Obnovit stránku
Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-1 den 0-1 den 1-3 dny 0-1 den 2-3 dny 2-3 dny

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Bezdrátový reproduktor JBL Charge 4 (RECENZE)

Aktualizováno

Když chcete udělat výborný produkt, kompromisy si nemůžete dovolit. A v JBL, přesněji v korporaci Harman/Kardon, to prostě vždy věděli, vědí a vědět budou. Už když položíte na pult krabici JBL Charge 4 a deset dalších Bluetooth reproduktorů v originálním balení, 5 lidí z 10 vezme do ruky JBL Charge 4. Vydrží WOW pocit i po rozbalení? Jaké konkrétní funkce bezdrátový reproduktor JBL Charge 4 nabízí a jak se povedl po technické stránce? Čtěte v naší recenzi!

Bezdrátový reproduktor JBL Charge 4 (RECENZE) – OBSAH

 1. Parametry, cena a srovnání reproduktorů JBL Charge 3 a JBL Charge 4
 2. Vzhled a konstrukce přenosného reproduktoru JBL Charge 4
 3. JBL Charge 4 – obrovský akumulátor pro hudbu a dobíjení mobilu na cestách
 4. Bezdrátový reproduktor JBL Charge 4 překvapí soudržností reprodukce
 5. JBL Charge 4 vs. JBL Charge 3
 6. Závěr recenze – hodnotíme a srovnáváme JBL Charge 4 s předchozí generací

JBL Charge 3 a JBL Charge 4: Parametry, cena a srovnání

JBL Charge 4 se opravdu hodně podobá svému předchůdci. Pojďme jej ale s JBL Charge 3 srovnat v přehledné tabulce. Vypíchnu jeden fakt, který mne při recenzování zaujal. JBL z reproduktoru úplně vyhodilo mikrofon, a tedy i funkci konferenčních hovorů. Jestli byla hojně využívaná, netuším, každopádně už si přímo z reproduktoru nezavoláte. Druhou zajímavou věcí je fakt, že Charge 4 využívá jen jeden reproduktor, takže je de facto duálně monofonní. Charge 3 měl přitom klasické dva stereofonní reproduktory vedle sebe. Pravdou ovšem je, že když jsou měniče takto blízko u sebe, je v podstatě jedno, jestli jsou dva, nebo jeden.

Model reproduktoru JBL Charge 3 JBL Charge 4
Vestavěný akumulátor Lithium-ion Polymer (22,2 Wh / 6 000 mAh) Lithium-ion Polymer (27 Wh / 7 800 mAh)
Maximální výstupní dobíjecí proud 2 A 2 A
Délka dobíjení vestavěné baterie 4,5 h (dodávaným adaptérem) 4 h (5 V / 2,3 A - adaptér není v balení)
Výdrž přehrávání až 20 hodin až 20 hodin
Výkon zesilovače 2× 10 W (RMS) 30 W (RMS)
Verze Bluetooth 4.1 4.2
Podporované profily A2DP V1.3, AVRCP V1.5, HFP V1.6, HSP V1.2 A2DP V1.3, AVRCP V1.6
Frekvenční rozsah 65–20 000 Hz  60–20 000 Hz 
Voděodolnost IPX7 (odolá ponoření do 1 m vodního sloupce po dobu 30 minut) IPX7 (odolá ponoření do 1 m vodního sloupce po dobu 30 minut)
Rozměry 213 × 87 × 88,5 mm (Š × H × V) 220 × 95× 93 mm (Š × H × V)
Hmotnost 800 g 965 g
Další funkce powerbanka powerbanka
JBL Connect (spojení několika reproduktorů) JBL Connect+ (spojí třeba 100 reproduktorů)
speakerphone (telefonování hands-free s eleminací okolního šumu a ozvěny)
duální pasivní radiátor duální pasivní radiátor
Cena 3 790 Kč 4 690 Kč
Cena platná ke 20. 12. 2018

Vzhled a konstrukce přenosného reproduktoru JBL Charge 4

Okamžitě po vybalení JBL Charge 4 z antistatického obalu jsem zažil drobné déjà vu. Pouze se nám tu trochu změnilo pořadí tlačítek, které je z mého pohledu nyní logičtější. Hned vedle zapnutí máte párování Bluetooth, spojení s dalšími JBL reproduktory pomocí funkce JBL Connect+ se posunulo na levý kraj. Zbylá čtyři tlačítka zůstala na svém místě. Tlačítka Connect+, nastavení hlasitosti a play/pause (pozastavení přehrávání) jsou vyříznuta přesně do tvaru odpovídajícího symbolu, takže je snadno identifikujete i po hmatu. Rovněž zůstala senzorová tlačítka, což chválím.

Senzorová tlačítka JBL Charge 4 JBL Charge 4, obsah balení

Senzorová (hardwarová) tlačítka na JBL Charge 4 snadno nahmatáte i za zhoršeného osvětlení. Bohužel však v balení reproduktoru JBL Charge 4 chybí nabíječka do elektrické sítě.

Balení je opět hodnotné, řekl bych, že zase o kousek lepší než u předchozí verze. Pěnové polstrování a čistá obdélníková karta s příslušenstvím. Nikoli plastové blistry, tady jsme o třídu výše. Uvnitř karty je kabel USB-A <-> USB-C, což je rovněž evoluce. Jediné, co mne trošku mrzí, je fakt, že je krabice reproduktoru JBL Charge 4 lehčí také o napájecí adaptér do elektrické zásuvky. Ten si ale klidně můžete koupit u nás v obchodě za několik málo stokorun, případně použít adaptér od svého mobilního telefonu.

JBL Charge 4, přední strana, balení JBL Charge 4, pohled zleva, balení JBL Charge 4, krabice, pohled zprava JBL Charge 4, zadní strana krabice JBL Charge 4, otevrena krabice Vnitřek krabice s pohledem na obsah JBL Charge 4, obsah balení JBL Charge 4, recenzovaný reproduktor z horní strany Reproduktor JBL Charge 4 ze zadu

V balení je obrázkový manuál, který velmi jednoduše demonstruje základní funkce reproduktoru JBL Charge 4. V krabici ještě najdete informace o záruce a takové ty „americké žvejky“, abyste nemohli Harman/Kardon žalovat, že vás bolí hlava z Bluetooth signálu.

i Pro spolupracující poslech z více reproduktorů nemusíte vlastnit dva stejné JBL Charge 4, ale postačí jakékoli přenosné reproduktory JBL s funkcí Connect+. Původní Connect není bohužel kompatibilní. JBL Charge 3 a JBL Charge 4 spolu proto nespojíte.

JBL Charge 4 nabídne plnou vodotěsnost dle standardu IPX7, takže jej můžete na 30 minut ponořit do 1 metr vysokého vodního sloupce. Daní za to je fakt, že konektory k nabíjení reproduktoru, dobíjení mobilu/tabletu (funkce powerbanky) a 3,5mm linkového vstupu AUX jsou uloženy pod gumovou krytkou. V recenzi k JBL Charge 3 jsem bědoval, jakou asi bude mít životnost. Doba však ukázala, že krytka drží jako klíště a pravděpodobně přežije celý reproduktor. Tímto se za svůj omyl omlouvám společnosti JBL, ačkoli pochybuji, že si tento text kdokoli z JBL přečte.

JBL Charge 4, konektory

Reproduktor JBL Charge 4 nabídne pod krytkou na zadní straně konektory USB A, USB C a 3,5mm jack.

V konektorech reproduktoru JBL Charge 4 proběhla drobná evoluce, takže nyní už se můžete těšit na moderní USB-C pro dobíjení mobilů (JBL Charge 3 má ještě micro USB). Pokud máte stále mobil s micro USB, můžete si u nás koupit kabel micro USB, stejně jako téměř jakoukoli jinou kabelovou redukci.

JBL Charge 4 – obrovský akumulátor pro hudbu a dobíjení mobilu na cestách

Ve spodní části JBL Charge 4 je pět bílých LED, díky nimž máte při dobíjení vestavěného akumulátoru přesný přehled o aktuálním stavu nabití. Pokud byste reproduktor používali čistě k přehrávání hudby, vydrží cca 20 hodin při střední hlasitosti, což je opravdu nadstandardní hodnota. Libovolnou část z kapacity akumulátoru (7800 mAh / 3,6 V) však můžete využít k dobíjení svého telefonu/tabletu na cestách, a to až 2 A proudu. 

JBL Charge 4, dobíjení vestavěného akumulátoru

LED indikace stavu nabití akumulátoru v JBL Charge 4.

JBL Charge 4 také dostalo o 50 % silnější zesilovač než Charge 3. Aby ale vydrželo hrát stejně dlouhou dobu, muselo logicky obdržet i akumulátor s vyšší kapacitou. Ač se tedy rozměry změnily spíše kosmeticky, hmotnost narostla o nemalých 165 g. Reproduktorem do kabelky tedy Charge 4 opravdu není (to byl možná tak ve verzi Charge 2+).

Pasivní radiátor s logem JBL Pasivní radiátor s vykřičníkem Dobíjení telefonu během přehrávání hudby

Na obou stranách reproduktoru JBL Charge 4 nalezneme pasivní radiátor.

JBL zachovalo konstrukci se dvěma pasivními radiátory. Proti basreflexu minimalizují riziko aerodynamických šelestů, které často vznikají právě u úzkých nátrubků přenosných reproduktorů. Přiznám se, že se mi více líbilo decentní provedení pasivů u JBL Charge 3, ale to je spíše detail. Zajímavostí je již zmíněný fakt, že reproduktor JBL Charge 4 je proti předchůdci duálně monofonní. Obsahuje tedy jen jeden aktivní širokopásmový reproduktor s 30W zesilovačem, což ale stejně nerozlišíte od dvou malých stereo repro vedle sebe (z hlediska prostorového vjemu).

JBL Charge 4 překvapí soudržností reprodukce

Přenosné Bluetoooth reproduktory se dají rozdělit do dvou skupin podle toho, zda jim přednes drží pěkně pohromadě. Tady JBL Charge 4 obstál na jedničku. Ač možná část čtenářů tohoto článku považuje nahrazení dvou malých reproduktorů jedním velkým za nevýhodu, já musím říct, že se to povedlo a funguje to excelentně. 

i Jaké jsou aktuální trendy mezi reproduktory? Prozradíme v našem článku!

Je jasná věc, že každý přenosný reproduktor lehce zdůrazňuje frekvence kolem 100 Hz, aby vytvořil dojem „mocného basu“. Ve srovnání například s Bose Soundlink Color II tady ale nic nehučí. A pokud nehodnotím extrémní úrovně hlasitosti, přednes reproduktoru JBL Charge 4 je nádherně spojitý. Takový se u přenosných repro vidí opravdu výjimečně, a to téměř výhradně u modelů s hliníkovým šasi.

JBL Charge 4 pod vodou

Přenosný reproduktor JBL Charge 4 je vodotěsný dle standardu IPX7.

Ptáte se, na jaké žánry se reproduktor JBL Charge 4 hodí, a na které naopak ne? Odpovím trochu jinak. JBL Charge 4 zahraje bez problému, cokoli mu předložíte. Pokud ale víte, jakou barvu má například kontrabas, jistě poznáte, že tu nejsme na doraz od něj. Kdyby tomu tak ale bylo, mohli bychom všichni vyhodit své aparáty za desetitisíce korun a koupit si na kritický poslech BT reproduktor. V rámci kategorie malých širokopásmových repro do ruky si však téměř nedovedu představit, že by zvuk mohl být lepší.

i Proč dát šanci vinylovým deskám a jak vybrat ten nejlepší gramofon?

JBL Charge 4 vs. JBL Charge 3

Je JBL Charge 4 lepší než JBL Charge 3? Ano i ne. Z pohledu kvality a síly reprodukce je zase o kousek dál. Pokud je pro vás ale stropem 800 g, případně vyžadujete možnost volání skrze reproduktor, s klidným svědomím si můžete pořídit rok starý Charge 3. Dalším aspektem by mohl být fakt, jestli hrajete často venku. Charge 4 je totiž hlasitější a to se ve vnějším prostranství, kde vám zvuk neodráží stěny, může hodit.

JBL Charge 4 vs JBL Charge 3

Srovnání JBL Charge 4 (černý) vs. JBL Charge 3 (bílý).

Určitou roli by mohlo hrát, jestli plánujete spojovat různé reproduktory JBL pro silnější výstup. JBL Charge 3 využívá funkci Connect, ale Charge 4 Connect+, přičemž obě nejsou vzájemně kompatibilní. Je proto vhodné vždy si zkontrolovat, jakou verzi podporuje váš konkrétní reproduktor. 

Fakt, jenž oba reproduktory naopak spojuje, je pletená vnější struktura šasi, která lapá po každém drobku. Jako majitelé JBL Charge si buďte jisti, že občas budete muset mocně fouknout nebo sáhnout po vysavači.

i Přečtěte si o 8 důvodech, proč koupit reproduktory na Alza.cz!

Závěr recenze – hodnotíme a srovnáváme JBL Charge 4 s předchozí generací

JBL Charge 4 zase o kus překonává předchozí generaci. Platí to v ohledech kvality zvukového projevu, maximální hlasitosti, ale bohužel i rozměrů, a zejména pak hmotnosti. Jak znám své okolí, minimálně tak 70 % osob by bylo ze zvuku, který tenhle cvalík předvádí, uneseno. Bezdrátový dosah zůstal v dimenzích, jež byly nedávno téměř nemyslitelné. Reproduktor JBL Charge 4 hraje bez problémů přes dvě půlmetrové nosné zdi. A v bytě velikosti 60 m2 jsem během testování nenašel místo, kde bych byl bez signálu.

JBL Charge 4, protiskluzova zakladna

Pohled na protiskluzovou základnu reproduktoru JBL Charge 4.

K tomu vám ještě několikrát dobije mobil, případně i celé partě. Zůstala mu vodotěsnost IPX7, takže může klidně i pod vodní hladinu. Omezením všech malých širokopásmových repráků je věrné podání výšek, ale to nechci hodnotit, protože super věrné výšky prostě neumí žádný z BT repro. Pokud je požadujete, musíte si pořídit studiové monitory nebo HiFi repro. A ty zase neumí nic z toho, co JBL Charge 4.

JBL Charge 4 recenze

JBL Charge 4

Bluetooth reproduktory

JBL Charge 4 je názornou ukázkou toho, že když Bluetooth reproduktory dělá firma s dlouhou HiFi historií, může to být jen ku prospěchu věci. JBL k tomu ještě přidává vysoce kvalitní zpracování. S Charge 4 tak získáte opravdu nadstandardně hrající a bezchybně fungující přístroj, který můžete spojit s desítkami dalších repro JBL přes Connect+, stejně jako si s ním dobít mobil nebo se jít koupat do bazénu (IPX7 vodotěsnost).  

Klady

 • Výborné zpracování a kvalitní materiály
 • Vodotěsnost dle standardu IPX7
 • Kvalitnější a silnější zvuk než JBL Charge 3
 • Ozvučí i vnější prostředí
 • Dobije baterii telefonu během přehrávání
 • Přesně tvarovaná senzorová tlačítka
 • Connect+ pro zřetězení s dalšími repro JBL
 • Gumová základna zajišťuje lepší stabilitu

Zápory

 • Zase o kus vyšší hmotnost (965 g)
 • Ve vnějším šasi se snadno usazují nečistoty
 • Connect+ nespolupracuje s původním Connect
 • Neobsahuje mikrofon a nedá se z něj volat
 • V balení chybí napájecí adaptér
P-DC1-WEB12