Obnovit stránku

Jak vybrat TV držák | Jak připevnit televizi na zeď

Aktualizováno

Televizní držáky představují účelné řešení, chcete-li ušetřit místo nebo vést designovou stránku vašich pokojů trochu jinak. Pokud sháníte TV držák, nejspíše vás zajímá, dle čeho vybrat správný model. Kritérií je hned několik a i tak zdánlivě jednoduchá věc jako koupě držáku může mít svá úskalí. V následujícím článku se dočtete, podle čeho TV držáky vybrat, a zjistíte, který je ideální právě pro vaši televizi.

i

Držáky na TV a monitory: jak se liší?

Mohlo by se zdát, že jediný rozdíl mezi držáky na TV a monitory je velikost. Rozdílů je ale více, od VESA standardů po rozsahu pohybů. Pokud tedy vybíráte uchycení pro váš monitor, spíše vám pomůže článek: Jak vybrat držák na monitor.

Držáky na televize a monitory: Rozdíly podrobně

 1. Velikost a hmotnost: Držáky na televize jsou navrženy tak, aby unesly větší a těžší televizory, zatímco držáky na monitory jsou menší a určené pro lehčí zařízení.
 2. VESA standardy: VESA standard určuje vzor šroubů na zadní straně zařízení pro připevnění na držák. Televize obvykle používají větší VESA vzory, zatímco monitory mají menší. Nejedná se ovšem o neporušitelné pravidlo, zejména pokud se jedná o větší monitor.
 3. Rozsah pohybu: Držáky na monitory často nabízejí větší rozsah pohybu, včetně otáčení, naklápění a výškového nastavení, protože uživatelé tráví při práci s monitory více času a potřebují lepší ergonomii. Držáky na televizory mohou mít omezenější pohyblivost.
 4. Způsob připevnění: I když mnoho držáků se montuje na stěnu, existují rozdíly ve stylu a designu. Například, některé držáky na monitory umožňují připevnění na stůl. V případě TV se drtivé procento držáků upevňuje na zeď.
 5. Funkce a příslušenství: Držáky na monitory mohou obsahovat další funkce, jako je správa kabelů nebo možnost připevnění více monitorů na jeden držák.

Lze držák TV použít k upevnění monitoru (a naopak)?

Ano, zpravidla lze připevnit monitor k držáku, který je primárně určen pro TV. Zde je potřeba se ujistit, aby držák a monitor sdílely shodný VESA standard. Většina držáků na televize nebo monitory je ale navržena tak, aby byla kompatibilní s více VESA standardy, takže až na výjimky se vám monitor k držáku na TV připevnit podaří.

Mimochodem, pokud máte držák, který je určený pro televizory až do velikosti 130 palců, bude pravděpodobně (pozor na výjimky) podporovat monitor o velikosti 30 palců. Neexistuje až na ojedinělé případy „dolní limit“ velikosti nebo hmotnosti pro držáky – pokud jde o připevnění menších monitorů (nebo TV). Klíčem je pohlídat kompatibilitu montážního systému (VESA). Je ale pravda, že u extrémních kombinací (držák pro 100" TV a snaha na něj napasovat 17" monitor) může být hmotnost monitoru příliš nízká pro stabilní uchycení. Monitor nebudete například moci nastavit do správného úhlu – u běžných monitorů a TV držáků je to ale spíše teoretická možnost.

Jak je to ale s opačným případem, kdy chceme připevnit TV k držáku určenému pro monitory? Ačkoliv lze říct, že teoreticky lze připevnit TV k držáku, který je určen na monitor, zpravidla ale narazíte na velikost a hmotnost TV. Zatímco dolní limit není až takový problém, horní limit takto vstřícný není. Jinými slovy ve většině případů TV přesahuje konstrukční možnosti držáku na monitor.

Výše ale prosím neinterpretujte tak, že držák pro TV je ideální řešení k upevnění monitoru – pokud si pořizujete nový držák, pak sáhněte po takovém, který je určen pro váš monitor (nebo TV).

TV držáky

Jak vybrat TV držák – OBSAH

 1. Proč si pořídit TV držák?
 2. Jaký typ držáku na televizi je pro vás ideální?
 3. Díky standardu VESA mohou být TV držáky univerzální
 4. Podle čeho vybírat ten správný TV držák?
 5. Kterou značku TV držáku zvolit?
 6. Jak připevnit televizi na zeď – umístění televize
 7. Jak připevnit televizi na zeď – vrtání a montáž

Proč si pořídit TV držák?

Důvodů k tomu, proč o TV držáku přemýšlet, může být hned několik. Tím prvním je úspora místa, případně šetření peněz za nábytek. S TV držákem na zeď totiž logicky můžete vynechat televizní stolek, případně jej využít jinak, třeba k umístění HiFi soustavy.

TV držák
TV držák vám v domácnosti ušetří spoustu místa.

Další výhodou TV držáků je pohodlí při manipulaci s televizí. Existuje totiž spousta držáků, které si můžete snadno natočit podle svých potřeb. Dražší modely je pak možno dokonce volně přesouvat z místnosti do místnosti díky kolečkům. Asi posledním z důvodů je čistě designová stránka. Televize visící na zdi bez jakékoliv viditelné podpory totiž vypadá zkrátka dobře.

Jaký typ držáku na televizi je pro vás ideální?

Držáky lze rozdělit na tři základní typy a každý z nich se hodí na něco trochu jiného.

 • Fixní – zpravidla jsou nejlevnější, ale nedají se polohovat. Navzdory tomu jsou ale asi nejvhodnější, pokud máte nouzi o prostor, protože zabírají nejméně místa.
 • Kloubové – pravý opak fixních. Můžete s nimi polohovat televizi do všech stran, ale zabírají více místa. Kloubové držáky jsou dispozici nejen nástěnné, ale také stropní.
 • Sklopné – představují zlatou střední cestu, co do typu držáku. Polohovat jdou sice jen nahoru a dolů, zároveň ale zabírají téměř stejný prostor jako fixní držáky. Pokud nemáte vhodné místo na stěně, i tak byste ale chtěli s televizí snadno manipulovat, můžete zvážit také sklopný stojan.
i

Jak vybrat držák do sloupu či sádrokartonu?

Pokud potřebujete držák na televizi připevnit do sloupu, do příčky v sádrokartonu nebo na jiné místo, kde jsou možnosti montáže omezené, měli byste si všímat parametru „šířka instalačního plátu“. Máte-li například na zdi k dispozici instalační prostor o šíři 100 mm, musíte tomu přizpůsobit i výběr držáku – určitě si nevyberete takový, jehož instalační plát je široký 263 mm.

TV Držák fixní TV Držák kloubový TV Držák sklopný
Typ TV držáku je jedním z nejdůležitějších parametrů. Neberte jeho výběr na lehkou váhu. Zleva: fixní, kloubový, sklopný.

Díky standardu VESA mohou být TV držáky univerzální

Pravděpodobně vás napadlo, jak zjistíte, že daný držák sedí právě na vaši televizi. Kromě dalších způsobů, o kterých si povíme později, je to především tzv. standard VESA. Jedná se o velikostní údaj ve formátu např. 600 × 400 mm, který udává vzdálenost jednotlivých děr pro šrouby v televizi. Na zadní straně každé moderní televize tyto díry najdete a změřit jejich vzdálenost můžete úplně bez problému sami.

VESA Diagram
Měření VESA standardu zvládnete úplně bez problémů v domácích podmínkách.

Dávejte si ale pozor na pořadí hodnot. První číslo je vždy horizontální vzdálenost a druhé svislá (600 × 400 mm není to samé jako 400 × 600 mm). Standard VESA tak sjednocuje všechny držáky pod jednu univerzální hodnotu, díky čemuž je správný výběr mnohem snazší.

Podle čeho vybírat ten správný TV držák?

Už jsme si pověděli o třech typech držáků a standardu VESA. Stále tu ale je několik parametrů, které byste měli brát v potaz při výběru. Jedním z nich je úhlopříčka. Všechny držáky mají dané rozpětí úhlopříček televizí (např 40"–70"), které je na ně možno přidělat.

TV Držák sklopný TV Držák sklopný
Při správném výběru TV držáku můžete docílit zajímavých designových řešení.

Jako další je třeba mít na paměti hmotnost televize. Každý držák má totiž svoji určitou nosnost, a pokud ji překročíte, mohli byste ho strhnout. I tento údaj je tedy třeba brát v úvahu. Některé z držáků jsou pak i lépe uzpůsobeny pro určitý typ televize. Obecně by ale měly být univerzální.

Kterou značku TV držáku zvolit?

Tato otázka je poměrně ošemetná, ale obecně platí, že na značce příliš nezáleží. Nicméně s oficiálním držákem nemusíte řešit všechny parametry a zkrátka si jen vezmete držák, který je přesně nastaven pro váš model televize. Ne všichni výrobci ovšem ke svým televizím originální držáky vyrábí, a tak se k těm univerzálním možná přece jen nakonec dostanete. Na tom samozřejmě není nic špatného, výrobní kvalita je zpravidla srovnatelná. Jediným minusem je pak nutnost zkontrolovat všechny parametry.

i

Odborná instalace TV na zeď

Pokud se na montáž televize necítíte, můžete využít služeb našich odborníků, a to tak, že si při nákupu televize na Alza.cz přiobjednátat službu Odborná instalace TV na zeď. Po dokončení objednávky budete kontaktováni s termínem instalace. Její součástí je montáž na zeď včetně dodání potřebných materiálů, zapojení antény a kabelů, seznámení s funkcemi televize i naladění programů a připojení na internet.

Jak připevnit televizi na zeď – umístění televize

Montáž televize na zeď není nic složitého, měli byste se při ní ale řídit několika pravidly. Pokud jste si už pořídili kompatibilní držák, ještě před samotnou montáží je na čase vzít do ruky metr, vodováhu a umístění televize ještě jednou promyslet. Proč? Protože televize by neměla být umístěna na náhodně vybraném místě. Místo toho je třeba vzít v potaz zejména dvě důležité věci – optimální pozorovací vzdálenost a výšku umístění.

Jak připevnit televizi na zeď
Televizi byste určitě neměli připevňovat příliš vysoko.
i Pozorovací vzdálenost by měla být optimální proto, abyste měli ze sledování televize co nejvíce. Kdyby byla pozorovací vzdálenost moc velká, na televizi byste špatně viděli a o „vtahujícím filmovém zážitku“ by nemohla být žádná řeč. Kdyby byla pozorovací vzdálenost naopak příliš krátká, televize by se špatně vešla do vašeho zorného pole, takže byste museli při jejím sledování často otáčet hlavou, což rozhodně není pohodlné.

Je pravda, že pozorovací vzdálenost byste měli řešit už při výběru televize. Pokud jste však už nějakou TV koupili a nevejdete se do rozpětí vhodné pozorovací vzdálenosti, můžete se pokusit problém vyřešit přemístěním nábytku. Rozpětí pozorovacích vzdáleností najdete v následující tabulce.

Tabulka pozorovacích vzdáleností televize při 4K rozlišení
Úhlopříčka
Minimální
Optimální
Maximální
40" (100 cm)
0,7 m
1,7 m
2,5 m
43" (108 cm)
0,8 m
1,9 m
2,7 m
50" (127 cm)
0,9 m
2,1 m
3,2 m
55" (139 cm)
1 m
2,3 m
3,5 m
60" (152 cm)
1,2 m
2,5 m
3,8 m
65" (164 cm)
1,3 m
2,7 m
4,1 m
70" (177 cm)
1,4 m
2,9 m
4,4 m
75" (189 cm)
1,5 m
3,1 m
4,7 m
80" (200 cm)
1,6 m
3,3 m
5 m
85" (215 cm)
1,7 m
3,5 m
5,3 m

A proč by měla být televize ve vhodné výšce? Abyste se nemuseli příliš zaklánět, z čehož by vás brzy začalo bolet za krkem. Sedněte si na místo, z něhož se budete na televizi dívat nejčastěji a podívejte se přímo před sebe. Místo, na které budete koukat, by mělo být středem televize. Myslete na to, až budete řešit její výškové umístění.

Jak připevnit televizi na zeď – vrtání a montáž

Ať už jste si pořídili jakýkoliv držák, vždy je vhodné nakouknout do jeho manuálu, poskytne vám totiž velmi konkrétní představu o tom, jak se držák správně přidělává. Držáky na televize se obvykle skládají ze dvou hlavních dílů – dílu, jenž se připevní na televizi, a dílu, který přivrtáte ke zdi. Potom tyto dva díly spojíte, čímž televizi vlastně „nasadíte na držák“. Celý proces dokončíte sešroubováním obou dílů, a tedy zajištěním televize. Na co si však dát při montáži televize pozor?

Jak připevnit televizi na zeď
Obecný postup připevnění televize na zeď. Převzato z návodu k držáku AlzaErgo T310B.
 1. Závěsná televize na zeď není příliš vhodná v případě, že máte v obýváku sádrokartonovou stěnu. Televizi na ni sice zavěsit lze, často ale stěna potřebuje dodatečné zpevnění. Alternativně lze držák na televizi přivrtat přímo do kovových příček držících sádrokarton, musíte ale vědět, kde přesně je hledat. Pokud nepatříte mezi odhodlané kutily, nejsnazší bude kontaktovat sádrokartonáře.
 2. Body pro vrtání nejlépe vyberete tak, že děrovaný díl přiložíte ke zdi, pomocí vodováhy ho uvedete do perfektně horizontální polohy a body (obvykle čtyři) vyznačíte na zeď skrz otvory. K tomu stačí obyčejná tužka.
 3. Součástí balení jsou standardně i hmoždinky a šrouby do zdi. Při výběru vrtáku se přesvědčte o jeho správných rozměrech, abyste nemuseli otvor rozšiřovat, nebo ještě hůř, abyste ho neudělali příliš velký.
 4. Než začnete vrtat, ujistěte se, že máte hmoždinky správného typu. Nejběžnější jsou hmoždinky univerzální vhodné do většiny materiálů, pokud ale televizi připevňujete například do sádrokartonu, je lepší pořídit hmoždinky určené přímo do něj. Mají širokou rozpěrnou konstrukci, která zajišťuje pevnější ukotvení v sádrokartonové zdi.
 5. Vrtáte-li do dřeva, nepotřebujete hmoždinky, ale především správné šrouby. Pokud vrtáte například do dřevěných trámů, měli byste použít vruty do dřeva. Abyste předešli možnému prasknutí trámu, je vhodné do něj nejprve předvrtat otvory o šířce cca 0,5 cm a vruty připevnit až do nich. Při vrtání těchto otvorů nezapomeňte použít vrtáky do dřeva. Obvykle je poznáte podle ostrého hrotu.
 6. Pokud si nejste jisti, zda v místech, kde budete vrtat, není nějaké vedení (elektřina, voda, plyn), použijte nejprve detektor.
i Mohlo by vás zajímat

Výběr TV držáku není vůbec složitý a všechny důležité parametry si můžete bez problémů zjistit i v pohodlí domova. Pokud chcete do televizního držáku zainvestovat, jistě najdete takový, který vám bude plně vyhovovat. V nabídce najdete mj. i naše držáky AlzaErgo a pro vaše pohodlí je v kategorii držáků připraven průvodce jejich výběrem.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB18