Obnovit stránku

Jak vybrat myš (NÁVOD)

Počítačová myš je vedle klávesnice jednou z nejčastějších periferií. Liší se v použité technologii snímače, způsobu připojení k počítači, ale i velikosti a dalších parametrech. Myš však v prvé řadě vybírejte podle toho, k čemu ji budete nejčastěji využívat. Je to hraní her, kancelářská práce, nebo ji budete spolu s notebookem často přenášet?

Myš

Kapitoly průvodce myšmi

Herní myš

Jak vybrat herní myš

  • Výrazný, někdy až agresivní design
  • Programovatelná tlačítka
  • Vyšší DPI

Herní myši se od těch ostatních liší v mnoha ohledech. Mají výraznější design, vylepšenou ergonomii a některé dokonce barevně svítí. Můžete si naprogramovat jednotlivá tlačítka umístěná přímo na myši a provádět tak jednotlivé úkony ve hře pouhým jejich stiskem. Jistý úchop při rychlých pohybech zajistí pogumovaný povrch a díky vyměnitelným závažím si lze upravit i hmotnost myši. To může zvýšit vaši výkonnost a zlepšit výsledky ve hře. Další rozdíly jsou i mezi myšmi pro hraní akčních nebo strategických her. Jak se v nich vyznat a na co si dát při jejich výběru pozor?

Co je důležité u herních myší?

Typ her, který u vás převažuje

Akční hry

Myši pro hraní akčních her jsou subtilnější než myši pro strategické hry. Na jejich těle najdeme méně tlačítek, protože by se při zápalu boje pletly. Zpravidla mají tedy kolem pěti tlačítek včetně levého a pravého. Pro hraní stříleček si vyberte takovou, která má funkci Double-shot nebo Triple-shot. Jedním stiskem tlačítka vystřelíte ze zbraně dvakrát nebo třikrát.

Strategické hry

Při hraní strategických her, jako např. League of Legends nebo Dota, můžete v některých situacích potřebovat stisknout více tlačítek najednou. K tomu se hodí myši s programovatelnými tlačítky, vybrané modely jich mají až deset.

MMO hry

Hráči MMO her potřebují programovatelná tlačítka ze všeho nejvíce, protože kouzel bývá mnoho a některá se zkrátka na klávesnici nevejdou. Naštěstí jsou v prodeji i myši, které jsou na MMO hry přímo zaměřené. Majdete i takové, které mají až 24 tlačítek. To vám zajistí značnou výhodu nad oponenty.


Myš pro akční hry Myš pro akční hry
Myš pro strategické hry Myš pro strategické hry
Myš pro MMO hry Myš pro MMO hry

Drátová versus bezdrátová

Drátové herní myši

Herní myši připojené k počítači drátem bývají zpravidla levnější než stejně kvalitní a vybavené bezdrátové myši. Připojují se přes konektor USB. Nemusíte do nich dokupovat baterie, drát vás však bude při hraní do jisté míry omezovat.

Bezdrátové herní myši

To vám ale nehrozí u bezdrátových myší. Díky dosahu až 10 metrů budete mít v tomto naprostou volnost a tudíž i větší pohodlí při hraní. Čas od času ale do nich budete muset vkládat nové tužkové nebo mikrotužkové baterie, případně dobíjet akumulátor. Nevýhodou je také zpravidla nižší odezva než u drátových myší. Ta se pohybuje i pod 2 ms. Takové myši jsou ale dražší a vyžadují častější výměnu baterií nebo dobíjení akumulátoru, protože nízká odezva zvyšuje spotřebu energie myši.


Bezdrátové myši se k počítači připojují pomocí technologie Bluetooth, ať už přímým spárováním s notebookem, nebo přes USB přijímač. Druhá varianta má nevýhodu v tom, že zabere jeden USB konektor.


Tip: Existují i bezdrátové myši, které umožňují i připojení kabelem.

Technologie snímače

Optické myši

Levnější než laserové myši, ale hůře fungují na lesklých a hladkých površích nebo na stolech s různou texturou. Pokud na takovém povrchu pracujete, pro větší spolehlivost doporučujeme použít podložku pod myš. Optické myši se vyznačují charakteristickým červeným LED světlem snímajícím pohyb. 

Laserové myši

Pro hraní her mohou být vhodnější než optické myši, jelikož mají lepší snímací schopnosti a vyšší DPI. Vybrané modely umožňují i přepínání hodnot DPI. Poradí si s rychlými pohyby a bez podložky spolehlivě fungují i na lesklém a hladkém povrchu, tedy například skle. Na rozdíl od optických myší ty laserové ve viditelném spektru nijak nesvítí.

Optická vs laserová myš

Jestli se ptáte, zda je lepší optická, nebo laserová myš, je důležité si uvědomit jak důležitá pro váš myš při hraní je. Celkově jsou v oblasti gamingu a to hlavně z důvodu lepšího snímání a vyššího DPI. Hráčům, kteří potřebují k hraní hlavně klikání a pohyb myší pro ně není příliš důležitý, postačí optická myš. Princip je totiž hlavně v rychlosti pohybu myší. Pokud jste tedy hráč stříleček, nebo jiných počítačových her, ve kterých je pohyb myší neodmyslitelnou součástí, bude pro vás laserová myš ta pravá.

Velikost podle ruky

Velikost ruky se počítá od konečku prostředníku po první záhyb na zápěstí.
 

Označení velikosti Délka
S (malá) do 17 cm
M (střední) 17–19 cm
L (velká) 19–21 cm
XL (extra velká) Nad 21 cm



Velikost ruky


Tip: Vybrané modely herních myší umožňují nastavit velikost a díky vyjímatelným závažím také hmotnost.

DPI

DPI (dots per inch) je standardem používaným pro měření citlivosti myši. Jeho hodnota nám říká, kolik bodů na palec dokáže senzor myši zaznamenat. Při vyšším DPI jich zaznamená víc, proto vám pro velký pohyb kurzoru na obrazovce stačí malý pohyb myši. Myš s vysokým DPI si tedy vyberte, pokud se chcete kurzorem rychle pohybovat na obrazovce, například na mapě při hraní strategických her. 


Vysoká hodnota DPI je také důležitá na monitorech s vysokým rozlišením. Herní myši mají zpravidla krokově nastavitelné DPI tlačítkem, a to zpravidla od 800 do 2 000. Pro hraní strategií doporučujeme DPI alespoň 4 000. 

Doba odezvy

Doba odezvy je velmi důležitá hlavně při hraní stříleček. Je to údaj, který určuje, za jak dlouho se dostane informace z myši do USB portu a dále do počítače. Standardní odezva USB portu je 8 ms, a to je u akčních her, kde záleží doslova na každé milisekundě, docela hodně. Některé myši tak umožňují tuto dobu snížit až na hodnotu 0,2 ms.
 

S tímto pojmem souvisí polling rate, tedy frekvence komunikace myši s PC, který se udává v hertzech. Obecně platí, že vyšší frekvence znamená nižší dobu odezvy. Například s frekvencí 125 Hz se informace do počítače dostanou za standartních 8 ms, s frekvencí 1000 Hz je to pouze 1 ms.

Počet tlačítek

Čím více programovatelných tlačítek myš má, tím více úkonů budete moci provádět jedním zmáčknutím tlačítka. Existují myši s 20 i více tlačítky.
 

Herní myš se základními tlačítky – vhodná pro občasné hráče a hráče strategických her.

Herní myš s několika desítkami tlačítek – velké množství tlačítek využijete zejména u MOBA / MMORPG her.

Podsvícení

Podsvícení nemá žádný vliv na funkčnost myši. Jedná se jen o estetický prvek. Různé efekty ale pomohou vytvořit tu správnou atmosféru pro herní zápolení.

Jednobarevné podsvícení

Myš je podsvícená jednou barvou a je navíc možné, že nejde vypnout. Určena pro ty, kteří příliš nedávají na atmosféru nebo vzhled, ale na správnou funkčnost, případně mají omezený rozpočet.

Vícebarevné podsvícení

Myš nabízí zpravidla 5 až 8 barev podsvícení, které můžete i vypnout. Ideální myši pro každého hráče, který si hraní nechce užít pouze na monitoru a nebojí se trochu připlatit. 

RGB

Zde už si můžete vybrat ze široké palety až 16,8 milionu barev. Snadno si vyberete svou oblíbenou, například abyste sladili barvy myši, klávesnice či dalších doplňků. Tyto myši se pohybují cenově různě v závislosti na dalších vlastnostech, jako třeba možnost si myš upravovat dle libosti.


Tip: Fajnšmekři u myší s vícebarevným nebo RGB podsvícením ocení také nejen přepínání, ale i prolínání barev, blikání či další efekty.

Možnost upravovat hmotnost

Součástí některých herních myší jsou závaží, která můžete dle libosti připevňovat na samotnou myš. Vy si tak můžete dokonale nastavit hmotnost myši podle toho, jak se vám v ní nejlépe pohybuje při hraní. Možnost úpravy hmotnosti se ale objevuje u stále méně myší.

Časté otázky při výběru herních myší

Je pro hraní lepší drátová, nebo bezdrátová myš?

Zkušenější hráči stříleček by jednoznačně řekli drátová, protože má nižší dobu odezvy. Rozdíl ale mezi 1 ms a 8 ms není snadné rozeznat a nejspíše se vám také nestane, že aby vám delší odezva zmařila zabití nepřítele. Na druhé straně výměna bateríí může být velmi otravná a pokud vám dojde uprostřed hry, máte problém. Pokud tedy hrajete často a dlouho a zároveň vám nevadí drát, doporučujeme k hraní zvolit drátovou myš.

Jak vybrat DPI?

Velmi záleží na typu hry, kterou hrajete. Pokud hrajete různé hry, rozhodně si vyberte myš s nastavitelným DPI, které začíná maximálně na 800 a končí okolo 2 000 i více. Spousta zkušenějších hráčů CS:GO si totiž nastaví nižší rozlišení obrazovky a zároveň nižší DPI. Míření je pak mnohem snažší a přesnější. Naopak pro strategické hry, nebo RPG využijete větší DPI, protože potřebujete, aby vaše reakce byly co nejrychlejší.

Kancelářská myš

Jak vybrat kancelářskou myš

  • Ideální do domácí nebo firemní kanceláře
  • Mají střídmý design
  • Jsou levnější než herní myši

Pod pojem kancelářské myši se vejdou myši do domácí i firemní kanceláře. Vyznačují se střídmým designem a mohou být drátové i bezdrátové. Zpravidla mají tři tlačítka – levé, pravé a kolečko – a zejména ty dražší modely se zaměřují na komfort při mnohahodinovém použití každý den. Jejich výhodou je nižší cena oproti stejně vybaveným herním myším.

Co je důležité u kancelářských myší?

Drátová versus bezdrátová

Dostatečnou kvalitu pro kancelářskou práci poskytnou jak drátové, tak bezdrátové myši. Záleží tak jen na vašich preferencích.

Drátové kancelářské myši

Oproti bezdrátovým myším mají spolehlivější spojení a nemusí se nabíjet nebo do nich vkládat baterie. Jsou také o něco levnější. Občas ale může vadit kabel. Překáží, zejména pokud máte na stole hodně papírů nebo hrnek s kávou, který kabel může snadno převrhnout. Zapojují se do volného USB konektoru v počítači.

Bezdrátové kancelářské myši

Bezdrátová myš vám na stole poskytne naprostou volnost a zajistí hezčí pracovní místo bez nevzhledného kabelu. Nehrozí, že si převrhnete horký nápoj nebo bude zavalen pod stohy papíru. Vyžadují však občasnou výměnu baterií (jednou za několik měsíců) nebo dobití akumulátoru. S počítačem komunikují skrz Bluetooth a vyrábí se ve verzích s USB přijímačem nebo s přímým spojením pomocí této bezdrátové technologie.


Jak zapojit bezdrátovou myš


Myš s USB přijímačem

  1. Do myši vložte baterie (AA, případně AAA) a zapněte tlačítko do polohy ON.
  2. Mini přijímač vložte do volného portu USB v počítači či notebooku.
  3. Pokud myš podporuje snadné zapojení Plug and Play, automaticky se spáruje a můžete začít pracovat. V opačném případě se automaticky stáhnou ovladače. Po jejich instalaci bude vše připravené.


Myš bez USB přijímače

  1. Do myši vložte baterie (AA, případně AAA) a zapněte tlačítko do polohy ON.
  2. Na počítači si aktivujte Bluetooth a poté „vyhledejte“ myš.
  3. Po vyhledání klikněte na Spárovat. Poté můžete začít myš používat.

Tip: Existují i bezdrátové myši, které lze k počítači připojit kabelem.

Technologie snímače
 

Optické myši

Levnější a pro běžnou kancelářskou práci dostatečně kvalitní. Charakteristické jsou svým červeným LED světlem. Jejich nevýhodou je, že hůře pracují na skle a dalších lesklých površích. V tom případě je lepší použít podložku pod myš.

Laserové myši

Ty naopak spolehlivě fungují i na skle, a to i bez podložky. Snesou i velmi rychlé pohyby, jsou ale dražší než optické myši. Doporučujeme je náročnějším uživatelů vyžadujícím vysoce spolehlivé fungování.


Bluetrack myši

Mezi kancelářskými myšmi se můžeme setkat i s technologií Bluetrack. Využívá poměrně nový typ senzoru, který si poradí s takřka každým povrchem. LED dioda, která svítí modře, totiž osvítí až 4× větší plochu než běžný optický snímač. Pokud například pracujete s notebookem v posteli nebo na koberci, Bluetrack myši budou pro vás vhodnou volbou.

Laserová vs optická myš

Pro kancelářské práce, je otázka, zda je lepší laserová, nebo optická myš velice důležitá zejména pro ty, kteří požadují od kancelářské myši velkou spolehlivost. Optickou myš využijí zejména ti, kteří myš k práci až tolik nepotřebují. Optická myš špatně funguje na lesklých površích a proto je doporučeno dokoupit podložku pod myš. Naopak pro ty, kteří myš používají pravidelně a je pro ně důležitou součástí vybavení doporučujeme cílit spíše na laserové kancelářské myši. Sice se jedná o dražší záležitost, ale dokáží zajistit jistotu a pohodlí při jejím používání. Další výhodou je to, že funguje i na lesklém povrchu, tudíž zda máte v kanceláři skleněný stůl, bude fungovat i tam.

Ergonomie a velikost

Mnoho lidí drží v ruce myš téměř celou pracovní dobu, proto je důležité, aby měla správnou velikost a pokud možno ergonomické tvarování.
 

Označení velikosti Délka
S (malá) do 17 cm
M (střední) 17–19 cm
L (velká) 19–21 cm
XL (extra velká) Nad 21 cm



Velikost ruky

Nejpočetnější skupinou myší je ta pro praváky, která je lépe uzpůsobená pro pravou ruku. Existují i myši pro leváky a synchronní, které pasují na obě ruce. Ta je vhodná pro ty uživatele, kteří z nějakého důvodu ruce střídají. Ergonomicky tvarované myši mají prostor pro uložení palce, vaše dlaň tak obepne celou myš, což je pro práci pohodlnější.

DPI

Hodnota DPI (dots per inch) nám říká, jak je myš citlivá. Čím vyšší DPI, tím větší vzdálenost urazí kurzor na obrazovce při malém pohybu myši. Na tento údaj se zaměřte, pokud máte obří monitor a chcete se rychle pohybovat kurzorem. Dostatečnou hodnotou je do 2 000 DPI, náročnějším uživatelům doporučujeme laserovou myš s DPI 2 500 a více.

Kolečko

Praktičtější jsou myši s kolečky, jež lze naklápět do stran, takže můžete obraz posouvat i do stran. Práci s dlouhými dokumenty velmi zjednoduší funkce volného protáčení kolečka Hyperscroll, kterou najdeme u myší Logitech. Některé myši mají místo kolečka dotykové plošky, například myši Apple.

Časté otázky při výběru kancelářských myší

Vyplatí se na kancelářské myši šetřit?

Kancelářská myš samozřejmě nepotřebuje spousty tlačítek, podsvícení a další vychytávky. Úplně šetřit byste na ní ale neměli. Při výběru hlavně dbejte na ergonomii. Ta bývá často u levnějších myší špatná a může vést ke zdravotním problémům.

Cestovní myš

Jak vybrat cestovní myš

  • Vhodné do notebookových brašen
  • Jsou menší než standardní myši
  • Ideálně jsou bezdrátové

Cestovní myši jsou menší než ty standardní a zpravidla bezdrátové, takže se vám v tašce nezamotá žádný kabel. Říká se jim také notebookové myši, protože se používají právě k notebookům. Nehodí se pro celodenní použití, ale pro časté přesuny mezi kancelářemi nebo obchodní schůzky jsou ideální.

Co je důležité u cestovních myší?

Ergonomie a velikost

Čím menší cestovní myška je, tím snadněji se vám vejde do tašky s notebookem. Za malé myši se dají považovat takové, které jsou menší než 10 cm. Pozor však, příliš malé modely se vám „ztratí“ v dlani a práce s nimi nebude pohodlná. Cestovní myši mají zpravidla symetrický tvar, jsou tedy vhodné pro praváky i leváky.

Drátová versus bezdrátová
 

Bezdrátové

Čím méně drátů v tašce máte, tím lépe. A pokud si jeden odečtete u své myši, vyhnete se jeho rozmotávání pokaždé, když myš vyndáte z tašky. Bezdrátová myška komunikuje s notebookem pomocí technologie Bluetooth, ať už s využitím USB přijímače, nebo přímým spárováním. 

USB přijímač je tak malý, že jej mnohdy ani nemusíte vyndávat z portu v notebooku, i když jej vkládáte do tašky. Během použití myši však budete mít jeden USB konektor zabraný. Tato varianta je tedy vhodná pro notebooky se dvěma a více USB porty, abyste mohli zároveň používat i externí disky a další doplňky. 

Pokud jich má váš notebook málo, zvolte myš s přímým Bluetooth spárováním. V tom případě stačí na notebooku aktivovat tuto technologii, zapnout myš a obě zařízení se spárují.
 

Drátové

Chybu neuděláte ani s drátovou myší, avšak můžete se vám stát, že jej budete často rozmotávat. Existují také modely se samonavíjecím mechanismem, který schová kabel v případě nepoužívání.

Myš s USB přijímačem S USB přijímačem
Drátová myš Drátová myš
Myš se samonavíjecím mechanismem Se samonavíjecím systémem

Technologie snímače


Optické myši

Levnější než laserové myši, na lesklém a hladkém povrchu, jako je například sklo, mají ale problémy. Proto doporučujeme použít podložku pod myš. Optické myši jsou typické svým červeným LED světlem, který snímá pohyb.


Laserové myši

Jejich výhodou je bezproblémové fungování i na lesklých a hladkých površích, a to i bez podložky. To může být při výběru cestovní myši výhoda, protože při častém cestování můžete narazit na různé podmínky pro práci.

Optická myš vs laserová

V případně cestovních myší je správný výběr technologie snímače velice důležitý. Jelikož při cestování můžete použít myš pouze na určitých místech a nemáte většinou podložku na stůl po ruce, není příliš vhodná volba optická myš. Ta na hladkém povrchu ztrácí snímání a práce s ní tak může být mnohdy velice náročná. Většina uživatelů volí právě laserovou. Skvěle snímá i na lesklém povrchu a není tak problém ji využít skoro kdekoliv.

Časté otázky při výběru cestovních myší

Hodí se cestovní myš na každodenní mnohahodinovou práci?

Nikoli. Cestovní myš je menší a skladnější než klasická myš a používají se téměř výhradně u notebooků, protože se lépe vejdou do brašny. Vzhledem ke své velikosti se ale jedná spíše o myš pro kratší práci. Při delším použití již není tak pohodlná jako běžně velká myš. Mnoho lidí si ale na ně zvyklo a nedají na malou myšku dopustit.

Vertikální myš

Jak vybrat vertikální myš

  • Poskytnou přirozenější polohu ruky
  • Ulevují od bolestí zápěstí i předloktí
  • Ideální pro projektanty či grafiky
  • Vhodné i pro lidi trpící karpálním tunelem
  • Působí také jako prevence proti tomuto onemocnění

Vertikální myši mají oproti těm standardním výhodu v ergonomickém provedení, které zajišťuje správný úchop. Při tomto způsobu držení ruky se snižuje napětí v zápěstí, ale i předloktí. Ulevují od bolestí a zároveň působí jako prevence proti onemocnění karpálního tunelu a zánětům šlach. Proto jsou vertikální myši velmi vhodné i pro lidi, kteří pracují každý den na počítači 6 a více hodin, například grafiky, projektanty apod. Nevyrábí se symetrické modely, tedy zároveň pro praváky i leváky, a jejich nevýhodou je může být vyšší pořizovací cena.

Co je důležité u vertikálních myší?

Drátová versus bezdrátová

Pro kancelářskou nebo grafickou práci je vhodná drátová i bezdrátová vertikální myš. Výhody a nevýhody mají však oboje.

Drátové vertikální myši

Výhodou drátových vertikálních myší je spolehlivější spojení a rychlejší reakce na pohyb. Nemusí se také nabíjet nebo vyměňovat baterie, protože myši jsou napájeny přímo z počítače. Na stole vám ale může vadit kabel.
 

Bezdrátové vertikální myši

Vertikální myši, které jsou k počítači připojené nikoli kabelem, ale pomocí technologie Bluetooth, vám poskytnou především volnost na stole. Do papírů se vám nebude zamotávat žádný kabel. Vyžadují ale výměnu baterií či dobití akumulátoru.

Technologie snímače
 

Optické vertikální myši

Poznáte je podle charakteristického LED světla. Zejména pro běžnou činnost jsou dostatečně kvalitní, zároveň jsou levnější než laserové myši. Pokud ale máte skleněný stůl, doporučujeme podložku pod myš. 
 

Laserové vertikální myši

Vyznačují se vysokým rozlišením DPI a spolehlivostí i na hladkých površích, jako je sklo. Mnohdy tedy nepotřebují podložky. Pokud je u vás prioritou pohodlí hrajete hry vyžadující vysoké DPI, laserové vertikální myši budou pro vás vhodnou volbou. Jedná se také například o ideální myš pro grafika, který potřebuje maximální pohodlí a přesné i vysoké DPI.

DPI

DPI (dots per inch) značí jemnost snímání senzoru myši. Čím vyšší hodnota DPI, tím rychleji se kurzor pohybuje na obrazovce. Pro práci v aplikacích CAD jsou nejvhodnější vertikální myši s DPI nad 2 000 bodů. Řada myší umožňuje přepínání hodnot DPI tlačítkem.

Velikost

Označení velikosti Délka
S (malá) do 17 cm
M (střední) 17–19 cm
L (velká) 19–21 cm
XL (extra velká) Nad 21 cm



Velikost ruky

Časté otázky při výběru vertikálních myší

Jak se drží vertikální myš?

Při držení vertikální myši máte zápěstí buď položené na podložce, které je součástí myši, nebo na stole. Podle toho pohybujete buď celou rukou, nebo zápěstím. Na pravé a levé tlačítko se nekliká ukazovákem a prostředníkem proti podložce, nýbrž palcem. Tím také točíte kolečkem. Existují také vertikální myši na první pohled velmi podobné joystickům.
 

Vyplatí se kupovat si vertikální myš, když je dražší než běžná?

Vertikální myši jsou v průměru o něco dražší než běžné myši. Pokud ale chcete ulevit svým svému zápěstí a trpíte onemocněním karpálního tunelu či mu chcete předcházet, jsou ideální volbou. Počáteční vyšší investice se promítne v pohodlnější práci a méně zdravotní potíží.
 

Je těžké si zvyknout na vertikální myš?

Nikoli. Vertikální myš se drží úplně jinak než myš běžná. Obvykle však adaptace na jiný úchop trvá jen několik hodin. Poté již bude jiné držení pro vás přirozené a dokonce je možné, že zpátky na běžnou myš již nebudete chtít přejít.


Trackball

Jak vybrat trackball

  • Otáčení kuličky zajišťuje pohyb kurzoru
  • Zajistí přesný pohyb kurzoru
  • Vhodné pro aplikace CAD, počítačovou grafiku apod.

Trackbally jsou speciální ovladače s kuličkou, které představují alternativu k běžným myším. Při ovládání nepohybujete po stole s celým zařízením, to zůstává na místě. Pouze palcem otáčíte kuličku, která určuje směr pohybu kurzoru na obrazovce. Trackbally jsou velice přesné a často se používají i tam, kde je vyžadována maximální preciznost. Tím se stala z trackballu ideální myš pro grafiky, v aplikacích CAD apod.Naopak nejsou příliš vhodné ke hraní her, kde je nutný nejen přesný, ale i rychlý pohyb kurzoru.

Co je důležité u trackballů?

Drátová versus bezdrátová
 

Drátové trackbally

Pro drátové trackbally platí to samé, co pro jiné drátové myši. Jsou spolehlivější, méně poruchové a mají rychlejší reakce než bezdrátové trackbally. Nebude se vás také týkat žádná výměna baterií nebo nabíjení akumulátoru. Jednoduše je zapojíte do počítače a o nic víc se nemusíte starat. Někomu ale může překážet kabel na stole, zejména pokud si v daných místech poskládáte papíru nebo třeba hrnek s kávou.
 

Bezdrátové trackbally

Rovněž bezdrátové trackbally mají výhody a nevýhody podobně, jako ostatní bezdrátové myši. Nejvíce těží ze své volnosti, protože k počítači nejsou připojené drátem, ale komunikují nejčastěji pomocí USB přijímače, případně přes Bluetooth. Časem vás ale nemine nutnost výměny baterií nebo nabití akumulátoru.

DPI

DPI (dots per inch) je standard pro měření citlivosti trackballu. Jeho hodnota značí, kolik bodů na palce senzor myš zaznamená. U vyššího DPI senzor těch bodů zaznamená víc, proto stačí malý pohyb kuličky k velkému pohybu kurzoru na obrazovce. Trackball s velkým DPI tedy doporučujeme těm, co vyžadují rychlý pohyb kurzoru.
 

Umístění ovládací kuličky

Umístění ovládací kuličky jako takové nemá vliv na funkčnost trackballů. Nelze tedy říci, zda je lepší to nebo ono umístění. Záleží tak pouze na tom, které umístění vám více vyhovuje z hlediska ergonomie. Trackbally s kuličkami uprostřed se ale mohou někomu zdát přesnější, protože kulička je větší a ovládá se dvěma prsty. Jedna z prvních myší na trhu, neboli optomechanická myš, fungovala taky na principu kuličky, která ale v tomto případě byla umístěna na spodu myši a sloužila k pohybu s ní.
 

Kulička se ovládá palcem

Kulička je umístěné v prostoru pro palec, zpravidla na levé straně. V naprosté většině se tedy jedná o trackbally pro pravou ruku, modely pro leváky jsou spíše výjimečné. Ukazováček, prostředníček a další prsty mají za úkol mačkat tlačítka a točit scrollovacím kolečkem. Kulička u tohoto typu trackballu je zpravidla menší než u trackballů s kuličkou pro ukazováček.
 

Kulička se ovládá ukazováčkem

Tyto trackbally mají kuličku, které je zpravidla větší než u trackballů s kolečkem pro palec, umístěnou uprostřed zařízení. Jsou tedy symetrické a lze je ovládat jak pravou, tak i levou rukou. Hodí se tedy pro praváky i leváky. Kulička se točí nejčastěji pomocí ukazováčku a prostředníčku. Tlačítka jsou pak umístěna na obou stranách a mačkají se palcem a prsteníčkem (nebo také malíčkem). Scrollovací kolečko bývá buď kolem kurzorového kolečka nebo po stranách zařízení.

Ovládání palcem
Ovládání ukazováčkem

Velikost

Označení velikosti Délka
S (malá) do 17 cm
M (střední) 17–19 cm
L (velká) 19–21 cm
XL (extra velká) Nad 21 cm



Velikost ruky

Počet tlačítek

Základní modely trackballů mají dvě tlačítka, většina jich má čtyři a některé až osm. Uživatelům, kteří převážně surfují na internetu nebo provádí běžnou činnost na počítači,  zpravidla stačí dvě tlačítka. Vývojáři a další lidé pracující s pokročilými programy často vyžadují trackbally s více tlačítky.

Časté otázky při výběru trackballů

Jaké má výhody trackball oproti standardním myším?

Zabírají málo místa – jelikož nepohybujete s celým trackballem, ale jen s kulovým ovladačem, nepotřebujete na stole příliš mnoho místa. Je také jedno, na jakém povrchu je položen. Nepotřebujete žádnou podložku pod myš.

Přesnost – trackbally vynikají vysokou mírou přesnosti, protože ovládáte poměrně velkou kuličku. Jedná se tak o ideální myš pro grafiku.
Ergonomie – trackbally vám uleví od bolesti zápěstí a předloktí a předchází zánětům karpálního tunelu. Vaší ruku ušetří také od tisíců pohybů denně, protože ruka se na trackballu nehýbe.


Grafický tablet

Jak vybrat grafický tablet

  • Ideální na práci s grafikou i fotkami
  • Používají se s přibaleným perem
  • Liší se zejména velikostí displeje

Grafické tablety jsou pomůckou pro grafiky, která nahrazuje tužku a papír. Dokáží snadno přenést malovaný či kreslený obraz přímo do počítače, k němuž jsou připojené přes USB konektor. Slouží k práci v grafických programech a oproti myším umožňují snadněji provádět lokální úpravy fotek, kreslit, malovat, skicovat, pracovat s vektory nebo navrhovat weby. Jejich využití je velmi široké a mnoho uživatelů je dokonce používá i na běžnou obsluhu počítače.

Co je důležité u grafických tabletů?

Rozlišení pracovní plochy

Rozlišení grafického tabletu má přímý vliv na přesnost práce. Vyšší rozlišení grafických tabletů tedy zvyšuje i jejich cenu.

Do 3 000 DPI – základní modely. Jejich cena je nízká, časem vám ale mohou menší tablety přestat stačit.

Nad 3 000 DPI – pokud se věnujete práci s grafikou intenzivněji, vybírejte raději grafické tablety nad rozlišení 3 000 DPI.

Velikost pracovní plochy

S – malé tablety s pracovní plochou o rozměrech zhruba do 150 × 100 mm. Vhodné jako cestovní tablety nebo zařízení pro začátečníky. Zpravidla jsou také levnější.
 

M – střední tablety, jejichž pracovní plocha je velká asi 210 × 140 mm. Představují kompromis mezi velikostí plochy a příznivou cenou.

L – velké tablety s aktivní plochou o rozměrech kolem 310 × 220 mm. Nejdražší a nejvybavenější tablety.

Časté otázky při výběru grafických tabletů

Jaký je přínos grafických tabletů oproti myším?

Pokud často kreslíte, malujete, skicujete nebo upravujete fotky, myš vás může v mnoha případech zpomalovat. Na některé komplikované úpravy pak dokonce nemusí stačit. Na druhou stranu skenování kreseb či náčrtů je poměrně časové náročné a nepraktické.  
Na grafickém tabletu si ale můžete pohodlně kreslit a v reálném čase sledovat, co se vykresluje na monitoru počítače. Práce s perem je přitom velmi přirozená, protože tablet rozeznává úhel náklonu i sílu přítlaku pera. 
 

Nejsem si jistý, zda budu grafický tablet používat. Je lepší tedy koupit levnější s menším displejem, nebo dražší?

Pokukujete po grafickém tabletu a nejste si jistí, zda si na jiný způsob práce zvyknete a budete jej používat? V tom případě určitě není nejlepší nápad si pořizovat ten nejdražší a nejvybavenější model. Logika říká, že je lepší koupit si spíše základní grafický tablet s malým displejem. Pozor však, pokud si na něj zvyknete, časem vám již nemusí vyhovovat malý displej, protože kresebnou plochu budete mít neustále posouvat. Vhodným řešením tedy může být střední cesta, tedy grafický tablet, který poskytne kompromis mezi výbavou a nízkou cenou.
 

Mohu místo grafického tabletu použít tablet typu iPad nebo zařízení s Androidem?

Nikoli. Běžné tablety typu iPad nebo Android tablety jsou ve své podstatě počítače s velkým displejem. Kreslit a malovat na nich můžete také, na rozdíl od grafických tabletů ale běží na operačních systémech s využitím aplikací. Nejsou stavěné k připojování k počítači a nenahrazují papír a tužku. Nejsou tedy pomůckou pro grafiky, tudíž grafické tablety zastoupit nemohou.

Slovník pojmů - myši

DPI

Standard pro měření citlivosti myši. Zkratka znamená dots per inch a značí, jak rychle se kurzor pohybuje po obrazovce. Na velkých monitorech s vysokým rozlišením se hodí myši s vysokou hodnotou DPI.

Programovatelná tlačítka

Na programovatelná tlačítka myši nebo klávesnice lze nastavit akce ve hře nebo programu (např. hod granátem v akční hře nebo vložení obrázku ve Wordu). Zároveň umožňují nastavení maker. Makra jsou přednastavené kombinace kláves nebo kliknutí vyvolané stisknutím tlačítka, na kterém je makro uloženo. Makra si vytvoříte v softwaru dodávaném výrobcem myši nebo klávesnice.

MOBA

MOBA (multiplayer online battle arena) je žánr hry, v němž se proti sobě v jedné aréně utkávají dva týmy složené z více hráčů.

MMORPG

MMORPG (massively multiplayer online role-playing game) je žánr hry s velkým počtem hráčů a s prvky RPG. Jedná se o hru na hrdiny, která se odehrává ve fiktivním světě, nejčastěji v prostředí fantasy nebo sci-fi.

Onemocnění karpálního tunelu

Karpální tunel je úzká štěrbina v oblasti zápěstí, která je obklopena ze tří stran zápěstními kůstkami a ze čtvrté strany zápěstním vazem. Tunelem vedou šlachy a mediální nerv. A právě onemocnění karpálního tunelu spočívá v permanentním stlačení tohoto nervu. Dochází k němu v důsledku dlouhodobého vystavení zápěstí tlaku například při používání počítačové myši. Jedná se o jeden z nejčastějších pracovních onemocnění v Česku a nemocných stále přibývá.


Slovník pojmů

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB06