Obnovit stránku

Jak naučit dítě na nočník

Jak naučit dítě na nočník se zdá po všech mateřských strastech jako jednoduchá záležitost. Někdy ale i chytré a šikovné dítě bojkotuje naší snahu zbavit ho plenek a my, rodiče, se trápíme, co s tím. Do dvou let společnost plenky obecně toleruje, ale po druhých narozeninách už často přicházejí otázky z okolí: „Vaše dítě ještě nechodí na záchod?“. Pomůžeme vám zakončit éru plenek jednou pro vždy.

Kdy začít s nočníkem

Různé metody pro různý věk

Metod, jak naučit dítě na nočník či záchod, je mnoho. Každá je ale určena pro různý věk. Hned od narození lze praktikovat tzv. bezplenkovou metodu, která si zakládá na úzkém propojení dítěte s maminkou a na pochopení vysílaných signálů dítětem. Každé dítě totiž již od narození vysílá nejrůznější signály o tom, že chce vykonat potřebu. Není však vždy snadné tyto signály zachytit. Pokud se vám to však zadaří, miminko můžete mít již za několik měsíců od narození bez plenek. V případě, že na to nemáte trpělivost či chuť to řešit, pak je třeba počkat, než doroste do věku pro další metody.

Kdy začít s nočníkem

Pokud vás neoslovila bezplenková metoda, pak vhodný čas na představení nočníku je kolem druhého roku. Můžete začít i dříve, ale jen málo dětí, zvykajících si od malička na nočník, to vydrží až do dvou let, je často třeba pak začít zase znovu. Můžete dítěti nočník zprotivit, což by mohlo další zvykání na nočník zkomplikovat. Počkejte na ten správný čas kolem dvou let a odplenkujte za několik dní. Existuje hned několik pravidel a tipů, které vám pomohou připravit vaše dítě na přechod z plenek na nočník.

i Víte, že je zcela normální, když se dítě tu a tam v noci pomočí až do 6 let? Pokud se však začne pomočovat pravidelně a i po uplynutí 6 let, je třeba zapátrat po příčinách, které jsou zpravidla psychologického rázu.

Jak naučit dvouleté či tříleté dítě na nočník

 • Vyberte nočník spolu s dítětem - představte mu několik modelů, ať si vybere ten nejsympatičtější samo v obchodě. Doma ho ještě může ozdobit samolepkami. Je důležité, aby si nočník dítě oblíbilo.
 • Drahé a hrající nočníky často neplní účel, nejvhodnější jsou jednoduché modely nočníků, které nejsou příliš nízké, aby se na ně dítě mohlo snadno usadit a opět se samo zvednout. Z hlediska snadné údržby oceníte modely, jenž se nemusí pod vodu dávat celé, ale dá se vyjmout jen část, kterou lze snadno umýt.
 • Nočník umístěte na příjemné místo. Pokud bude ve středu místnosti všem na očích, nebude tam chtít chodit. Všimněte si, kam dítě chodí či co dělá, když chce kakat a respektujte jeho potřeby. Některé děti chodí za závěs či do rohů místností, zkuste nočník dát na takové místo anebo alespoň vytvořit podobné podmínky v koupelně. 
 • Dítěti vysvětlete, k čemu nočník je a ukažte mu, jak má celý proces vyprazdňování fungovat. Využít k tomu můžete panenku, což zaujme především děvčata. Neváhejte dítě nalákat příběhem či písničkou.
 • Využijte dětskou potřebu opičení se a ukažte mu na sobě, co přesně má dělat. Využít můžete i starší sourozence či kamarády.
 • Dítě vysazujte v pravidelných intervalech, úspěchem si můžete být jisti po probuzení a po jídle. 
 • Za jakýkoliv úspěch dítě chvalte, naopak za neúspěchy ho nekárejte. Slíbit můžete i odměnu.
Trénujeme dítě na nočník s pomocí hraček
Medvídek dítěti ukáže, jak používat záchod.

Indiánská metoda odplenkování

Tzv. indiánská metoda je oblíbený způsob, jak rychle děti naučit na nočník či záchod. Trvá zpravidla několik dní a pracuje s tím, že dítě kolem dvou let již dokáže pochopit, co od něj chceme a svou potřebu také pozdržet, než si na záchod dojde. Jakmile dítěti vysvětlíte, co má dělat a kde, plenky mu seberte a vraťte pouze na noc. Počítejte s mnoha nehodami, které však velmi rychle ustupují a nahrazuje je uvědomělé vykonávání potřeby do nočníku.

Důležité je načasování, je třeba, aby v tréninkovém čase nebyly v plánu žádné větší výlety a cestování, žádný stres a nic dalšího, co by mohlo rozhodit soustředěnost dítěte. Tato metoda je vhodná na léto, kdy je teplo, a dítě tak budete moci chvíli nechat v mokrém prádle, aby si uvědomilo důsledky svého činu. Vy se budete v tomto případě muset obrnit trpělivostí a horou čistého oblečení na převlečení. 

Jak naučit dítě na nočník za jeden den

Existuje metoda, při které lze dítě naučit chodit na nočník či záchod za jeden den. To však vyžaduje přesné načasování. Dítě musí být pro tuto fázi připraveno. A jak to poznáte? Mělo by zvládat:

 • samo se posadit,
 • chodit,
 • zůstat suché několik hodin,
 • poznat plný močový měchýř,
 • napodobovat,
 • plnit jednoduché úkoly,
 • svléknout a obléknout kalhoty.

Dítě pak dokáže pochopit a zvládnout vaše vysvětlení a ukázku, jak vykonávat potřebu do záchodu. V takovém případě pak může víceméně okamžitě s drobnými nehodami ovládnout potřebu a vykonat ji do záchodu či nočníku. Tato metoda však vyžaduje poměrně vysoké nároky na dítě, a tak nemusí být vhodná pro každého.

Záchod nebo nočník?

Pro menší děti je vhodné pro začátek nočník, na který si jsou schopny samotné dojít. Pokud ale trénujete již starší, 2,5 až 3leté dítě, můžete použít redukci na toaletu, tzv. sedátka na WC, a pomocí stupátka ho naučit rovnou na záchod. Některým dětem je příjemnější použít stejné zařízení na vykonání potřeby jako rodiče. A rodičům odpadá čištění nočníku.

Atraktivní variantou pro maminky chlapců jsou dětské pisoáry, které lze připnout na zeď bez nutnosti vrtání. Snadno se čistí a chlapce motivuje k vykonání potřeby malá vrtulka, která se roztočí, pokud na ní zamíří a vyčůrají se. To je naučí správnému míření a točení současně bude odměnou pokaždé, když se strefí.

Nočník je výzva, kterou musí rodiče i dítě zvládnout spolu
Nočník umístěte na příjemné místo, aby se dítě nočníku nevyhýbalo.

Cestujeme při odplenkování

Ideálně je vhodné strávit první dny trénování na nočník doma. Někdy to ale možné není a musíme vyrazit ven. V takovém případě se vybavte náhradním oblečením pro případ nehody, pokud venku mrzne a je zima, dejte dítěti plenku. Můžete mu dát látkovou plenku, aby necítilo komfort pro močení, ale zároveň aby neprochladlo, pokud se opravdu počůrá. Je třeba dítěti vždy vysvětlit, že se situace nemění, že plenku má jen pro případ, že by poblíž nebyl záchod. Pokud je dítě dostatečně zralé, situaci pochopí.

Je třeba se ho pak pravidelně ptát (či přímo vysazovat na záchod), abyste eliminovali riziko nehody. Pokud plánujete cestu autem, kromě plenky můžete využít jednorázové přebalovací podložky, do kterých uděláte díry pro upevnění pásů, tím tak sedačku ochráníte před promočením. 

i

Vlhčené ubrousky jsou nepostradatelným pomocníkem při přebalování dětí. Spousta maminek si je natolik oblíbí, že je používá i po odplenkování dítěte. Víte, že vlhčené ubrousky si můžete vyrobit i doma, a to levně a bez chemie? Jak na to se dozvíte v našem článku Domácí vlhčené ubrousky (NÁVOD).

Jak naučit dítě na nočník či záchod, když nechce?

Někdy to prostě nejde. Diskuze na internetu jsou plné dotazů nešťastných rodičů, kterým se nedaří jejich dítě odplenkovat. Pokud se vám nedaří a vaše dítě stále nočník bojkotuje, dejte tomu čas. Nelamte si hlavu ostatními maminkami, jejichž děti už jsou bez plenek. I vaše dítě se to naučí, jako jsme se to naučili my všichni. Zaměřte se především na rodinnou pohodu a porozumění mezi vámi a dítětem, to je klíč k úspěchu nejen při učení dítěte na nočník.


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB03