Naběračky patří mezi základní výbavu každé kuchyně, ve které se pravidelně vaří. Existují v mnoha různých podobách, liší se velikostí a vyrábí se i z různých materiálů. Zajímá vás, z jakých variant máte na výběr nebo podle čeho zvolit správný tvar naběračky? Čtěte dále a vše se dozvíte.
Naběračky do kuchyně si pořizují kuchaři i hospodyňky zpravidla jako první, jde totiž o nejdůležitější typ náčiní. Slouží k nalévání polévek nebo omáček, ale dobře lze využít i naběračka na těstoviny a špagety.
i
Naběračky a gramatické okénko
Víte, jaké má naběračka moravské pojmenování? Jak se jí říká v Čechách nebo na Opavsku? Sběračka, odlívka, velká lžíce, šufan, žufánek, fornefla, šeblefla nebo šepkela, všechna pojmenování označují naběračku.
Jakou velikost by měla mít naběračka na těstoviny, do polévky nebo na omáčku?
Naběračky nejčastěji nachází využití při nalévání polévky do talíře. S ohledem na velikost se proto zaměřte i na to, jaký má naběračka objem, aby se vám dovnitř vešlo požadované množství porce. Při výběru můžete řešit i délku rukojeti, aby se vám s náčiním dobře manipulovalo.
Naběračky na polévku bývají vybaveny větším dnem a širším obloukem, aby se dovnitř vešla co největší porce polévky. Zde hraje objem při výběru nejdůležitější roli.
Naběračky na omáčku mohou mít o něco menší objem, pro snazší a přesnější nalévání však oceníte zobáček. Díky tomu nalejete omáčku přesně na to místo, kam chcete, například přes maso.
Naběračky na těstoviny a špagety mívají specifický tvar. Okraje mívají vroubkované a uvnitř bývají perforované (s dírami), aby z nich mohla odtékat voda z těstovin.
Naběračky na přílohy bývají obvykle menší a používají se třeba na rýži, se kterou pak vytvoříte líbivé kopečky. Optimální objem vybírejte podle využití.
i
Zajímá vás konkrétní objem naběračky?
Malé naběračky mívají objem od 30 do 60 ml, univerzální pak okolo 100 až 330 ml a velké naběračky mohou pojmout až 1 litr tekutiny.
Materiál naběračky slaďte s vaší kuchyní
Máte kuchyň laděnou do přírodních materiálů nebo moderní, oplývající chladnými materiály s vysokou mírou lesku? Materiál naběračky doporučujeme vybírat právě podle stylu kuchyně.
Kovová naběračka
Kovová naběračka patří k nejodolnějším a díky širokému zastoupení na trhu mívá i příznivou pořizovací cenu. Obvykle se vyrábí z nerezové oceli a mívá lesklou povrchovou úpravu. Hodí se do všech typů domácností, ovšem designově díky lesku nejvíce vynikne v moderní kuchyni.
Dřevěná naběračka
Dřevěná naběračka je vhodným řešením například na špagety nebo jiné druhy těstovin. Nehodí se příliš na polévky nebo jiné tekutiny. Dřevo jakožto přírodní materiál perfektně vynikne v přírodně laděném interiéru nebo třeba v tradiční chalupě.
Plastová naběračka
Plastová naběračka patří k nejlevnějším typům. Nejde o zrovna designový kousek, navíc se na plastu začnou po čase objevovat známky používání. Nízká cena je tak vykoupena kratší životností.
Nerezová naběračka
Dřevěná naběračka
Plastová naběračka
Smaltovaná naběračka
Smaltovaná naběračka byla hitem spíše v historii, dnes už ji na trhu množstevně převyšují nerezové a plastové naběračky. I přesto jsou ale stále smaltované naběračky k dostání, hodí se například do tradiční chalupy.
Smaltované naběračky bývají součástí sady tradičního nádobí.
Rukojeť naběračky může být vyrobena z odlišného materiálu
Naběračky mohou mít pouze jeden dominantní materiál, ovšem skrze bezpečnost bývají často doplněny o rukojeť z jiného, zpravidla izolujícího materiálu. Díky tomu například u kovové naběračky nehrozí spálení.
Jaké vychytávky naběračky nabízí?
Všechny naběračky, a to i ty nejlevnější, mohou nabídnout praktické vychytávky, které vám v kuchyni usnadní vaření či údržbu. Hodí se například naběračky vhodné na nepřilnavý povrch, který díky tomu nepoškrábou. Dobrou volbou je také naběračka s okem na zavěšení nebo vhodná do myčky.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.