Obnovit stránku

Jak vyměnit procesor? (TIPY A TRIKY)

Aktualizováno

Výměna procesoru je něco, co u většiny lidí vzbuzuje strach a nejistotu. I přesto jde o věc, s níž se všichni několikrát za život setkáme a bez které se neobejdeme. Buď to můžeme nechat na někom jiném, anebo to zvládnout sami. Důležité je ale vědět, co vlastně děláme a na co si dát pozor.

Jak vyměnit procesor? – OBSAH

  1. Výměna procesoru v patici: upgradujeme CPU
  2. Jak se liší jednotlivé typy CPU socketů?
  3. Jak vyměnit procesor: platforma Intel
  4. Jak vyměnit procesor: platforma AMD
  5. Výměna a instalace procesoru: několik rad na závěr

Výměna procesoru v patici: upgradujeme CPU

Výměna procesoru v patici je něco, bez čeho se upgrade CPU neobejde. Jde o mechanickou záležitost, která vyžaduje pevné ruce a kapku soustředění. Ale především je potřeba vědět, jak na to, a nedělat to poslepu. Na trhu máme několik druhů patic a procesorů, a tak je postup instalace procesoru do patice více či méně odlišný.

Jak se liší jednotlivé typy CPU socketů?

V běžných případech se setkáváme se dvěma druhy patic. Jeden je LGA a druhý PGA. LGA nejčastěji známe z Intel platforem, ten obsahuje velké množství křehkých pinů. PGA oproti tomu známe z AMD platforem, kde jsou piny naopak součástí procesoru a vkládají se včetně procesoru do patice. Jedinou výjimku tvoří platformy TR3 a TR4 pro AMD EPYC a Ryzen Threadripper, které mají LGA typ patice.

Jak vyměnit procesor; socket LGA; CPU
Detailní pohled na patici neboli socket procesoru typu LGA 775.

Podrobněji se pak typy patic liší co do počtu pinů. Socket typu 1155 má 1155 pinů, LGA 1150 pak o pět pinů méně a aktuální patice LGA 1151 pouze o jeden více. Větší platformy typu LGA 2011 či 2066 mají také stejný počet pinů, jako je jejich typový název. Zmíněné sockety SP3 a TR4 pak mají 4094 pinů. Pro úplnost, AMD Ryzen platforma se socketem AM4 má 1331 pinů.

Jak vyměnit procesor: platforma Intel

Intel patice mají tzv. piny, které jsou velmi křehké a nesmí se při výměně procesoru ohnout. Poškozené piny se velmi špatně narovnávají a téměř nikdy nejdou narovnat tak, aby to nebylo na první pohled poznat. Tím pádem, pokud piny jakkoliv narušíte, přijdete o záruku na základní desku.

Instalace procesoru Intel: socket 1155/1150/1151

Nejdříve otevřete patici pomocí zámku (viz manuál k desce). Při podrobnějším prozkoumání patice a procesoru zjistíte, že oba komponenty mají shodné osazení.

Jak vyměnit procesor; CPU; Intel; socket; patice
Při instalaci procesorů Intel dbejte, abyste nepoškodili piny v patici.

Procesor lze do patice vložit vždy pouze jediným správným způsobem. Na držáku patice i na procesoru je vyznačena malá zlatá šipka. Ta napovídá, jak procesor do patice vložit. Procesor se musí vkládat pomalu, opatrně a hlavně vodorovně tak, aby bez problému zapadl do patice na první pokus. Nikdy nerovnejte procesor až v patici, raději jej opatrně zvedněte a zkuste to znovu.

Jak vyměnit procesor; CPU; Intel; socket; patice
Pokud máte procesor v patici, stačí jej uzamknout.

Některé základní desky mají v příslušenství pomůcku pro instalaci procesoru, většinou jde o středně drahé či dražší a lépe vybavené modely základních desek. Jakmile je procesor v patici, zavřete zámek patice a je hotovo.

Instalace procesoru Intel: socket 2011/2066

Výměna procesoru u velkých platforem je lehce složitější, ale s procesorem samotným se díky jeho velikosti a váze lépe manipuluje. CPU do socketu 2066 mají navíc šikovnější IHS, takže jdou lépe chytit mezi prsty.

Jak vyměnit procesor; CPU; Intel; socket; patice
Obrázkový návod k instalaci procesorů Intel se socketem 2011 a 2066.

Oproti malé platformě mají velké dvě páčky. Jako první je potřeba povolit levou stranu stiskem páčky dolů (bod A) a následným vysunutím páčky do boku (bod B). Páčku raději přidržujte, má značný odpor a tendenci vystřelovat (bod 2). Stejný postup je třeba provést na pravé straně. Následně lze už bez problému držák patice zvednout a vše je připraveno pro výměnu a instalaci procesoru.

Jak vyměnit procesor; CPU; Intel; socket; patice
Všimněte si, že na rozdíl od menších platforem je šipka určující směr osazení procesoru umístěna na protilehlé straně.

Procesor vkládáme stejně opatrně, pomalu a vodorovně jako u malé platformy, s tím rozdílem, že šipka, která určuje správný směr osazení procesoru do patice, je na protilehlé straně. Pečlivě zkontrolujte šipku na držáku patice i na procesoru a opatrně jej vložte. Poté stačí zopakovat to samé jako při otevírání patice, jen pozpátku. Zavřete tedy držák patice, následně uchytíte pravou páčku a poté levou. A vše je hotovo.

Jak vyměnit procesor: platforma AMD

Na rozdíl od procesorů Intel mají AMD CPU piny přímo na procesoru. Výměna procesoru tedy není tak riskantní a nehrozí téměř žádné poškození základní desky.

Instalace procesoru AMD: socket FM/AM

Patici otevřete přesunutím páčky do vertikální polohy. Opět si všimněte malé šipky na patici i procesoru určující směr instalace CPU do AMD patice. Procesor opatrně, lehce a bez použití hrubé síly vložíte do patice tak, aby celý zapadl, a poté již stačí přesunout páčku do původní polohy.

Jak vyměnit procesor; CPU; AMD; socket; patice
Procesory AMD mají piny na procesoru. Dejte si tedy pozor již při manipulaci.

Instalace procesoru AMD: socket SP3/TR4

Výměna procesorů EPYC a AMD Ryzen Threadripper vypadá na první pohled složitě, ale opak je pravdou. Důmyslný systém uchycení procesoru navíc eliminuje téměř jakékoliv poškození patice při instalaci.

Jak vyměnit procesor; CPU; AMD; socket; patice Jak vyměnit procesor; CPU; AMD; socket; patice Jak vyměnit procesor; CPU; AMD; socket; patice
Obrázkový návod k instalaci procesorů AMD se socketem SP3 a TR4.

Nejprve si všimněte tří číslic na držáku patice. Ty označují, v jakém pořadí povolovat či utahovat šrouby. Při povolování začínáme pozpátku, tedy šroubem č. 3, následně č. 2 a naposledy povolíme č. 1. Jakmile jsou všechny šrouby dostatečně povolené, je potřeba směrem od sebe zvednout držák patice do vertikální polohy. Jako další na řadě je zvednutí druhého držáku neboli rámečku, do kterého se zasouvá procesor. Zvedněte tedy rámeček procesoru, vyndejte stávající procesor nebo plastový kryt.

Jak vyměnit procesor; CPU; AMD; socket; patice Jak vyměnit procesor; CPU; AMD; socket; patice Jak vyměnit procesor; CPU; AMD; socket; patice
Na závěr nezapomeňte opravdu pečlivě dotáhnout šrouby pomocí dodávaného TORX klíče.

Místo původního procesoru zasuňte nový a jemně jej domáčkněte do rámečku až na doraz (bod A). Rámeček s procesorem položte na své původní místo (body A a B) a zavřete držák patice. Šrouby se v tomto kroku dotahují opačně, tedy jako první dotáhněte šroub č. 1, č. 2 a jako poslední č. 3. V balení těchto procesorů je dodáván tzv. TORX klíč, který se při dostatečném odporu začne procvakávat. Šrouby tedy dotáhněte na maximum, aby měl procesor s piny dostatečný kontakt.

Výměna a instalace procesoru: několik rad na závěr

Na závěr snad nezbývá nic jiného než popřát pevné ruce. Pokud máte po ruce starší desku malé hodnoty, či dokonce nějakou nefunkční, doporučuji si proces výměny procesoru vyzkoušet. Pokud přesně nevíte, jak na to, nejste si jisti nebo se vám příliš klepou ruce, raději si celý návod přečtěte znovu, podívejte se na nějaké video anebo to nechte na někom zkušenějším.

i Mohlo by vás zajímat

Rozhodně se vyvarujte zbrklých pokusů o výměnu či instalaci procesoru, které by mohly dopadnout značnou škodou nebo přinejmenším ztrátou záruky.

Výměna procesoru v patici je jednoduchá věc, stačí vědět jak na to a na co si dát pozor. Pevné ruce a klidná mysl jsou základem úspěchu. A proto pokud se na to opravdu necítíte, svěřte výměnu raději někomu jinému.


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB14