Obnovit stránku
Jak rychle doručujeme objednávky? Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-2 dny 0-2 dny 1-2 dny 0-1 den 3 pracovní dny 3 pracovní dny

Miminko a rýma – jak vybrat tu správou odsávačku hlenu?

Rýma dokáže miminko i rodiče pořádně potrápit. Přečtěte si, jak ji rozpoznat co nejdřív, jak ji léčit a hlavně jak se zorientovat mezi jednotlivými typy odsávaček hlenů. A na závěr si přečtěte osvědčené rady, jak rýmě předcházet.

Jak poznáte, že má miminko rýmu?

Všeobecně o rýměRýma je nejčastějším onemocněním u dětí. Pravděpodobně se s ní tedy dříve nebo později bude vaše děťátko potýkat. Už v počátcích ji poměrně snadno poznáte – miminko má ucpaný nos, takže je slyšet, že se mu obtížněji dýchá. Často začne také lehce pokašlávat nebo kýchat a při spánku v pozici na zádech chrápe. Ze začátku je sekret v nose téměř čirý a má vodovou konzistenci.

Zlaté pravidlo léčby rýmy u miminek: odsávat

Odsávačky hlenůSamotná léčba rýmy1 spočívá především v odstraňování soplíku z nosní dutiny. Jestliže se neodstraní, může obyčejná rýma vést k nepříjemným komplikacím. Infekce může proniknout sluchovou trubicí a způsobit zánět středního ucha nebo sestoupit do dolních cest dýchacích a přispět ke vzniku zánětu průdušek. Dokud se miminko nenaučí smrkat, je tedy potřeba dostat sekret ven jinou cestou – odsáváním.

Jak se vyznat v dětských odsávačkách hlenu?

Odsávačky hlenů pro dětiNa trhu existuje velké množství různých druhů odsávaček hlenu. Liší se nejen vzhledem, ale také způsobem použití, účinností, hlučností i cenou. Přinášíme vám přehled nejčastějších typů doplněných o stručný návod na použití. Najdete zde i přehled hlavních pozitiv i záporů těchto odsávaček hlenu.

Hadičková odsávačka

  • Vypadá jako uzavřený plastový kyblíček, ze kterého vedou dvě hadičky.
  • Použití: Konec jedné hadičky vložte sobě do úst, konec druhé hadičky miminku do nosu (případně k ústí nosu – dle typu odsávačky). Přiměřeným sáním vytahujte miminku sekret z nosu. Hlen se kumuluje v nádobce, která je mezi konci obou hadiček.

  Balónková odsávačka

  • Má tvar balónku, ze kterého ústí zužující se plastová koncovka.
  • Použití: Nejprve stlačte balónek a vložte průhledné ústí odsávačky na okraj nosní dírky miminka, poté balónek pusťte. Vytvořený podtlak by měl vytáhnout hlen z nosu.

  Odsávačka na vysavač

  • Hadička z jedné části zakončená sběrnou nádobkou s nástavcem na odsávání a na druhém konci adaptérem na vysavač.
  • Použití: Odpovídající konec odsávačky vložte do hubice vysavače, poté zapněte vysavač. Druhý konec odsávačky přiložte miminku k ústí nosní dírky a nasávejte hlen.
  • TIP: Pokud se vám nedaří hlen „zachytit“ a začít odsávat, zkuste koncem u nosní dírky lehce pohybovat.

  Elektronická (bateriová) odsávačka

  • Skládá se z plastového držáku (do kterého se vkládají baterie), na který se nasazuje sběrná nádobka a silikonový nástavec na odsávání.
  • Použití: Odsávačku opatrně vsuňte miminku do nosní dírky, zapněte odsávání a zároveň prstem zakryjte miminku druhou nosní dírku. Jemně pohybujte odsávačkou v nosíku, dokud neuslyšíte, že jste ulovili hlen a opravdu odsáváte.
  • TIP: Pokud tuto odsávačku berete s sebou na cesty, nezapomeňte přibalit náhradní baterie.

  Typ odsávačky

  Výhody

  Nevýhody

  Hadičková/ balónková

  + Levná

  + Skladná

  + Tichá

  - Pomalejší odsávání

  - Většinou nestačí na horší rýmu

  - U některých typů hrozí poranění sliznice

  Skvělá jako pojistka na cesty.

  Na vysavač

  + Výkonná

  + Lze použít i bez vysavače (jako hadičková odsávačka)

  + Šetrná ke sliznici

  - Hlasitost

  - Potřeba vysavače

  - Může vyvolat u miminka strach z vysavače

  Výborná při urputnější rýmě, na domácí použití.

  Elektronická (bateriová)

  + Výkonná (některé typy)

  + Tichá

  + Poměrně skladná

  - Vyšší cena

  - Potřeba měnit baterie

  Ideální na cesty, nebo když nemáte po ruce vysavač.

  Jak rýmě (nejen u miminek) předcházet

  Nejlepší je samozřejmě se rýmě úplně vyhnout. Zde je několik tipů jak nachlazení můžete eliminovat:

  1. Omezení kontaktu s nakaženými osobami a dodržování hygieny.
  2. Udržování správné relativní vlhkosti vzduchu v místnosti, kde miminko spí (45-65 %). Pokud máte doma suchý vzduch, lze dočasně použít mokrý ručník či plena přehozená přes topení, pokud je v provozu. Z dlouhodobého hlediska se vyplatí pořídit zvlhčovač vzduchu.
  3. Pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu. Procházkám se nevyhýbejte ani v zimě, nezapomeňte však vždy miminko dostatečně obléct.
  4. Postupné zvyšování imunity otužováním2.

  TIP

  Na prevenci před rýmou i během její léčby doporučujeme použít mořskou vodu ve spreji určeném pro miminka již od narození, kterou seženete v lékárně. Mořská voda miminku krásně uvolní dutiny a usnadní odsávání hlenu. Jako prevence stačí jedno stříknutí denně do každé nosní dírky (bez nutnosti odsávání), při léčbě rýmy se řiďte příbalovou informací.

  doc. MUDr. Ludmila Vyhnánková, CSc.: Záněty horních cest dýchacích, rýma. Pediatr. pro Praxi, 2006; 5: 258–263. dostupné online: http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2006/05/04.pdf

  2 Štěpánka Štrougalová: rozhovor o otužování

  P-DC1-WEB22