Otázky: „Jak často kojit?“, „Jak dlouho kojit novorozence?“ a „Jak dodržovat pitný režim kojence?“ si pokládá spousta maminek. Pro jejich klid jsme se rozhodli odpovědět na tyto a mnohé další otázky ohledně kojení a k nim připojit užitečné tipy, jak zajistit, aby mělo miminko dostatečný příjem tekutin. Přečtěte si vše o kojení novorozence i kojence, jak dlouho trvá jedno kojení v různých fázích vývoje a co dělat, když kojenec nechce pít.
Při kojení jste jen vy dva, vy a vaše miminko. Jako by byla kolem vás bublina tišící všechny okolní zvuky, abyste se mohli na tuto důležitou činnost oba plně soustředit. Kojení novorozence je přirozený proces, který obvykle proběhne velmi instinktivně.
První kontakt dítěte s vaším prsem by měl proběhnout nejpozději do dvou hodin od porodu a při kojení novorozence je potřeba trpělivě čekat, až se miminko samo přisaje. Někdy se to stane hned, někdy až s odstupem několika hodin, než se dítě rozkouká a zjistí, kde dostane najíst. Ideální je dítě k prsu přikládat kdykoli si o to řekne, nejpozději však po třech hodinách. A jak poznáte, jak často kojit novorozence? Signalizovat to bude nejenom pláčem, ale i sáním ručiček.
V prsou matky se nejprve začne tvořit počáteční mléko, tzv. kolostrum, které je hustší, výživnější a obsahuje velké množství protilátek pro dobrou obranyschopnost miminka. Po porodu stačí obvykle jen trocha tohoto mléka, aby dítě dostalo vše, co potřebuje. Zralé mléko se začíná tvořit v prsech až třetí den po porodu, u některých žen i později.
V některých případech mohou nastat problémy s kojením novorozence, ale i ty lze řešit. Pak už jen stačí zjistit, jak správně kojit, a vy i vaše miminko budete přesně vědět, co čekat a jak vám to vyhovuje nejvíce. Na nejčastější problémy s kojením jsme si posvítili v článku Jak podpořit kojení.
Jak často kojit novorozence je další z otázek, které si klade každá novopečená maminka. Ze začátku vám bude připadat, že probíhá kojení po hodině a někdy i častěji a že si téměř nemusíte znovu nasazovat kojící podprsenku. Budete mít pocit, že si nemáte čas ani dojít na toaletu, něco sníst nebo se vyspat. A ono to tak mnohdy i skutečně je. Miminko je totiž nutné nakojit kdykoliv si řekne. Připravte se na to, že první tři měsíce se budou točit kolem potřeb dítěte. A dá se říct, že když pískne, musíte nastavit prs. Takže na vaši otázku: „Jak často kojit novorozence?" vám jednoznačně odpoví vaše miminko samo. Ale nebojte, postupně se budou intervaly kojení novorozence prodlužovat a na konci nastavíte pravidelný režim vy.
Až do porodu bylo dítě zásobováno živinami nepřetržitě a není tedy divu, že chce pít častěji. Navíc ještě neumí pít efektivně, a proto mu to trvá déle a brzy po kojení dostává zase hlad. Maminky proto mnohdy začnou váhat, jak často kojit novorozence. Nejlepší je tomu nechat volný průběh a kojit vždy, když si miminko řekne, nejpozději však co tři hodiny. A to ve dne i v noci. Noční intervaly kojení prodlužujte až po šestinedělí.
Jak často kojit měsíční, dvouměsíční a tříměsíční miminko? Doba kojení se s přibývajícími měsíci začíná zkracovat a intervaly mezi kojením prodlužovat. Dítě se naučí sát intenzivněji a více se díky tomu během jednoho kojení nasytí. Pokud se navíc dítě po šestinedělí v noci nebudí a váha kojence se zvyšuje, není třeba jej v noci na sílu budit a tlačit k prsu. Miminko i vy se dobře vyspíte a ráno bude kojení pro oba o to příjemnější.
i
Nejste si jistá, zda vaše miminko dostatečně pije, a váháte, jak často kojit a zda frekvenci kojení nezvýšit? Zkuste pravidelné měření váhy a pořiďte si kojeneckou váhu. Díky ní přesně uvidíte, kolik jste nakojila. Pokud se vám do váhy nechce investovat, prozkoumejte rodinná centra ve vašem městě. Některá z nich totiž umožňují krátkodobé i dlouhodobé výpůjčky kojeneckých vah.
Každou maminku zajímá, jak často kojit. Odpověď zní – především pravidelně. Dávejte dítěti pít nejpozději co tři hodiny, aby večer spalo a nemělo hlad. Pravidelný rytmus krmení pomůže i pravidelnému spánku. Díky tomu se bude cítit dobře jak vaše miminko, tak i vy sama. U dospělých osob je zdravý pravidelný rytmus (přibližně stejný čas usínání, vstávání a tří jídel během dne) také důležitý a u malých dětí to platí dvojnásob. Když bude vaše miminko vědět, kdy dostane najíst, bude mnohem klidnější a spokojenější. Mějte tedy na paměti, že za otázkou „Jak často kojit?“ se skrývá nejen počet kojení během dne, ale také stejný čas jejich uskutečnění, který je neméně důležitý.
Ze začátku může jedno kojení trvat i 45 minut. Délka kojení novorozence je velmi individuální a závisí na mnoha faktorech: síle sání, množství vytvořeného mléka v prsu matky, technice kojení a dalších. Na otázky: „Jak dlouho kojit novorozence?“ nebo dokonce „Kolik minut kojit?“ proto nedokážeme přesně odpovědět. Je to na vás a vašem miminku, jak si s tím poradíte. Brzy se ale jistě sehrajete a už to půjde jako po másle.
Později, obvykle kolem čtvrtého měsíce, už děti pít umí a vy tak můžete mít nakojeno do deseti minut. Stejně jako frekvence kojení, tak i doba kojení se s přibývajícím věkem dítětem snižuje.
Při zavádění příkrmů postupujte po malých krůčcích. V začátcích dejte dítěti jen malé množství příkrmu, aby si mohlo zvykat na jinou chuť a konzistenci stravy, ale jinak normálně kojte. Postupně pak kojení nahrazujte samotnými příkrmy. Pokud vás zajímá více o zavádění příkrmů, přečtěte si náš článek Kdy začít s příkrmy a jak na to.
Nabízí se také otázka, jak dlouho kojit, respektive kdy přestat s kojením úplně. Pokud je vše v pořádku a jste oba dva spokojení, dávejte svému děťátku mateřské mléko tak dlouho, jak uznáte za vhodné. Ze začátku se nenechte zastrašit ani prvotními neúspěchy. Cenné rady ohledně délky kojení vám poskytne laktační poradkyně.
Pokud už však máte pocit, že je ten správný čas vydat se jinou cestou, poradíme vám, jak ukončit kojení ke spokojenosti obou, vás i vašeho dítěte. Nejlepší je postupné ukončování kojení. Přesný věk pro odstavení dítěte od prsu neexistuje. Buď dítě přestane samo od sebe chtít (což se děje spíše v rozvojových zemích a kolem 3. nebo 4. roku dítěte) nebo jej pomalu naučíte na jiné varianty stravy.
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje plně kojit do šesti měsíců věku a poté se zavedením příkrmů pokračovat do dvou let i déle, podle vlastního uvážení. Ideální je kojení nejméně do dvou let a pak kojení postupně ukončovat. Samozřejmě se může stát, že z nějakého důvodu je tvorba mateřského mléka v průběhu tohoto období nedostatečná. V takovém případě je vhodné poradit se s pediatrem o tom, zda je potřeba přejít na kojenecká mléka a jak vybrat to správné s ohledem na věk dítěte.
Pokud nemá maminka problémy s laktací, je mateřské mléko nejlepším zdrojem síly, vitamínů a důležitých látek, které u miminka podporují obranyschopnost, zahání průjmy, alergie a celou řadu onemocnění. Živiny a minerální látky z mléka se snadno vstřebávají, a proto dítěti dodají maximální množství všeho potřebného pro jeho zdravý vývoj.
Pravidelný pitný režim kojence je velmi důležitý a je potřeba sledovat, kolik toho vypije. V porodnici je ukazatelem množství vypitého mléka váha miminka před kojením a po kojení. Rozdíl ve váze pak udává mléko. Tato metoda je však spíše orientační. Za jeden den by mělo dítě pomočit přibližně 6 plen a během prvních šesti týdnů by mělo mít stolici minimálně 3krát za den. Za jeden týden obvykle váha dítěte naroste o 150 až 250 gramů.
i
Víte, že kojená miminka nemusí mít stolici i několik dnů? Pokud se všechny živiny z mateřského mléka dokonale vstřebají, dítě může být bez stolice klidně i týden. Jestliže jej netrápí kojenecká kolika (bolest bříška), není důvod panikařit. Jak se kojenecká kolika projevuje a jak miminku ulevit se dočtete v článku Co je kojenecká kolika a jak jí předcházet.
Jaká je tedy optimální dávka mléka pro kojence? V průběhu jednoho dne by měl kojenec vypít šestinu své váhy. V přesných číslech to znamená, že například při váze 6 kg by měl vypít 1 litr mateřského mléka za den. Ale i zde berte v potaz, že je to velmi individuální. Každé miminko je jinak hladové.
Může se stát, že kojenec z nějakého důvodu nechce pít. Asi nejlépe v tomto případě pomáhá jej pravidelně přikládat k prsu. Některé děti totiž musí sací reflex teprve objevit a naučit se jej využívat. Nevzdávejte to. Jen tak se může váš malý nebo malá naučit sát a jen tak se také rozběhne tvorba mléka. Více o tématu kojení novorozence se dočtete i v našem článku Jak správně kojit.
Narozené děťátko ví, že má hlad, ale ještě neví, jak jej úspěšně zahnat. Netuší, že v prsu je pro něj jídlo a že toto jídlo ho hladu zbaví. Některé děti tento proces pochopí rychle, jiné později. Někdy to tedy nemusí znamenat, že dítě nechce pít, ale jen že neví, jak na to. V případě potřeby se nebojte požádat o pomoc laktační sestry v porodnici nebo laktační poradkyně. Ta vám pomůže se všemi otázkami ohledně kojení novorozence.
Kojení by mělo probíhat ideálně v příjemné a tiché atmosféře a miminko by mělo být klidné. Plačící a rozrušené dítě nebude dobře pít. Nedělejte prudké pohyby a něžně jej veďte k pití mléka z obou prsou.
Kojené děti nepotřebují v prvních šesti měsících života krom mateřského mléka žádné jiné tekutiny. To ovšem neplatí v horkých letních dnech, kdy je vhodné dávat dítěti pít také kojeneckou vodu nebo čaj pro kojence. Tyto druhy tekutin by se měly dětem dávat nejdříve v době zavedení příkrmů.
Malému dítěti nedoporučujeme dávat k pití klasickou vodu z kohoutku, protože ta by mohla ohrozit zdraví miminka kvůli vysokému obsahu dusičnanů. Takže pokud vodu z kohoutku, tak jedině převařenou. S čaji také neexperimentujte a pořiďte dítěti čaj pro kojence, který je pro něj speciálně určen.
Nejste si jistá, jak přistupovat k pitnému režimu dítěte, když venkovní teplota stoupá k tropickým třicítkám, a jak často kojit? Přečtěte si článek Pitný režim kojenců a batolat v letním období, který vám poradí.
Jak shrnout odpověď na otázku jak dlouho a jak často kojit? Především buďte v klidu a dělejte vše tak, jak cítíte, že je to nejlepší pro vás a pro vaše dítě. V prvních týdnech se nikam nežeňte, snažte se odpočívat a miminko kojte podle jeho potřeb. Uvidíte, že časem se četnost i délka kojení upraví ke spokojenosti vás obou.