Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Jak pečovat o pokožku v těhotenství?

V období těhotenství prochází řadou změn celé tělo a pokožka není výjimkou. Strašákem nastávajících maminek jsou zejména strie, které se objevují u více než poloviny těhotných žen. Hormonální nerovnováha a rychlý nárůst hmotnosti však mohou pleť poznamenat i v jiných směrech. Podívejme se na to, s jakými kožními problémy se můžete v těhotenství setkat, jak proti nim bojovat a zda je nějaká kosmetika v těhotenství zakázána. 

Péče o pleť v těhotenství

Péče o pleť v těhotenství 

Některým ženám těhotenství velmi svědčí a jejich pleť je v tomto období krásnější než kdy dřív, jiným se pleť může dočasně zhoršit. Péče o pokožku obličeje a dekoltu se v těhotenství neliší od normálu - pleť potřebuje především čistit a hydratovat. Jestliže se vám na obličeji objevilo akné, sáhněte po speciální kosmetice, která dokáže redukovat tvorbu kožního mazu. Vyhněte se ale přípravkům s obsahem retinolu a kyseliny salicylové, které by mohly uškodit vašemu miminku.

Těhotná žena
Pokožka v těhotenství potřebuje hydrataci a výživu.

Strie v těhotenství 

Striiím se chce vyhnout každá nastávající maminka. Tyto drobné jizvičky vznikají nejenom kvůli roztahování pokožky, ale vlivem hormonů, které snižují elasticitu kůže. Nejčastěji se objevují na břiše, bocích, poprsí a hýždích - zkrátka všude tam, kde se pokožka v těhotenství více napíná. A přestože vznikají pomalu a nenápadně už od počátku těhotenství, většina žen si jich všimne až ve druhém či třetím trimestru. Platí tedy, že čím dříve proti nim začnete bojovat, tím méně vaši pokožku potrápí.

Jak předejít vzniku těhotenských strií?

  • Nejdůležitější je začít o pokožku pečovat už od prvních týdnů těhotenství či ještě před otěhotněním.
  • K udržení pružnosti kůže pomáhá zejména její promazávání. Rizikové partie promazávejte a jemně masírujte alespoň 2× denně. Použít můžete krém či olej s obsahem vitamínu E, který zlepšuje vitalitu pokožky nebo některý ze speciálních přípravků proti striím.
  • Dostatek vitamínů prospěje vám, miminku i vaší pokožce. Do jídelníčku zařaďte velké množství ovoce, zeleniny, celozrnných potravin a cereálií.
  • Nezapomínejte ani na pitný režim. Příjem dostatečného množství tekutin je pro stav pokožky nesmírně důležitý.
  • Pravidelně sportujte. Dostatek pohybu vás udrží v kondici i během těhotenství a může zmírnit nadměrné přibývání na váze. Pro ženy v očekávání je ideální chůze, plavání a jóga či speciální cvičení pro těhotné.
  • Při sprchování rizikových partií střídejte teplou a studenou vodu. Střídavá sprcha zlepšuje prokrvení pokožky.
  • Pokud se i přes veškerou snahu strie objevily, mažte je přípravky s obsahem vitamínu E, bambuckého másla a kolagenu.
i S promazáváním kůže na prsou nepřestávejte ani po porodu. V důsledku nastupující laktace se prsa výrazně zvětšují a často se na nich právě v tomto období vytvoří strie.

Citlivá pokožka v těhotenství  

Pokožka je v těhotenství obecně citlivější a náchylnější ke spálení. V letních měsících je tak důležité ji chránit opalovacím přípravkem s vysokým UV faktorem. V důsledku napínání pokožky během těhotenství se objevuje i nepříjemné svědění. Zbavit vás jej může používání přírodní kosmetiky bez obsahu potenciálních alergenů, změna pracího prášku a nošení volného oblečení. Pokud je svědění opravdu obtěžující, měla byste problém konzultovat se svým gynekologem v těhotenské poradně. 

Péče o pokožku v těhotenství
Těhotné ženy kromě strií může potrápit suchá a citlivá pleť.

Suchá pokožka v těhotenství 

Nadměrně suchou pokožku těhotné ženy řeší celkem často. Zvýšená hladina hormonu progesteronu totiž zpomaluje činnost mazových žláz, díky čemuž se pokožka vysušuje. Tento problém dokáže vcelku jednoduše vyřešit dostatečná hydratace. Nepoužívejte klasické mýdlo ani mycí prostředky s obsahem mýdla, ale sprchové gely či krémy s hydratačními složkami. Pokožku pak několikrát denně pokožku promažte tělovým krémem či olejem určeným právě pro suchou pleť.

Pigmentové skvrny v těhotenství 

Pigmentové skvrny jsou dalším problémem, který potká řadu nastávajících maminek. Nepravidelné pigmentové skvrny se nejčastěji objevují v obličeji a mají podobu hnědých flíčků. Sluneční záření je může zvýraznit, proto je používání kvalitních opalovacích prostředků s vysokým UV faktorem nejlepší ochranou před jejich vznikem. Další výraznou skvrnou bývá tzv. linea negra, což je tmavá čára v podbřišku směrem od pupíku dolů. Kromě ochrany před sluncem však není třeba pigmentové skvrny řešit - po šestinedělí s nejvyšší pravděpodobností zase samy zmizí.

Těhotenství
Používání přírodní kosmetiky je v těhotenství velmi vhodné. Budete mít jistotu, že dítě neohrozí chemické látky obsažené v některých přípravcích. 

Jaké krémy používat v těhotenství  

Nejlepší a nejjistější volbou je v těhotenství přírodní kosmetika. Vaši pokožku nijak nepodráždí, zároveň o ni bude pečovat stejně dobře jako klasické kosmetické přípravky. V přírodní kvalitě seženete jak pleťové a tělové krémy, tak i šampony, sprchové gely či krémy proti striím. 

Nevhodná kosmetika v těhotenství 

Jestliže vás v těhotenství žádné kožní obtíže netrápí, můžete zůstat u přípravků, které běžně používáte. Zkontrolujte ale raději jejich složení, protože existuje pár látek, jimž je lepší se vyhnout i v normálním stavu, natož v těhotenství. Mezi ně patří zejména parabeny, ftaláty, DHA a triclosan. Tyto látky dráždí pokožku, mohou způsobovat kožní problémy a v těhotenství mohou ovlivňovat i vývoj plodu. Vhodná nejsou ani barviva a parfemace umělého původu, které dráždí dýchací cesty i pokožku, a přírodní esenciální oleje.   

P-DC1-WEB18