Obnovit stránku
Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-1 den 0-1 den 1-3 dny 0-1 den 2-3 dny 2-3 dny

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Jak pečovat o miminko v zimě

Častý pobyt miminka na čerstvém vzduchu prospívá nejen rozvoji imunitního systému, ale i celkovému vývoji dítěte. V zimních a podzimních měsících je třeba dbát na to, aby miminko bylo v teple. To platí obzvláště u miminek do 6 měsíců, která ještě nemají vyvinutý termoregulační systém. Jak tedy miminko udržet v teple a na co si dát pozor? 

Kdy chodit v zimě s miminkem ven

Miminko v zimě S miminkem můžete chodit ven ihned po návratu z porodnice, pokud není teplota nižší než –5 °C. Před první procházkou se ovšem doporučuje nejdříve miminko na venkovní teploty připravit např. častějším větráním (miminko samozřejmě vždy pořádně oblečte a přikryjte dekou). U miminek starších 6 měsíců byste se vycházce měli vyhnout, pokud jsou teploty nižší než -10 °C.

Délka vycházky by měla být v ideálním případě alespoň 2 hodiny denně. Vždy je ale třeba délku pobytu venku přizpůsobit venkovním podmínkám. Například v mrazivém počasí by délka pobytu venku neměla být delší jak 1 hodinu v kuse.

Kdy raději zůstat doma

  • pokud teplota klesne pod -5 °C, resp. -10 °C,
  • v případě inverze a zvýšeného smogu,
  • pokud je venku silný vítr a silně sněží.

Teplo v kočárku i v autě

Základem je teplé oblečení. Dítě do půl roku totiž nedisponuje termoregulačním systémem, a proto je důležité ho vždy správně obléct. Kromě teplého oblečení budete potřebovat i hřejivou deku. Ta bude chránit před mrazem i větrem a současně příjemný materiál deky pomůže miminko uspat. Deka se dá využít nejen do kočárku, ale i do autosedačky.

Víte, že... 

byste do autosedačky neměli poutat děti oblečené v teplé bundě? Ta podle odborníků může snížit účinnost pásů, které nebudou dostatečně utažené a v případě nárazu tak může dojít k vylétnutí dítěte. Pokud je v autě chladno, využijte raději deku jako přehoz přes zapnuté a správně utažené pásy. 

Jak udržet miminko v teple

  • Nedávejte dítěti přes pusu žádnou látku. Srážející se pára by mohla způsobit omrzliny.
  • Dítě oblékněte stejně jako sebe. Dejte však o vrstvu více, malá miminka se nehýbají jako vy během procházky.
  • Kromě teplé deky na vrchu nezapomeňte i na izolaci spodní strany kočárku.
  • Nezapomínejte na čepici, zadržuje 30 % tělesného tepla.
  • Atraktivní variantou jsou ergonomická nosítka, ve kterých dítě budete zahřívat vlastním teplem a mít více pod kontrolou dítě i jeho tepelné pohodlí.
  • Nedávejte miminku příliš těsné oblečení, ať nebráníte prokrvení končetin.

Když nehrozí zima, ale přehřátí

Většina maminek se bojí prochladnutí miminka. Proto si dávají pozor, aby bylo děťátko dostatečně oblečené. Ovšem to může způsobit opačný problém. V důsledku přílišného pocení může namísto prochladnutí dojít k přehřátí organismu miminka. Nejčastěji se to může stát při nakupování, kdy dochází k rychlým změnám v teplotě prostředí. V tomto případě pomůže teplá deka, kterou lze sundat a rychle tak reagovat na změnu teploty.

Jak poznat, jestli je miminku teplo?

Zda je miminku teplo či zima, poznáte podle jeho zátylku. V případě ideální tělesné teploty je zátylek teplý a suchý.

Kvalitní kosmetika jako základ péče

Jakmile teploty klesnou pod nulu, nezapomínejte také na ochranu vystavené pokožky, především obličeje. Použijte speciální dětskou kosmetiku, krémy proti chladu a větru. Takové krémy nejsou hydratační, protože neobsahují vodu, což je v mrazech velmi zásadní. Voda totiž může zmrznout a způsobit popraskání citlivé pleti. Používejte produkty na bázi přírodních olejů, které neobsahují vodu.

P-DC1-WEB22