Obnovit stránku

Osvěžte se letní slevou na vše! 😎💥 Nakupte nad 2000 Kč, v košíku zadejte kód LETNIDVOUSTOVKA a objednávku vám zlevníme o 200 Kč. Akce platí jen do neděle!

Jak na distanční výuku: jaký vybrat počítač a software?

Aktualizováno

Školní rok sotva začal a distanční výuka se kvůli různým karanténám stává realitou. Jak se na takovou situaci připravit z pohledu učitele? Řešením je pořízení počítačů do škol pro zaměstnance i studenty. Je lepší notebook, stolní PC, nebo tablet? A jak vlastně naplno využít balík Office 365, ke kterému má každá škola bezplatný přístup?

Jak vybrat počítač pro distanční školní výuku? – OBSAH

 1. Jak si pořídit Office 365 pro školy zdarma?
 2. Jak funguje Microsoft Teams?
 3. Výběr vhodného zařízení pro učitele
 4. Naše tipy pro bezproblémovou distanční výuku
 5. Základní informace o finanční podpoře nákupu digitálních učebních pomůcek

Jak si pořídit Office 365 pro školy zdarma?

Aby mohla škola libovolné velikosti provozovat vzdálenou výuku, potřebuje kromě hardwarového vybavení i vhodný software. Na trhu existuje několik možností, ale Microsoft Teams je považován za takový centrální bod, který přináší konverzaci, vzdělávací obsah a aplikace do jednoho místa. A především je součástí služby Office 365 pro vzdělávací organizace. Jde o bezplatně šířený softwarový balík, jehož výhod využívají stovky škol v celé České republice.

Microsoft Teams; Office 365 pro školy
Školní licence Office 365 je zadarmo pro učitele a samozřejmě i pro studenty.

Všichni zaměstnanci školy tak snadno získají profesionální e-mailový účet v rámci služby Microsoft Exchange, prostor na cloudovém úložišti OneDrive, oblíbené desktopové Office aplikace i potřebné nástroje pro bezproblémovou online komunikaci. Ať už škola učí prezenčně, hybridně, nebo distančně, má tyto nástroje dostupné zcela zdarma, včetně technické podpory 24/7.

Pokud není vaše škola do programu zapojená, požádejte svého IT správce o registraci prostřednictvím stránek www.office365proskoly.cz. Tuto registraci případně zvládne v podstatě každý a zabere jen pár minut. Jistě vám pomůže přehledný návod přímo od společnosti Microsoft.

Jak funguje Microsoft Teams?

Aby byla distanční výuka úspěšná, potřebujete jednoduchý a intuitivní nástroj pro rychlou a efektivní komunikaci a spolupráci. Ať už vytváříte přípravy do hodin, program na mimoškolní aktivitu, či projektový den, aplikace Microsoft Teams vám pomůže udržet vše organizované a přehledné. Teams spojuje vše potřebné do jednoho sdíleného pracovního prostoru, kde můžete chatovat, pořádat schůzky, sdílet soubory a pracovat s ostatními aplikacemi.

i

Microsoft Teams nahrazuje funkce Skype for Business, a umožňuje tak hostovat audio konference, video konference a webové konference s kýmkoli na vaší škole i mimo ni. Aplikace Microsoft Teams je dostupná na počítači s Windows 10, na Macu nebo mobilním zařízení se systémem Android či iOS.

Například na každé pololetí, na každý projekt nebo aktivitu ve škole je možné vytvořit tým a pozvat do něj konkrétní členy, kteří v něm mají být (například studenti z konkrétní třídy). Týmy mohou být vytvořeny také na základě skupin Office 365, což znamená, že jakákoliv změna ve skupině se projeví zcela automaticky v aplikaci Teams. To přispívá ke zjednodušení procesu přidávání a zvaní členů do týmu a jejich případné další správy.

Klíčové výhody MS Teams z pohledu učitele

 • Naprosto jednoduše lze spravovat i řídit projekty, domácí úkoly i dodávat studijní materiál.
 • Komplexní přehled v reálném čase i z mobilních aplikací včetně týmových konverzací nebo chatů.
 • Pohodlná spolupráce v dobře známém prostředí s integrovanými aplikacemi, jako je Word, Excel, PowerPoint nebo OneNote.
 • Pří výuce lze využívat i nekonečnou digitální tabuli Microsoft Whiteboard.

Výběr vhodného zařízení pro učitele

Je naprosto jasné, že k distančnímu způsobu výuky potřebuje každý učitel odpovídající hardwarové vybavení. Ale jaké vybrat? Na trhu je přece tolik možností.

Microsoft Teams; komunikace
Online komunikace pomocí moderních nástrojů je snadná. Samozřejmě při použití správného vybavení.

