows 10? – OBSAH

 1. Z čeho budete Windows 10 instalovat?
 2. Vytvořte instalační USB disk Windows 10
 3. Nabootujte instalaci Windows 10 z USB nebo DVD
 4. Nainstalujte Windows 10

1) Z čeho budete Windows 10 instalovat?

Nejprve je třeba si uvědomit, jak jste svůj operační systém zakoupili. Windows 10 lze dnes pořídit jako krabicovou verzi s fyzickým nosičem, což může být DVD nebo modernější USB flash disk. Druhou možností, jak přijít k legálnímu Windows, je samozřejmě elektronická licence.

i USB je lepší než DVD
Flash disk jako instalační médium postupně přebírá otěže ustupujících DVD mechanik. Ty už se do nových počítačů pomalu přestávají montovat. Především to platí u herních PC, která DVD již téměř nevyužijí. USB port na druhou stranu mají všechny počítače, takže se nestane, že byste instalační flashku neměli takzvaně „kam strčit“. Flash disk má navíc ještě jednu výhodu: instalace Windows z něj je rychlejší než z DVD.

Samotná instalace systému Windows 10 má u všech variant stejný průběh, liší se však přípravnými fázemi. Zatímco instalaci z fyzického média spustíte pouhým načtením DVD nebo flashky v počítači, u elektronické licence je nutné nejdříve takové médium vytvořit. Společně si vše postupně projdeme.

Ještě před začátkem je vhodné upozornit, že existují dva druhy instalace Windows: tzv. „čistá“ instalace a „upgrade“. Čistá instalace se provádí na prázdný disk obvykle na novém PC, anebo pokud chcete systém přeinstalovat od píky – je třeba si ale uvědomit, že v tomto případě dojde k odebrání všech dat na dotčeném disku. V průběhu instalace tedy dostanete šanci naformátovat všechny dostupné diskové oddíly, a udělat tak svůj počítač perfektně nezatížený jakoukoliv minulostí. 

USB Flash Disk
K instalaci Windows vám bude stačit zcela obyčejný USB flash disk. Jen pozor, aby měl alespoň 4 GB.

Kromě „čisté“ instalace můžete také provést „upgrade“, který vám umožní zachovat soubory, nastavení i aplikace. Upgrade systému, například ze starší verze Windows na Windows 10, je samozřejmě mnohem přímočařejší, nezajistí vám ale nový start s čistým štítem. Obě možnosti během návodu včas připomeneme, není ale od věci si je předem rozmyslet. Rovněž vyzýváme k zálohování dat, které je doporučené u každé manipulace se systémem.

iVPN
Základem každého bezpečného a šifrovaného připojení na méně zabezpečené sítě (internet) je nástroj označovaný jako virtuální privátní síť neboli VPN. Co je VPN a jak nastavit VPN na počítači s Windows 10 v několika krocích se dočtete v našem článku.

Ze všeho nejdříve si však ukážeme, jak vytvořit instalační USB disk. Pokud již své instalační médium máte, přeskočte na kapitolu 3 „Nabootujte instalaci Windows 10 z USB nebo DVD“.

2) Vytvořte instalační USB disk Windows 10

Pokud jste si pořídili licenci Windows 10 skrze digitální distribuci, získali jste přístup k potřebným instalačním souborům. Jedná se s nejvyšší pravděpodobností o obraz disku (přípona ISO), který bude třeba přenést na na fyzické médium, tedy vypálit na DVD nebo nahrát na USB disk. Vzhledem k vymírání optických mechanik se použití flash disku jeví jako lepší varianta, a my tedy vám ukážeme, jak takový instalační disk vytvořit.

i Windows Media Creation Tool
Bootovatelný USB flash disk můžete realizovat také pomocí Windows Media Creation Tool, který je dostupný na internetových stránkách Microsoftu. V několika málo krocích jím lze vytvořit ISO soubor, DVD disk nebo USB flash disk, ze kterého lze systém nainstalovat. Software nepracuje s obrazy ISO, veškerá potřebná data si stahuje z internetu. Pokud tedy instalační soubor Windows nemáte, můžete využít tento software. Také s ním lze provést upgrade ze starší verze na Windows 10.

Na USB flash disk však nemůžete instalační soubory Windows 10 jen tak zkopírovat, musí se vložit prostřednictvím speciálního software, který ho naformátuje tak, aby z něj bylo možné bootovat. To vám bezpochyby zajistí celá řada software. Zmíníme dva. Prvním je již zmíněný Media Creation Tool přímo od Microsoftu a druhým software Rufus, který vám umožní vytvořit instalační disk z obrazu ISO.

Vytvoření instalačního média je proces, na jehož konci získáme USB flash disk, z něhož bude možné instalovat systém Windows:

 1. Stáhněte si „portable“ verzi software Rufus, jeho instalace není nutná.
 2. Připojte k počítači USB disk o velikosti alespoň 4 GB. Jen upozorňujeme, že během vytváření instalačního média dojde k jeho formátování a tudíž smazání, proto si z něj všechna data nejdříve zkopírujte někam jinam.
 3. Program Rufus spusťte.
 4. Váš USB disk by měl být předvolený v poli „Zařízení“. Pokud tomu tak není, nebo máte k počítači připojených více jednotek USB, rozklikněte tuto volbu šipkou vpravo a vyberte odpovídající flash disk.
 5. Ve spodní části okna zaškrtněte možnost „Vytvořit zaváděcí disk“ a vpravo od klikněte na ikonu optické mechaniky s diskem.
  Aplikace Rufus
 6. Vyhledejte v počítači instalační ISO soubor Windows 10.
 7. Zanechte všechna nastavení ve stavu, v jakém jsou po přidání souboru ISO, případě zkontrolujte, aby odpovídala našim nastavením. Pole „Nový název svazku“ se může lišit.
  Aplikace Rufus
 8. Klikněte na „Spustit“ a počkejte, až software Rufus dokončí všechny nezbytné procesy, jejichž průběh můžete sledovat ve spodní části okna.
  Aplikace Rufus
 9. Nyní můžete disk vyjmout a použít ho dále podle našeho návodu.
i Komplexnější článek o bootovacím USB flash disku
O tom, jak vytvořit bootovací flash disk pro Windows, pro vás máme celý, komplexnější článek.

3) Nabootujte instalaci Windows 10 z USB nebo DVD

Pokud je některá část procesu instalace Microsoft Windows 10 zrádná, je to tato. Její záludnost tkví v nutnosti přenastavit pořadí bootování zařízení. Pokročilým uživatelům to bude připadat jako hračka, ti, pro které je ale BIOS sprosté slovo, by ale mohli být lehce vyděšení. Není se čeho bát. V této fázi je naším úkolem změnit posloupnost zařízení, ze kterých bude počítač po spuštění číst data. To zajistíme přes boot menu, kterým však nemusí být BIOS vybaven a může být nutné navolit tuto prioritu přímo v jeho prostředí. Nástupcem BIOS je systém UEFI, se kterým se dnes setkáte pravděpodobněji. Kromě řady inovací může přinášet také přívětivější uživatelské prostředí.

i UEFI může někdy způsobovat problémy při bootování z jednotek se souborovým systémem NTFS. Software Rufus toto řeší použitím bootloaderu UEFI:NTFS. Pokud se i přesto setkáváte s problémy, vždy můžete změnit Boot Mode z UEFI na Legacy, což by mělo eliminovat všechny potíže tohoto charakteru. Učiníte tak v Boot Menu nebo v BIOS. Tato volba se obvykle nachází vysoko na stránce.

Nastavení priority bootování zajistí, že se po zapnutí PC načte obsah USB:

 1. Zapněte počítač, případně ho restartujte, pokud ho máte již zapnutý.
 2. Ihned po startu se snažte vstoupit do BOOT menu, zpravidla klávesou F12 nebo DELETE. Pokud se nic nestane, budete muset počítač opět restartovat a pokusit se znovu. Existuje šance, že BIOS samostatným BOOT menu nedisponuje a vy tedy budete nuceni vstoupit do jeho hlavní nabídky. Ta se obvykle skrývá pod klávesou F2, ale to se může různit, proto vyzkoušejte vícero „F“ kláves. Pokud se nedaří, podívejte se do manuálu počítače nebo základní desky, kde by měla být klávesa specifikována. V základním prostředí BIOS vyhledejte záložku, která je příhodně popsaná jako "Boot", a přejděte do ní, najdete tam možnosti bootování.
 3. Po úspěšném vstupu do BOOT menu musíme vyhledat řádek, na kterém se nachází náš USB disk / DVD s instalačními soubory Windows. Bohužel, přesně navigovat v tomto případě nelze, protože vzhled BIOS/UEFI se u jednotlivých výrobců liší. Zpravidla je třeba dostat řádek s instalačním médiem na první pozici, aby získal nejvyšší prioritu bootování. Mohla by vám pomoci navigační nápověda, která se obvykle nachází na spodním okraji obrazovky.
 4. Uložte nastavení a odejděte z BIOS, obvykle vám to umožní stisk klávesy F12.
 5. Po odchodu z BIOS by mělo dojít k načtení, neboli nabootování, instalačního souboru z USB flash disku / DVD.

4) Nainstalujte Windows 10

Po relativně nepřehledném prostředí BIOS se dostáváme zpět na přímočarou dráhu potvrzování jednoduchých oken. Microsoft se snažil instalaci svého systému Windows 10 co nejvíce usnadnit, což se mu poměrně daří, a přestože jsme si jisti, že k samotné instalaci není naše pomoc úplně potřeba, rozhodli jsme se pro vás malého průvodce připravit.

i Máte na počítači stále nainstalovaný Windows 7? Pak byste měli zpozornět. Jak píšete v článku, podpora Windows 7 byla začátkem roku 2020 ukončena. Pro uživatele to přináší zásadní rizika spojená s bezpečností. Pakliže jste tak ještě neučinili, doporučujeme urychleně přejít na Windows 10.
 1. Na první zobrazené straně se nachází jazykové a časové předvolby. Pokud nastavení neodpovídají vašim preferencím a je možné je změnit, změňte je.
  První okno instalace Windows 10
 2. V této chvíli již předpokládejme, že chcete instalovat nový sytém Windows 10. K tomu překvapivě slouží jediné tlačítko uprostřed s nápisem „Nainstalovat“. Klikněte na něj.
  Druhé okno instalace Windows 10
 3. Nyní máte možnost zadat produktový klíč k vaší licenci pro Windows 10. Učiňte tak. V případě, že ho nemáte k dispozici, můžete nyní pokračovat v instalaci a Windows aktivovat až v době jeho plné funkčnosti. Pokračujte tedy kliknutím na „Další“ nebo na „Nemám kód Product Key“, obě možnosti vás pustí v instalaci dál.
  Třetí okno instalace Windows 10
 4. Další strana obsahuje obligátní licenční podmínky, které v zájmu pokračování instalace Windows 10 přečtěte a, pokud chcete, potvrďte.
  Čtvrté okno instalace Windows 10
 5. Pokud na svém počítači máte starší verzi Microsoft Windows a chcete provést pouze aktualizaci, zvolte na další straně vrchní možnost „Upgrade“. V případě, že je váš počítač například nový a systém na něm zatím nemáte, spolehněte se na spodní „Vlastní“ volbu. Tuto variantu volte také tehdy, plánujete-li stávající systém nahradit novou, tzv. „čistou“ instalací. Upozorňujeme však, že při „čisté“ instalaci přijdete o všechna data, která se na dotčeném disku nacházejí.
  Páté okno instalace Windows 10
 6. Nyní zvolte diskovou jednotku, na kterou chcete systém Microsoft Windows 10 nainstalovat. Je také dobrým zvykem diskovou jednotku naformátovat. Mějte jen na paměti, že při formátování z ní budou smazána veškerá data. Upozorňujeme, že by měla být jednotka dostatečně velká. Zpravidla se doporučuje velikost alespoň mezi 40 a 60 GB, přestože instalační soubor má jen 3 GB. Je to kvůli potřebám aktualizací a některé aplikace ke své správné funkci také vyžadují místo na systémové jednotce. Na toto téma se můžete podívat v našem článku o dělení pevných disků.
  Čtvrté okno instalace Windows 10
 7. Počkejte na dokončení všech instalačních procesů. Samotná instalace Windows 10 se již blíží.
  Šesté okno instalace Windows 10
 8. Další okno je již zahaleno v uživatelsky přívětivějším hávu Windows 10 a nabízí použití expresních nastavení, která můžete, ale nemusíte zvolit.
  Sedmé okno instalace Windows 10
 9. Pokud jste zvolili expresní nastavení, můžete tento krok přeskočit. Po kliknutí na „Přizpůsobit“ se vám nabídnou možnosti, které se týkají rozšířených funkcí systému Windows 10. Jsou intuitivně popsané a i po jejich vypnutí bude Windows bez omezení plně funkční. Navíc, všechna tato nastavení lze kdykoliv změnit v možnostech systému i po instalaci.
  Možnosti nastavení instalace Windows 10Možnosti nastavení instalace Windows 10Možnosti nastavení instalace Windows 10
 10. O instalaci Windows 10 (a i jiných verzí) ve firmách se stará zpravidla administrátor, takže pokud je počítač váš, vyberte tomu odpovídající volbu.
  Deváté okno instalace Windows 10
 11. Chcete-li nyní vytvořit účet Microsoft, který vám dá možnost propojit více vašich zařízení a sdílet mezi nimi data a nastavení, máte možnost. Pokud tak učinit nechcete, tento krok můžete beztrestně přeskočit.
  Desáté okno instalace Windows 10
 12. Jméno účtu je ale důležité a musí ho mít každý, proto ho zadejte. Heslo k účtu povinné není.
  jedenácté okno instalace Windows 10
 13. Nyní se již nacházíte na ploše systému Microsoft Windows 10 a můžete svůj nový systém používat tak, jak vám to jeho verze umožňuje.
  Dvanácté okno instalace Windows 10
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

O tom, "Jak nainstalovat Windows 10", máme již poměrně detailní představu. Doufáme, že vám náš průvodce pomohl úspěšně realizovat instalaci systému Windows 10 a přesvědčil vás o jednoduchosti celého procesu. Instalace Windows 10 je totiž hračka!

<
WEB12