Obnovit stránku

Jak začít s HiFi audiem?

Aktualizováno • Autor: Michal Rybka

Klasický hifista v minulosti začínal buď u magnetofonu, anebo u gramofonu – a od toho si budoval svou domácí zvukovou sestavu. Milovníci analogového zvuku to dělají dodnes – a často se pracně a za velké peníze pokoušejí vybudovat svoji sestavu snů, zahrnující legendární zesilovače a další prvky, které jim přinášejí radost a uspokojení.

Digitální audio

Jak začít s HiFi audiem? – OBSAH

  1. HiFi není (jen) o věrnosti zvuku
  2. Oblíbená hudba ovlivní výběr sluchátek
  3. Otevřená nebo uzavřená sluchátka
  4. Nezapomenout na impedanci

HiFi není (jen) o věrnosti zvuku

Ono to tak do značné míry je: HiFi není jen o strohé věrnosti zvuku, ale o jeho podání a celkovém užívání si dobré hudby. Řada starších komponent je docela daleko od věrného zvuku, ale mají nějaké charakteristické podání, které posluchači může vyhovovat a přinášet mu radost. Výběr komponent je proto do značné míry o individuálním vkusu.

Podobně jako lidé preferují různé barvy a různé barevné tóny, tak i u hudby preferují odlišné podání. Základem je referenční audio, což je čisté hifi tak, jak by mělo být – reprodukce v maximální přesnosti vůči originálu. Problém s referenčním audiem je v tom, že pro mnoho posluchačů zní příliš suše: Jsou navyklí na filmovou hudbu, která zvýrazňuje basy – a nebo na klubovou muziku, která preferuje hlasitost nad realistickým podáním.

i

Jak vytvořit HiFi sestavu

Oblíbená hudba ovlivní výběr sluchátek

Zvláště náruživí hráči počítačových her, kteří také rádi sledují filmy, budou preferovat sluchátka se zvýrazněnou basovostí. Řada levných výrobců audia zachází až do extrémů – a posluchači, kteří byli odkojeni jejich razantním basovým podáním, mohou být až zklamáni skutečným podáním referenční hudby. 

Dnes najdeme hodně výrobců sluchátek a beden, kteří vycházejí tomuto vkusu vstříc tím, že nabízejí různě laděné modely s různou mírou basovosti. Někdy jde o modely jen lehce přibasované, jindy s velmi razantním podáním basů. Existují dokonce „extra basové“ modely sluchátek, které se hodí například pro milovníky klubové hudby.

HiFi audio
I u reproduktorů platí, že je potřeba pořídit to, co vyhovuje vašemu uchu.

Ti, kteří preferují vážnou hudbu, naopak rádi sáhnou po středovýškových modelech, které nabízejí reprodukci i nad pásmem běžné slyšitelnosti. Tyto modely sluchátek vynikají detailem zvláště u strunných a kovových nástrojů, u kterých vysoké frekvence vytvářejí dojem živosti.

Otevřená nebo uzavřená sluchátka

Při výběru sluchátek je třeba rozhodnout se mezi otevřenou a uzavřenou konstrukcí. Uzavřená konstrukce je vlastně miska, která tvoří akustickou komoru, z níž zvuk neuniká ven – a chrání posluchače před vnějším ruchem. Taková sluchátka jsou oblíbená mezi hráči anebo u lidí, kteří pracují v kanceláři či v rušném prostředí: Ruch nevniká dovnitř a hudba není slyšet venku. 

Uzavřené modely mají ale řadu akustických vad. Často vytvářejí dozvuky, které popisujeme jako „koupelnový efekt“ či „kelímkový efekt“. Jejich podání je méně věrné než u otevřených modelů: I když se výrobce může snažit tento efekt potlačit, mívá v tom různou úspěšnost a rozdíl mezi otevřeným a uzavřeným modelem těch samých sluchátek je většinou velmi patrný.

i

Nejlepší sluchátka 2023

Opakem jsou otevřená sluchátka, která jsou na vnější straně plně perforovaná a dovolují membráně volně kmitat bez odporu. Zvuk se v nich neodráží, reprodukce bývá podstatně věrnější a přesnější.

Nevýhoda je přesně opačná než u uzavřených modelů sluchátek: Sluchátka propouští dovnitř veškerý ruch okolí téměř bez útlumu a naopak přehrávaná hudba z nich uniká ven a může rušit lidi v okolí. Tento typ sluchátek je vhodný do poslechových místností, které samy nabízejí klid a akustickou izolaci. Pokud máte malý byt a velkou rodinu, je patrně lepší volbou uzavřená konstrukce sluchátek, zatímco pokud máte luxus vlastní poslechové místnosti, sáhnete po těch otevřených.

HiFi audio
Neméně zásadní je i výběr sluchátek.

Nezapomenout na impedanci

Posledním významným faktorem je impedance sluchátek. Řada výrobců nabízí sluchátka stejné řady ve verzích s různou impedancí – proč to? Impedance se udává v ohmech a funguje jako odpor. Čím vyšší impedanci sluchátka mají, tím více energie potřebují jejich membrány k rozkmitání. Sluchátka pro mobilní zařízení – telefony, přenosné přehrávače a podobně – mívají impedanci typicky 32 ohmů. Sluchátka pro domácí poslech mají obvykle 250 ohmů a ta studiová rovnou 600 ohmů.

Digitální audio
Ne každý předražený komponent se skutečně na kvalitě zvukového projevu podepíše.

Vyšší impedance obvykle znamená, že sluchátka jsou přesnější, detailnější. Nevýhodou modelů s 250 a 600 ohmy je to, že pro ně potřebujete sluchátkový zesilovač, který jim dodá dost energie. Pokud sluchátka zapojujete přímo do počítače, je nejlepší volbou sáhnout po modelu se 32 ohmy, který zesilovač na desce zvládne.

i

Impedance napoví, jak si budou sluchátka rozumět s přehrávačem

Pokud se rozhodnete sáhnout po sluchátkách s vyšší impedancí, budete potřebovat samostatný sluchátkový zesilovač. Pouze některé počítače, jako nový MacBook Pro, podporují přímo vysokoimpedanční sluchátka, ale nezoufejte: Dnes je možné sáhnout po cenově dostupných zesilovačích podporující USB Audio, které nabízejí jak velmi kvalitní digitálně analogovou konverzi, tak i velmi solidní zesilovače, které zvládnou bez problémů i sluchátka se 600 ohmy. Proto není problém připojit vaše oblíbená sluchátka i k počítači a nebo notebooku, přestože jsou docela náročná na zesilovač!

i Mohlo by vás zajímat

Dopřát si audio v HiFi kvalitě nemusí být tak obtížné. Stačí se pečlivě zamyslet nad výběrem kvalitních sluchátek a pouštět si do nich hudbu v maximální možné dostupné kvalitě. Předražené komponenty nemusí být pokaždé nezbytností.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB09