Obnovit stránku
Jak rychle doručujeme objednávky? Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-2 dny 0-2 dny 1-2 dny 0-1 den 3 pracovní dny 3 pracovní dny

Plenková dermatitida: Jak léčit opruzeniny u dětí?

Aktualizováno

Opruzeniny u dětí jsou problém, který musí maminky bohužel často řešit. Ať už jde o opruzeniny na stehnech, opruzeniny v tříslech, opruzeniny v podpaží nebo plenkovou dermatitidu, vždy se jedná o bolestivé a nepříjemné kožní onemocnění, které se musí neprodleně léčit. Naštěstí léčba opruzenin je poměrně rychlá a účinná, stačí vědět jak na to. Jak se zbavit opruzenin, co je to plenková dermatitida a jak opruzeninám předcházet? Poradíme vám, jak léčit opruzeniny u batolat, ale i u dospělých a jaká preventivní opatření jsou důležitá.

Opruzeniny – jak vypadají a jak je léčit?

Opruzeniny a jak je léčit – OBSAH

 1. Jak vypadá opruzenina
 2. Plenková dermatitida – projevy a příčiny
 3. Opruzeniny u dětí – léčba
 4. Jak předcházet plenkové dermatitidě
 5. Opruzeniny u dospělých
 6. Jak předcházet opruzeninám u dospělých

Jak vypadá opruzenina

Mít vlka – lidový výraz pro opruzeniny, které zažil snad každý. Opruzeniny vzniknou velmi snadno a postihují děti i dospělé. Především v létě jim hraje do karet horko a vlhko. Prvním příznakem, který předesílá vznik opruzeniny, bývá svědění pokožky. Následuje pálení a zčervenání kůže, někdy se objevují i drobné pupínky. Zarudlá, pálivá a bolestivá ložiska v kožních záhybech jsou na pouhý dotek velmi citlivá. Postižená pokožka je vlhká, leskne se a ve výjimečných případech může i mokvat.

Plenková dermatitida – projevy a příčiny

Zvláštní formou opruzenin u dětí je plenková dermatitida. Opruzeniny u dětí jsou bohužel velmi časté a snad každá maminka je v plenkové fázi svého dítěte musí řešit. Jedná se o specifické opruzeniny v rozkroku i na zadku, ale i v tříslech u batolat a kojenců. Představují nejčastější kožní zánětlivé onemocnění v kojeneckém a batolecím věku. Léčbu plenkové dermatitidy je třeba zahájit ihned při prvních příznacích, neboť při zanedbané léčbě hrozí dokonce infekce. Ještě vhodnější je plenkové dermatitidě předcházet.

Opruzeniny – jak vypadají a jak je léčit
Plenková dermatitida je specifická forma opruzenin u dětí, kterou je třeba neprodleně léčit

Jak vzniká plenková dermatitida

Plenková dermatitida vzniká všude tam, kde dochází ke tření plen o citlivou dětskou pokožku a kde v teplém a vlhkém prostředí pokožku dráždí moč a stolice. Častým faktorem pro vznik plenkové dermatitidy bývá kontakt kůže se stolicí při průjmu. Ve stolici se totiž nachází aktivované enzymy, které na pokožku působí přímo dráždivě. Jakmile se zanedbá přebalování, plenková dermatitida u novorozenců, batolat, ale i seniorů, kteří musí nosit pleny, je na světě. V počáteční fázi mohou vzniknout opruzeniny na zadku, ale pokud nejsou léčené, rychle se pak rozšiřují dál po kůži. Velmi často se objevují opruzeniny v tříslech a v rozkroku.

Pleny jsou ovšem nedílnou součástí péče o novorozence či batolata a plenková dermatitida se tak v tomto období vyskytne minimálně 1× až u 50 % dětí. Opruzený zadeček, opruzeniny v tříslech či opruzeniny na genitáliích trápí děti především ve věku mezi 9. a 12. měsícem. Nicméně ani opruzeniny u novorozence nejsou žádnou výjimkou, některé děti jsou na ně náchylnější víc než ostatní.

Opruzeniny – jak vypadají a jak je léčit
Ani opruzeniny u novorozenců nejsou bohužel ničím výjimečným

Opruzeniny mohou vznikat jak v látkové, tak i v jednorázové pleně. I když v jednorázových plenách se může zdát, že dítě je v suchu, pokud je horko, pokožka se v ní prostě zpotí. K tomu se pak uvolňuje z moči amoniak a jemnou dětskou kůži dráždí. Dochází tak k porušení pokožky a tím i její ochranné funkce. Poškozená pokožka je pak náchylná ke kvasinkové či bakteriální infekci.

Plenková dermatitida – projevy

A jak se plenková dermatitida projevuje? Postižená kůže je zarudlá, lesklá, oteklá. Projevem plenkové dermatitidy může být i drobná kopřivková vyrážka, což někdy vede k mylným domněnkám, že se jedná o ekzém či projev alergie. Při druhotné infekci kvasinkami či bakteriemi může být viditelná až mokvající opruzenina nebo se mohou na pokožce vytvářet puchýřky. Opruzený zadeček miminko pálí a bolí, a proto je dítě neklidné a plačtivé víc než obvykle.

Opruzeniny – jak vypadají a jak je léčit
Dětská pokožka je pětkrát tenčí než pokožka dospělého člověka, je tedy mnohem citlivější a náchylnější

Plenková dermatitida – příčiny

A jaké jsou nejčastější příčiny opruzenin u batolat nebo u novorozence?

Plenková dermatitida vzniká při ponechání dítěte v plenkách bez výměny delší dobu. I když se moč v jednorázových plenách vsákne, výpary amoniaku v teplé pleně působí na pokožku dráždivě. Stolice má na pokožku ještě více dráždivý účinek. Příčinou může být i nevhodná velikost pleny (malá nebo naopak příliš velká), použití látkových plen, které špatně absorbují, výjimkou není ani alergie na plenu, ubrousky či používaný krém.

Ovšem nepříznivě může působit i nadměrná péče o dětský zadeček. Časté mytí mýdlem nebo nevhodná kosmetika totiž porušují ochrannou vrstvu dětské pokožky, která se pak stává mnohem náchylnější.

i

Vlhčené ubrousky mohou podrážděnou pokožku ještě více zatížit. Pokud má vaše miminko opruzeniny, zkuste mu zadeček alespoň dočasně umývat pod vodou nebo vyzkoušejte domácí vlhčené ubrousky bez chemie, které pokožku zaručeně nepodráždí. Více o jejich výrobě se dozvíte v článku Domácí vlhčené ubrousky (NÁVOD).

Opruzeniny u dětí – léčba

Léčba opruzenin u dětí, stejně tak jako všechna s ní související opatření, se musí zahájit hned, jak se objeví příznaky. Dětská pokožka je mnohem jemnější a citlivější než u dospělého člověka a vyžaduje opatrnost a speciální péči. Opruzený zadeček miminko bolí, pálí a svědí, nemůže klidně spát ani odpočívat. Naštěstí léčba opruzenin je poměrně jednoduchá, a pokud se nevyskytnou komplikace, zvládnete ji doma.

Plenková dermatitida Plenková dermatitida
Pro dětskou pokožku volte pouze krémy s jemným, ale zároveň účinným složením, které šetrně pečují o citlivou dětskou pokožku. Krémy s obsahem organických a přírodních složek jsou vhodné pro děti již od narození.

Hlavním úkolem je snížit vlhkost kůže, zamezit tření v postižené oblasti a maximálně zabránit kontaktu pokožky se stolicí. Opruzený zadeček je potřeba co nejvíce větrat a dopřát mu tak pobyt na vzduchu. Opruzený zadeček a obecně opruzeniny u dětí vyžadují tato důležitá opatření:

 • Časté přebalování

  Prvním a základním opatřením je dítě častěji přebalovat, aby se co nejvíce zabránilo styku pokožky s močí a stolicí. Samozřejmě miminko vám samo neřekne, že se počůralo, a tak je na rodičích, aby to ohlídali. Četnost výměny pleny je závislá na věku dítěte. Novorozenec močí 20× za den i více. Takže pokud se vyskytují opruzeniny u novorozence, je nutné ho přebalovat přibližně 12× za 24 hodin. Frekvence močení se věkem snižuje. Takže roční kojenec močí přibližně 7× denně. Ovšem porce moči jsou podstatně větší. Přebalovat byste ho měli minimálně 6-7× denně. Jelikož stolice má větší dráždící efekt, je potřeba vypozorovat, kdy dítě plenu ušpinilo a znečištěnou plenu co nejdříve vyměnit. Nejčastěji se to děje po jídle. Více o přebalování se dočtete v našem článku Přebalování miminka: Vše, co potřebujete vědět.

 • Vhodné pleny

  V době akutních projevů plenkové dermatitidy doporučujeme používat pleny o jedno číslo větší. Jednak lépe zabráníte tření a jednak má větší savé jádro. Pokud používáte látkové pleny, je nutné je po vyprání důkladně vymáchat od zbytků pracího prášku a aviváž raději vynechte úplně. Plenu po vyprání přežehlete nebo vysušte v sušičce. Používejte pouze látkové pleny vyrobené z měkké bavlny a pouze dobře prodyšné kalhotky přes plenu. Pokud důvodem používání látkových plen není alergie na pleny, doporučujeme přece jen po dobu léčby opruzenin dát přednost jednorázovým plenám – nasávají moč do spodních vrstev, pokožka je tedy mokrá jen krátce. Navíc je separována moč od stolice, a proto mezi nimi nedochází k enzymatickým interakcím.

 • Dodržování správné hygieny

  Důležité je i pečlivé očištění kůže od zbytků stolice pod tekoucí vodou nebo čisticími ubrousky. Při večerním koupání je dobré přidat do koupele řepík nebo heřmánek. Opruzený zadeček miminka můžete také přímo ponořit do odvaru řepíku na 5 minut. Vodu a dětské mýdlo pro citlivou pleť je vhodné použít jen po stoličce. Vhodné je omýt oblast vlažnou vodou a poté pečlivě bez tření osušit. Nezapomínejte, že i přehnaně časté mytí může miminku škodit.

 • Dostatečné větrání pokožky

  Pokožka potřebuje dýchat. Při přebalování nechte zadeček volně na vzduchu co nejdéle. Je to jednak dobrá prevence a miminko navíc ocení chvíli volnosti.

 • Použití hojivé masti či krému

  Pokud podchytíte opruzeninu včas, na léčbu postačí běžně dostupné masti a krémy na opruzeniny s obsahem zinku, panthenolu, vitaminu E a D. Volte krém, který má jednoduchou recepturu, je bez parfemace a neobsahuje žádné toxické a konzervační látky. Platí ale důležité pravidlo: mastičky proti opruzeninám nanášejte pouze na dobře osušenou kůži a pouze v tenké vrstvě. Silná vrstva ochranného krému totiž způsobí nechtěný okluzivní efekt a stav pokožky ještě zhorší. Zásyp se na opruzený zadeček, kde je podrážděná a vlhká pokožka, nehodí.

Plenková dermatitida Plenková dermatitida
Tenkou vrstvu krému proti opruzeninám aplikujte na čistou a suchou pokožku při každé výměně plenek

Opruzeniny u holčiček / u chlapečků

Opruzeniny u holčiček vyžadují velmi opatrný přístup. Opruzeniny v tříslech, a především opruzeniny v rozkroku mohou být pro ně velmi nebezpečné. Důkladně očistěte pokožku od všech nečistot a genitálie myjte odpředu dozadu, aby se do pochvy nezanesla infekce. Po umytí důkladně, ale jemně utřete do sucha a nechávejte je co možná nejvíc bez plenky.

U chlapečků opatrně na kůži pod šourkem a pod penisem, kde je velice citlivá pokožka. Po koupání je třeba i tyto záhyby důkladně vysušit, aby kůže pod penisem a šourkem nezůstala vlhká. Sušte je jen citlivým přikládáním ručníku na pokožku a nechte pokožku chvíli na vzduchu.

Opruzeniny u dětí – kdy navštívit lékaře

Pokud se opruzeniny u dětí ani několik dní po zahájení léčby nehojí, je třeba navštívit pediatra. Mokvající opruzenina vyžaduje okamžitou návštěvu dětského lékaře. V případě nehojící se nebo mokvající opruzeniny lze předpokládat přemnožení kvasinek v postiženém místě nebo bakteriální infekci. A proto kromě výše uvedených opatření předepíše lékař pro efektivní léčbu opruzenin protiplísňové či antiseptické masti nebo krémy. Velmi závažné projevy plenkové dermatitidy je nutno léčit krémy s obsahem slabého lokálního kortikoidu.

i Opruzený zadeček vyžaduje časté větrání a volnost bez dráždění. Doporučujeme tedy při každém přebalování nechat dítě chvíli na přebalovací podložce, která zachytí mokro v případě „nehody”. Podložku můžete umístit i na hrací deku, kde se dítě cítí dobře a prodloužit tak dobu větrání.
Opruzeniny – jak vypadají a jak je léčit
Opruzeniny u dětí můžete dobře léčit i doma. Ovšem nehojící se nebo mokvající opruzeniny již vyžadují návštěvu lékaře

Jak předcházet plenkové dermatitidě

I když je pokožka novorozence či batolete zdravá, je důležité dodržovat preventivní režim, aby se zabránilo vzniku plenkové dermatitidy. Především pak v létě nebo v době, kdy dítě trpí průjmem, je prevence obzvláště důležitá.

Opruzený zadeček – prevence

 • Používejte dobře savé pleny správné velikosti.
 • Dítě často přebalujte, plenu měňte co nejdříve po stolici.
 • Dbejte na to, abyste pokožku miminka vždy pečlivě, ale jemně očistili od veškerých zbytků stolice a moči. Zadeček myjte vlažnou vodou nebo dětskými vlhčenými ubrousky vhodnými pro citlivou dětskou pokožku. Mýdlo používejte pouze po stoličce a výhradně jen dětské mýdlo vhodné pro dětskou pokožku.
 • Miminko večer koupejte v ne příliš horké vodě a kratší dobu. Postačí maximálně 10 minut.
 • Po umytí pokožku šetrně vysušte jemným přikládáním ručníku, nikoli třením.
 • Při každém přebalování nechte dětskou pokožku alespoň několik minut odpočinout a volně „dýchat”.
 • Po osušení namažte kritická místa tenkou vrstvou ochranného bariérového krému vhodného proti opruzeninám.
 • Na zadeček raději nepoužívejte pudry ani zásypy. Pokud se totiž prášek smíchá spolu s močí nebo potem, vytvoří se hrudky, které pokožku dráždí.
 • Používáte-li látkové pleny, perte je v pracím prášku vhodným pro citlivou pokožku a pleny vždy důkladně vymáchejte.
Plenková dermatitida Plenková dermatitida
Opruzeniny u novorozence vyžadují přírodní péči bez parfemace a barviv, která vzniklé opruzeniny jemně ošetří a zklidní a pokožku pomůže regenerovat i chránit

Opruzeniny u dospělých

Opruzeniny se nevyhýbají ani dospělým. Právě naopak. Nejčastější příčinou vzniku opruzenin u dospělých lidí je pocení. Není tedy divu, že se s nimi nejčastěji setkáte v létě. A čím je člověk prostorově výraznější, resp. čím více kožních záhybů na těle má, tím je vystaven většímu riziku opruzenin. Nejčastěji se vyskytují opruzeniny v tříslech a na vnitřních stranách stehen. Časté jsou opruzeniny v rozkroku, na zadku, výjimkou nejsou ani opruzeniny v podpaží a v místech pod prsy.

Ať už vás trápí opruzeniny na stehnech, opruzeniny v tříslech, opruzeniny na genitáliích či opruzeniny v podpaží, je potřeba postižené místo okamžitě léčit. Kromě nepříjemné bolesti se totiž jedná o kožní onemocnění, které může být sekundárně infikováno, například bakteriemi či kvasinkami, které se na kůži běžně vyskytují, ale za vhodných podmínek se mohou přemnožit.

Opruzeniny – léčba a důležitá opatření:

 • Především dbejte na to, abyste zabránili dalšímu zapařování. Pokožku udržujte čistou a suchou. Upřednostněte spodní prádlo z přírodních materiálů a volné, dobře prodyšné oblečení. V domácím prostředí noste co nejméně oblečení, aby postižené místo bylo co nejvíce na vzduchu.
 • Při intimní hygieně používejte čistou vlažnou vodu nebo antibakteriální mýdlo.
 • Na cesty se vybavte vlhčenými ubrousky, které jsou napuštěné antimykotickým nebo antibakteriálním roztokem.
 • Pokožku pravidelně natírejte krémem vhodným na léčbu opruzenin. Krém proti opruzeninám nanášejte na dobře osušenou kůži a pouze v tenké vrstvě.
 • Pokožku nevystavujte slunci.
 • Pokud opruzeniny neustupují nebo dokonce mokvají, navštivte lékaře. Mokvající opruzenina může být způsobená kvasinkami nebo plísněmi. Lékař pak doporučí vhodnou léčbu.
Opruzeniny – jak vypadají a jak je léčit
Při prevenci i léčbě opruzenin používejte ideálně antibakteriální mýdlo

Co pomáhá na opruzeniny

Léčbu opruzenin výrazně urychlují hojivé masti a krémy s obsahem účinných látek jako je zinek, který vysušuje kožní sekreci při opruzeninách a vytváří na pokožce ochranný film a tím působí i preventivně. Nebo také panthenol, který je nepostradatelný pro tvorbu a regeneraci kůže. Pomohou i bylinky, ze kterých si připravíte odvar nebo je přidáte do koupele.

 • Kalciová mast – krém s obsahem Calcium pantothenicum
 • Bepanthen – jemný krém s panthenolem
 • Sudocrem – zinková mast
 • Rybilka – s obsahem rybího tuku, který díky vitamínu D podporuje granulaci tkáně a regeneraci horních vrstev pokožky i podkoží, dobře promašťuje a zvláčňuje pokožku
 • Imazol krémpasta – vhodný i na mokvající opruzeniny (ne ovšem do otevřených ran)
 • Řepík lékařský – poškozenou kůži zatáhne a podporuje rychlé hojení
 • Měsíček – ať už ve formě nálevu nebo masti, měsíček má výrazně hojivé a antibiotické účinky na pokožku. Je skvělý jak při léčbě, tak i při prevenci.
Opruzeniny – jak vypadají a jak je léčit Opruzeniny – jak vypadají a jak je léčit
Ochranný krém proti opruzeninám nanášejte pouze v tenké vrstvě

Jak předcházet opruzeninám u dospělých

Jako u všeho, i zde platí, že nejlepší a nejjednodušší je prevence opruzenin. Máte-li sklony k opruzeninám, je třeba choulostivá místa udržovat čistá, suchá a zabránit zapařování. Riziková místa je vhodné hlídat a ošetřit je předem. Doporučujeme být obezřetný a dodržovat prevenci i v případě, že na opruzeniny trpíte jen výjimečně. Především pokud vás čeká aktivita, při které hrozí zpocení a zapaření pokožky (například dlouhá cesta autem či výlet v horkém létě).

Prevence opruzenin – tipy a doporučení

 • Základní prevencí je, abyste minimalizovali mechanické tření o pokožku podrážděnou potem. To bývá někdy problém, především když vás trápí opruzeniny v tříslech nebo na vnitřní straně stehen. Volte tedy dostatečně vzdušné, měkké a savé oblečení. Například bavlněné nebo speciální funkční spodní prádlo jakožto prevence opruzenin na genitáliích. Dále funkční tričko sající pot, které zabrání opruzeninám v podpaží či kalhoty ze vzdušného funkčního materiálu, které minimalizují opruzeniny na stehnech.
 • Doma by mělo být volné a vzdušné oblečení samozřejmostí.
 • Prádlo a oblečení perte v pracím prášku pro citlivou pokožku.
 • Po sportovním výkonu nebo jiné aktivitě, při které jste se zpotili, je důležitá co nejrychlejší sprcha.
 • V parných dnech se sprchujte i víckrát denně, ale používejte antibakteriální mýdlo nebo jen vodu s osvěžující teplotou. Pokožku osušte jemně ručníkem. Nikdy se neoblékejte na vlhkou kůži. Nepoužívejte pokud možno tělové krémy.
 • Kritická místa preventivně potírejte před plánovanou rizikovou činností (např. výlet, sport, dlouhá procházka) mastí s panthenolem nebo zinkem. Ale pouze ve velmi tenké vrstvě, aby se vytvořil jemný ochranný filtr.
 • Mějte u sebe na cestách a výletech k dispozici vlhčené ubrousky, ideálně napuštěné antibakteriální látkou nebo výtažkem z heřmánku, které vám pomohou očistit a ošetřit zapařená místa.
 • Neméně důležitou radou je, abyste s léčbou opruzenin začali včas. Tj. jakmile začne být vaše pokožka podrážděná, věnujte tomuto místu zvýšená preventivní opatření.
i Mohlo by vás zajímat:

Přebalování miminka: Vše, co potřebujete vědět

Otestováno maminkami: nové plenky Pampers Premium Care

Těhotenství týden po týdnu

Jak pečovat o pokožku v těhotenství?

Nosíme děti s láskou a ergonomicky

Při prevenci i léčbě opruzenin je důležité udržovat pokožku čistou a suchou a používat vhodný ochranný krém na opruzeniny, který pokožku ošetří, regeneruje a chrání. 

P-DC1-WEB14