Obnovit stránku

Nintendo Switch 2/Pro – Vše, co víme (SPEKULACE)

• Autor: Filip Němec

(Update): Přidány nejnovější informace k datu vydání a zpětné kompatibilitě.

O nástupci hybridní konzole Nintendo Switch se v herních kuloárech šušká už celé roky. Dostali jsme už čistě handheldový Switch Lite a také Switch OLED s lepším displejem, ale roky spekulovaný Switch 2, jak se zatím konzoli neoficiálně přezdívá, zatím nikde. Podle nejnovějších spekulací bude next-gen nástupce Switche úplně novou konzolí a vyjít má v roce 2024. Vše, co zatím o Switchi 2 víme, najdete v tomto článku.

Nintendo Switch 2/Pro; screenshot: cover

zdroj: Ilustrační obrázek, zdroj: digitnews.in

Nintendo Switch 2/Pro: Vše, co víme – OBSAH

Nintendo Switch 2/Pro: Datum vydání a cena


Nový Switch zatím není oficiálně oznámen, podle posledních informací předních herních magazínu (VGC, Eurogamer) by však měl Switch 2 vyjít začátkem roku 2025

Původně přitom tyto i další zdroje hovořily o vydání už na konci roku 2024, Nintendo však prý mělo vydání odložit kvůli ujištění se, že bude vyrobeno dostatečné množství konzolí a zároveň že bude k dispozici dostatečná nabídka nových her. K oficiálnímu představení Switche 2 by však mělo dojít už letos. Byť je vydání těsně po vánoční sezóně netradiční, připomeňme, že také současný Switch vyšel v březnu, což má být údajně měsíc, v němž podle japonské agentury Nikkei (zpracoval VGC) vyjde i Switch 2.

Ke spekulacím o ceně se připojil například insider SoldierDelta. Podle něj má Nintendo chystat hned dvě verze konzole, klasickou a po vzoru aktuální konzolové generace také bez čtečky na cartridge, tedy čistě digitální variantu. Zatímco klasická má stát 449 dolarů, ta digitální 399 dolarů. To by po započtení cla a DPH bylo zhruba 11 000 Kč za klasickou, respektive 10 000 Kč za digitální variantu. Připomeňme, že Switch „1“ verzi s LCD displejem lze nyní pořídit od 6 000 Kč, zatímco nejnovější OLED verze stojí zhruba 8 000 Kč.

Nintendo Switch 2/Pro; screenshot: Pro koncept

Ilustrační obrázek, zdroj: retrododo.com

Na rozdíl od Sony nebo Microsoftu má Nintendo ve zvyku nastavit cenu nového hardwaru tak, aby ho nemuselo dotovat. Že nás Nintendo příjemně překvapí nízkou cenou Switche 2 proto v současné ekonomické situaci neočekáváme, spíše naopak.

Dříve jsme napsali o možném vydání Switche 2 v roce 2023:

Vydání v roce 2023 dává smysl i z pohledu životního cyklu Switch konzolí. Původní Switch dorazil na pluty obchodů v roce 2017, o dva roky později vyšel Switch Lite, aby ho opět o další dvě léta v roce 2021 následoval Switch OLED. Dvouleté odstupy spolu se slabým výkonem stále více limitujícím vývojáře mohou být dostatečnými argumenty, proč by Switch 2 mohl vyjít už v roce 2023.

Dlouho se spekulovalo o vydání nového Switche souběžně s očekávaným akčním RPG The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Nyní se však na základě spekulací jeví nejpravděpodobněji konec roku 2023, o kterém ostatně hovoří také velmi respektovaný insider Factory Uncle (zpracováno na Resetera fóru), který již v minulosti přinesl detaily o OLED modelu nebo nových Switch hrách. Podle něj se má již brzy začít konzole vyrábět a prodávat by se měla už na konci letošního roku. Na tento termín poukazuje i řada dalších leakerů, přičemž někteří se již v minulosti prokázali být dobrým zdrojem o chystaných Nintendo novinkách.

V květnu 2023 nicméně naděje rozptýlil prezident společnosti Nintendo Šuntaro Furukawa. Podle jeho vyjádření nevydají žádný nový hardware v letošním fiskálním roce, který končí březnem 2024. To by tedy naznačovalo spíše vydání až v příštím roce. Již v minulosti ovšem Nintendo například popíralo existenci OLED modelu, aby jej nedlouho poté oznámilo. Takové kroky nejsou nezvyklé, společnosti se tím snaží zabránit poklesu prodejů v očekávání nové konzole, přesto nelze brát vyjádření Furukawy na lehkou váhu.