Klasický stolní počítač

Možná vás hned na začátek překvapí, že typický stolní počítač není úplně ideální volba pro vedení distanční výuky. V základní výbavě mu totiž chybí jak webová kamera, tak mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem. Jistě, jde o příslušenství, které lze poměrně jednoduše za pár tisícovek dokoupit, ale existuje zde zvýšené riziko technických problémů. A jen málokdo chce řešit během vyučování neustálé výpadky zvuku nebo zamrzající obraz webové kamery. Pokud se však touto cestou vydáte, volte příslušenství spíše z vyšší cenové hladiny, které je typicky lépe odladěné a méně problémové.

 • Pokud již stolní PC máte, investice do nutného příslušenství je otázkou jen několika tisíc.
 • U novějšího PC lze očekávat dostatečný hardwarový výkon i pro mnoho spuštěných aplikací nutných pro vedení výuky.
 • Je nutné vybrat kvalitní příslušenství a dobře naladit jeho spolupráci v aplikacích.
 • Pro starší učitele bez kladného vztahu k IT technice to může být problém.

i

Mimořádná státní podpora základním školám na nákup digitálních učebních pomůcek je primárně určena k pořízení přenosných zařízení, tzn. notebooků a tabletů.

Notebook

Z praxe dobře víme, že notebook je preferovaným zařízením pro snadné vedení online výuky. Klíčové prvky, jako je webkamera nebo mikrofon, jsou totiž nedílnou součástí. Jsou dobře provázané a v drtivé většině případů vše funguje bez jakéhokoli nastavování. Navíc lze notebook snadno přenášet. Například do školy, kde si lze v rámci učitelského sboru navzájem pomoci.

Asus Zenbook 14z; notebook
Stylový a inovativní notebook ASUS Zenbook 14 s celokovovým šasi a úžasným NanoEdge displejem.

Samozřejmě je nutné respektovat, že ne každý notebook je vhodný pro distanční výuku. Zcela zapomeňte na zařízení s malým displejem (méně než 13,3"). A s ohledem na bezpečnost již musí v notebooku figurovat operační systém Windows 10. Také je až s podivem, že než nastala pandemie COVID-19, výrobce nijak zvlášť nenapadlo řešit rozlišení a kvalitu integrovaných webových kamer. Nicméně situace se lepší a v aktuálně dostupných modelech již lze počítat s poměrně slušnou kvalitou.

 • Jednoduše přenosné zařízení, které má v sobě integrováno vše potřebné.
 • Vyučování lze odstartovat během pár okamžiků a bez složitého nastavování.
 • U starších notebooků může být výstup z webové kamery v horší kvalitě.
 • Pro lepší přehled a dobrou čitelnost je nutné připojit externí monitor s větší úhlopříčkou.

Tablet PC

Zařízení patřící do kategorie tablet PC poznáte poměrně jednoduše. Jde o notebooky s dotykovou obrazovkou a velmi často i v konvertibilním provedení. Díky otočnému pantu tak lze notebook bleskovým pohybem přeměnit na tablet a následně pohodlně kreslit nebo psát poznámky. Jednoduše si u takového zařízení vyladíte polohu displeje přesně podle aktuálních potřeb. Samozřejmostí je podpora stylusů, které mohou při vhodném použití jistě oživit probíhající výuku.

 • Rozměrově menší zařízení vhodné k častému přenášení nebo cestování.
 • Pohodlná práce s dotykovým displejem včetně podpory stylusu.
 • Vždy s operačním systémem Windows 10, na kterém je mnoho uživatelů zvyklých standardně pracovat.
 • Díky prémiovému provedení nutno počítat s vyššími pořizovacími náklady.
Dell Inspiron 14z; tablet pc
Dokonale flexibilní a přenosný Dell Inspiron 14z.

Tablet s Androidem nebo iPad

A dostáváme se k možná nejzajímavějším zařízením pro výuku – tabletům. Jejich klíčovým benefitem je mimořádně snadné nastavení i ovládání. Například Microsoft Teams jednoduše stáhnete jako aplikaci a vůbec nemusíte zavítat do webového rozhraní.

Lenovo Yoga Smart Tab 4; tablet
S chytrým tabletem Lenovo Yoga Smart Tab 4 si užijete vysoký výkon, bohaté úložiště i dlouhou výdrž baterie.

Tablet si lze uzpůsobit svým požadavkům a používat ho mnoha způsoby. Například na iPadu naleznete velké množství výukových aplikací, které používají milióny uživatelů napříč celým světem. Samozřejmě na psaní delších textů je nutné pořídit klávesnici, ale to není problém.

 • Intuitivní ovládání.
 • Ve verzi s LTE lze se studenty online komunikovat klidně i z procházky v lese.
 • Vždy je nutné pořídit příslušenství (pouzdro, vhodný je i stylus nebo klávesnice pro psaní delších textů).
 • Pro někoho malá pracovní plocha.

Naše tipy pro bezproblémovou distanční výuku

Jako učitel jistě rozumíte své oblasti výuky, ale například technickým záležitostem okolo IT vybavení se raději vyhýbáte velkým obloukem. Přesně pro vás jsme přichystali několik tipů z praxe, které vám pomohou vyvarovat se zákeřných problémů technického rázu.

 • Prověřte kvalitu a rychlost internetového připojení. Například opakovaným měřením na webu rychlost.cz. Jako minimum doporučujeme rychlost okolo 20 Mb/s.
 • Pokud je to možné, připojujte své zařízení k internetu pomocí kabelu. WiFi používejte na tabletech nebo tablet PC bez síťové karty typu LAN. Nestabilní WiFi totiž během streamování dokáže rapidně snížit obrazovou i zvukovou kvalitu.
 • Nebojte se investovat například do kvalitnější kancelářské židle nebo polohovacího stolu. Ten lze jednoduše zvednout do takové výšky, že se můžete při výkladu pohybovat stejně jako ve třídě.
 • Nelitujte investice do odpovídajícího vybavení. Bude vám sloužit roky i v jiných než pracovních situacích.

i

Jak na distanční výuku – pohled z praxe

„Možná jste jako učitelé prošli různými školeními, jak vést distanční výuku a jak efektivně pracovat v prostředí Microsoft Teams, a cítíte se být na distanční výuku celkem dobře připraveni. Nespoléhejte však na počítačovou gramotnost svých žáků. Ač dnešní mládež tráví u počítačů i několik hodin denně, rozhodně zde běžně netvoří tabulky ani neformátují texty. Proto pokud máte své žáky ještě ve škole, seznamte je předem s prostředím, ve kterém plánujete vedení případné distanční výuky. Prostě si vše vyzkoušejte „nanečisto“, abyste pak do výuky na dálku mohli společně skočit rovnýma nohama a bez problémů.“

Základní informace o finanční podpoře nákupu digitálních učebních pomůcek

V souvislosti s nutností v některých případech realizovat výuku distančně obdrží základní veřejné školy podporu ve výši 20 000 Kč na jednoho učitele. Mimořádné prostředky jsou určeny na nákup digitálních učebních pomůcek, a to zejména notebooků a příslušenství, softwarového vybavení, konferenčních systémů a dalších učebních pomůcek potřebných k digitalizaci vzdělávání a zajištění distanční výuky.

Jak o finanční prostředky zažádat?

O finanční prostředky není potřeba žádat – budou poskytnuty místně příslušným krajským úřadem v průběhu října 2020 jako navýšení normativního rozpisu.

Základní školy budou povinny zpětně informovat nejpozději do 28. 2. 2021 o jejich využití, a to prostřednictvím mimořádného sběru dat Ministerstva školství.

Kolik konkrétní základní škola obdrží?

Základní školy obdrží 20 000 Kč na každého učitele. Ministerstvo bude při výpočtu vycházet z počtu učitelů ke 30. září 2019. Přehled podpory pro konkrétní základní školy je ke stažení na webu msmt.cz. V případě škol, které zahájily svou činnost od 1. 9. 2020, se bude vycházet z počtu učitelů ke 30. září 2020.

Ministerstvo školství zdůrazňuje, že přislíbené finanční prostředky jsou jisté a základní školy s nimi mohou počítat.

Lze prostředky využít na krytí již realizovaných nákupů?

Ano, finanční prostředky jsou určeny k úhradě nákladů za rok 2020, lze je tak využít i ke krytí nákladů vzniklých před reálným obdržením finanční podpory.

Na co lze finanční prostředky použít?

Poskytnuté finanční prostředky jsou účelově vázány na nákup digitálních učebních pomůcek využitelných k realizaci distanční online výuky, a to zejména:

 • přenosná digitální zařízení s možností internetového připojení, zejména notebook nebo tablet;
 • softwarové vybavení využitelné při vzdělávání distančním způsobem či sloužící jako prostředek ke vzdělávání;
 • příslušenství k přenosnému digitálnímu zařízení.

Do kdy je potřeba finanční prostředky využít?

Základní školy mohou finanční prostředky uplatnit na náklady vzniklé od 1. 1. 2020 do 31. 12. 2020.

Další informace

Další informace ohledně mimořádných prostředků pro veřejné základní školy lze dohledat na webu pedagogicke.info nebo na webu msmt.cz.

i Mohlo by vás zajímat

Distanční výuka se stává realitou všedních dnů. Využijte možnosti bezplatného balíku Office 365 pro školy a vzdělávejte studenty pomocí moderní techniky. Není to vůbec těžké!

P-DC1-WEB18