Obnovit stránku

Jak vyčistit počítač nejen od prachu? (NÁVOD)

Aktualizováno

Tak jako každý stroj, i váš počítač potřebuje čas od času údržbu. Máme na mysli hlavně tu mechanickou – čištění a kontrolu chladicího systému. Proč byste měli pravidelně provádět čištění počítače? Co dokáže zanedbaná údržba? Jaké nářadí budete na potřebovat, jak počítač v praxi vyčistit a co tím získáte? Ke konci článku se pak podíváme i na to, jak zdarma vyčistit PC s Windows 10 od nežádoucího softwaru.

Jak vyčistit počítač od prachu (návod)

Jak vyčistit počítač od prachu? (NÁVOD) – OBSAH

 1. Proč čistit počítač od prachu?
 2. Na co si dát při čištění počítače pozor?
 3. Co budeme k vyčištění PC potřebovat
 4. Lze vyčistit počítač zdarma?
 5. Návod: Jak vyčistit počítat krok po kroku
 6. Výsledek čištění PC a měření teplot a výkonu
 7. Jak vyčistit počítač, aby byl rychlejší (software)

Proč čistit počítač od prachu?

Teplo vyzářené procesorem či grafickou kartou je v počítači odváděno přímým kontaktem, přes tepelnou trubici nebo prostřednictvím chladicího média (vody) do radiátorového výměníku. Přímo na něm nebo v jeho těsné blízkosti se nachází ventilátor, který ho ochlazuje. Vzduch přesouvající se přes výměník časem zanese jeho žebrování i zbytek komponent a skříně, čímž při nízké frekvenci čištění počítače snižuje účinnost chlazení a přináší s sebou několik potenciálních rizik.
 

Proč čistit – zanesený pasiv
Nánosy v žebrování chladiče brání vzduchu v ochlazování pasivu. I proto je pravidelné čištění PC na místě.

Prach na chladiči vytvoří vrstvu, která působí jako izolant. Ochlazování je tak méně efektivní a teplota procesoru či grafické karty bude stoupat. Počítač na to reaguje zvýšením otáček ventilátorů, což se projeví hlasitým až nepříjemným hlukem vycházejícím z počítače. S vyššími otáčkami roste množství nasávaného vzduchu a prach se v nečištěném počítači usazuje ještě rychleji.

Proč čistit – zanesený Mac
Roky provozu bez čištění počítače se podepsaly i na tomto Mac Mini, jehož přehřívání dosahovalo kritických hodnot.

Pokud je již chladicí systém zanesený natolik, že nedokáže teplotu kompenzovat ani zvýšením otáček, nastupuje tzv. thermal throttling. To označuje jev, kdy se procesor nebo grafický adaptér ve snaze snížit svou teplotu podtaktuje. Sníží se tak množství vyzařovaného tepla, aby se teploty opět dostaly na bezpečnou úroveň. To však s sebou přináší náhlé snížení výkonu, zpomalení počítače, prudké pády FPS a podobně. V této fázi je již přehřívání nebezpečné, protože kromě poškození ventilátoru počítače hrozí při dlouhodobě neřešeném problému poškození grafického čipu, který je na přehřívání citlivý.

Proč čistit – Prostor pod chladičem
Nánosy prachu v okolí tepelně namáhaných komponentů mohou být nebezpečné.

V krajních případech mohou usazeniny prachu na základové desce způsobit (při zvýšené vlhkosti vzduchu) zkrat. U vodního chlazení zase hrozí přehřátí chladicího média a následné poškození čerpadla. Prach se také usazuje ve slotech DIMM či PCI-Express, kde může při manipulaci způsobit studené spoje. Tomu všemu chceme samozřejmě zabránit, proto počítač pravidelně čistíme nebo předáme do rukou odborného servisu. Shrňme si tedy, co pravidelným čištěním počítače získáme:

 • Zlepšení efektivity chlazení,
 • snížení provozních teplot a hluku,
 • zachování plného výkonu počítače,
 • prevenci poškození počítače,
 • prodloužení životnosti ventilátorů.

Při čištění počítače se také zpravidla mění i teplovodivá pasta. Ta slouží k vyplnění mikroskopických nerovností, a tedy vzduchu mezi procesorem a kontaktní plochou chladiče.
 

Proč čistit – Teplovodivá pasta
Tvrdá teplovodivá pasta ztrácí své vlastnosti a zhoršuje přenos vyzářeného tepla, při čištění počítače ji proto vyměňte.

V ideálním stavu je její konzistence podobná zubní pastě, postupem času však tvrdne a ztrácí teplovodivé vlastnosti. Proto při její výměně aplikujeme novou, kvalitnější pastu s vyšší tepelnou vodivostí a delší trvanlivostí. Čištění počítače a přepastování procesoru má však i svá úskalí a komplikace, o kterých si dále řekneme.

Na co si dát při čištění počítače pozor?

Kromě zdroje, který je samostatně uzavřen, není v počítači napětí, jež by vám mohlo ublížit. Právě naopak, v případě neopatrného zacházení hrozí při čištění počítače poškození spíše samotným komponentám. Pokud však dodržíme několik zásad, riziko poškození klesá limitně blízko nule.

Proč čistit - Manipulace
Ještě před zásahem do jeho útrob je nutné znát několik pravidel pro čištění počítače.

Jakoukoliv fyzickou manipulaci s počítačem během čištění provádějte vždy bez připojení na elektrickou síť, na počítači, který byl před odpojením vypnutý, ne uspaný. Dotýkání se základní desky omezte na nutné minimum. Zlacených kontaktních ploch u RAM, GPU nebo procesoru se nedotýkejte vůbec. Kabelové spojení odpojujte tahem za konektory, nikoliv za kabely, vyhýbejte se násilné manipulaci. Pokud používáte na odsávání prachu vysavač, nepřibližujte se s hubicí k základové desce. Při přepastování nepoužívejte zbytečně velké množství pasty. A nakonec to nejdůležitější – mějte připraveno vhodné nářadí. Tomu se věnuje následující kapitola.

Co budeme k vyčištění PC potřebovat

Před samotným čištěním počítače je vhodné připravit si jakousi základní sadu nářadí. Bez některých věcí se neobejdeme, jiné nám práci výrazně usnadní. Příkladem je tolik zatracovaný vysavač, který při správné manipulaci počítači nijak neuškodí a na čištění samotné skříňky je bezkonkurenční. Vhodné nářadí tedy zahrnuje:

Proč čistit - Nářadí
Některé počítače vyžadují specifické nářadí, základ je však vždy stejný.

Pokud si předem připravíte všechno potřebné vybavení, během samotného čištění počítače vás nic nezaskočí. Dost bylo teorie, pojďme se do čištění pustit.

Lze vyčistit počítač zdarma?

Možná šetříte každou korunu a nechcete na čištění počítače kupovat žádné zbytečné věci. Přesto se však ve vaší domácnosti bude jedna důležitá pomůcka určitě nacházet. Ano, jde o klasický vysavač, který vám citelně s čištěním počítače zdarma pomůže. Vždy je však nutné dávat zvýšený pozor při manipulaci s poměrně tlustým nástavcem, díky kterému by mohlo dojít k poškození některých komponent.

Návod: Jak vyčistit počítat krok po kroku

Konečně se dostáváme k tomu, jak reálně provést čištění PC. Naším dnešním pacientem bude přibližně dva roky starý skládaný stolní PC v mírně zanedbaném stavu. Pokud máte specifický chladič, grafickou kartu, nebo je váš počítač hotová sestava od výrobce, je maximálně vhodné zhlédnout (například na YouTube) návod na jeho demontáž, protože tento návod se detailně týká pouze skládaných sestav. Jako první zbavte skříň za pomoci vysavače a štětce z vnější strany nánosů prachu. Pokud skříňka disponuje prachovými filtry, vyjměte je a vyčistěte.

Spodní kryt a šrouby Hlavička šroubu Rozmístění šroubů

Obrázek 1: Jako první zbavte skříň za pomoci vysavače a štětce z vnější strany nánosů prachu. Pokud skříňka disponuje prachovými filtry, vyjměte je a vyčistěte. Obrázek 2: Ze zadní strany čištěného počítače odstraňte šrouby držící bočnici skříně a tahem či vyklopením (v závislosti na skříňce) ji demontujte. Naskytne se vám přibližně takovýto pohled. Obrázek 3: Počítač je sice zaprášený, ale stále na tom není nijak kriticky. První věc, která nás bude při čištění počítače zajímat, je chladič procesoru.

Napájení CPU BOX chladič CPU bez chladiče

Obrázek 1: Ventilátor počítače je většinou připojen ke 3/4pin konektoru CPU_FAN na základové desce, takže ho tahem nahoru odpojte. Obrázek 2: K základové desce počítače je základní BOX chladič připevněn čtyřmi plastovými push-piny. Podle piktogramu je všechny otočte ve směru šipky a po otočení je tahem za černou část vytáhněte přibližně o 1 cm. Obrázek 3: Nyní můžete chladič čištěného počítače uchopením za jeho kovovou část jednoduše odebrat. Pokud to nejde, zkontrolujte, zda jste všechny piny uvolnili správně, případně ho zkuste „vyviklat“ minimálními otáčivými pohyby.

Ideální výsledek čištění povrchu CPU Před demontáží GPU odpojte její napájení Odstraňte jistící šrouby GPU

Obrázek 1: Starou teplovodivou pastu na procesoru odstraňte plastovou škrabkou. Dbejte na to, aby se během čištění PC staré zbytky pasty pokud možno nedostaly mimo kovové části procesoru. Procesor následně dokonale vyčistěte a odmastěte papírovým ubrouskem navlhčeným v isopropylu. Obrázek 2: Procesorový chladič odložte stranou na pozdější čištění a následuje demontáž grafické karty. V případě, že je GPU externě napájena 6/8pin konektorem, toto napájení odpojíme jako první. Obrázek 3: Grafická karta je uchycena (podle modelu) 1–3 šrouby s křížovou hlavou v zadní části skříňky. Identifikujte šrouby držící GPU a odstraňte je.

Pojistka GPU Vyjmutí GPU z PC skříně Čištění pomocí štětce

Obrázek 1: Zbývá nám ještě uvolnit pojistku PCI-Express slotu. Tlakem na jeho zadní část se pojistka mírně překlopí a odjistí. K uvolnění nikdy nepoužívejte kovové nástroje, v případě sklouznutí hrozí poškození základové desky čištěného počítače. Obrázek 2:Všechny překážky jsou odstraněny, grafická karta je nyní připravena k vyjmutí ze skříně. Tahem za těleso jejího chladiče směrem k sobě ji vytáhneme z PCI-E slotu. Obrázek 3: Grafickou kartu počítače odložte stranou k procesorovému chladiči, na jejich čištění se podíváme později. Nyní za pomoci štětce vyčistíme kovové plochy skříně, okolí ventilátorů a kabeláž.

Jemné čištění PC od prachu Čištění prachových filtrů Čištění pomocí štětce

Obrázek 1: Nevynechejte ani okolí napájecího zdroje. Rozvířený prach můžete odsávat vysavačem, nepřibližujte se s ním však k základové desce. Na její čištění použijte sprej se stlačeným vzduchem. Obrázek 2:Postupně odstraňte prach ze všech povrchů skříňky. Zejména v okolí předních ventilátorů se častokrát nadměrně hromadí, a tak jim během čištění PC věnujte náležitou pozornost. Obrázek 3: Obdobný postup čištění počítače od prachu opakujeme i na opačné straně skříně, na zadní straně montážního plechu základové desky a v okolí pevných disků.

Demontáž přední části PC Čištění přední části PC Čištění BOX chladiče

Obrázek 1: Krátkým a intenzivním tahem za spodek přední části skříně ji můžeme (v závislosti na typu skříňky) odpojit, a odhalit tak přední ventilátor. Obrázek 2: Vysavačem a štětcem odstraňte všechen prach. Šikovnější si mohou čištění počítače usnadnit demontáží předních ventilátorů. Přední stranu po vyčištění jednoduše nacvakněte zpět na skelet skříňky. Obrázek 3: Skříňku a komponenty máme hotové. Další důležitou zastávkou během čištění počítače je procesorový chladič. Ten je ke své pasivní části přichycen dvěma plastovými západkami. Tlakem na západku uvolněte pasivní část a vytáhněte ji.

Čištění BOX chladiče Sejmutí pasty Čištění BOX chladiče isopropylenem

Obrázek 1: Obě části, tzn. pasivní i aktivní část procesorového chladiče, důkladně očistěte štětcem a vysavačem, případně stlačeným vzduchem. V případě vysoké kontaminace hliníkové části prachem je můžete očistit i teplou vodou se saponátem, za předpokladu řádného vyschnutí před montáží. Obrázek 2: Vrstvu pasty odstraňte tak jako u procesoru nejprve mechanicky. Vhodným nástrojem je škrabka (plastová), případně kytarové trsátko. . Obrázek 3: Následuje chemické čištění isopropylem. Po práci s ním si umyjte ruce a zajistěte dostatečné větrání.

Vyčištěný BOX chladič Montáž chladiče Nanesení pasty na CPU

Obrázek 1: Na důkladně vyčištěný pasiv nyní namontujeme zpět chladicí ventilátor. Obrázek 2: Před montáží chladiče na procesor je nutné nastavit push-piny do fixní polohy. Všimněte si, že push-piny se mohou jak otáčet, tak do určité míry vysouvat směrem ven z bílé části. Ve vysunuté poloze otočte všechny piny proti směru indikační šipky na jejich horní straně. Obrázek 3: Po vyčištění nezapomeňte na procesor aplikovat novou teplovodivou pastu. V našem případě byla použita Arctic MX-4. Pastu není nutné roztírat, existuje mnoho způsobů aplikace, nicméně my preferujeme právě roztírání. Množství pasty závisí na typu chladiče i procesoru, většinou stačí zrnko o velikosti černého pepře či hrášku.

Montáž BOX chladiče Montáž chladiče do PC Příprava GPU

Obrázek 1: Zkontrolujte, zda jsou všechny push-piny připravené k montáži způsobem popsaným výše. Chladič následně usaďte zpět na procesor. Nožičky chladiče musí k desce doléhat způsobem vyobrazeným na obrázku níže. Obrázek 2: Tlakem na vrchní část zacvakněte piny o jejich bílou část doléhající k desce. Tím dojde k fixaci chladiče na desku čištěného počítače. Na piny vždy tlačte najednou a v křížovém páru, tak jako na fotce. Obrázek 3: O procesorovou část máme postaráno, další důležitou zastávkou při čištění počítače představuje grafická karta. V závislosti na modelu odstraňte šrouby, kterými je chladič jištěn k GPU čipu.

Očištění GPU Demontáž chladiče GPU Odpojení napájení GPU

Obrázek 1: Před demontáží odstraňte prach z kovových ploch grafické karty, zejména z jejího backplatu. Obrázek 2: Nyní můžete chladič grafické karty jemně nadzvednout. Pokud se nehýbe, uvolníme ho minimálním otáčivým pohybem do stran. Obrázek 3: Na úplnou demontáž chladiče grafické karty bude nutné odpojit konektor ventilátorů, který se nachází většinou v zadní části karty. Vhodným způsobem odpojení je tah pinzetou za jeho „ouška“.

Očištění GPU kartáčkem Odstranění pasty z GPU Kompletní očištění GPU

Obrázek 1: Neelektrické části karty (jako chladič či plechy) můžete vyčistit štětcem, samotnou kartu pak vyčistěte s pomocí stlačeného vzduchu. Obrázek 2: Starou pastu odstraňte jemným kartáčkem navlhčeným v isopropylu. Na čipu se nacházejí miniaturní SMD kondenzátory. Jsou velmi jemné, proto se během čištění fyzickému kontaktu s nimi vyhýbejte a dbejte na maximální opatrnost. Obrázek 3: Povrch čipu následně očistěte papírovým ubrouskem navlhčeným v isopropylu a stejným způsobem vyčistěte i základnu chladiče. Karta je nyní připravena na zpětnou montáž.

GPU, nanesení nové pasty Zapojení ventilátoru na GPU Vrácení GPU zpět do PC

Obrázek 1: Na jádro aplikujte novou teplovodivou pastu. Stejně jako u procesoru, pastu není nutné roztírat, stačí natáhnout tenký proužek skrz samotné jádro. U chladičů s HDT základnou (přímý kontakt jádra s heatpipe), jako u modelu na fotce, je vhodné použít více pasty než obvykle na vyplnění mezer mezi samotnými trubicemi. Obrázek 2: Před usazením očištěného chladiče nezapomeňte na opětovné připojení konektoru ventilátorů na desku. Obrázek 3: Reverzním postupem nyní kartu smontujte do původního stavu a osaďte zpět do počítače.

Zkontrolujte zapojení všech kabelů a utažení šroubů. Stejně zkontrolujte schopnost volného pohybu všech ventilátorů. V případě, že je vše v pořádku, můžete čisté PC zkusit spustit.

Hotové PC

Po provedení čištění počítače doporučujeme zkontrolovat teploty měřením, například pomocí softwaru HWMonitor. Tento návod také můžete rámcově použít pro vyčištění notebooku. Nicméně má to jednu komplikaci. Úspěšné vyčištění ventilátorů a chladičů v notebooku je mnohem obtížnější než u typické PC sestavy. Více informací najdete v našem návodu Jak vyčistit notebook. Pokud byste potřebovali postup rozebrání na míru vašeho modelu, hledejte na stránkách výrobce nebo na YouTube.

Výsledek vyčištění PC a měření teplot a výkonu

Počítač máme vyčištěný a složený. Pro potřeby tohoto článku jsem provedli před čištěním výkonové a teplotní měření, které jsme po čištění opakovali. Kromě toho nebylo do zařízení žádným způsobem softwarově ani hardwarově zasahováno. Pojďme se tedy podívat, co jsme vlastně získali vyčištěním PC a přepastováním procesoru a grafiky.

Test chladicího systému: Před a po vyčištění PC

Graf teploty

Vyčištěním počítače jsme dle testu snížili o 5°C rozdíl v maximální dosažené teplotě u obou komponent.

Test výkonu: Před a po vyčištění PC

Graf výkonu

Rozdíl ve výkonu je na hranici chyby měření, nedá se tak brát jako naměřené zlepšení dosažené vyčištěním počítače.

Jak vyčistit počítač zdarma, aby byl rychlejší (software)

Od prachu máme počítač vyčištěný, často si ale ještě výraznějších změn v jeho rychlosti všimneme až po vyčištění softwarovém. Kde tedy začít s čištěním počítače s Windows 10 zdarma? Mnoho uživatelů má na PC nepotřebné aplikace, přičemž řada z nich se spouští na pozadí již při startu počítače. Pokud nevíte, zda je váš počítač v podobném stavu, pomůžeme vám to zjistit a následně napravit. Jedna z věcí, které můžete udělat, je defragmentovat a vyčistit pevný disk. Je to proces, který patří spíše na závěr čištění a podrobně popsaný ho najdete v našem článku Defragmentace a čištění disku (PODROBNÝ NÁVOD).

Čištění počítače
Nebojte se mazání proramů, které nepotřebujete, kompletnímu vyčištění počítače to velmi pomůže.

Kontrola aplikací po spuštění

Je dost možné, že když nastartujete počítač, spustí se společně s ním i celá řada aplikací, o kterých možná ani nevíte. Proto byste měli udělat kontrolu aplikací po spuštění hned, jak to půjde. Díky ní takovéto aplikace odhalíte a v případě, že se pro to rozhodnete, můžete jejich automatické spouštění zakázat. Ideálním stavem je, když se společně s PC spouští minimum aplikací, některé však je dobré ponechat – například synchronizaci cloudového úložiště.

Postup deaktivace automatického spouštění nechtěných aplikací je následující:

 1. Stiskněte klávesovou zkratku Ctrl + Shift + Esc – otevřete správce úloh.
 2. V horní části okna klikněte na záložku „Po spuštění“ (musíte být v režimu „více informací“).
 3. Prohlédněte si položky ve vypsaném seznamu a rozhodněte, které z nich nepotřebujete spouštět automaticky.
 4. Vybráním položky a kliknutím na „Zakázat“ v pravém dolním rohu okna zakážete spouštění aplikace při spuštění systému Windows. Jaký vliv na výkon každá aplikace má, vám napoví sloupec „Dopad při spuštění“.
i Proces defragmentace je relevantní jen pro klasické plotnové disky, SSD z podstaty své funkčnosti nic takového nevyžadují.

Jak zdarma vyčistit počítač od nepotřebných programů

Dalším krokem k úspěšnému zrychlení a kompletnímu vyčištění počítače je odinstalace nadbytečných programů. Těch má mnoho z nás v počítači celou řadu, přičemž mnohdy si to ani nechceme přiznat. Je na každém z nás, aby rozhodl, které z aplikací prakticky nevyužíváme, jejich odinstalace může nejen uvolnit místo na disku, ale také zrychlit počítač, a to zdarma.

Pro odinstalování přebytečných aplikací využijte následující postup:

 1. Stiskněte klávesu Windows a následně napište do vyhledávacího pole „Ovládací panely“ – na zobrazenou položku klikněte.
 2. Z ovládacích panelů pokračujte do modulu „Programy“ a dále na „Programy a funkce“.
 3. V seznamu vyberte aplikaci, kterou chcete odinstalovat.
 4. V levém horním rohu aktuálního okna klikněte na „Odinstalovat“.
 5. Pokud se automaticky objeví, dokončete instalaci skrze dialogová okna.
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Jak zdarma vyčistit počítač od virů

Také přítomnost škodlivého softwaru, takzvaného malware, může mít zásadní dopad na rychlost zasaženého zařízení a vyčištění počítače od nich je základem jeho správné funkčnosti. Protože antivirových programů existuje celá řada, my můžeme pouze zaručit, že máte na svém PC s Windows 10 program Windows Defender. To je sice naprosto základní program této kategorie, nefunguje ale vůbec špatně, je zdarma, a navíc nabízí celou řadu nepostradatelných funkcionalit.

Abyste s jeho pomocí ve Windows 10 zkontrolovali, zda není váš počítač napaden, postupujte následovně:

 1. Přejděte do nabídky Start (například klávesou Windows).
 2. Do vyhledávání napište „Centrum zabezpečení v programu Windows Defender“ a otevřete vyhledanou položku.
 3. V zobrazeném okně „Zabezpečení stručně“ zvolte „Ochrana před viry a hrozbami“.
 4. Klikněte na „Zkontrolovat hned“ a počkejte, až se sken počítače dokončí.
i Automaticky proběhne jen takzvaná „rychlá kontrola“, pokud chcete provést kontrolu úplnou, musíte kliknout na „Spustit novou pokročilou kontrolu“.

Údržba provedená na stolním počítači splnila svůj účel. Ačkoli nebylo zařízení natolik zaprášené, že by docházelo k poklesům výkonu, přepastováním a čištěním jsme docílili snížení teplot komponent o 5 °C. Preventivně jsme tak zamezili přehřívání, což se pozitivně odrazí na hlučnosti i životnosti ventilátorů a zbytku sestavy. A co váš počítač? Dostal už, co potřebuje?

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB01