Refresh the page

Jaký je rozdíl mezi USB 3.0 a USB 2.0?

Aktualizováno

Nejstarší verze rozhraní USB (Universal Serial Bus) vznikla v roce 1998 a měla nahradit pestrou škálu sériových a paralelních rozhraní. Jediný standard měl dovolit připojení všech možných zařízení od klávesnice a myši až po externí disky. Základní výhodou rozhraní USB byla jeho schopnost připojení a odpojení zařízení za chodu počítače, což do té doby nebylo vůbec běžné. Teprve v roce 2000 ale dosáhla jeho vylepšená verze s názvem USB 2.0 skutečně použitelné rychlosti i pro výkonná zařízení, jako jsou skenery, tiskárny a nebo externí disky. Teoretický limit byl 60 MB/s, v praxi se dosahovalo až 35–40 MB/s. Nyní už je běžným rozhraním USB 3.0, resp. USB 3.1., a na trh brzy vstoupí i USB 3.2. Jak se standardy liší a co nabízí? Jak to s příchodem USB 3.0 bylo? A co vlastně můžeme od USB 3.2 očekávat?

Jaký je rozdíl mezi USB 3.0 a USB 2.0? – OBSAH

  1. Standard USB 3.0 navýšil rychlost
  2. Nový standard USB, to znamená i nové rozbočovače
  3. Vyšší přenosová rychlost USB, ale i zpětná kompatibilita
  4. USB 3.0 vs. USB 3.1
  5. USB 3.2 zdvojnásobuje dosud dostupné maximum
  6. USB: srovnání přenosových rychlostí jednotlivých generací

Standard USB 3.0 navýšil rychlost

V roce 2008 rychlost 35–40 MB/s už přestala vyhovovat, a to zejména kvůli příchodu vysokokapacitních externích disků. Vznikl proto nový standard, USB 3.0, který navýšil maximální teoretickou propustnost desetinásobně. V praxi se při práci s externími disky dosahuje běžně více než 120 MB/s. Při práci s malými soubory není nárůst rychlosti oproti USB 2.0 příliš výrazný, ale s velikostí souborů roste a je obvykle dvojnásobný až trojnásobný. USB 3.0 přineslo vítané zvýšení přenosové rychlosti flash disků (mimo jiné) i pro připojení externích grafických karet a rozšiřujících dokovacích stanic pro notebooky.

Nový standard USB, to znamená i nové rozbočovače

Nový standard vyžadoval také nové rozbočovače (huby). Hub verze 2.0 lze zapojit do rozhraní USB 3.0, přitom ale dojde ke zpomalení rychlosti. Proto je velmi vhodné pořídit hub standardu 3.0, který dovolí zapojení vysokorychlostních zařízení. Na okraj je třeba poznamenat, že USB 3.0 nepodporuje připojení starých zařízení standardu USB 1.1, která po zapojení nemusí fungovat. Dnes je takových zařízení jen naprosté minimum a obvykle to nepředstavuje problém.

USB flash disk
Se standardem USB se dnes a denně setkáváme například u flash disků.

Vyšší přenosová rychlost USB 3.0, ale i zpětná kompatibilita

Přestože konektor pro USB 3.0 vypadá zvenčí podobně jako pro USB 2.0, je složitější a obsahuje více vodičů. Konektor v počítači (obdélníkový, Type A) je možné rozeznat obvykle podle barvy plastu: Konektor pro USB 3.0 má uvnitř modrý plast (u zařízení Razer je zelený), konektor pro USB 2.0 je černý. Konektory USB 3.0 také bývají často označeny značkou SS (Super Speed). Je možné bezproblémově připojit USB 3.0 zařízení do konektoru pro USB 2.0 a naopak, v takovém případě ale dojde ke snížení rychlosti USB 3.0 zařízení na rychlosti odpovídající starší verzi.

USB 3.0
USB 3.0 poznáte velmi jednoduše – vnitřní část je modrá.

Konektorů na druhém konci kabelu (Type B) je celá řada variant, které se liší hlavně podle velikosti. USB 2.0 podporuje tři velikosti: standardní, mini a mikro. Dnes se nejčastěji setkáváme s mikro verzí, která se u mobilních telefonů používá rovněž pro nabíjení baterie. Rozhraní USB 3.0 má dvě velikosti, standardní a mikro. Standardní se objevuje méně často, je rozšířená o jakýsi hrb, ve kterém jsou dodatečné vodiče. Mikro verze konektoru USB 3.0 je velmi podivná, obsahuje zdvojený konektor, kde se vedle konektoru kompatibilního s USB 2.0 nachází rozšíření pro USB 3.0. Protože se konektor typu B u kabelů liší, jsou kompatibilní jenom zpětně. Kabel pro USB 2.0 lze použít pro připojení USB 3.0 zařízení ve snížené rychlosti, naopak to nefunguje.

USB 3.0 vs 3.1

Dnes hojně používaným standardem je USB 3.1. Oproti předchůdci přináší zdvojnásobení rychlosti, ale i další výhody. Například zcela nový typ konektoru, USB-C, který by měl napravit nejen vzniklý chaos, ale také konečně vyřešit věčné potíže s tím, že „strkáte do zařízení kabel obráceně“. Kabel typu C má být oboustranný a symetrický, takže by mělo být možné zapojit do zařízení libovolný konec kabelu, a to libovolnou stranou.

USB-C konektor
Konektor USB-C se stále více prosazuje v mobilních telefonech i noteboocích.

Také by měl přinést možnost přenášet výrazně více energie, než je dnes možné: Zatímco dnes starší verze přenesou jen necelých 10 wattů (5 V, 1,8 A), nový standard zvládne až 60 wattů (20 V, 5 A). To dovolí pomocí USB nabíjet i náročnější zařízení, jako jsou například notebooky.

USB 3.2 zdvojnásobuje dosud dostupné maximum

Aktuální novinkou je standard USB 3.2, který zdvojnásobuje přenosovou rychlost až na 20 Gbit/s. Poprvé v praxi bychom se s ním měli setkat v roce 2020. Novinka však zároveň zavádí nové a dlužno přiznat poměrně nepřehledné značení. Trochu jasno by do toho, jak jsou nyní standardy USB značené, mohla vnést následující tabulka.

Starý název USB 3.0 USB 3.1 USB 3.2
Nový název USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 2 USB 3.2 Gen 2x2
Marketingový název SuperSpeed USB SuperSpeed USB 10 Gbps SuperSpeed USB 20 Gbps
Šířka pásma 5 Gbps 10 Gbps 20 Gbps
Konektor USB-A a USB-C USB-A a USB-C pouze USB-C

USB 3.2 bude na rozdíl od všech předchozích verzí k dispozici pouze pro univerzální konektor USB-C, to znamená, že vyšší přenosovou rychlost si užijete pouze na modernějších zařízeních, které tímto konektorem disponují.

USB: srovnání přenosových rychlostí jednotlivých generací

Závěrem si ještě přehlednou tabulkou shrňme, jak jsou na tom jednotlivé USB standardy co do přenosové rychlosti.

Standard USB 1.1 low speed USB 1.1 high speed USB 2.0 USB 3.0/
USB 3.2 Gen 1
USB 3.1/
USB 3.2 Gen 2
USB 3.2/
USB 3.2 Gen 2x2
Přenosová rychlost až 1,5 Mbit/s až 12 Mbit/s až 480 Mbit/s až 5 Gbit/s až 10 Gbit/s až 20 Gbit/s
i Mohlo by vás zajímat

V současnosti jsou nejrozšířenějšími konektory USB 2.0 a USB 3.0, stále oblíbenější je ale i USB 3.1. Čím vyšší novější generace, tím rychlejší přenos. USB-C konektor je navíc symetrický a lze jej snadněji zapojovat. Není náhodou, že jej do notebooků i mobilních telefonů implementuje stále více výrobců včetně Applu. V příštích letech se pak bude stále více prosazovat USB 3.2.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB07