Refresh the page

Hit veletrhu CES 2018, MicroLED od Samsungu

Aktualizováno

Na veletrhu CES 2018 představila jihokorejská společnost Samsung 146" 4K televizi s výstižným názvem „The Wall“. Krom extrémně velké úhlopříčky zaujala použitou technologií MicroLED. Nejedná se přitom o úplnou novinku. Tým vědců na Technické univerzitě v Texasu vyvinul panel již v roce 2000. Jak je možné, že o MicroLED slyšíme znovu až po tak dlouhé době? A v čem je lepší než OLED televizory?

i Technologie LED v kostce
LED je označení pro elektroluminiscenční diody, které se používají při výrobě displejů. Na základě zvoleného materiálu z nich vychází elektromagnetické záření s určitým pásmem spektra – ultrafialového, infračerveného nebo viditelného. Veškeré obrazovky jsou složeny právě z LED diod viditelného spektra, jehož konkrétní tón je určen danou vlnovou délkou elektromagnetického záření. Protože by ale každý tón viditelného spektra musel mít svou vlastní diodu, využívá se pro obrazovky barevného modelu RGB, ze kterého lze aditivním způsobem míchání vytvořit z červené, zelené a modré barvy jakoukoliv jinou.

Co je MicroLED?

MicroLED je jedním z typů LED diod. Stejně jako u ostatních typů LED diod, i v případě MicroLED je pro výslednou kvalitu obrazu určující velikost, materiál a počet pixelů na jednotku. Jak už je patrné z názvu, v tomto případě se jedná o seskupení mikroskopických elektroluminiscenčních diod. Díky rozměrům každé diody (do 100 µm) a většímu množství pixelů na jednotku slibuje technologie MicroLED mnohem vyšší rozlišení než jakákoliv jiná obrazovka se stejnou hodnotou úhlopříčky s odlišným typem diod.

Dave Das, Samsung The Wall

Dave Das (Senior Vice President of Consumer Electronics at Samsung Electronics America) právě představuje The Wall na veletrhu CES 2018.

MicroLED má v porovnání s ostatními typy panelů i velkou výhodu v použitém materiálu. Na rozdíl od OLED (organické LED) vsadila společnost Samsung na anorganickou látku – nitrid gallitý (GaN), který má mnohem delší životnost. Bonusem nové technologie je možnost poskládat libovolně velkou televizi spojením několika menších obrazovek. Ocení to zejména provozovatelé multikin nebo fanoušci domácího kina.

Ač MicroLED předčí konkurenční technologie takřka ve všech ohledech, v praxi se zatím využívá jen u menších displejů. S MicroLED jsme se tak mohli setkat u sporttesterů či mobilních telefonů. Jeho rychlé rozšíření do větších zařízení, například monitorů a televizí, totiž zpomaluje vysoká cena, velká časová náročnost výroby, ale také konkurence přicházející na trh se stále novějšími technologiemi. Nutnost udržet si své místo mezi předními výrobci (nejen) televizorů tlačí společnost Samsung k investici také do výroby klasických LED a QLED televizí.

i Jaký je v praxi rozdíl mezi QLED a OLED TV? Napoví náš článek.

MicroLED vs OLED

MicroLED je vlastnostmi obrazu srovnáván s konkurenčním typem OLED, který vyrábí společnost LG. U obou technologií má totiž každý pixel vlastní zdroj světla, který může klidně zcela vypnout. Oproti klasickým LED televizím tak OLED a MicroLED neposkytují jen tmavé odstíny šedé, ale opravdovou černou barvu. Oba typy rovněž spojuje vysoký kontrast, neboť jednotlivé pixely nejsou ovlivňovány zářením okolních diod.

U HDR kvality obsahu jsou důležitým faktorem právě možnosti nastavení jasu. Při porovnání obou typů diod září MicroLED až 30× více než konkurenční OLED a zároveň na stejné hladině jasu spotřebovává přibližně o 50 % méně energie (u klasických LED televizí se spotřeba liší o téměř 90 %). Nově použitá technologie společnosti Samsung nabízí kontrast až 1 000 000 : 1. Je to dáno především použitím výše zmíněného nitridu gallitého, který mimo jiné prodlužuje i životnost panelu.

Samsung The Wall

Samsung The Wall v plné parádě.

Jak vypadá budoucnost?

Potenciál MicroLED je obrovský. Možná se jedná o budoucnost displejů mobilních telefonů, protože budeme moci snadněji a hlavně s nižší spotřebou dosáhnout na 4K rozlišení. To je dnes výsadou jen několika málo modelů a často se 4K rozlišení používá jen k přehrávání videa, ale ne pro běžnou práci. A nižší spotřeba přijde vhod i u nastupující generace 8K televizí.

i Co je 8K rozlišení? V našem článku zjistíte, že se nejedná o hudbu vzdálené budoucnosti.

Ačkoliv OLED obrazovky platí v současnosti za technologii s nejrychlejšími odezvami (v řádu několika µs), MicroLED by je v budoucnu mohly pokořit a snížit hodnotu pouze na pár nanosekund. Velké uplatnění by technologie právě díky vysokému rozlišení i rychlosti odezvy měla ve virtuální realitě.

Rychlému rozšíření MicroLED zatím brání výrobní proces, především potřeba vyšší citlivosti mikroskopického pájení diod do větších celků a s tím spojená finanční náročnost. Předpokládá se, že MicroLED TV budou z počátku 3–4× dražší než současné OLED televize. S tím je ale třeba u technologických novinek počítat. Jisté je, že cena se postupem času sníží.

O technologii MicroLED, která je zatím v držení společnosti Samsung, projevil zájem i Apple. Je tedy možné, že se brzy dočkáme významného pokroku ve výrobě LED obrazovek. První televize s tímto typem panelu by se pravděpodobně měly objevovat v roce 2019.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB12