Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Jak se připravit na příchod miminka

Na příchod miminka je třeba se pořádně připravit. Přestože neexistuje žádný univerzální seznam, co vše budete potřebovat, jsou věci, které by vám v základní výbavě určitě chybět neměly. Na jaké oblasti života malého miminka se zaměřit a co by vám doma určitě nemělo chybět?

Výbavička pro miminko

Krmení

Pokud budete kojit, máte pro nejbližších několik měsíců vystaráno bez investice do lahviček, odsávaček mateřského mléka a dalších potřeb. Přesto však doporučujeme mít pro všechny případy pár kojeneckých lahvíodsávačku mateřského mléka doma připravené. Odsávačka mléka vám pomůže ulevit od napnutých prsou, získáte mléko do zásoby a vyhnete se stresům, když by se z ničeho nic kojit nedařilo. Více o tomto užitečném pomocníkovi se dozvíte v našem článku Odsávačka mateřského mléka pomůže každé mamince.

Hygiena

Při přípravě na příchod miminka nesmíte zapomenout ani na hygienu miminka. K pravidelné očistě miminka budete potřebovat několik věcí.

Na koupání budete potřebovat:

Koupání miminka - vanička
Vanička a dětská kosmetika jsou nezbytnou součástí výbavy pro miminko. 

Na přebalování budete potřebovat:

Kočárek

Pro čerstvě narozená miminka jsou určené hluboké kočárky, tzv. korby, které poskytují miminku dostatek prostoru. Nicméně z těchto kočárků může miminko rychle vyrůst, a proto jsou velmi oblíbené tzv. kombinované kočárky. Ty spojují klasickou korbičku pro nejmenší, sportovní verzi a popřípadě i autosedačku v jednom kočárku. Nicméně tyto kočárky mohou zabírat v autě mnoho místa, proto je třeba si vše promyslet, vyzkoušet a poměřit.

Pokud máte přístup do bytu či domu skrze schody bez výtahu, vemte v úvahu i váhu kočárku, v takovém případě mohou být pro vás vhodné tzv. golfky. V zimním období nezapomínejte na nezbytné příslušenství, jako jsou fusak do kočárku a dětská deka.

Postýlka

V prvních několika měsících je nejlepší volbou malá kolébka, kterou lze houpat, zabírá méně místa a dítě se tam cítí lépe. Pokud však chcete ušetřit, můžete rovnou zakoupit klasickou dřevěnou postýlku, která vydrží několik let. Nezapomeňte ani na přenosnou postýlku, která je ideální během cestování, ale slouží také pro rychlé rozložení postýlky například v obývacím pokoji, když je třeba.

Další samozřejmostí jsou matrace do postýlky a její ochrana, peřinka a povlečení. V žádném případě však do postýlky nedávejte polštář ani velkou prošívanou přikrývku. Hrozilo by totiž riziko udušení a zároveň velký polštář není vhodný pro zdravý vývoj dětské páteře. Nicméně existují speciální polštáře, které zajišťují bezpečnou polohu děťátka.

Variantou ke spaní v samostatné postýlce je pak spaní s rodiči ve velké posteli. Pokud vám tento způsob vyhovuje, doporučujeme zakoupit zábrany k posteli pro větší bezpečí.

Sestavení postýlky je příjemným rituálem před příchodem miminka
Do dětské postýlky neumisťujte polštáře ani rozměrné deky. 

Autosedačka

Autosedačku budete potřebovat hned několik dní po porodu, až si povezete novorozence domů. Často je součástí 3v1 kočárků v podobě vajíčka. Koupit ji však můžete i zvlášť. Volit můžete mezi klasickým vajíčkem nebo autosedačkou 0-18 kg. Více informací o autosedačkách naleznete v našem rádci Jak vybrat autosedačku.

Oblečení a jak vybrat velikost

Pro novorozence narozeného v předpokládaném termínu budete potřebovat oblečení ve velikost 56-62 (číslo označující velikost oblečení znamená délku dítěte). Do porodnice doporučujeme vzít více kusů různých velikostí, protože se vše bude odvíjet od velikosti narozeného dítěte. U dvojčat či předčasně narozených dětí pořizujte již od velikosti 50. 

Vždy také záleží samozřejmě na tom, ve kterém ročním období miminko čekáte, přibližně však budete potřebovat:

Před použitím vše vyperte v pracím prostředku určeném pro miminka se šetrným složením.

Příprava pokoje před příchodem miminka
Samostatný pokoj pro novorozence nutností není, je ale praktické vytvořit miminku v bytě koutek, kde budete mít při ruce všechny potřeby, které budete při péči o vaši ratolest potřebovat. 
i Aby příprava na příchod miminka nebyla jen o kontrolách seznamů, uspořádejte baby shower party a společně s kamarádkami oslavte, že budete maminka.

Elektronická chůvička a monitor dechu

Ve vaší základní výbavě by neměly chybět ani elektronická chůvička a monitor dechu. Pomohou vám sledovat vaše miminko, když s ním nejste v místnosti (při spaní).

Elektronická chůvička hlídá zvuk (pláč) a pohyb (v případě kamerového systému) vašeho miminka a o všem vás informuje. Navíc chůvičky nabízí další funkce jako osvětlení, ukolébavky, teploměr apod.

Monitor dechu je zase zásadním pomocníkem v boji proti SIDS, náhlému úmrtí novorozence. Pokud by nastala delší pauza mezi nádechu, monitor dechu sepne alarm a okamžitě vás informuje. Můžete tedy ihned reagovat na jakékoli náznaky problémů.

Baby shower, party pro oslavení příchodu miminka

Nejspíš to bude na nějaký čas jediná party, které se zúčastníte. Oslavte příchod miminka stylově formou baby shower! Organizuje se zpravidla pro první dítě a zvou se kamarádky na čajový dýchanek ve stylovém provedení. Víte, jak uspořádat či co přinést na baby shower?

Oslava před příchodem miminka, tzv. babyshower
Baby shower je krásnou oslavou pro nastávající maminku a její miminko. 

Taška do porodnice aneb Co bude třeba do porodnice

Přemýšlíte, co budete potřebovat do porodnice, co na šestinedělí, anebo chcete potěšit vaši těhotnou kamarádku krásným dárkem? Skvělé tipy pro maminku a pro miminko najdete v našem seriálu Až přiletí čáp!

Zdroj: Velká kniha o matce a dítěti, Albatros

P-DC1-WEB19