Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Martin Goffa, tajemný tvůrce skutečných detektivek

On i jeho knihy působí na české literární scéně jako zjevení. Nejen kvůli jejich syrové atmosféře, zvláštnímu jazyku a striktně dodržované věrohodnosti. Martin Goffa navíc pečlivě skrývá svou pravou totožnost, jako kdyby on sám byl pevnou součástí svých kriminálních románů.

Martin Goffa

Goffa na cestě do literárního světa vražd

Prvotina Muž s unavenýma očima (2013) o pátrání po zmizelém majiteli loterijní firmy přitom vznikla docela náhodou. Původně ji napsal jenom pro své potěšení a ani ho nenapadlo, že by se našel zájemce o knižní vydání. Dnes má v nakladatelství Mladá fronta na svém kontě osm titulů, všechny se staly bestsellery a kladně je přijala i odborná kritika.

Kromě thrilleru Vánoční zpověď (2013) figuruje roli hlavního hrdiny policista Mikuláš Syrový. I to je dědictví Goffovy dlouholeté profese – patnáct let pracoval jako detektiv u policie ČR v Praze. Škrábance na duši si nese dodnes, v ulicích rozhlíží jako polda a vidí to, co ostatní přehlédnou. Stačí si přečíst knihu Mezi dvěma ohni (2014) o zvláštní sebevraždě Mikova kámoše, a pochopíte proč.

Spisovatel Goffa je vlastně zcela neznámý

Goffovo bývalé zaměstnání je jeden z mála faktů, které o něm víme. Záměrně ukrývá skutečnou identitu a své jméno či podobu prý nikdy nezveřejní. Neznáme dokonce ani rok jeho narození (snad 1974), o jeho literární kariéře netuší jeho známí. Ba ani o tom, že za detektivku Dítě v mlze o únosu sedmiletého chlapce dostal Cenu Jiřího Marka za nejlepší českou detektivku roku 2016.

Odmítá rozhovory, autorská čtení, besedy, autogramiády. Povedl se mu takový majstrštyk, že na pražském veletrhu Svět knihy při setkání s tvůrci povídkové knihy Praha Noir (do které též přispěl příběhem Tři mušketýři) seděl nepoznán v publiku a nechal si od všech tvůrců podepsat svůj exemplář.

Vítejte v Goffově temném světě lumpů a mordů

Goffovy kriminálky, jako Bez těla (2014) o objasňování vraždy, k níž chybí mrtvola a snad i místo činu, vynikají dokonalou znalostí policejního prostředí a reálií při vyšetřování. Dokáže popsat všednost policejní práce a vytvořit působivé portréty zoufalých jedinců, kteří v krizové situaci sáhnou ke zničujícímu řešení.

Za náměty pro romány mu slouží skutečné případy, což skvěle předvádí ve své jediné autorské povídkové knize Živý mrtvý a další policejní povídky (2015). V rozhovoru pro časopis Téma o tom řekl: „Ve většině knih používám jak svoje osobní zážitky, tak případy kolegů. Občas smíchám podle potřeby románu třeba více případů dohromady, ale téměř nikdy to nejsou věci úplně vymyšlené.“

Jak Martin Goffa píše své knížky

Hodně osobitý je i jeho tvůrčí postup, snad proto, že nikdy neplánoval kariéru spisovatele a psaní je pro něj hlavně koníček. Přečetl jedinou detektivku, Deset malých černoušků od Agathy Christie. Ze seriálových kriminálek uznává jen Malý pitaval z velkého města a Případy 1. oddělení. A každá z jeho knih, včetně románu Plaváček (2016) inspirovaného vraždami a týráním bezdomovců, údajně nakonec vypadá úplně jinak, než na začátku tvorby zamýšlel.

Kromě psaní normálně pracuje. „Neživím se ničím okolo bezpečnosti a bohužel ani literaturou. V podstatě se zabývám obchodem. Popravdě, kdo ale pracoval u kriminálky, tak pro něj bude jakékoli další zaměstnání nezajímavé,“ poodhaluje alespoň něco ze svého soukromí. Čím čtenáře překvapí Martin Goffa příště?

Pátrat po tom můžete sami, neboť všechny Goffovy e-knihy včetně novinky Štvanice (2017) jsou na Alza.cz do 21. ledna 2018 k dostání s mimořádnou slevou až 50 %.

P-DC1-WEB19