Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Cestujeme s miminkem – kdy můžete začít a co s sebou nezapomenout?

Kdy se vydat na cestu s miminkem

Co si s sebou zabalit – základní seznam věcí na cestu s miminkem

Jestliže máte nový přírůstek do rodiny, možná přemýšlíte, zda je cestování na delší vzdálenosti s miminkem dobrý nápad, případně – pokud jste již rozhodnuti vyrazit - jak se s cestou vypořádat. Od kdy je možné s miminky bez obavy cestovat a hlavně, jak si na cestu rychle zabalit?

Kdy se vydat na cesty – na co všechno je dobré brát při plánování cesty ohledy?

Věk miminka

Ačkoli neexistuje žádná jasně daná věková hranice, do kdy by se s miminkem nemělo cestovat, pediatři se většinou shodují na tom, že v prvních týdnech života (minimálně první měsíc) byste se měli náročnějším cestám s novorozencem raději vyvarovat. To platí především pro ty dopravní prostředky, kde je koncentrováno větší množství lidí (letadlo, vlak) a hrozí tak vyšší riziko infekce.

iPřečtěte si také, v jaký den a čas je vhodné vyrazit s dětmi na cestu do Chorvatska autem.

Zdravotní stav a povaha miminka

Jestliže je vaše miminko zdravé, pak zhruba od jeho tří/čtyř měsíců můžete již začít zvažovat větší výpravu. Berte ale ohled nejen na zdravotní stav miminka, ale také na jeho povahu. Zatímco některá miminka jsou velmi flegmatická a cestování ani nové prostředí jim nebude působit větší potíže, u citlivějších miminek bude možná lepší nechat náročnější cestování na později. Takovým miminkům pak nesvědčí zejména krátké pobyty, kdy se miminko nestihne ani pořádně adaptovat na nové prostředí, a je lepší se jim tak vyvarovat.

Jedna důležitá rada pro maminky – nenechte se do ničeho nutit a začněte cestovat, až se na to budete opravdu cítit. Porod a první týdny s miminkem přece jen mohou být psychicky i fyzicky vyčerpávající a cestování vás pak může ještě více vysílit. Ve chvíli, kdy se pro cestu rozhodnete, nehledejte už ale žádné důvody proti a prostě se začněte těšit, že vás čeká nový zážitek. Miminko pozná, když jsou jeho rodiče v pohodě a celý výlet se tak může podstatně více vydařit.Psychický a fyzický stav maminky

Kdy se vydat na cestu s miminkem

Co si s sebou zabalit – základní seznam věcí na cestu s miminkem

Následující seznam berte jako základní odrazový můstek při balení na cesty s miminkem. Seznam se bude samozřejmě lišit v závislosti na věku miminka, ročním období, destinaci cesty, druhu ubytování, dopravy, vašich zaběhlých rituálech s miminkem či oblíbených a používaných produktech.

PŘEBALOVÁNÍ

SPANÍ

LÉKÁRNIČKA - zdraví, bezpečnost

plínky

cestovní postýlka

kapičky - vitamín D

vlhčené ubrousky

(vložka do postýlky pro miminka)

antihistaminika

jednorázové přebalovací podložky

Zavinovačka/peřinka, polštářek

antipyretika vhodná pro miminka

(krém na opruzeniny)

povlečení

rehydratační roztok (v případě průjmu)

KOUPÁNÍ

PŘEPRAVA

mořská voda/vincentka ve spreji

ručník

kočárek

nosní sprej

Olej/krém do koupele

pláštěnka na kočárek

desinfekce ve spreji

Olej/krém po koupání

síťka na kočárek

krém, opalovací krém

žínka

fusak do kočárku

krém na štípnutí hmyzem

(Cestovní vanička)

nosítko

náplasti

OBLEČENÍ

autosedačka

teploměr

pyžámka

taška na cestu

nůžky na nehty

body krátký, dlouhý rukáv

HRANÍ aj.

nosní odsávačka

tepláčky/dupačky

deka

kartička pojišťovny

teplejší vrstva (mikina, svetr)

hračky, leporelo

chůvičky + nabíječka

ponožky

Dudlíky + šňůrka na dudlíky

(monitor dechu)

Čepička, rukavičky

látkové plínky (vhodné na cokoli)

náhradní baterie

*Seznam věcí testovaný na cestě autem s 3měsíčním plně kojeným miminkem

Co mít při ruce již během cesty?

V případě cesty autem bude s miminkem nutné dělat přes den po 2-3 hodinách pauzy na krmení a přebalování, ve kterých miminko necháte také trochu protáhnout a pohrát si na bříšku. Myslete tedy na to, že je dobré mít všechny potřebné věci pro tyto aktivity již po ruce – nejlépe v klasické tašce na kočárek, kterou lze snadno vzít i přes rameno.

Co si do tašky zabalit

Přebalování: Jednorázové plínky, jednorázové přebalovací podložky, vlhčené ubrousky, náhradní oblečení pro miminko, igelitka/pytlík na použité plínky.

Ostatní: potřebné dokumenty, látková plínka/kapesníček, oblíbená hračka, dudlík, desinfekce ve spreji. Pokud nekojíte, tak také vše potřebné pro výrobu krmení v průběhu cesty.

Bezpečnost na prvním místě

Při cestování autem je samozřejmostí vhodná autosedačka, ve které musí být miminko vždy, když je auto v pohybu. I když miminko pláče a nelze ho pomocí podání ruky, hlazení, dudlíku ani hračky utišit – tzn. miminko chce pochovat/nakojit/přebalit/protáhnout se, nikdy ho za jízdy ze sedačky nevytahujte! Zastavte na vhodném místě a až poté naplňte potřeby miminka. Ač se to nemusí zdát, i při nízké rychlosti, pokud není miminko v autosedačce, by nečekaná kolize mohla mít fatální následky. Jestliže cestujete jiným dopravním prostředkem, zkontrolujte vždy před cestou, jaké jsou požadavky dopravce na bezpečnost miminka.

Bezpečnost na prvním místě

Cesta do zahraničí – i miminko musí mít svůj doklad totožnosti!

V případě, že jedete na dovolenou do zahraničí, nezapomeňte, že i miminko potřebuje svůj pas nebo občanský průkaz. Občanský průkaz je levnější a většinou i rychlejší alternativou v případě, že se chystáte pouze do zemí EU. Vzhledem k tomu, že si miminko na dokladu totožnosti musí být podobné, je životnost OP nebo pasu u malých dětí poměrně krátká.

Také se zamyslete nad cestovním připojištěním nejen pro sebe, ale také pro vaše děťátko. Jistota je jistota a cestovní pojištění pro malé děti bývá navíc výrazně levnější než pro dospělé. A samozřejmě mějte při sobě klasickou kartičku pojištěnce.

Tip

Na cestování je velmi užitečné mít mimo kočárku také nosítko na miminko. Především v průběhu cesty bude asi kočárek někde v útrobách kufru auta, a pokud se budete chtít projít třeba někam na oběd, je nosítko rozhodně rychlejší možnost. Při výběru se ujistěte, že se jedná o ergonomické nosítko, ve kterém je možné nosit miminko ve věku Vašeho děťátka (případně dokupte novorozeneckou vložku – většinou pro děti od narození do 3/4 měsíců). Nosítko si s miminkem ještě před cestou otestujte – ne všechna Vám nebo Vašemu miminku musí vyhovovat.

P-DC1-WEB17