Obnovit stránku

Lenovo Tab M10 Plus (RECENZE) – skvělý multimediální tablet

Aktualizováno

Trh s tablety není v porovnání s tím smartphonovým zdaleka tak pestrý, což je jeden z důvodů, proč můžeme být rádi za každý nový příspěvek. Tentokrát se o něj postaralo Lenovo. To se výrobě tabletů s Androidem věnuje prakticky od počátku jejich éry a jak se zdá, skoncovat s nimi rozhodně nehodlá. Díky tomu tak před sebou máme Lenovo Tab M10 Plus, které představuje obstojně vybavený multimediální tablet vhodný nejen do domácností.

Lenovo Tab M10 Plus (RECENZE) – OBSAH

 1. Lenovo Tab M10 Plus: parametry, cena a srovnání s konkurencí
 2. Lenovo Tab M10 Plus: konstrukce a design
 3. Lenovo Tab M10 Plus: obraz a zvuk
 4. Lenovo Tab M10 Plus: hardwarová výbava
 5. Recenze Lenovo Tab M10 Plus: test výkonu
 6. Recenze Lenovo Tab M10 Plus: výdrž baterie
 7. Lenovo Tab M10 Plus: operační systém a optimalizace
 8. Lenovo Tab M10 Plus: test fotoaparátu
 9. Recenze tabletu Lenovo Tab M10 Plus: závěrečné hodnocení

Lenovo Tab M10 Plus: parametry, cena a srovnání s konkurencí

Parametry/Model Lenovo Tab M10 Plus Samsung Galaxy Tab A 10.1 2019 Huawei MediaPad T5 10
Úhlopříčka displeje 10,3" 10,1" 10,1"
Rozlišení a typ displeje 1 920 × 1 200 px, IPS 1 920 × 1 200 px, IPS 1 920 × 1 200 px, IPS
Poměr stran displeje 16 : 10 16 : 10 16 : 10
Jemnost displeje 220 ppi 224 ppi 224 ppi
Poměr velikosti displeje k tělu 81,9 % 80,7 % 74,2 %
Procesor MediaTek Helio P22T Samsung Exynos 7904 HiSilicon Kirin 659
Operační paměť RAM 4 GB 2 GB 4 GB
Interní úložiště 64 GB, microSD (až 256 GB) 32 GB, microSD (až 512 GB) 64 GB, microSD (až 256 GB)
Operační systém Android 9.0 Pie Android 9.0 Pie Android 8.1 Oreo
Zadní fotoaparát 8 Mpx, f/2.0 8 Mpx, f/2.0 5 Mpx, f/2.4
Přední fotoaparát 5 Mpx 5 Mpx 2 Mpx
Baterie 5 000 mAh 6 150 mAh 5 100 mAh
Rychlonabíjení
USB-C (2.0) (2.0)
Bezdrátová konektivita WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2
3,5mm jack
Rozměry 224,2 × 153,3 × 8,15 mm 245,2 × 149,4 × 7,5 mm 243 × 164 × 7,8 mm
Hmotnost 460 g 469 g 460 g
Dostupnost v prodeji v prodeji v prodeji
Cena* 5 499 Kč 5 499 Kč 5 799 Kč

* Cena platná k 15. 4. 2020

Lenovo Tab M10 Plus: konstrukce a design

Tablet Lenovo Tab M10 Plus k majiteli dorazí v krabici s jednoduchým, ale pestrobarevným designem. Uvnitř balení ovšem nečekejte žádná překvapení. K samotnému tabletu zákazník dostane pouze 10W adaptér spolu s USB-C kabelem. Dále je přítomen také nástroj pro vytažení šuplíčku na microSD karty. V neposlední řadě se pak v krabici jen o fous přesahující rozměry samotného tabletu ukryly nutné základní manuály. Sluchátka a podobné, dnes již spíše bonusové příslušenství zde opravdu nečekejte.

Lenovo Tab M10 Plus; recenze Lenovo Tab M10 Plus; recenze
Tablet Lenovo Tab M10 Plus a jeho minimalistitcké balení.

Jste již přesyceni smartphony a tablety, jejichž konstrukci tvoří plastový či kovový rám vsazený mezi dvojici skel? Takové, které se od sebe liší maximálně barvou či barevnými artefakty na zádech? V tom případě by se vám mohlo Lenovo Tab M10 Plus trefit do vkusu. V porovnání s předchůdcem se zde totiž odehrála poměrně velká změna designu. Nejvíce patrné to je na zádech zařízení. Ta jsou nyní z velké části tvořena šedě lakovaným hliníkem přecházejícím až do okrajů tabletu. I díky tomu je dojem z kvality zpracování tabletu Lenovo Tab M10 Plus vynikající.

Jednolitou konstrukci na zádech narušuje pouze dvojice plastových krytů, pod kterými se ukrývají antény. Dále se zde nalézá jen logo samotného výrobce a technologie Dolby Atmos. Posledním prvkem na zádech tabletu stojícím za zmínku je pak objektiv fotoaparátu – bohužel však citelně vystupující nad povrch zad. To zde sice není takový problém jako v případě smartphonů, přece jen se ale o krycí sklo fotoaparátu budete bát při pokládání zařízení víc, než kdyby bylo zapuštěné pod úroveň zad.

Lenovo Tab M10 Plus; recenze Lenovo Tab M10 Plus; recenze
Úzké okraje okolo displeje poměrně komplikují manipulaci s tabletem.

Pohled na přední stranu pak prozradí, že Lenovo Tab M10 Plus podlehlo módním trendům a rámeček okolo displeje zasáhla redukční dieta. Výsledkem je zařízení, které na první pohled působí elegantnějším a pro někoho možná i dražším dojmem. Tento krok však s sebou nese i jistá negativa. Zatímco u smartphonů jsou co nejužší rámečky žádané i s ohledem na ergonomii, jelikož se jedná o způsob, jak do dlaně uživatele dostat zařízení s co možná největší zobrazovací plochou, tablet je pro plnohodnotné ovládání potřeba uchopit jednou rukou i z přední strany. A zde nastává komplikace, neboť rámečky tabletu Lenovo Tab M10 Plus budou – zejména na delších stranách – pro někoho až příliš úzké. V důsledku toho pak můžete mít problém s jistotou úchopu nebo s nechtěnými dotyky na displeji tabletu.

Z hlediska ergonomie je také lehce sporné přesunutí tlačítka napájení spolu s kolébkou hlasitosti na delší stranu (bok, chcete-li) tabletu. Tlačítka jsou tedy umístěna stejným způsobem jako u většiny smartphonů. Pokud jste zvyklí používat tablet primárně v režimu na výšku, budou pro vás tlačítka o něco lépe dosažitelná – byť jsou tlačítka umístěna poměrně blízko okraji. To má však své opodstatnění, jelikož jinak by se tlačítka velmi špatně ovládala v režimu na šířku. Ve finále tak lze označit umístění tlačítek jako kompromis pro oba režimy ovládání.

K dobru však lze tabletu Lenovo Tab M10 Plus přičíst možnost aktivovat displej poklepáním. Díky tomu lze omezit nutnost sápat se po tlačítku napájení. Škoda, že výrobce do systému neimplementoval i vypnutí displeje touto metodou. To však lze (takřka) dokonale napravit alternativním launcherem z Google Play, který touto funkcí disponuje – například osvědčený Nova Launcher. Malé, ale významné plus pak tablet musí obdržet za přítomnost notifikační diody.

Lenovo Tab M10 Plus; recenze Lenovo Tab M10 Plus; recenze
Lenovo Tab M10 Plus spoléhá na moderní USB-C konektor.

Na stejné hraně jako zmíněná hardwarová tlačítka se pak nalézá hned dvojice mikrofonů a spolu s nimi i slot na karty. Tedy spíše kartu. Vzhledem k tomu, že testovaná varianta tabletu Lenovo Tab M10 Plus nedisponuje LTE konektivitou, vložíte do tabletu pouze microSD paměťovou kartu. Další prohlídka hran tabletu odhalí jednu z velkých zbraní pro boj s konkurencí v podobě dvojice hlasitých reproduktorů, přičemž každý se usadil u kraje horní a spodní strany (při orientaci na výšku). Díky tomu je umístění reproduktorů při sledování videí a hraní her v režimu na šířku ideální – v první řadě reproduktorům při držení tabletu nijak nebráníte a pochopitelně je takto také dosaženo lepšího stereo efektu.

Na spodní hraně se pak nalézá ještě USB-C konektor, zatímco na té vrchní se usadila zdířka na 3,5mm jack. Levý okraj Lenovo Tab M10 Plus náleží pouze dvěma pinům a zdířkám pro usazení tabletu do dokovací stanice. Ta jej rázem dokáže proměnit v centrum chytré domácnosti s podporou  Google Asistenta.

Lenovo Tab M10 Plus: Full HD displej a stereo reproduktory

Tablet Lenovo Tab M10 Plus disponuje IPS displejem o úhlopříčce 10,3" a na tuto kategorii poměrně standardním poměrem stran 16 : 10. Díky Full HD (1 920 × 1 200 px) rozlišení pak tento panel nabídne jemnost obrazu 220 ppi. To je pro takto velký tablet dostatečná a vzhledem k cenové kategorii i zcela adekvátní hodnota. U použitého displeje potěší také rovnoměrné podsvícení spolu s velmi dobrými pozorovacími úhly.

Barevné podání ve výchozím nastavení je vzhledem k současným trendům méně výrazné. Zejména u fotografií však může právě toto nastavení nejeden uživatel ocenit, co se týče věrné reprodukce barev. Pokud však patříte mezi fanoušky výraznějších barev, stačí v nastavení přepnout režim barev. Rázem pak dostanete displej s výrazným podáním barev. IPS displej pochopitelně již z principu fungování této technologie nenabídne dokonalou černou jako v případě OLED panelů. Na druhou stranu, přinejmenším v porovnání s levnými OLED panely, nabídne lepší zobrazení bílé.

Jediné, co by se displeji tabletu Lenovo Tab M10 Plus dalo opravdu vytknout, je příliš agresivní automatická regulace jasu. Ta podsvícení displeje za některých situací příliš ztmavuje, a jas tak budete muset relativně často upravovat ručně.

Lenovo Tab M10 Plus; recenze
Displej tabletu Lenovo Tab M10 Plus je dobře čitelný i za slunečného dne.

K jasným pozitivům tabletu Lenovo Tab M10 Plus patří dvojice hlasitých reproduktorů. Maximální hlasitost reprodukce bude při většině běžných situací dostatečná, nicméně i tak bych si dokázal představit ještě o kousek vyšší hlasitost. Na druhou stranu, ani při nejvyšší hlasitosti nedochází k výraznému zkreslení zvuku. Co se týče kvality reprodukce, zastoupeny jsou zde všechny složky zvuku od výšek až po basy. Lenovu se poměrně dobře daří bojovat i s plechovým zkreslením zvuku.

To lze minimalizovat i za pomoci předinstalované aplikace Dolby Atmos. Ta funguje jako systémový ekvalizér s několika přednastavenými profily, které si následně může uživatel dle povahy daného profilu upravit na základě svých preferencí. Vedle toho pak technologie Dolby Atmos zprostředkovává prostorový efekt zvuku. Ten je pochopitelně dostupný nejen skrze hlasité reproduktory, ale také přes sluchátka, která můžete k tabletu připojit i za pomoci 3,5mm jacku. Co se týče výstupu z něj, ten je pro běžného posluchače dostatečně kvalitní pro příležitostný poslech. Audiofila se sluchátky dražšími než samotný tablet na kolena rozhodně nedostane, to však od podobného zařízení nikdo snad ani čekat nemůže.

Lenovo Tab M10 Plus: hardware svou práci odvede

Lenovo Tab M10 Plus oproti svým předchůdcům přináší řadu novinek a jedna se odehrála i takzvaně „pod kapotou“. Hardware od společnosti Qulacomm byl nahrazen konkurenčním řešením MediaTeku. V praxi je však tato výměna málo znatelná. Použitý MediaTek Helio P22T totiž nabízí relativně malý výkonnostní nárůst oproti předešlému čipsetu Qualcomm Snapdragon 450.

Než se ale dostaneme k testům výkonu, pojďme si shrnout, co vše tedy Lenovo Tab M10 Plus po hardwarové stránce nabízí. Zmíněný čipset MediaTek Helio P22T disponuje procesorem s celkem osmi jádry Cortex-A53 o taktu až 1,8 GHz. Grafický výkon zde pak obstarává nepříliš známý čip PowerVR Rogue GE8320. Zatímco použitý čipset se řadí spíše k těm základním, v oblasti paměťové vybavenosti Lenovo Tab M10 Plus nad svou konkurencí vyčnívá. Tablet totiž disponuje 4 GB operační paměti a 64GB prostorem pro uživatelská data – navíc rozšiřitelným o microSD kartu a dalších až 256 GB.

Lenovo Tab M10 Plus; recenze Lenovo Tab M10 Plus; recenze
Hardwarová tlačítka se přesunula na delší stranu tabletu.

Připojení k internetu zajišťuje rychlá, dvoupásmová WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, která je v našem případě na tento úkol sama. Nicméně existuje i LTE varianta tabletu Lenovo Tab M10 Plus. Škoda jen, že aktuálně je LTE verze k dispozici pouze s poloviční porcí operační paměti i úložiště než je tomu u testovaného kousku. Dále je zde připraveno také Bluetooth 5.0, s jehož pomocí s tabletem spárujete třeba bezdrátová sluchátka. Bohužel se však budete muset při bezdrátovém přenosu audia spokojit s kodekem aac namísto AptX (HD). O kabelovou konektivitu se pak stará USB-C konektor. Ten je bohužel spjat s řadičem USB 2.0, což má za následek nižší přenosové rychlosti. I přesto se však může hodit podpora USB OTG.

Recenze Lenovo Tab M10 Plus: testy výkonu

Nepříliš rozšířený grafický čip se bohužel projeví při hraní her, které pro něj často nejsou optimalizovány tak dobře jako například pro mnohem rozšířenější čipy Adreno či Mali. Byť má tablet více výkonu než jeho předchůdce s řešením od Qualcommu. Například hra Call od Duty Mobile tak na novém tabletu Lenovo Tab M10 Plus nabízí pouze nízké grafické nastavení, zatímco na předchůdci se Snapdragonem 450 bez potíží funguje na střední nastavení. U závodní hry Asphalt 9 je zase znát horší optimalizace v porovnání s teoreticky slabším Snapdragonem a zcela plynule si ji zahrajete jen na nízké detaily. Na druhou stranu ale například takové GTA: San Andreas na tabletu funguje zcela hladce.

Antutu Benchmark V8.3.0

 • Celkem: 107 317
 • CPU: 45 637
 • GPU: 6 161
 • Paměť: 32 073
 • UX: 23 446

GeekBench 5

 • Single-core: 165
 • Multi-core: 995

3D Mark

 • Sling Shot: 782
 • Sling Shot Extreme – OpenGL: 500

Recenze Lenovo Tab M10 Plus: baterie mile překvapí

Uvnitř tabletu se ukrývá baterie s kapacitou 5 000 mAh. Takto velká baterie sice nepatří u tabletů mezi rekordmany, nicméně Lenovo slabší kapacitu dohání zdařilou optimalizací spotřeby. Dle samotného výrobce by tablet měl vydržet pracovat až 8,5 hodiny na jedno nabití. Při praktickém použití, skládajícím se převážně z prohlížení webu, komunikace skrze e-mail a instant messengery a také sledování videí, je tato hodnota vcelku bez potíží reálně dosažitelná.

Výrobce zapracoval rovněž na spotřebě v pohotovostním režimu. Pokud tedy tablet nepoužíváte, můžete se spolehnout, že Lenovo Tab M10 Plus i se zapnutou WiFi a notifikacemi vydrží na jedno nabití i celý týden. Škoda jen, že se nedostalo i na podporu rychlejšího nabíjení. Pro doplnění energie tablet využije maximálně 10 W, a z toho důvodu trvá nabíjení z 15 na 100 % více než 2,5 hodiny.

Recenze Lenovo Tab M10 Plus: výborně optimalizovaný Android 9 Pie

Tablet Lenovo Tab M10 Plus spoléhá na (již ne úplně aktuální) Android 9 Pie bez výraznějších zásahů od samotného Lenova, a systém se tak blíží čistému Androidu. Výrobce však přece jen přispěl svou troškou do mlýna a tablet vyzbrojil i vlastními vychytávkami. Launcher je na první pohled podobný tomu v čistém Androidu, pochází však z dílny Lenova. Nabízí možnost naskládat všechny aplikace na jednotlivé plochy či je schovat ve vysouvací nabídce. Je tak jen na uživateli, který způsob uspořádání aplikací preferuje.

Zajímavé jsou možnosti úpravy navigační lišty. Vedle standardních tří tlačítek pro krok zpět, návrat na domovskou obrazovku a multitasking je zde rovněž možnost využít ovládání gesty, známé z čistého Androidu. V tom případě zmizí tlačítko pro multitasking, které je sloučeno s volbou přechodu na domovskou obrazovku. Nejzajímavější je však třetí možnost. Po její volbě se trojice navigačních tlačítek přesune k levému okraji a zbytek spodní lišty zaberou ikony naposledy spuštěných či právě běžících aplikací.

Lenovo Tab M10 Plus; recenze Lenovo Tab M10 Plus; recenze Lenovo Tab M10 Plus; recenze Lenovo Tab M10 Plus; recenze Lenovo Tab M10 Plus; recenze Lenovo Tab M10 Plus; recenze
Operační systém Android 9 Pie se dočkal jen mála změn.

Zmínku si pak rozhodně zaslouží také práce s různými uživatelskými účty. Ty oceníte například v domácnosti, kdy každý její člen může mít v tabletu vlastní profil. V tom se danému uživateli zobrazí jen jím nainstalované aplikace a zároveň se uchovává jeho vlastní nastavení. Přítomen je i omezený dětský režim doplněný o animovanou grafiku. Dítě má v tomto režimu přístup pouze k rodičem definovaným aplikacím.

Dětský účet má ve výchozím nastavení aktivní čtecí režim pro snížení zátěže očí a v neposlední řadě je zde přítomna velmi užitečná funkce pro omezení doby použití tabletu dítětem včetně minimální pauzy mezi používáním. Předinstalovány jsou zde také dětské aplikace a přístup na YouTube Kids, škoda jen, že většina obsahu je v angličtině. Přepínat mezi účty můžete například v horní roletce s přepínači nebo na zamykací obrazovce.

Pokud si pro odemknutí nastavíte snímek svého obličeje, nemusíte mezi profily přepínat ručně. Stačí jen zapnout displej tabletu a podívat se do selfie kamery – po rozpoznání obličeje tablet automaticky odemkne příslušný účet. K mezigeneračnímu zlepšení došlo i v této oblasti – za špatného světla sice není úspěšnost rozpoznání obličeje nikterak dechberoucí, během dne si však v tomto ohledu vede dobře a obličej ve většině případů identifikuje správně. Pokud si však potrpíte na bleskurychlé odemknutí zařízení, stále nejspíš nebudete s jedinou dostupnou formou biometrického zabezpečení u Lenovo Tab M10 Plus spokojeni.

Lenovo Tab M10 Plus; recenze Lenovo Tab M10 Plus; recenze Lenovo Tab M10 Plus; recenze
Dětský režim tabletu Lenovo Tab M10 Plus patří k těm povedenějším.

K dobru lze tabletu Lenovo Tab M10 Plus přičíst také poměrně rozumné množství předinstalovaných aplikací. I tak zde lze najít několik potenciálně nežádaných aplikací (například hry Candy Crush Saga a Island Blast), ty však lze snadno odinstalovat. Zejména méně zkušeným uživatelům pak přijde vhod aplikace Lenovo Asistent, jejímž prostřednictvím se mohou s tabletem a jeho funkcemi seznámit. Velmi dobrou práci výrobce odvedl i v oblasti optimalizace. Systém je hezky svižný, animace plynulé a nedochází ani k pádům aplikací. Velmi dobrá optimalizace systému navíc nebere zasvé ani s postupně se plnící pamětí aplikacemi a dalším obsahem. Menší daní za slabší hardware je pak pomalejší spouštění větších aplikací, jako jsou například hry. Ani u těch však není čekání nijak nepřijatelně dlouhé.

i Další tablety

Recenze Lenovo Tab M10 Plus: nepřesvědčivý fotoaparát

Jak padlo již výše, na zádech tabletu se nachází jeden fotoaparát s rozlišením 8 Mpx a automatickým ostřením. Objektiv vystupující nad povrch zad pak disponuje světelností f/2,0. Oproti některým jiným tabletům v této cenové kategorii tak Lenovo Tab M10 Plus nabídne o úroveň lepší fotoaparát. Stále jej však v praxi využijí možná tak vaše ratolesti, které k němu mají i v dětském režimu přístup – případně své uplatnění nalezne jako opravdová nouzovka.

Na snímcích je znát nízké rozlišení, dochází k výraznému slévání detailů a boj se šumem vyústil ve velké množství barevných artefaktů na snímcích – vzniká takzvaný efekt olejomalby. Alespoň automatické ostření funguje poměrně slušně a zrovna tak fotoaparátu nelze upřít snahu o barevnou věrnost. Nepočítejte ani s tím, že tablet využijete k pořizování selfie. Fotoaparát s 5Mpx snímačem postrádá automatické ostření a na snímcích je patrný výrazný šum i za dobrého světla.

Lenovo Tab M10 Plus; recenze Lenovo Tab M10 Plus; recenze Lenovo Tab M10 Plus; recenze Lenovo Tab M10 Plus; recenze
Fotografie pořízené tabletem Lenovo Tab M10 Plus.
i Mohlo by vás zajímat

Recenze tabletu Lenovo Tab M10 Plus: závěrečné hodnocení

Lenovo Tab M10 FullHD

Lenovo Tab M10 Plus

Tablety

Lenovu se podařilo na trh přinést univerzální tablet pro celou rodinu. Někomu asi bude líto, že se nedostalo na obligátní zvyšování výkonu v desítkách procent. Já naopak musím ocenit kvalitní kovové provedení, výborný displej, dlouhou výdrž na baterii i solidní paměťovou vybavenost. Slova chvály si rovněž zaslouží naprosto příkladná optimalizace systému a práce s uživatelskými profily. Škoda jen velmi pomalého nabíjení.

Klady

 • Výborně optimalizovaný systém
 • Kvalitní kovová konstrukce
 • 4 GB RAM, 64 GB úložiště
 • Dostatek výkonu pro multimediální vyžití
 • Nadstandardní reproduktory
 • Velmi dobrý displej
 • Rychlá WiFi
 • Cena

Zápory

 • Nedostatečný výkon na hraní her
 • Pomalé nabíjení
 • Občas zmatená automatická regulace jasu
 • Pro někoho horší ergonomie

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB09