Jste těhotná a již teď se obáváte novorozenecké koliky? Nebo máte malé miminko, které neustále pláče bolestí a vy už si nevíte rady? Novorozenecká kolika, kojenecká zácpa a prdíky, to vše může malé děti potrápit hned od prvních dnů po narození. Pomůže fenyklový či kmínový čaj anebo existují i další účinné metody, jak na prdíky u novorozence?
Novorozenecká kolika se může projevovat různými způsoby. Nejčastěji se úporné bolesti bříška miminka projevují napínáním svalů, nápadným ohýbáním a přitahování nožiček k bříšku, rudnutím v obličeji, samotnými prdy, záchvaty neutišitelného křiku, neklidem atp. Tyto symptomy zpravidla začínají od druhého týdne věku a mohou děti provázet až šest měsíců jejich života.
Přesná příčina u nejmenších dětí stále není známá. Kolikou trpí děti kojené i ty na umělém mléku. Bolesti bříška souvisí s nezralým systémem trávení, nesprávnou technikou krmení, při které se do těla miminka dostává mnoho vzduchu, neodříhnutí po krmení a vzácně také s alergií na bílkovinu kravského mléka. U starších miminek může být kolika důsledkem časného zavádění tuhé stravy. O správném postupu při zavádění příkrmů se dočtete v našem článku Kdy začít s příkrmy a jak na to?.
Kolika u dítěte je stejná nezávisle na tom, zda je dítě kojené nebo je na umělé výživě. Může ale nastat souvislost s alergií na bílkovinu kravského mléka nebo s intolerancí laktózy. V takovém případě je nutná porada s pediatrem, který vám poradí, jaká jsou vhodná kojenecká mléka a jak vybrat to správné podle věku a potřeb dítěte.
Neexistuje stoprocentně funkční a univerzální návod, jak dětské kolice zabránit, můžete však minimalizovat riziko projevu a samotné bolesti miminka. Základem je kvalitní péče o miminko, včasné krmení, správná technika kojení či používání antikolikové kojenecké lahve, časté měnění plných plen a zajištění příjemného prostředí pro miminko. Zvýšená pozornost rodičů ve formě láskyplných doteků, nošení, očního kontaktu a her je vždy vhodnou terapií. Problém s kolikou se často zmírní ve chvíli, kdy dítě začně trávit více času na bříšku a samo se na něj otáčet.
V případě kojení je vhodné si ohlídat skladbu jídelníčku maminky a vyhnout se potravinám, které mohou způsobit plynatost miminka. Kromě těch obecně známých, jako jsou luštěniny, není vhodné ani nadměrné pití ovocných šťáv. Pokud nepomáhá pestrý jídelníček, eliminační dieta může napovědět, jaké potraviny dělají miminku špatně.
Čaj z fenyklu a kmínu pomáhá miminku jak ve formě čaje pro maminku, která kojí, tak i podávaný po lžičkách miminku na umělém mléku. Jde o přírodní způsob, jak bojovat s nadýmáním u miminek. Již u našich babiček to byly nejoblíbenější rady, zvláště kmínový odvar, který lze snadno připravit i doma.
Střevní mikroflóra u novorozenců je důležitá pro dozrávání imunitního systému, proto pokud je ve střevech miminka nízký počet laktobacilů, může být jedním z projevů novorozenecká kolika. Tyto laktobacily můžete u miminek doplnit kapkami z lékárny obsahujícími probiotika, prebiotika a laktobacily. Některé kapky jsou pak určené přímo proti nadýmání a mohou je používat i nejmenší děti. Naopak ke kolice mohou přispívat některé kapky předepsané doktorem, jako je Vignatol. Doporučujeme vždy číst příbalové informace o nežádoucích účincích a po poradě s lékařem případně najít alternativu.
Existují také některé polohy miminka, které pomáhají překonat bolest bříška.