Refresh the page

Jak vybrat grafickou kartu v druhé půlce roku 2022?

Aktualizováno • Autor: Michal Rybka

V poslední době ovlivnilo trh s grafickými kartami několik významných faktorů. Tím prvním byl pokles miningu kryptoměn, který snížil poptávku po grafických kartách ze strany těžařů. Dalším faktorem byl příchod LHR (Low Hash Rate) modelů grafik, které ztížily život minerům, ale potěšily hráče, protože pro ně učinily grafické karty dostupnějšími. A nakonec také příchod nových grafik NVIDIA RTX 4080 a 4090 s nejvyšším výkonem a nejnovějšími grafickými technologiemi. Díky tomu je dnes z čeho vybírat a snáze si lze pořídit nový herní stroj anebo provést tak dlouho očekávaný upgrade grafického hardwaru!

i

Omezení LHR na grafických kartách GeForce padlo! Co můžeme očekávat? Zjistíte v našem starším článku.

Herní PC

Konečně můžeme kupovat grafiky! – OBSAH

  1. Opravdu potřebujete dedikovanou grafiku?
  2. Co je třeba mimo grafiku
  3. Základní hraní ve Full HD
  4. Cestou ke 4K hraní
  5. Ty nejnovější: NVIDIA RTX 4080 a 4090

Opravdu potřebujete dedikovanou grafiku?

Pokud nejste příliš náruživí hráči a nechcete investovat do grafiky moc peněz, stojí za zváženou otázka, zda ji vůbec potřebujete. Řada procesorů dnes obsahuje integrovanou grafiku (iGPU), která skutečně nenabízí žádné ohromující herní výkony, ale pohodlně stačí na běžnou práci, sledování videa – a vlastně i na základní nenáročné hraní.

Integrované grafiky jsou svým výkonem srovnatelné s těmi nejzákladnějšími dedikovanými grafikami a hodí se spíše pro starší a nenáročné tituly. Výhodou je jejich minimální spotřeba a fakt, že je v základních kancelářských sestavách dostáváte v ceně. Překvapivě dobře a efektivně akcelerují video, takže pokud patříte spíše mezi lidi, kteří se dívají na herní streamy a na video, může vám integrovaná grafika vyhovět velice dobře. 

i

Co je dedikovaná grafická karta? V našem článku najdete podrobné srovnání.

Koupě opravdu nejlevnějších dedikovaných grafik je problematická v tom smyslu, že často nepřináší nějaké radikální navýšení výkonu oproti integrované grafice, zvláště když má počítač dost rychlé paměti, která bývá u integrované grafiky limitujícím faktorem. U náročných titulů vás nejlevnější grafiky svým výkonem stejně nespasí, takže pokud opravdu plánujete hrát, je lepší je přeskočit a jít do vyšší kategorie rovnou.

NVIDIA RTX 3050: recenze a test

Co je třeba mimo grafiku

U moderních her je důležité mít v počítači nejen dostatečně výkonnou grafiku, ale i ostatní komponenty. Základem je rozumný šestijádrový procesor alespoň střední třídy, nejméně 16 GB RAM a dostatečně velký SSD disk. Hráči mohou sáhnout i po relativně pomalejších Quad Cell SSD, které nevynikají ani rychlostí zápisu, ani životností, ale jsou cenově dostupné a dovolují rychlé načítání, což je u her důležité.

Pro hráče je u úložiště důležité právě to, že jde o SSD, které dovoluje rychlé náhodné načítání. Moderní plotnové harddisky mají sice obří kapacity, ale k malým souborům přistupují pomalu, což je problém. Při upgrade staršího systému je proto výhodnější sáhnout i po SATA SSD, pokud se počítač nedá vybavit moderními M.2 SSD disky – i ty nabízí rychlý přístup a načítání. 

Herní klávesnice

Výkon procesorů v posledních letech nerostl skokově, takže pokud máte starší čtyřjádrový procesor, jeho výměna není prioritou a může docela dobře stačit. Pokud upgradujete paměť RAM například z 8 GB, je samotné rozšíření na vyšší kapacitu lepší výhodou než výměna za modernější typ pamětí, se kterými obvykle budete muset měnit i desku – a v zásadě i všechno ostatní. Upgradovat na více než 32 GB naopak nemá smysl, hry jsou optimalizované pro menší dostupné paměti.

Náruživí hráči by se naopak měli zamyslet nad tím, jestli nechtějí sáhnout po herních periferiích, zvláště mechanické herní klávesnice a odlehčené herní myši můžou nabízet při hraní velkou výhodu. Dnes je nutností mít alespoň solidní internetové připojení, které dovolí stahování her a online hraní, případně nepopulární, ale stále nás doprovázející trvale online protipirátské kontroly.

i Jakou grafickou kartu vybrat?

Základní hraní ve Full HD

Pokud opravdu chcete hrát, je potřeba rozhodnout se hlavně pro rozlišení, v němž chcete hrát. Dnes je základem Full HD, tedy 1 920 × 1 080, což je nejmenší rozumné rozlišení u moderních monitorů. Na takové hraní se hodí základní modely od NVIDIE: GTX 1060, 1650, 1660, RTX 2060 a 3080. AMD nabízí ve stejné výkonnostní kategorii RX 5500, 5600 a 6500. Vyšší rodina znamená nejen vyšší výkon, ale také modernější dostupné technologie, proto platí, že 3060 je lepší než 2060 a ta je lepší než 1060. U starších modelů však můžete narazit na lákavé slevy, takže doporučuji konkrétní model grafiky vždy ověřovat u benchmarků v recenzích, abyste věděli, jak se daný model chová ve vašich oblíbených hrách.

Pokud máte na výběr mezi menší a větší pamětí na grafice, pamatujte, že u nejnižší třídy grafik bývá jejich paměť nezřídka limitujícím faktorem. Neovlivňuje sice přímo rychlost renderování, ale moderní hry jsou často náročné na paměť, takže menší kapacita nedovoluje používat textury ve vyšším rozlišení, případně může představovat další limity. Vyšší je tedy lepší.

AMD vs. NVIDIA

U nejnižší kategorie grafik můžete zapomenout na moderní a pokročilé funkce, jako je ray tracing, ale o to vám jako základnímu hráči patrně stejně nejde. Jejich výhodou je relativní cenová dostupnost a solidní výkon při nízké spotřebě a hlučnosti. Je prakticky vždycky lepší sáhnout po modelu s velkoryseji pojatým chlazením, ale u základní kategorie karet obvykle není hlučné a jeho rozměry nejsou limitujícím faktorem ani pro kompaktnější skříně.

Vždy však pamatujte, že si musíte proměřit volný prostor ve skříni a zkontrolovat, kolik volných pozic máte pod slotem na grafickou kartu. Dnes je smutným faktem to, že karta zabírající dva sloty se považuje za štíhlou: Ty největší karty zaberou klidně čtyři sloty na výšku a jsou tak těžké, že potřebují buď zodolněné sloty, nebo speciální podpěru!

Pokud nic z toho ve svém starším stroji nemáte, je asi lepší smířit se právě se základní třídou. Taková NVIDIA RTX 3060 nabízí moderní funkce, solidní výkon – a patrně u ní nebudete mít problém s upgradem, bude vám stačit i váš stávající napájecí zdroj.

Grafická karta AMD

Cestou ke 4K hraní

Velmi populární je dnes rozlišení monitoru QHD, tedy 2 560 × 1 440 bodů. Je na cestě ke 4K rozlišení, ale efektivně má jenom polovinu pixelů – 2K. Pro něj jsou optimální grafiky střední třídy, jako je NVIDIA GTX 1070, RTX 2070, 2080, 3060 Ti a 3070. AMD pak kontruje grafikami RX 5700, 6600 a 6700.

Tyto karty nabízejí podstatně vyšší výkon, který hravě utáhne dvojnásobný počet vykreslovaných pixelů, i když jde už o grafiky dražší a náročnější na energie. Zde se také dostáváme k větším a těžším modelům, u nichž je vhodné zkontrolovat nejenom to, zda máte dostatek místa ve své počítačové skříni, ale také zda je dostatečně dimenzovaný napájecí zdroj. Ten by se měl pohybovat mezi 600 až 700 watty, aby nabízel dostatečnou rezervu.

V případě, že chcete hrát na 4K monitoru anebo 4K televizi, přichází na řadu to nejlepší z minulé generace grafických karet. V případě grafik NVIDIA jde o modely RTX 3080, 3080 Ti a 3090, tábor AMD pak kontruje modely RX 6800 a 6900. Jde o karty velké, rozměrné a docela žravé, ale s příchodem nové generace grafik se dají získat za docela rozumnou cenu. Určité nemilé volby zde představují hrátky s kapacitou osazené paměti, kdy nezřídka výkonnější modely mají menší kapacitu paměti než Ti verze s nižším výkonem – u 4K se však velká kapacita paměti hodí vždycky. Váš zdroj v počítači by měl mít alespoň 700–850 wattů, aby měl dostatečnou rezervu pro všechny komponenty.

V tomto případě se jedná o volbu poněkud komplikovanou, protože jde spíš o volbu srdcem než rozumem. Moderní grafiky jsou drahé – a rozum říká, že stačí sáhnout po grafice střední třídy a stáhnout detaily, zatímco srdce chce to nejlepší. A to nejlepší už čtrnáct dní není řada NVIDIA RTX 3000, ale řada RTX 4000: A i když uvidíte zajímavé nabídky na starší řadu, ta nová vás může zlákat nejen vyšším výkonem, ale i lepší podporou raytracingu a nové technologie DLSS 3.0, která je schopná dopočítávat mezisnímky mezi existujícími snímky, a zvyšovat tak počet vykreslených snímků za sekundu bez dodatečných nároků na výkon počítače!

AMD Radeon

Ty nejnovější: NVIDIA RTX 4080 a 4090

Nejmodernější a nejvýkonnější karty od NVIDIE jsou určeny hlavně pro ty nejnáročnější hráče. Nabízejí nekompromisní výkon a nejnovější technologie, ale taky mají několik vlastností, které je třeba vzít v potaz. Předně: nejsou to karty ani levné, ani malé – a mají docela velkou spotřebu. Jejich nároky na napájení jsou tak velké, že pro ně vznikl nový standard napájecího kabelu, který je doplněný datovou komunikační linkou mezi zdrojem a grafickou kartou. U nejvyšších modelů tak bude vhodné sáhnout nejen po zdroji s alespoň 850 W, ale ideálně i s novým propojením, aby nedocházelo k přetěžování zdroje anebo jeho jednotlivých napájecích větví. Pokud uvažujete o upgradu grafiky na tyto modely, zvažte i výměnu počítačového zdroje za novější, kompatibilní se standardem PCIe Gen5 (12VHPWR)!

Dalším chytákem je to, že NVIDIA nabízí dva modely grafiky RTX 4080: model se 12GB RAM a model se 16GB RAM. Mimo to, že se tyto dvě grafiky liší pamětí, odlišují se taky typem jádra a grafickým výkonem. Model se 16 GB je výkonnější čili jde efektivně o různé grafické karty, i když se jmenují prakticky stejně. 

i Jakou grafickou kartu vybrat?

Nejvýkonnější grafické karty mají smysl zejména pro náročné hráče, kteří chtějí hrát hlavně ve 4K či 8K a s použitím nejmodernějších technologií, jako je raytracing nebo DLSS 3.0. Nevýhodou pak nebude jenom jejich vyšší cena, ale také nároky na energii, které je třeba vzít v době zvýšených cen v potaz.

Michal Rybka

Michal Rybka

Michal Rybka je publicista a nadšenec s 20 lety zkušeností v IT a gamingu. Je kurátorem AlzaMuzea a YouTube kanálu AlzaTech. Napsal několik fantasy a sci-fi povídek, které vyšly v knižní podobě, a pravidelně pokrývá páteční obsah na internetovém magazínu PCTuning.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB14