Obnovit stránku

Jak zapojit set-top box? (NÁVOD)

Příchod nového formátu DVB-T2 se blíží, a pokud jste si právě zakoupili DVB-T2 set top box, možná si nevíte rady s jeho zapojením. Není se ovšem čeho bát. Postup je velmi jednoduchý a v následujícím článku se dozvíte všechny potřebné kroky hezky popořadě.

1) Proč si vlastně pořídit set-top box?

Prostým důvodem ke koupi je přechod vysílání v celé České republice z formátu DVB-T na DVB-T2. V takovém případě máte totiž jen dvě možnosti. Buď si koupíte úplně novou televizi, která bude schopna signál formátu DVB-T2 přijímat, což může pro někoho znamenat nemalý výdaj z rodinného rozpočtu, nebo si koupíte set-top box. Více o přechodu na DVB-T2 a o tom, kdy staršímu formátu končí podpora, se dozvíte v našem článku Jste připraveni na DVB-T2? Konec DVB-T v Praze už letos.

2) K zapojení set-top boxu budete potřebovat koaxiální kabel

Při zapojování set-top boxu je klíčový koaxiální kabel, který propojuje anténu se samotným set-top boxem. Je možné, že jej najdete přímo v balení. Pokud ne, je nutné jej dokoupit, stojí ale jen pár desítek korun. Jakmile budete koaxiální kabel mít, stačí zapojit jeden konec do anténní zásuvky, případně přímo k anténě, druhý pak do set-top boxu do zdířky pro vstup. Hledejte označení „IN“, případně „INPUT“ nebo česky „VSTUP“.

3) Propojte televizi se set-top boxem

Dalším krokem k zapojení set-top boxu je samozřejmě jeho propojení se samotnou televizí. To se v dnešní době provádí hlavně přes rozhraní HDMI, tedy pomocí HDMI kabelu, velmi výjimečně ještě pomocí staršího SCART konektoru. Jednoduše vyhledejte výstup ze set-top boxu pro daný formát a propojte jej s odpovídajícím vstupem na televizi.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

4) Teď už jen stačí set-top box naladit

Pokud jste vše zapojili správně, po vybrání daného vstupu na televizi by se vám měla zobrazit nabídka set-top boxu. Pokud ne, zkuste ji vyvolat stiskem tlačítka menu na ovladači. V této nabídce nejčastěji najdete možnost automatického ladění, která je pro většinu uživatelů ideální. Po několika minutách by měl být set-top box plně připraven k použití a vás už nebude nic rušit od vychutnávání oblíbených pořadů.

Po vypnutí současného standardu vysílání DVB-T bude moderní set-top box vedle nové televize jediným způsobem, jak přijímat signál DVB-T2. Ten zajistí více programů i vyšší kvalitu vysílání. Pořízení nové televize nebo set-top boxu tedy nelze považovat za pouhý „údržbový“ náklad, nýbrž za férové zvýšení uživatelského zážitku.

P-DC1-WEB29