Myš k počítači je společně s klávesnicí naprostým základem ve světě informatiky. Hodí se k ovládání stolních počítačů, serverů, pracovních stanic, ale i notebooků, mobilů či tabletů. Na co se při výběru myši k počítači zaměřit a jak se v široké nabídce neztratit? Rádi vám poradíme.
Ať už vybíráte myš k počítači, notebooku nebo třeba tabletu, musíte projít celou řadu důležitých parametrů. Mezi ty nejdůležitější patří technologie snímání, typ připojení myši, rozlišení senzoru a v neposlední řadě její tvar.
Myš a technologie snímání – optika, laser, nebo snad BlueTrack?
Technologie snímání udává, jakým způsobem myš registruje pohyby po podložce. Dříve rozšířené kuličkové myši dnes plně nahradily varianty s laserovým, optickým nebo BlueTrack snímačem. V čem tkví jejich rozdíly?
Optická myš využívá ke snímání pohybu senzor s LED diodami. Ten vypočítává posun myši na základě obrazu podloží. Pokud je povrch lesklý nebo hrubý, může mít optický senzor se snímáním pohybu problém.
Laserová myš snímá pohyb pomocí soustavy laserových diod. Ty nesvítí, jsou dražší než LED, zároveň však přináší velmi přesné snímání a poradí si i s velmi rychlými pohyby a téměř jakýmkoliv povrchem.
BlueTrack myši nabízí unikátní senzor, díky kterému přesně snímají pohyb i na skle.
Myši mají různé velikosti
Myši jsou různě velké, někomu vyhovuje spíše menší a někomu zase větší. Obecně však platí, že byste se při výběru velikosti myši měli zaměřit na délku od špičky vašeho prostředníčku po první záhyb zápěstí. Podle této vzdálenosti zjistíte, jaká velikost myši je pro vás vhodná. Podívejte se do tabulky.
Délka
Vaše velikost
21 cm a více
XL
19–21 cm
L
17–19 cm
M
Méně než 17 cm
S
Myši podle připojení – drátové vs. bezdrátové
Myši můžeme rozdělit do dvou velkých kategorií – na drátové a bezdrátové. Jak napovídá název, hlavní rozdíl jsou ve způsobu připojení k zařízení. Čím dalším se drátové a bezdrátové počítačové myši liší?
Drátové myši k počítači
Drátové myši k počítači využívají k připojení kabel s USB konektorem. Jedná se o velmi obsáhlou kategorii, ve které naleznete myši různých výbav, tvarů i barev.
Drátové myši obvykle nabízí nižší odezvu.
V porovnání s bezdrátovými jsou levnější.
Jsou limitovány délkou kabelu.
Co nabízí bezdrátová myš?
Bezdrátové myši na počítač využívají k připojení Bluetooth nebo WiFi. Kvůli potřebným bateriím jsou obvykle těžší než drátové myši a mají i delší odezvu. Jaké jsou jejich další výhody a nevýhody?
Bezdrátové myši mají dosah až 25 metrů.
Můžete je připojit k více zařízením najednou.
Využití nachází i u mobilu nebo tabletu.
Jsou poněkud dražší.
Myši s WiFi připojením vyžadují USB přijímač.
Bezdrátové myši nabízejí dva hlavní způsoby připojení
Drátové myši se k zařízení připojují USB kabelem. Bezdrátové myši dělíme na:
Bluetooth myši se k zařízení připojují pomocí technologie bluetooth. Tento způsob připojení je velmi praktický, avšak například pro hraní her může být nevhodný kvůli delší odezvě.
Myši s bezdrátovým USB přijímačem jsou dnes velmi oblíbené. Součástí balení těchto myší je malý USB adaptér, který zapojíte do vašeho zařízení a tím jej spárujete s myší.
i
Počítačové myši podle využití
Myš je pro PC, pracovní stanice či servery nepostradatelná. Pro notebooky, mobily nebo tablety naopak přináší rozšířené možnosti ovládání. Při výběru myši doporučujeme zvážit, s jakým zařízením ji budete využívat. Podle toho dělíme myši na:
Myši k notebooku mohou být drátové i bezdrátové. Obvykle jsou kompatibilní se všemi oblíbenými operačními systémy (Windows, MacOS, Linux).
Máte jasno v typu snímání a připojení? Nezapomeňte zvážit i několik dalších parametrů:
PC myšky s programovatelnými tlačítky se hodí se pro hry i do kanceláře. Často umí i makra.
Hyperscroll je užitečná funkce kolečka myši, která slouží k rychlejšímu procházení obsahu.
DPI (Dots Per Inch) označuje citlivost myši. Čím vyšší je hodnota DPI, tím menší pohyby myš registruje.
Odezva je důležitá zejména pro herní myši. V milisekundách udává zpoždění v přenosu dat mezi myší a PC.
Stále nevíte, jakou myš zvolit? Zvažte estetiku a vyberte podle barvy.
Herní myši k počítači – pro nejnáročnější
Herní myši přináší skvělou odezvu, vysoké hodnoty DPI, podsvícení a celou řadu dalších vlastností, které ocení především hráči. Herní myš je nejčastěji drátová, díky čemu nehrozí, že se uprostřed akce vybije nebo odpojí. K dispozici jsou i bezdrátové herní myši. Jejich nevýhodou může být vyšší cena.
Ostatní specializované typy myší
Hledáte myš na PC s rozšířenými možnostmi ovládání? Vyzkoušejte 3D myši, trackbally či vertikální myši.
Trackpad má místo mechanických tlačítek a kolečka dotykovou plochu.
Tichá myš má speciální mechanismus tlačítek, který při stisknutí nevydává žádný hluk.
3D myši jsou určené pro profesionály a práci s grafickými editory, jako je CAD.
Trackbally jsou myši s ovládáním kurzoru pomocí otočné kuličky namísto klasického senzoru.
Vertikální myši poskytují přirozenější úchop a pomáhají v prevenci proti onemocnění karpálního tunelu.
Ergonomické či vertikální myši brání vzniku syndromu karpálního tunelu
Ergonomické a vertikální myši jsou skvělou volbou, pokud trávíte u počítače spoustu času. V takovém případě vám totiž hrozí onemocnění zvané syndrom karpálního tunelu, které postihuje oblast mezi předloktím a dlaní. Ergonomické a vertikální myši na rozdíl od běžných myší můžete uchopit způsobem, který je pro lidskou ruku mnohem přirozenější. Karpální tunel tedy není vystaven neustálému tlaku.
Klasická myš
Vertikální myš
Myši k počítači pro leváky skutečně existují
Myši k počítači pro leváky jsou přizpůsobené pro ovládání levou rukou. Pokud tedy patříte mezi leváky, nemusíte zápasit s klasickou myší. V této kategorii naleznete všechny druhy myší – kancelářské, herní i cestovní.
Chcete ušetřit? Pořiďte si myš na počítač v setu s klávesnicí. Podívejte se na výhodné sety.
Funkce tlačítek u myší
Některé myši nabízejí speciální funkce, které souvisejí s jejich tlačítky. Co budou jednotlivá tlačítka dělat, si můžete naprogramovat v softwaru, který k myši dostanete. Pro úspěšnou instalaci softwaru se řiďte pokyny výrobce v přiloženém návodu. Mezi časté funkce patří například:
Změna DPI se může hodit, pokud používáte jednu myš na více činností (například na hraní her a zároveň na kancelářskou práci), z nichž každá vyžaduje jinou citlivost myši.
Dvojklik je kliknutí dvakrát rychle za sebou, které si na některých myších můžete nastavit.
Trojklik je kliknutí třikrát rychle za sebou.
i
Nezapomeňte na příslušenství
Nezapomeňte si k myši na počítač pořídit i příslušenství. Ať už vám chybí držák, adaptér nebo podložka pod myš a klávesnici, vše naleznete v kategorii Příslušenství.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.