Obnovit stránku

Nejlepší aplikace pro tablety

Aktualizováno

O tabletech se traduje, že jsou ohromným žroutem času, protože je uživatelé používají na hry a zábavu. Ale přitom je tablet naprosto ideálním zařízením pro vzdělávání nebo komunikaci s přáteli. Existuje nepřeberné množství aplikací, ze kterých můžete vybírat. Ale jaké jsou ty nejlepší a nejpopulárnější? A jak vlastně tablet používat, aby bylo brouzdání po internetu bezpečné?

Nejlepší aplikace pro tablety – OBSAH

 1. Nastavujeme nový tablet
 2. Dlouhodobá péče o tablet
 3. Bezpečný internetový prohlížeč s VPN
 4. Aplikace pro komunikaci s přáteli nebo kolegy v práci
 5. Vzdělávání s tabletem
 6. Aplikace pro děti
 7. Čtení knih na tabletech
 8. Jak řešit problémy s tablety?

Nastavujeme nový tablet

Vybrat tablet je pro někoho otázka pěti minut, ale jiný uživatel si zase rád pročte mnoho recenzí, vyzkouší tablet na vlastní kůži na showroomu a teprve poté si ho objedná. A hned po úspěšném doručení nastává ten posvátný okamžik, kdy dojde k rozbalení krabičky s atraktivním obsahem. Právě máte před sebou nový tablet. A co dál?

I když jsou platformy Apple a Android poměrně odlišné, zprovoznění nového tabletu je v podstatě identické. Stačí se přihlásit pomocí vašeho uživatelského jména a hesla. Následně dojde k synchronizaci dat a k postupné instalaci aplikací, které používáte na mobilním telefonu, což je sice fajn, ale tablet díky své velké obrazovce nabízí úplně jiné možnosti než typicky menší displej na smartphonu.

i

Právě vybíráte tablet?

V našem průvodci vám poradíme, jak vybrat tablet, a přidáme hned několik tipů, které vám pomohou utřídit si myšlenky. Tablet totiž není možné později hardwarově vylepšit. Proto vybírejte s velkou pečlivostí.

Dlouhodobá péče o tablet

Pokud chcete, aby váš tablet fungoval co možná nejlépe, je nutné čas od času provést jeho jednoduchou údržbu. V čem spočívá?

 • Udržujte tablet vždy s nejnovější verzí operačního systému. Pokud se objeví notifikace informující o dostupnosti nového softwarového vybavení, s instalací zbytečně neotálejte.
 • Pro ideální kondici baterie udržujte stav jejího nabití v rozmezí 20 až 80 %. Díky tomu nedojde rychle k její degradaci.
 • V žádném případě neinstalujte neověřené aplikace stažené mimo oficiální platformy App Store nebo Google Play.
 • Pokud potřebujete rozšířit interní paměť o micro SD kartu, použijte co možná nejlepší kvalitu.
 • Nepoužívejte efektní animované tapety, které zatěžují systémové procesy, tablet se pak rychleji vybíjí.

Z našeho pohledu patří mezi nejdůležitější body hned ten první, tedy neustále aktualizovaný operační systém. Je nutné uznat, že se vám to podaří pravděpodobně jen na iPadu. Apple totiž pravidelně vydává aktualizace zlepšující výkon i stabilitu zařízení. Jednou za rok, obvykle v říjnu, pak dochází k vydání nové verze operačního systému s citelnějšími změnami. Každý iPad je od výrobce podporován zhruba 5 let od začátku prodeje.

iPad Pro
Zařízení od společnosti Apple budete používat rádi. Například díky kompletní synchronizaci.

Mimochodem, klíčovou výhodou iPadu je uzavřený systém iPadOS (dříve iOS) s kompletním propojením na další Apple zařízení, jako je například iPhone nebo MacBook. Díky tomu máte u sebe vždy potřebné soubory, poznámky, kontakty, fotografie a pochopitelně i aplikace. Ty jsou navíc naprosto bezpečné, protože Apple každou ručně schvaluje. Z toho je patrné, že na iPadu vůbec nemusíte řešit nějaký antivirový systém.

Oproti tomu tablety s Androidem jsou vzhledem ke svému masivnímu rozšíření a relativně otevřenému Androidu na viry poněkud náchylné. Většina výrobců totiž nabízí zhruba roční podporu aktualizací jen pro ty nejdražší tablety. U těch levných je prakticky jisté, že systém Android zůstane v takové verzi, se kterou byl koupený. Jistě, Google posílá na všechna zařízení akutní bezpečností opravy, ale nových funkcí plánovaného systému Android 11 se nedočkáte.

Kvůli roztříštění operačního systému Android je klidně možné tablet zavirovat. Nicméně často jde o planý poplach některé z podvodných aplikací. Zkušenější uživatel si s tím poradí například odinstalováním „zlobivé“ aplikace nebo použitím antivirového systému od některého z renomovaných výrobců, i když je za to nutné zaplatit.

i

Pokud už si se zavirovaným tabletem nevíte rady, proveďte obnovení do továrního nastavení. Při dalším používání tabletu však dejte zvýšený pozor na aplikace, které instalujete.

Bezpečný internetový prohlížeč s VPN

Česká společnost Avast si udělala velmi dobré jméno na antivirových produktech. Málokdo však ví, že v rámci bezpečnosti toho nabízí mnohem více. Jen za posledních 12 měsíců zaznamenala firma nárůst adwaru pro Android o 38 %. Mobilní telefony jsou pro kyberzločince lákavé i proto, že si přes ně lidé prohlíží webové stránky mnohem častěji než přes jiná zařízení. A to už byl jen krůček k vyvinutí vlastního prohlížeče.

Avast Secure Browser má celou řadu vestavěných bezpečnostních prvků včetně maximálního možného šifrování, rychlou VPN pro všechna příchozí i odchozí připojení nebo zabudované blokování reklamy pro rychlejší načítání webových stránek.

V průběhu tohoto roku chce Avast vydat verzi prohlížeče Avast Secure Browser také pro iOS. Avast Secure Browser je v tuto chvíli kompatibilní se systémy Windows 10, AndroidmacOS.

Avast Secure Browser

Prohlížeč Avast Secure Browser vám zajistí bezpečí při brouzdání na webu.

Pro majitele iPadů můžeme z vlastní zkušenosti vřele doporučit používání kvalitní VPN a následně oblíbeného webového prohlížeče. Mezi nejlepší služby vůbec patří NordVPN, která sice nějakou tu kačku měsíčně stojí, ale na oplátku nabízí ohromnou síť 5 400 serverů v 61 zemích, přes které tečou data chráněná silným 256bitovým šifrováním. NordVPN je také ceněna pro v podstatě bezproblémový přístup ke službám, které jsou například u nás oficiálně nedostupné. Dříve to byl Netflix, dnes je přes NordVPN přístupná služba Disney+.

i Související produkty

Aplikace pro komunikaci s přáteli nebo kolegy v práci

Komunikovat s přáteli nebo rodinou je důležité, proto vám doporučujeme použít kombinaci Facebook Messenger (verze pro iPadOS a pro Android) a Skype (verze pro iPadOS a pro Android). To jsou jednoznačně klíčové platformy pro pohodlný chat nebo videohovory. Samozřejmě pokud jste celá rodina na zařízeních Apple, nesmíte opomenout ani vestavěný FaceTime.

Možná se podivujete, že jsme nezmínili populární aplikaci WhatsApp. Ale máme pro to důvod – na tabletech je to s ní totiž jedno velké trápení. Drtivá většina tabletů se prodává ve verzi s WiFi připojením a tam jednoduše WhatsApp nejde zprovoznit. Konkrétně nemá kam přijít aktivační SMS. Pokud ale máte tablet se SIM kartou, WhatsApp nainstalujete úplně stejně jako na mobilu.

Microsoft Teams

Komunikační nástroj Microsoft Teams si můžete pořídit samostatně nebo jako součást sady Microsoft 365.

A jak je to s firemní komunikací například v době nařízené práce z domova? Hojně se využívá Microsoft Teams (verze pro iPadOS a pro Android) nebo například ZOOM (verze pro iPadOS a pro Android) pro velké videokonference. Z pochopitelných důvodů je nutné se přizpůsobit konkrétnímu firemnímu prostředí, ale máme za to, že aplikace Microsoft Teams i ZOOM v posledních týdnech s přehledem vedou.

Vzdělávání s tabletem

Musíme uznat, že v rámci vzdělávání jsou iPady mimořádně úspěšné. Apple totiž školám nabízí levnější přístup k zařízením i k mnoha zajímavým aplikacím. Školní vyučování vedené moderní formou se sdružuje v aplikaci Škola, kde má vyučující kompletní přehled o všech studentech. Vyučování je tak možné detailně přizpůsobit potřebám jednotlivců – některým zadat náročnější úkol a jiným naopak s něčím pomoct. Podobnou platformu nabízí i Google v podobě Google Classroom (verze pro iPadOS a pro Android).

iPad vzdělávání

Vzdělávání s iPadem je neuvěřitelně návykové.

Světově nejoblíbenější platforma pro výuku jazyků je Duolingo (verze pro iPadOS a pro Android). Pokud tuto aplikaci ještě nemáte nainstalovanou, už neváhejte ani minutu. Lekce Duolinga jsou na míru upraveny tak, aby vám pomohly učit se a účinně opakovat slovíčka. Studium jazyků s Duolingem je zcela zdarma, ale pokud si pořídíte Plus, zbavíte se reklam a podpoříte bezplatné vzdělávání.

Mezi aplikace zaměřené na vzdělávání můžeme zařadit i aplikaci Google Street View (verze pro iPadOS a pro Android). Z klidu domova totiž můžete navštívit prakticky každý kout naší planety, objevovat úžasné přírodní scenérie nebo vstupovat do interiérů různých míst, například muzeí či stadionů.

Aplikace pro děti

Zejména u dětí je vhodné dohlédnout na to, aby se tablet nestal jejich největším kamarádem. Proto je dobré volit aplikace, které podporují dětskou kreativitu a celkově rozvíjí logiku.

Naším horkým tipem je Lego Duplo Train (verze pro iPadOS a pro Android), kdy se děti musí postarat o kompletní obsluhu vláčku. Další v řadě jsou Omalovánky a kreslení pro děti na sto různých způsobů.

A pokud máte doma malého hudebníka, rozhodně musíte na iPad nainstalovat Garage Band. Aplikace obsahuje sbírku dotykových nástrojů a plnohodnotné nahrávací studio, s nímž můžete tvořit hudbu zcela neomezeně.

Čtení knih na tabletech

Zatímco tablet je svými početnými funkcemi pro mnohé uživatele téměř plnohodnotnou náhradou za notebook či stolní počítač, klasická čtečka e-knih je určena jen k jedné činnosti – čtení. Nicméně musíme uznat, že na čtení je vybavena skvěle, lépe než tablet. Obvykle má dostatečnou kapacitu paměti pro tisíce knižních titulů, jednoduché ovládání a hlavně baterii, která na jedno nabití vydrží i déle než měsíc. Největší předností čtečky e-knih je však displej, který věrně imituje papír.

Pokud však nechcete do domácnosti pořizovat více zařízení, i tablet je pro čtení knížek z mnoha pohledů vhodný. Na iPadOS máte k dipozici interní aplikaci Apple Books s vestavěným obchodem. Pochopitelnou výhodou je parádní synchronizace rozečteného obsahu. Jednu kapitolu si tak například přečtete cestou do práce na mobilu a večer na tabletu automaticky pokračujete.

Google Books,aplikace

Aplikace Google Books je k dispozici nejen pro Android, ale i pro iPadOS.

Pro tablety s Androidem je pak k dispozici v podstatě identická aplikace Google Play Books. Ta je kupodivu dostupná i pro uživatele Apple zařízení.

Atraktivní řešení pro obě platformy představuje naše aplikace Alza Media (verze pro iPadOS a pro Android). Získáte zde jednoduchý přístup k nakupování nejenom knížek, ale i časopisů, denního tisku nebo audioknih. Pokud k ranní kávě vyžadujete aktuální denní tisk, zde si jej snadno předplatíte a ráno po probuzení už ho budete mít v tabletu k přečtení.

Alza Media;aplikace

Vstupte do světa zábavy s Alza Media.

Jak řešit problémy s tablety?

Občas se stane, že se tablet dostane do stavu, kdy se dá jen velmi těžko používat. Jako první musíte v každém případě použít klasickou poučku o restartování zařízení.

Pokud tablet reaguje, přejděte do nastavení a v oblasti aktualizace softwarového vybavení se typicky nachází i volba pro restartování. Pokud ani toto není možné, pravděpodobně přijde ke slovu tvrdé vypnutí tabletu v podobě držení zapínacího tlačítka pod dobu 10 sekund. Po novém zapnutí otestujte, jak se tablet v běžném režimu chová.

Factory a hard reset tabletu s Androidem

Když nedojde ke zlepšení, nejprve proveďte obnovu do továrního nastavení, tzv. factory reset. Tuto volbu najdete opět v systémovém nastavení v sekci Záloha a obnova dat. Poslední záložní variantou je tzv. hard reset, který uvede tablet do stavu, v jakém opustil továrnu. Je nutné nabootovat do konzole pro zotavení, kam se dostanete tak, že při vypnutém stavu držíte tlačítko pro zvýšení hlasitosti a následně zařízení zapnete tlačítkem napájení. Poté v textové nabídce hledejte volbu Wipe Data / Factory Reset.

Jak na zablokovaný iPad?

V některých situacích se může stát, že se iPad zcela zablokuje, a to například po mnoha a mnoha pokusech „nezbedného dítka“ při zadávání vstupního kódu. V tom případě je nutné iPad resetovat do továrního nastavení pomocí iTunes.

 • Na PC je nutné spustit aplikaci iTunes a následně můžete připojit iPad přes USB.
 • Poté stiskněte ve stejný čas tlačítka Power a Home na vašem iPadu, čímž jej restartujete.
 • Tlačítka držte stále stisknutá i tehdy, objeví-li se logo Apple.
 • Následně se dostanete do obrazovky Recovery módu.
 • Aplikace iTunes to rozpozná a nabídne vám možnost obnovení do továrního nastavení.
 • Po dokončení této operace bude možné obnovit iPad například ze zálohy na iCloudu.
i Mohlo by vás zajímat

Využijte svůj nový tablet na plné pecky prostřednictvím zábavných aplikací. Nemusíte jen sledovat videa, můžete například také malovat, tvořit hudbu nebo se vzdělávat v oblasti jazyků.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB04