Obnovit stránku

Jak vybrat herní myš (NÁVOD)

Herní myš

Jak vybrat herní myš?

Článek

Aktualizováno

Pokud patříte mezi ostřílené hráče, tak jistě víte, že jedině s tou správnou herní myší se vám podaří probojovat na stupně vítězů. Jak se však taková herní myš vybírá? Jasně, ta nejdražší bude jistě skvělá a možná bezchybná, ale většina hráčů má omezený rozpočet. Navíc se herní myši liší v mnoha ohledech a parametrech. Jak vybrat takovou, která vám bude vyhovovat?

Jak vybrat herní myš? – OBSAH

  1. Podle typu her
  2. Drátová vs. bezdrátová
  3. Technologie snímače
  4. Velikost podle ruky
  5. Podle DPI
  6. Rychlost odezvy
  7. Počet tlačítek
  8. Podsvícení
  9. Časté otázky při výběru herních myší
  10. Slovník pojmů

Podle typu her

Jednou z klíčových otázek při výběru myši je, jaké hry převážně hrajete? Myš je ze své podstaty vhodná pro všechny hry, ale pokud převážně paříte DOTA 2 a League of Legends, tak zkrátka budete k vítězství potřebovat větší počet tlačítek. A pokud hrajete na vysoké úrovni více typů her, tak si možná ani s jednou univerzální myší nevystačíte.

Akční hry

Myši pro hraní akčních her jsou subtilnější než myši pro strategické hry. Na jejich těle najdete méně tlačítek, protože by se při zápalu boje pletla. Zpravidla mají tedy kolem pěti tlačítek včetně levého a pravého. Pro hraní stříleček si vyberte takovou, která má funkci Double-shot nebo Triple-shot. Jedním stiskem vystřelíte ze zbraně dvakrát nebo třikrát. Často jde o extra výrazné tlačítko, kterým se výrobce prezentuje ve všech materiálech. Nicméně funkce opakovaného výstřelu na jedno kliknutí lze většinou doprogramovat přes dodávanou aplikaci na libovolné tlačítko. A protože jde u stříleček kromě rychlosti i o přesnost, tak počítejte s vyšší hodnotou DPI.

Strategické hry

U náročných strategií oceníte rychlý pohyb po mapě díky vysokému DPI a rozhodně se bude hodit i několik programovatelných tlačítek.

MOBA hry

Hry MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), jako jsou DOTA 2 a League of Legends, patří v dnešní době mezi velmi populární. Na první pohled jednoduchý herní princip však vyžaduje taktizování nejen při pohybu po herním světě, ale i pro používání různých skillů. Myši vhodné pro MOBA hry mají obvykle 5 až 10 tlačítek, které beze zbytku využijete.

Herní vybavení Rapture
Součástí příslušenství herní myši Rapture ANACONDA je MMO kryt s devíti programovatelnými tlačítky.

MMO hry

Tlačítka, tlačítka a ještě jednou tlačítka. Ve hrách MMO (Massively Multiplayer Online), jako jsou World of Warcraft a Elder Scrolls Online, ovládáte tlačítky skutečný arzenál kouzel a dovedností. Myši MMO mají často na boku 8 až 20 tlačítek, která si prostřednictvím softwaru nastavíte zcela podle svých představ.


Myš pro akční hry Myš pro akční hry
Myš pro strategické hry Myš pro strategické hry
Myš pro MMO hry Myš pro MMO hry

Drátová vs. bezdrátová

Bezdrátové myši urazily za posledních několik let dlouhou cestu a jsou téměř stejně spolehlivé jako jejich drátové protějšky. Ve skutečnosti by mimo vyloženě profesionální hraní většina uživatelů pravděpodobně nepoznala rozdíl. Bezdrátové myši však stále mají některé zásadní nevýhody, jako je nutnost investice do nabíjecích baterií nebo postupná degradace v případě použití integrované baterie. A právě baterie mají poměrně zásadní vliv na hmotnost celé myši. Vyšší hmotnost pro některé hráče může být výhoda, ale nemusí vyhovovat každému. Také musíme zdůraznit, že většinu herních bezdrátových myší lze v případě potřeby připojit i kabelem, například když se chystáte do tuhé bitvy a nechcete být zaskočeni vybitou baterií.

Herní vybavení Rapture
Herní vybavení Rapture si přeje každý hráč. Použitím bezdrátového příslušenství navíc zajistíte vizuální přitažlivost vašeho herního doupěte.

Drátové myši oproti tomu jsou lepší volbou pro fanoušky výrazného RGB osvětlení, protože nemusí nijak řešit výdrž baterie. Drátové herní myši se také dají pořídit za nižší cenu a bez nutnosti dokupovat například nabíječku na baterie. Pohodlí bez kabelů však některým hráčům za příplatek stojí. Bezdrátové herní myši se také skvěle hodí na cesty, protože se připojují buď přes Bluetooth, nebo pomocí kompaktního bezdrátového USB klíče. Celá řada myší také podporuje vícenásobné připojení. Klidně tak jednou kvalitní myší obsloužíte stolní PC se zapojeným USB přijímačem. A k notebooku ji následně spárujete pomocí Bluetooth.

Pro jakou variantu se tedy rozhodnout? Každému sedí něco jiného, ale trend je naprosto jasný. Díky špičkovým parametrům začínají převažovat bezdrátové myši. Nabízí naprostou volnost pohybu i možnost rychlého přepínání mezi několika zařízeními. Jednou bezdrátovou myší tak můžete ovládat nejen herní PC, ale i herní notebook. Vždy však bude existovat početná skupina náročných hráčů, kteří nedají dopustit na kabel a odmítají používat bezdrátová řešení (například i v rámci připojení k internetu).

Technologie snímače

Doba kuličkových myší je již dávno pryč, v dnešní době tak rozeznáváme myši s optickým nebo s laserovým snímačem. Oba typy senzorů snímají pomocí světla povrch pod myší, z čehož získávají polohu. Ještě pár let zpátky to vypadalo, že se miska vah přehoupne směrem k laserovým snímačům. Nicméně došlo ke zvratu a jasným vítězem se staly optické snímače. Proč?

Jednoduše totiž platí, že optický snímač je mnohem přesnější, spolehlivější, a přitom levnější. Nutně však vyžaduje hladký a matný povrch, což zajišťují herní podložky. Zatímco laserový snímač je citlivější, funguje na jakémkoliv povrchu, ale velmi často je nepřesný a high-endové laserové snímače byly mimořádně drahé.

Herní myš Rapture TAIPAN ULTIMATE
Optický snímač PixArt PMW3389 byl navržený pro vysokou rychlost, přesnost a špičkové rozlišení. Tento citlivý optický senzor je schopný snímat rychlostí až 400 IPS (inches per second) a precizně zaregistruje akceleraci až 50G.

Optické snímače u herních myší jsou zařízení, která pomocí LED diody osvětlují a optickým čipem snímají povrch pod myší. Podle toho, jak rychle a přesně dokážou zpracovat snímané obrazy, se liší v citlivosti, rozlišení a odezvě. Citlivost snímače se měří v DPI (dots per inch) a udává, jak rychle se kurzor pohybuje na obrazovce v závislosti na pohybu myší. Rozlišení snímače se měří v IPS (inches per second) a udává, jakou maximální rychlost pohybu myší dokáže snímač spolehlivě zachytit. Odezva snímače se měří v Hz a udává, jak často snímač posílá data do počítače.

Vnitřní paměť herní myši Spínače herní myši Senzor herní myši
Na levé straně můžete vidět vnitřní paměť, uprostřed z čeho se skládá spínač tlačítka a na pravé straně špičkový senzor Pixart 3330.

Na trhu existuje mnoho druhů optických snímačů, které se liší podle výrobce, modelu a generace. Některé z nejznámějších a nejlepších optických snímačů jsou:

Logitech G HERO

Jde o pokročilý optický senzor, který disponuje přesností v rychlostech nad 400 IPS v celém rozsahu hodnot DPI s nulovým vyhlazováním, zrychlením či filtrováním. Senzor HERO poskytuje nepřekonatelnou citlivost a přesnost. Výjimečnou energetickou úspornost HERO využívá inteligentní systém správy napájení pro nepřetržitou regulaci zpracování frekvence odezvy v závislosti na pohybech myši. Tím je zajištěna špičková výkonnost a zároveň neustále kontrolovaná spotřeba energie je držená na minimální úrovni. Je tak možné dosáhnout 10× nižší spotřeby energie v porovnání s jinými snímači.

PixArt PMW3395

Jde o naprosto špičkový optický čip určený pro herní myši, kde je kladen důraz na nízkou spotřebu energie. Počítejte s rozlišením až 26 000 DPI a s rychlostí dokonce 650 IPS.

PixArt PMW3389

Už z číselného značení je zřejmé, že jde o vylepšenou verzi PMW3360. Pyšní se ještě vyšší citlivostí až 25 600 DPI, rychlostí až 450 IPS a odezvou až 2000 Hz. Tento snímač je také velmi přesný, stabilní a energeticky úsporný. Je používán v některých prémiových herních myších, jako jsou například Razer DeathAdder Elite, Razer Mamba Wireless, Rapture TAIPAN ULTIMATE nebo HyperX Pulsefire Surge.

PixArt PMW3370

Díky optickému senzoru PMW3370 se propíšou přímo do hry vaše citlivé, ale současně chirurgicky přesné tahy myší. Senzor se pyšní rozlišením 19 000 DPI rychlostí až 400 IPS i nastavitelnou LOD (Lift Off Distance) mezi 1 a 2 mm.

PixArt PMW3360

Tento snímač je jeden z nejpopulárnějších a vysoce hodnocených optických senzorů na trhu. Nabízí citlivost až 19 000 DPI, rychlost až 250 IPS a odezvu až 1000 Hz. Je proslulý svou vysokou přesností, stabilitou a nízkou spotřebou energie. Tento snímač je používán v mnoha známých herních myších, jako jsou například SteelSeries Rival 700, Rapture KRAIT nebo Glorious Model O.

Velikost podle ruky

Abychom správně vybrali velikost myši, tak je nejprve nutné zjistit rozměry vaší ruky. To spočívá v jednoduchém úkonu, kdy změříte vzdálenost od konečku prostředníku po první záhyb na zápěstí. Obecně platí, že byste měli zvolit myš, která se dobře vejde do vaší dlaně a umožní vám snadno dosáhnout na všechna tlačítka.

Označení velikosti Délka
S (malá) do 17 cm
M (střední) 17–19 cm
L (velká) 19–21 cm
XL (extra velká) nad 21 cm



Velikost ruky


Tip: Vybrané modely herních myší umožňují nastavit velikost a díky vyjímatelným závažím také hmotnost.

S velikostí myši velmi úzce souvisí i její hmotnost. Existuje na trhu celá řada herních myší, u kterých je možné dle potřeby regulovat hmotnost. Slouží k tomu drobná kovová závaží, často je naleznete přímo ve spodní části myši nebo budou součástí příslušenství. V některých případech lze závaží později dokoupit. I když se to na první pohled nezdá, tak hmotnost myši ovlivňuje, jak snadno a rychle jí můžete pohybovat po podložce. Někteří hráči preferují lehčí myši, které umožňují rychlé a ostré pohyby, zatímco jiní preferují těžší myši pro větší stabilitu a kontrolu. Hodně tedy záleží na vašem herním stylu.

Herní myši závaží
Chcete během hraní trochu experimentovat a svou myš si přizpůsobit přesně dle svých požadavků a představ? Vyberte si myš s možností změny hmotnosti pomocí závaží, nebo dokonce s výměnnými kryty.

Například součástí myši Rapture VENOM je sada vyměnitelných závaží (6 × 4 g), pomocí kterých si velmi rychle a pohodlně upravíte hmotnost myši dle aktuálních požadavků. To ovšem není vše, součástí balení jsou dva výměnné kryty – klasický plný a druhý perforovaný, díky kterému je myš lehčí a zároveň i rychlejší. Perforace umožňuje také lepší proudění vzduchu, což má za následek, že ani během lítých bitev se vám nebude potit ruka. Výměnu krytu poté zvládnete během několika vteřin a můžete k ní přistoupit kdykoliv během hraní.

i

Celá řada hráčů střídá více myší. Proto zvažte použití vertikální myši, která vám umožní držet myš ve svislé poloze, jako při podávání ruky. Tím se snižuje tlak na zápěstí i předloktí a zlepšuje se krevní oběh. Při běžné práci na PC nebo notebooku tak můžete nechat odpočívat herní myš (například ji nabíjet) a používat vertikální myš s maximální ergonomií a pohodlím.

Při vybírání vhodné myši nevynechejte ani fungování kolečka. Je totiž v ideálním dosahu prstů a dá se na něj namapovat spousta herních úkonů.

Také je velmi důležité, že výrobci myslí i na leváky. Dříve se stávalo, že drtivá většina myší byla určena vyloženě pro praváky. Situace se však změnila a velmi snadno si vyberete ze symetrických myší.

Podle DPI

DPI u myši znamená "dots per inch" (body na palec). Jedná se o hodnotu, která udává citlivost myši na detekci pohybu. Vyšší DPI nám říká, že myš bude reagovat na menší pohyby, což umožňuje přesnější ovládání kurzoru. V praxi si ale všimnete zejména rozdílu v rychlosti kurzoru: při vyšším DPI se kurzor na obrazovce pohne dále i při menším fyzickém pohybu myši.

DPI je často částečně mylně zaměňováno za „rychlost“ myši, protože pokud nastavíme pouze vyšší DPI, uživatel vnímá výrazně rychlejší pohyby kurzoru. Ve skutečnosti ale DPI ovlivňuje přesnost, ne rychlost. Uživatelé si mohou DPI přizpůsobit podle svých potřeb a typu práce nebo hry, kterou vykonávají. Například hráči  preferují myši s vysokým DPI pro přesné ovládání (a pak softwarově snižují rychlost kurzoru, více o tom v následující kapitole) , zatímco při běžné kancelářské práci zcela postačí nižší DPI.


Herní myš Midjourney

Jak na přepínání DPI?

S výjimkou nejlevnějších modelů dnes každá herní myš disponuje fyzickým tlačítkem pro manuální přepínání citlivosti. Hodnotu DPI tak lze snadno přepínat dle vaší aktuální potřeby. Například při práci ve Windows se přepnete na nižší hodnoty. Ovšem se spuštěním oblíbené herní pecky si navolíte DPI na odpovídající hodnoty.

Kvalitní herní myš by měla mít hodnotu DPI minimálně na úrovni 3 200, protože díky tomu bude jakýkoli pohyb přesnější. Je také dobré myslet na budoucnost, protože opakovaným hraním se zlepšujete a vaše nároky na myš porostou. Proto je dobré už na začátku vybrat myš s hodnotou DPI minimálně 10 000 a klidně začít s používáním na zhruba třetinové hodnotě. Budete tak mít dostatečnou rezervu do budoucna a myš vám déle vydrží.

  • Citlivost myši (DPI): vysoká citlivost myši (vyjádřená v DPI) umožňuje detekci jemnějších pohybů myši. Pokud zvýšíme pouze DPI, projeví se výsledek zvýšením rychlosti. Citlivost lze nastavit jak softwarově, tak tlačítkem na myši (pokud takové tlačítko myš má).
  • Rychlost kurzoru: nastavuje se výhradně softwarově v operačním systému, případně v nastavení hry. Nastavení vyšší rychlosti kurzoru při nízké citlivosti myši může zvýraznit nepřesnosti myši.

Pochopitelně platí, že nastavení Citlivosti myši (DPI) a Rychlosti myši je zcela individuální. Co jeden hráč vnímá jako neovladatelný kurzor létající rychlostí světla, jiný považuje za výborný kompromis přesnosti a rychlosti. Přesto platí, že kompetitivní hráči volí kombinaci vysoké Citlivosti myši, kterou pak ale kompenzují softwarovým snížením Rychlosti kurzoru. Ve výsledku tedy vyšší DPI nemá vliv na rychlost kurzoru, ale benefity spojené s vysokou citlivostí zůstávají.

i

Proč rychlý kurzor není vždy výhodou

Může to znít neintuitivně, přesto kurzor reagující na sebemenší pohyb vašeho zápěstí překročením rychlosti zvuku není žádoucí. Rychlejší pohyb totiž může být nejen na úkor přesnosti, ale dokonce i reakčního času, protože co jako hráč (nebo uživatel) získáte bleskovým pohybem, následně i s úroky vrátíte nutností pohyb korigovat. Pokud vás navíc něco překvapí a vaše ruka zareaguje instinktivně, pak se dočkáte spíše přehnané reakce než naopak.

Rychlost odezvy

Čím menší má myš odezvu (latenci), tím rychleji odešle signál do počítače. Vy tak dokážete rychleji vystřelit na protivníka, což vám dává výhodu ve hrách typu CS2, Valorant, Apex Legends.

Na latenci má ohromný vliv dotazovací frekvence myši (tzv. polling rate). Tato hodnota udává, kolikrát za sekundu má PC zjišťovat informace o poloze myši. Většina myší má základní nastavení 1 000 Hz, některé bezdrátové myši mají omezení na 125 Hz v rámci co možná nejnižších energetických nároků. Pokud to však s hraním myslíte vážně, tak i na bezdrátových myších nastavte přes dodávaný software co možná nejvyšší hodnotu.

Herní myši latence
Ohromný pokles latence viditelně souvisí s nárůstem dotazovací frekvence myši (tzv. polling rate).

Pokud se blíže podíváme na polling rate, tak dobrým standardem je již zmíněných 1 000 Hz, tedy 1000krát za vteřinu. Výrobci se však různě předhánějí a inovují, takže například technologie Razer HyperPolling využívá vysokorychlostní USB mikroovladač tak, aby dosáhla na polling rate až 8 000 Hz. A to kvalitní hráči poznají už během pár okamžiků používání.

Doba odezvy je navíc velmi důležitá hlavně při hraní stříleček (FPS), obzvláště ve spojení s rychlými herními monitory. U moderních PC s monitory s vyšší obnovovací frekvencí tak vyšší polling rate dokáže eliminovat otravné mikrotrhání. To významně zlepšuje vaše výsledky ve hrách, kdy zlomek sekundy může rozhodnout o výhře, nebo prohře.

Počet tlačítek

Počet tlačítek herní myši je jeden z parametrů, který ovlivňuje její funkčnost, a zejména vhodnost pro různé typy her. Můžeme konstatovat, že čím více tlačítek má, tím se vám navýší možnosti lepšího ovládání herního prostředí. Často je totiž možné jednotlivým tlačítkům nadefinovat různé funkce, nebo dokonce složitá makra, což zvyšuje flexibilitu a pohodlí hraní.

Počet tlačítek herní myši se pohybuje od 3 základních (pravé, levé a kolečko) až po 20 nebo více. Počet tlačítek by měl odpovídat preferovanému hernímu žánru. Například pro FPS nebo RPG hry si celkem bez problémů vystačíte s 5 až 7 tlačítky, která umožňují střelbu, přepínání zbraní, používání schopností nebo přístup k inventáři. Nicméně pro náročnější hry typu MMO (Massively Multiplayer Online) nebo MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) hry je vhodnější 12 až 20 tlačítek pro bleskové spouštění celé řady různých příkazů, kouzel nebo jiných dovedností.

MOBA herní myš
Špičková herní myš Razer Naga Pro se pyšní soustavou 20 tlačítek.

Při výběru herní myši s požadovaným počtem tlačítek je také důležité zvážit jejich umístění, velikost, tvar a kvalitu. Tlačítka by měla být snadno dostupná, rozlišitelná a spolehlivá. Některé herní myši mají tlačítka umístěná na boku, na vrchu nebo v okolí kolečka.

Kvalita a odolnost tlačítek

Když už řešíme počet tlačítek, tak je nutné se zaměřit i na jejich kvalitu. U herní myši se totiž automaticky předpokládá špičkové mechanické provedení s vysokou odolností, spolehlivostí a dlouhou životností. Nemusí to však být vždy pravda, a zejména ty úplně nejlevnější herní myši mají reálnou životnost docela krátkou. Proto si dejte pozor na takové myši, kde výrobce vůbec nijak nespecifikuje typ a životnost tlačítek.

Cougar Revenger
Elegantní povrchové provedení a přídavná boční tlačítka v ideálním dosahu prstů.

Pravým opakem je například herní myš Rapture TAIPAN ULTIMATE, která má na levém a pravém tlačítku vylepšené spínače Kailh GM 8.0 s neuvěřitelnou životností více než 80 milionů kliknutí. Ostatní tlačítka (Kailh GM 2.0) hravě zvládnou 20 milionů a kolečko (SY) 3 miliony kliknutí. Díky velmi odolnému a spolehlivému provedení je taková herní myš Rapture připravena na pořádnou herní nálož, aniž by vás cokoliv překvapilo.

Tlačítka herní myši
Pokud výrobce při návrhu myši přemýšlel a dal si záležet na vysoké spokojenosti hráčů, tak jdou jednotlivé spínače postupně měnit. V případě Rapture TAIPAN ULTIMATE jich hned několik najdete jako součást balení.

Již brzy navíc do nabídky zařadíme herní myši s tichými, ale extra odolnými spínači. Ve spojení s herními sluchátky tak nebudete vůbec nikoho rušit.

Podsvícení

Barevné podsvícení herní myši je způsobeno LED diodami, které jsou umístěny pod tělem nebo pod tlačítky. LED diody mohou mít různé barvy a intenzitu. A díky doprovodné softwarové výbavě lze podsvícení navázat na spuštění konkrétních her. Některé myši mají také RGB podsvícení, což znamená, že budete mít k dispozici celé spektrum barev. Podsvícení jako takové lze rovněž synchronizovat s dalším herním zařízením, jako jsou klávesnice, sluchátka, monitory nebo základní desky.

Podsvícení herní myši
LED podsvícení lze využít i pro signalizaci stavu DPI – 800 (červená), 1200 (zelená), 2000 (modrá), 3200 (fialová), 5000 (azurová). Změnu jednoduše provedete pomocí tlačítka nebo dodávaného softwaru.

Na druhou stranu však musíme sportovně uznat, že jakékoli aktivní podsvícení na bezdrátové myši má vliv na její výdrž baterie. Čím více a jasněji svítí myš, tím dochází k nárůstu spotřeby energie. Lákavé RGB podsvícení může snížit výdrž baterie klidně i o 20 %. Proto mají některé bezdrátové myši možnost ztlumit nebo vypnout podsvícení, aby se prodloužila doba používání. Pokud vám nevadí častější dobíjení nebo výměna baterií, můžete si užívat barevného podsvícení bezdrátové myši zcela nezřízeně.

Estetické podsvícení

Barevné podsvícení myši dodává vizuální atraktivitu a osobitost. Často si lze zvolit konkrétní barvu nebo její intenzitu.

Funkční podsvícení

Barevné podsvícení myši však klidně může sloužit jako dobře viditelný indikátor stavu myši. Zvolená barva podsvícení také může signalizovat úroveň baterie, aktuální citlivost snímače, režim hry nebo tým, do kterého patří hráč.

Zábavné podsvícení

Barevné RGB podsvícení myši rozhodně zvyšuje zábavu a zážitek z hraní. Některé myši mají podsvícení, které reaguje na zvuk, hudbu nebo pohyb. Některé myši mají také různé efekty podsvícení, jako je dýchání, pulzování nebo vlnění.

Podsvícení herní myši

Časté otázky při výběru herních myší

Společně s výběrem herní myši vás zcela jistě napadne celá řada otázek. Přečtěte si odpovědi na ty nejčastější:

Jak se liší herní myš od té kancelářské?

Herní myši jsou už od počátku designované pro herní nasazení. Tomu odpovídá kvalitní senzor, vyšší počet tlačítek, vyladěný tvar a často i použité výrazné RGB osvětlení. Taková myš jde zcela nepochybně využít i pro kancelářskou práci. Nicméně s kancelářskou myší si hry neužijete. Hlavním omezením bude nízká citlivost senzoru (hodnoty DPI kolem 1 000), chybějící tlačítka, vysoká hodnota polling rate, jen obyčejné středové rolovací kolečko a nemožnost cokoli uživatelsky nastavit nebo doladit.

Lze herní myš použít i na práci?

Jasně, zcela bez problémů. Typická herní myš vám navíc při práci pomůže. Obsahuje totiž více či méně přídavných tlačítek, která můžete naprogramovat tak, aby měla jinou funkci ve hře a jinou ve Windows nebo vybraném programu. V závodní hře tak aktivujete dusík, ve střílečce přebijete zbraň. Ve Windows pak stejné tlačítko funguje na kopírování označeného textu nebo si vytvoříte pokročilejší makro příkazy. Můžeme vám garantovat, že o obyčejné myši se dvěma základními tlačítky pak už nikdy nebudete chtít ani slyšet.

Je pro hraní lepší drátová, nebo bezdrátová myš?

Zkušenější hráči stříleček by jednoznačně řekli drátová, protože má nižší dobu odezvy. Nicméně technologický pokrok je zrovna u bezdrátových myší tak výrazný, že jen těžko budete ve stejné cenové hladině hledat rozdíl. Samozřejmě pokud máte zcela minimální rozpočet, tak je drátová myš vhodným řešením.

Jak připojit bezdrátovou myš?

Bezdrátovou myš můžete připojit k počítači třemi způsoby: pomocí dodávaného USB přijímače, přes oblíbenou technologii Bluetooth a poněkud překvapivě i kabelem. USB přijímač je typicky malé zařízení, které jen drobně vyčnívá z USB portu. Oproti tomu Bluetooth je součástí všech notebooků i celé řady základních desek ve stolních PC. V obou případech je většinou nutné herní myš s daným zařízením jednorázově spárovat a poté vše funguje zcela automaticky. Velkou část herních myší lze navíc vždy připojit kabelem. V takovém režimu se nabíjí, ale současně ji lze nadále bez problémů používat.

Funguje herní myš i bez podložky?

Drtivá většina herních myší funguje i bez podložky, tedy pokud zrovna nemáte hodně lesklý stůl případně skleněnou desku. Jde však spíše o nouzové řešení, protože dlouhodobým používáním můžete pracovní stůl poškrábat a ani rychlé pohyby nebudou úplně ideální. Proto hráči používají podložky pod myš a často rovnou i velkoformátové podložky pod myš i klávesnici současně.

Jak vybrat DPI?

Velmi záleží na typu hry, kterou hrajete. Pokud hrajete různé hry, rozhodně si vyberte myš s nastavitelným DPI, které začíná maximálně na 800 a končí okolo 2 000 i více. Spousta zkušenějších hráčů CS2 si totiž nastaví nižší rozlišení obrazovky a zároveň nižší DPI. Míření je pak mnohem snazší a přesnější. Naopak pro strategické hry nebo RPG využijete větší DPI, protože potřebujete, aby vaše reakce byly co nejrychlejší.

Co je svalová paměť?

Svalová paměť je pro kompetitivní hráče rozhodující. Umožňuje totiž provádět rychlé a přesné pohyby. Tréninkem svalové paměti si hráči vytvářejí „automatické“ reakce, které jim dovolují zaměřovat rychleji a přesněji.

Při tréninku počítejte, že svalová paměť je o trpělivosti a opakování. Aby se trénování nestalo utrpením, vyplatí se sledovat statistiky. Nic vás nemotivuje více než vidět, jak se každý den stáváte lepší a lepší. Zatímco reakční dobu lze zlepšit pouze minimálně, rychlost a přesnost například při zaměření cíle lze zvýšit drasticky (cca o 20 až 30 %). Stačí si každý den udělat pár minut času. A hlavně pamatovat, že pravidelnost je důležitější než nárazové vzplanutí zájmu o rozvoj vaší svalové paměti.

Slovník pojmů

Při výběru herní myši se setkáte s celou řadou více či méně odborných výrazů.

DPI

Standard pro měření citlivosti myši. Zkratka znamená dots per inch a značí, jak rychle se kurzor pohybuje po obrazovce. Na velkých monitorech s vysokým rozlišením se hodí myši s vysokou hodnotou DPI.

Programovatelná tlačítka

Na programovatelná tlačítka myši nebo klávesnice lze nastavit akce ve hře nebo programu (např. hod granátem v akční hře nebo vložení obrázku ve Wordu). Zároveň umožňují nastavení maker. Makra jsou přednastavené kombinace kláves nebo kliknutí vyvolané stisknutím tlačítka, na kterém je makro uloženo. Makra si vytvoříte v softwaru dodávaném výrobcem myši nebo klávesnice.

MOBA

MOBA (multiplayer online battle arena) je žánr hry, v němž se proti sobě v jedné aréně utkávají dva týmy složené z více hráčů.

MMORPG

MMORPG (massively multiplayer online role-playing game) je žánr hry s velkým počtem hráčů a s prvky RPG. Jedná se o hru na hrdiny, která se odehrává ve fiktivním světě, nejčastěji v prostředí fantasy nebo sci-fi.

Polling rate

Polling rate znamená to, jak často probíhá komunikace mezi myší a procesorem počítače. Tedy jak často se počítač ptá, jestli se nezměnila poloha myši nebo se nestisklo tlačítko.

Onemocnění karpálního tunelu

Karpální tunel je úzká štěrbina v oblasti zápěstí, která je obklopena ze tří stran zápěstními kůstkami a ze čtvrté strany zápěstním vazem. Tunelem vedou šlachy a mediální nerv. A právě onemocnění karpálního tunelu spočívá v permanentním stlačení tohoto nervu. Dochází k němu v důsledku dlouhodobého vystavení zápěstí tlaku například při používání nevhodné počítačové myši. Jedná se o jedno z nejčastějších pracovních onemocnění v Česku a nemocných stále přibývá.

i

Mohlo by vás zajímat

Výběr myši je pro každého pařana posvátná záležitost a čirá radost. Zejména dnes, kdy můžete vybírat z mnoha různých modelů od širokého spektra značek. Díky individuálním preferencím však velmi často rozhoduje výše rozpočtu.

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB14