Obnovit stránku

Co s sebou do porodnice? Nachystejte si tašku do porodnice včas

Článek

Aktualizováno

Přemýšlíte, kdy je nejlepší čas na přípravu tašky do porodnice? Ideální doba bývá kolem 36. týdne, kdy si v klidu připravíte vše, co budete potřebovat, ale přitom vám taška nebude doma ležet příliš dlouho. Abyste na nic důležitého nezapomněla, přinášíme vám podrobný seznam věcí do porodnice a odpovědi na všechny důležité otázky ohledně obsahu tašky. Vhod vám přijdou také další užitečné tipy spojené s výběrem porodnice a její návštěvou. 

Balení oblečení a dalších potřeb pro novorozence do porodnice

Co s sebou do porodnice? – OBSAH

 1. Kdy sbalit tašku do porodnice
 2. Co do porodnice určitě nezapomenout?
 3. Podrobný seznam do porodnice
 4. Výbava do porodnice: co se vám bude hodit na porodním sále
 5. Taška do porodnice obsahuje věci na oddělení šestinedělí
 6. Oblíbené porodnice naleznete nejen v Praze
 7. Dá se taška nebo souprava do porodnice koupit?
 8. Co vzít do porodnice na návštěvu
 9. Při odchodu z porodnice

Kdy sbalit tašku do porodnice

Pokud máte normální průběh těhotenství, je vhodné mít tašku připravenou a sbalenou přibližně měsíc před termínem, což vychází na 36. týden těhotenství. Pokud jste na rizikovém těhotenství, čekáte dvojčata nebo máte riziko dřívějšího porodu, připravte si tašku do porodnice už koncem 28. týdne. V tašce do porodnice by nemělo být nic, co se může zkazit, takže se nemusíte bát ji sbalit dříve. Uleví se vám a odpadnou starosti, kdyby porod z jakéhokoli důvodu nastal dříve.

Co do porodnice určitě nezapomenout?

První, co po vás při příjmu v porodnici budou požadovat, jsou doklady. Proto je potřeba mít je všechny připravené tak, aby byly po ruce. Jestliže je zapomenete, vystavíte se zbytečným zmatkům a komplikacím, které by vás u porodu mohly zbytečně stresovat. Konkrétně budete potřebovat do porodnice tyto dokumenty:

 • těhotenskou průkazku,
 • kartičku pojištěnce,
 • občanský průkaz,
 • oddací list či notářsky ověřený souhlas s otcovstvím (pokud nejste manželé),
 • porodní plán,
 • prohlášení o jménu pro miminko.
i Pokud máte připravený porodní plán, předejte ho sestřičkám rovnou s doklady.
Balení oblečení a dalších potřeb pro novorozence do porodnice
Připravte si seznam věcí, které si budete chtít do porodnice vzít. Bude se vám lépe balit.

Podrobný seznam do porodnice

Jde vám hlava kolem ze všech potřebných věcí do porodnice? Připravili jsme pro vás seznam všech věcí do porodnice pro miminko i maminku a dokonce pro váš doprovod. Stačí si seznam vytisknout a výbavu do porodnice můžete jednoduše odškrtávat.

Výbava do porodnice: co se vám bude hodit na porodním sále

Doplnění energie před porodem

Před porodem se vám může hodit i něco k občerstvení. Do tašky do porodnice proto nezapomeňte přibalit něco malého k jídlu a pití. Zvláště důležitý je dostatečný přísun tekutin. Několikanásobná maminka Lenka S. doporučuje iontový nápoj bez bublinek pro okamžité doplnění tekutin, energie i důležitých minerálních látek a iontů. K jídlu například ovocnou kapsičku, energetické tyčinky nebo několik piškotů. Mějte na paměti, že zabalit si lze jen takové potraviny, které se nemohou zkazit ani v předem připravené tašce. Je dost pravděpodobné, že na svačinu nebudete mít ani pomyšlení, ale je lepší mít něco v záloze.

U porodu zkuste uklidňující hudbu

Pro zmírnění stresu a napětí při porodu můžete mít s sebou připravené věci, které vám pomohou se uvolnit. Můžete si pustit relaxační hudbu z MP3 přehrávače či telefonu (nezapomeňte na sluchátka, ať si hudbu můžete pustit kdykoliv budete potřebovat) nebo vám partner může udělat uvolňující masáž. Přibalit do tašky do porodnice tedy můžete i masážní olejíček nebo krém.

Jakou noční košili do porodnice?

Na porodní sál doporučujeme pohodlnou bavlněnou noční košili do porodnice, kterou lze v horní části rozepnout. To je důležité pro přiložení dítěte hned po porodu, tzv. skin to skin kontakt. Ve většině porodnic jsou ale k dispozici košile erární. Hodit se určitě budou teplé ponožky, pantofle (které si můžete vzít i do sprchy) a župan, který využijete při různých přechodech po porodnici. Mobil nebo fotoaparát s nabíječkou by měl být samozřejmostí, ať můžete udělat první fotky vašeho miminka hned v porodnici. Ty ale svěřte raději svému doprovodu, ať se nemusíte zbytečně starat o věci navíc.

Co potřebuje v porodnici váš doprovod?

Nezapomínejte, že i doprovod maminky, tedy nejčastěji tatínek, maminka, sestra či kamarádka, bude také potřebovat něco k občerstvení, případně alespoň peníze, aby bylo možné si jídlo zakoupit. Maminka Lenka S. ze zkušenosti svého partnera Dominika připomíná, že lepší jsou mince, které pak využil v nemocničních automatech. Dále doporučujeme pro doprovod pohodlné oblečení, boty na přezutí a něco na zkrácení čekání, například knihu. Pro jistotu nechejte svému doprovodu také kopii porodního plánu. 

Taška do porodnice
Záleží na vás, jaké oblečení pro miminko v porodnici budete používat. Buď vám porodnice oblečení půjčí, nebo si přinesete vlastní.

Taška do porodnice obsahuje především věci na oddělení šestinedělí

Výbavička pro miminko – set do porodnice

Pro miminko budete po porodu potřebovat samozřejmě nějaké oblečení. Na den odchodu si pro miminko připravte takový set do porodnice, který se vám nejvíc líbí, abyste si mohla pořídit hezké fotografie na památku pro sebe i nejbližší rodinu. Během pobytu v nemocnici můžete využívat buď erární oblečení pro novorozence, nebo si donést vlastní, to záleží na vás.

Pokud nemáte zkušenosti s oblečením pro novorozence, vezměte klidně několik oblečků a nechte si na místě od sestřiček poradit. Oblečení pro novorozence do porodnice vybírejte ve velikosti 56 až 62. Konkrétní velikost odhadnete podle předpokládané velikosti miminka, které vám sdělili na posledním ultrazvuku. Nezapomínejte na to, že miminko až do porodu roste. Maminka Lenka S. radí raději větší velikost než pak řešit, že je oblečení pro miminko malé.

Z oblečení pro novorozence si do porodnice zabalte:

 • dupačky,
 • bavlněnou čepičku,
 • ponožky,
 • bavlněné rukavičky, které ochrání miminko před poškrábáním.
 • fusak nebo deku do autosedačky dle počasí.

Dále do výbavičky pro miminko budete potřebovat:

Plenky, vatové tamponky a olejíček rovněž bývají v porodnicích k dispozici (doporučujeme ověřit předem), ale pouze v omezeném množství. Jejich přibalením do tašky nic nezkazíte a nebudete se muset stresovat tím, že vám personálem přidělený počet plen pro novorozence nebude stačit.

Věci pro miminko
Výbavička pro miminko do porodnice by měla obsahovat několik kousků oblečení na několik dní. Pokud vám dojde čisté, porodnice vám půjčí erární.

Věci pro maminku

Vy toho budete po porodu potřebovat nejvíce. Kromě náhradní noční košile do porodnice, teplých ponožek a županu, doporučujeme přibalit i teplou deku pro vás a miminko.

Po porodu věnujte zvýšenou pozornost a péči svým intimním partiím. Pro snazší hojení poporodních zranění si do porodnice nezapomeňte vzít:

Zapomeňte však na parfém a parfémované krémy, miminko potřebuje cítit vaší přirozenou vůni, kterou bude vyhledávat.

i Vytiskněte si kompletní seznam do porodnice, stačí jenom odškrtávat!

Oblíbené porodnice naleznete nejen v Praze

Mezi nejchválenější porodnice, kde se dostává kvalitní péče mamince i novorozenému miminku, patří hned několik pražských porodnic, jako je Apolinář, dále Podolí a Thomayerova nemocnice. Ale i mimo hlavní město naleznete výborné porodnice, jde především o Příbram, Rakovník, Hořovice a Neratovice. Ne každá nemocnice má však svůj soupis věcí, co s sebou do porodnice a kdy tašku do porodnice sbalit. Některé drobnosti se mohou měnit, ale zpravidla jen díky tomu, že některé věci nemocnice poskytují ze své strany zdarma pro každou rodičku. Nezáleží, zda rodíte ve Vrchlabí, Jihlavě či Motole, náš seznam do porodnice bude užitečný v každé české nemocnici.

i V BabyMagazínu pro vás máme i další články:

Dá se taška nebo souprava do porodnice koupit?

Taška do porodnice obsahuje specifické potřeby, proto se kompletní set do porodnice bohužel koupit nedá. Je žádoucí, aby si maminka zvolila sama vše, co má ráda a co si myslí, že by se ji mohlo hodit. Stačí, když bude následovat předem vytvořený seznam a přizpůsobí si ho svým potřebám. Pomoci vám však můžou připravené soupravy pro maminky obsahující základní hygienické potřeby a další pomůcky.

Příprava tašky do porodnice
Velikost oblečení pro miminko do porodnice odhadněte podle posledního ultrazvuku. 

Co vzít do porodnice na návštěvu

Do porodnice by každý rád nosil květiny. Ve spoustě porodnic je ale mamince předat nemůžete, jsou zakázané. Zkuste tedy čerstvou maminku potěšit raději něčím jiným a puget růží jí přineste raději až domů. Skvělou volbou co přinést do porodnice je například kniha o rodičovství, sada na výrobu sádrových odlitků ručiček a nožiček novorozence, stylové fotoalbum na fotky miminka, nebo něco na zub.

Místo bonboniéry ale raději zvolte její oblíbené jídlo nebo třeba košík s ovocem. Kvůli riziku alergie u kojeného miminka ale nenoste ovoce exotické, sáhněte po banánech, jablkách, švestkách či hruškách. Ovoce novopečené mamince dodá spoustu energie, kterou bude rozhodně potřebovat. Miminko nepotřebuje v prvních dnech téměř nic než maminku, proto rozmazlujte právě ji, aby se cítila v pohodě a zahrnutá láskou. Další tipy na dárky pro miminko i maminku najdete v našem článku.

i Chcete vědět, co potřebujete na šestinedělí nebo jaký dárek koupit čerstvé mamince? Máme pro vás seznamy a tipy.

Při odchodu z porodnice

Věci, které budete potřebovat při odchodu z nemocnice, stačí mít připravené doma, aby vám je váš doprovod před odjezdem přivezl. Budete potřebovat oblečení pro vás a miminko, fusak a především autosedačku, případně kočárek. Nezapomeňte se řídit aktuálním ročním obdobím. V zimě zvolíte více vrstev oblečení pro miminko, v létě stačí méně.


Průběh porodu i pobytu na oddělení šestinedělí bývá v každé porodnici jiný. Myslete ale na to, že je to především o vás a vašem miminku, a aby pro vás byl porod krásnou vzpomínkou, měla byste se cítit maximálně komfortně. Proto se nebojte říct personálu o vše, co budete potřebovat. 

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12