Jste těhotná, ale přesto si chcete užít dovolenou ve vzdálenější destinaci? Bojíte se, že létání v těhotenství představuje pro vaše nenarozené dítě riziko? Obecně by mělo platit, že pokud nemáte žádné zdravotní komplikace, létat můžete bezpečně až do konce 36. týdne v případě jednočetného těhotenství. Připravili jsme pro vás ale detailní informace, jak je to s létáním v prvním, druhém i třetím trimestru. Přečtěte si naše tipy pro bezpečný let a další užitečné informace, které vám odpoví na vše, co vás ohledně létání v těhotenství zajímá.
Ohledně létání na začátku těhotenství panují různé mýty a polopravdy. Ovšem teorie, která spojuje létání v prvním trimestru s vyšším rizikem potratu, nebyla nikdy prokázána. Samozřejmě platí, že na začátku těhotenství by měla být každá žena obezřetná, a pokud trpíte výraznými nevolnostmi, nejspíš vám ani v letadle nebude moc dobře. Počítat musíte se změnami tlaků v průběhu letu, a také vás může nepříjemně ovlivnit vzduchotechnika či klimatizace v letadle, která zvláště náchylnějším jedincům může způsobit nachlazení i jiná infekční onemocnění.
Každopádně byste vždy měla konzultovat s lékařem, zda je ve vašem stavu vhodné cestovat letadlem. Pokud se u vás objevilo v prvním trimestru špinění či krvácení, měla byste let odložit, což vám jistě také potvrdí váš ošetřující lékař. Jestliže se ale cítíte dobře a nemáte žádné zdravotní komplikace, můžete se i v prvním trimestru vydat na leteckou dovolenou. Vhodnější však bude, když ještě pár týdnů počkáte a dovolenou si naplno užijete až ve druhém trimestru.
Ideální doba pro létání v těhotenství a pro cestování v těhotenství obecně se považuje druhý trimestr, tj. 14. – 27. tt. V tomto období je riziko potratu nebo předčasného porodu minimální, těhotenské nevolnosti již odezněly a bříško ještě není natolik veliké, aby vás omezovalo. Těhotenskou průkazku mějte vždy u sebe. Při odbavení můžou od vás chtít, abyste ji předložili.
i
Doporučujeme všem maminkám, aby své cestovatelské plány vždy konzultovaly se svým ošetřujícím lékařem, který dokáže podle vývoje těhotenství objektivně posoudit vhodný způsob přepravy či vybranou destinaci.
Většina lékařů se shodne na tom, že pokud jste zdravá a nemáte žádné komplikace, můžete létat až do 36. tt. Nezapomeňte ovšem na potvrzení o způsobilosti k letu od vašeho ošetřujícího lékaře. Aerolinky jej vyžadují přibližně od začátku třetího trimestru. Po 36.tt je těhotným ženám zakázáno létat. Hrozí nebezpečí předčasného porodu a tvorba krevních sraženin.
Při odbavení nebo během samotného letu se setkáte se situacemi, které vyvolávají u těhotných žen obavy. Pojďme se podívat, jak to vše vlastně je.
Tlak v kabině letadla je o něco nižší a citlivějším ženám to může způsobit zvýšení pulsu a krevního tlaku. Na plod to ale nemá vliv. Obzvláště kratší lety (2 až 3 hodiny) se považují za bezpečné. Pokud máte větší problémy s tlakem nebo máte astma, určitě toto předem nahlaste letušce. Mírnější potíže se dají eliminovat kyslíkovou maskou.
Změna tlaku v letadle je patrná při stoupání a klesání. Většina lidí to pociťuje zalehnutím uší. Tlak v kabině je vyrovnáván, přesto jako těhotná můžete být vůči těmto výkyvům vnímavější. Průzkumy ukázaly, že ani v tomto případě není dítě v děloze ohroženo.
Rentgen na letišti vzbuzuje strach u většiny těhotných žen. Ovšem obavy nejsou na místě. Rentgen je používán pouze ke kontrole zavazadel. V případě bezpečnostních rámů, kterými musí každý člověk projít při letištní kontrole, se totiž nejedná o rentgen, ale o bezpečnostní detekční rám. V rámech se využívá elektromagnetické pole, které není lidem ani těhotným ženám nijak nebezpečné. Můžete jim projít bez zdravotního rizika, a to dokonce opakovaně.
Člověku se může v letadle hůř dýchat. Máte-li tento pocit, můžete si zvýšit přívod vzduchu přímo nad sedadlem.
Při delším sezení byste měla povzbuzovat krevní oběh, aby se zabránilo vzniku krevních sraženin. Snažte se každou půl hodinu nebo hodinu projít v uličce. Během sezení procvičujte nohy (kruťte kotníky, procvičujte prsty u nohou, protahujte nárty).
Menší otřesy, které můžou nastat při turbulenci, dítěti v děloze nevadí. Na možné turbulence vás letuška předem upozorní, v takovém případě seďte na svém místě a připoutejte se. Bezpečnostní pás se zapíná pod bříškem, aby vás netlačil.
Vybírejte destinace, kam doba letu nebo transportu do hotelu netrvá příliš dlouho. Pokud musíte absolvovat let s přestupem, zařiďte si v místě přestupu hotel a pokračujte v cestě druhý den. Důležité je vybírat země a střediska s vyšší úrovní hygieny a místa s dobrou a dostupnou lékařskou péči. V neposlední řadě byste se v dané zemi měla umět dobře domluvit. Vyhněte se zemím, do nichž je nutné se předem nechat očkovat.
Před každou cestou letadlem byste se měla poradit se svým lékařem. Ten nejlépe zná váš zdravotní stav a průběh vašeho těhotenství. Zvažte také přesný termín vaší dovolené, ať nevynecháte potřebná vyšetření v těhotenství.
i
Pro lepší přehled o tom, jaká vyšetření v těhotenství je nutné podstoupit, vám poslouží náš článek: Těhotenský kalendář: Kdy jít na jaké vyšetření?
U dané letecké společnosti se informujte o přepravních podmínkách těhotných žen, protože tato pravidla se mohou u jednotlivých aerolinií trochu lišit.
Do konce 28. týdne můžete létat bez lékařského potvrzení. Po 28. tt již některé aerolinky vyžadují potvrzení ošetřujícího lékaře, že jste způsobilá cestovat letadlem. Potvrzení nesmí být starší 6 dní. Ovšem vždy mějte u sebe minimálně těhotenskou průkazku, protože dopravce může vyžadovat doložení týdne těhotenství.
Při přepravě těhotných žen po 34. tt je vždy nutné předložit lékařské potvrzení na formuláři. Jedná se o speciální lékařské potvrzení/formulář MEDIF (Medical Information Form). Najdete jej na webových stránkách aerolinek nebo vám ho letecký přepravce na vyžádání zašle emailem. Pokud se žena tímto potvrzením neprokáže, má letecká společnost právo odmítnout ji přepravit.
U nekomplikovaného jednočetného těhotenství je cestování letadlem umožněno do konce 36. tt. Pokud čekáte dvojčata nebo trojčata, je létání možné do konce 32. týdne.
i
Vzorový formulář MEDIF si můžete prohlédnout zde.
Vždy je lepší vaše těhotenství předem nahlásit aerolinkám. Nepřekvapí vás žádný požadavek letecké společnosti, a navíc můžete v letadle získat výhody. Například lepší sedadlo s větším prostorem pro nohy nebo přednostní odbavení.