Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Jak přesunout aplikace na SD kartu? (NÁVOD)

• Autor: Matěj Chlup

Většina z nás už se setkala se situací, kdy nám v chytrém telefonu chyběl dostatek místa, ať už na fotografie, videa, nebo aplikace. Tento problém se dá ve většině případů jednoduše vyřešit přesunutím některých aplikací, fotek a videí na SD kartu. Jak na to? Proces naštěstí není vůbec složitý. Pojďme si v následujícím článku ukázat, jak přesunout soubory na SD kartu na mobilních telefonech s Androidem.

SD karty

Jak přesunout aplikace na SD kartu ? – OBSAH

  1. Přesun aplikací na SD kartu u telefonů s Androidem
  2. SD karta jako interní úložšitě
  3. Ukládání na SD kartu z fotoaparátu
  4. Jak přesunout aplikace, fotky a videa u telefonů Huawei a Honor

Přesun aplikací na SD kartu u telefonů s Androidem

Jak je již zmíněno v úvodu článku, proces přesunu aplikací na SD kartu není nic těžkého. Dále uvedený návod se ovšem týká jen telefonů s operačním systémem Android. iPhony paměťové karty nepoužívají.

sd-karty-obrazek-1
Přesouvání aplikací na SD kartu naštěstí není vůbec složitým procesem.

Jak přesunout aplikace na SD kartu?

Jak tedy přesunout aplikace, videa, fotky či soubory na námi zvolenou SD kartu?

  • Nejprve se podívejte na seznam svých nainstalovaných aplikací v menu Nastavení. Na novějších verzích Androidu, jako Android 10, 9 Pie atd., je postup následovný. Jděte do Nastavení -> Aplikace a oznámení -> Informace o aplikaci.
  • Tyto kroky vás zavedou na stránku vámi vybrané aplikace, kde se bude nacházet tlačítko Úložiště / Použité úložiště. Nyní se vám nabídne možnost s názvem Změnit/Change. Vyberte si cíl, kam chcete aplikaci přesunout (v tomto případě SD kartu), a klikněte na tlačítko Přesunout/Move.
  • Na starších verzích Androidu, jako je například Marshmallow, je postup podobný. Jděte do Nastavení -> Aplikace a oznámení -> Informace o aplikaci.

Tento proces funguje na obě strany, takže pokud se rozhodnete, že vámi zvolenou aplikaci chcete z SD karty přesunout zpět do interního úložiště, kdykoli tak můžete učinit.

Zjistíte-li, že se vám možnost přesunu vámi zvolené aplikace na SD kartu nenabízí, tato možnost jednoduše není u dané aplikace dostupná. Typicky se jedná o aplikace, které jsou již v telefonu předinstalované.

sd-karty-obrazek-1
Proces funguje na obě strany, takže se nemusíte bát situace, kdy byste aplikace chtěli zpátky na svém interním úložišti.

SD karta jako interní úložiště 

Většině z vás se už určitě stalo, že vám po nějaké době používání telefonu začalo docházet místo v jeho úložišti. Pokud obsahuje slot pro microSD kartu, lze ji použít právě jako úložiště, a to jednoduše jejím formátováním jako interní úložiště telefonu. Získáte tak další prostor navíc. Pokud se ale pro tuto možnost rozhodnete, mějte na paměti, že proces formátování odstraní všechna data na SD kartě, takže se předem ujistěte, že je máte zálohovaná.

Operační systém Android už od verze 6.0 nabízí možnost nastavit kartu microSD tak, aby fungovala jako interní úložiště. Namísto toho, aby interní a externí úložiště existovalo jako oddělené prostory, systém Android na kartu prohlíží jako na rozšíření vestavěné paměti. Nově generovaná data se pak budou průběžně umisťovat do obou fyzických úložišť, která se navenek tváří jako jedno, a uživatel se tak nemusí starat o přesouvání dat. Většina výrobců telefonů však tuto možnost ve svých nadstavbách Androidu skrývá.

micro-SD-karty
SD kartu lze využít i jako interní úložiště.

Pro úplnost dodejme, že u hybridních slotů se uživatel, který používá dvě karty SIM, musí jedné z nich vzdát. Buďto může mít SIM karty dvě, nebo jednu, která bude sloužit jako paměťová karta.

i Hybridní Dual SIM (ČLÁNEK)

Ukládání na SD kartu z fotoaparátu

Velkou část vnitřního úložiště v našich telefonech zabírají fotky. Pokud si ale nastavíme, aby se ukládaly na SD kartu, fotit můžeme bez obav, že nám v mobilu brzy dojde místo. Proces je opět jednoduchý. Otevřete si aplikaci Fotoaparát a přejděte do jejího nastavení. Tam najděte možnost Úložiště a klikněte na ni. Zde si zvolte místo, kam budete chtít své fotografie ukládat. V tomto případě to je SD karta nebo Paměťová karta.

Nyní se budou všechny vaše fotografie a videa ukládat na SD kartu. Ale pozor, fotky, které jste vyfotili před tímto nastavením, zůstanou nadále uloženy v paměti telefonu. Pokud budete chtít místo uvolnit, budete je muset také přesunout. Provedete to následujícím způsobem.

Přejděte do Správce souborů. Tam najdete složku fotoaparátu, která může být také označena jako Camera. Zde si označte fotky, které chcete přesunout. Nyní už jen zvolte místo, kam chcete fotky z paměti telefonu přemístit.

Jak přesunout aplikace, fotky a videa u telefonů Huawei a Honor

Ne u všech značek telefonů lze použít stejný postup při přesunu aplikací na SD kartu. Pokud používáte mobilní telefon Huawei nebo Honor, vězte, že ony jsou výjimkou kvůli nástavbě EMUI, která možnost přesouvání samostatných aplikací nepodporuje.

Pro přesun aplikací na SD kartu budete nuceni použít odlišné kroky, a to konkrétně přejít do nastavení vašeho telefonu Nastavení/Settings -> Paměť a úložiště / Memory and storage -> Výchozí umístění / Default location a zvolit svou microSD kartu. Telefon se restartuje a aplikace budou zachovány na externím úložišti.

i Mohlo by vás zajímat

Pokud se úložiště ve vašem telefonu zaplní, není nutné jej hned začít promazávat. Aplikace stačí jednoduchým a snadným způsobem přesunout na paměťovou kartu.

P-DC1-WEB28