Ovšem spekulace o vydání výkonnějšího Switche jsou tu s námi již roky. Mělo se tak stát již v roce 2021 jakožto odpověď na PS5 a Xbox Series X/S, poté další věrohodné zprávy naznačovaly rok 2022 a zatím nejsme k Switchi 2 o nic blíže. K četným spekulacím se vyjádřilo i Nintendo, které s humorem uvedlo, že další Switch rozhodně vydají v tomto století. Japonský výrobce tak má ještě 77 let, aby svůj slib dodržel.

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom – Coming May 12th, 2023 – Nintendo Switch

zdroj: Nintendo

Tears of the Kingdom je bezesporu nejočekávanější Switch hrou současnosti.

Nintendo Switch 2/Pro: Jak se bude konzole jmenovat?


Nintendo bohužel v pojmenovávání svých zařízení není tak konzervativní jako například PlayStation, který si vystačí s číslovkami či přívlastkem „Pro“. Nejméně matoucí název by pochopitelně byl Nintendo Switch 2, nicméně vzhledem k historii Nintenda se tohoto na první pohled nejschůdnějšího pojmenování nejspíše nedočkáme. Stejně tak ani pravděpodobně nevyjde Switch Pro, podle magazínu Digital Foundry a VGC totiž Nintendo vyvíjí plnohodnotného nástupce a ne pouze mezigenerační upgrade. O to více má ale bojovat s vymyšlením názvu, který může být pro úspěch konzole klíčový.

V Nintendu rádi nové produkty označují podle jejich největší přednosti, takže když Nintendo DS dostalo funkci 3D obrazu, jmenovalo se jednoduše Nintendo 3DS. Jedním z očekávaných názvů nového Switche tak je Nintendo Switch 4K, což je rozlišení, na které jednoduše musí další Switch mířit, pokud chce zůstat konkurenceschopný.

V případě, že je nový hardware spíše jen po všech směrech vylepšená předchozí verze, zase Nintendo rádo používá pojem „New“, čímž chce společnost jasně ukotvit nový hardware ve stávající rodině produktů. Možná nás tedy čeká New Nintendo Switch. Z dalších oblíbených praktik společnosti se nabízí i označení „Super“, tedy Super Nintendo Switch.

Rozhodující slovo bude mít nejspíše důležitost změn, které nových Switch přinese. Pokud půjde spíše o vylepšení ve smyslu výkonu a technických specifikací, vsadili bychom si na některý z výše uvedených názvů. Jestli ovšem Nintendo přijde s další revoluční změnou v rámci ovládání či zobrazení, může se příští Switch nakonec jmenovat úplně jinak. Ani to totiž není pro Nintendo vůbec nic nového.

Nintendo Switch 2/Pro; screenshot: vyklápěcí displej

Ilustrační obrázek, zdroj: gameranx (Youtube)

Designéři se při navrhování konceptů nového Switche pochopitelně inspirují předchozími konzolemi Nintenda. Vyklápěcí displej ve stylu Nintenda DS je ale spíše tou méně pravděpodobnější novinkou Switche 2.

Nintendo Switch 2/Pro: Hry


Už od prvních spekulací o Switchi 2 se všeobecně očekává, že bude kompatibilní se všemi hrami ze současné verze Nintenda Switch, takže hned od prvního dne bude mít konzole v nabídce stovky vynikajících titulů. Podle informací magazínu VGC bude i nástupce Switche podporovat fyzické kopie her, přičemž jako nosič má Nintendo opět použít cartridge, jen s větší kapacitou. Více o tomto tématu zjistíte v kapitole věnované zpětné kompatibilitě.

Jak je u Nintenda zvykem, již tradičně jsou mezi nejpopulárnějšími hrami exkluzivní tituly s ikonickými Nintendo postavičkami, jako je skákačka Super Mario Odyssey, závody Mario Kart 8 Deluxe, barevná střílečka Splatoon 3 a samozřejmě akční RPG The Legend of Zelda: Breath of the Wild a její přímé pokračování The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Pokud by vás zajímaly další nejlepší hry pro Nintendo Switch, najdete je v našem pravidelně aktualizovaném článku.

Novou konzoli ale pochopitelně doprovodí i úplně nové tituly, i když zatím žádné nejsou oficiálně oznámeny. Autoři zmíněných her ze série The Legend of Zelda se nicméně netají tím, že již pracují na další hře a podle Eurogameru už Nintendo demonstruje svým partnerům výkon nové konzole na vylepšené verzi The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Existuje tak poměrně velká šance, že se na Switchi 2 dočkáme next-gen verze této hry a nejspíše i pokračování Tears of the Kingdom.

Nintendo Switch 2/Pro: Hardwarové specifikace


Podle nejnovějších informací od zdrojů magazínu VGC bude nástupce Switche také hybridní konzolí, bude tedy umožňovat hrát jak na velké obrazovce, tak i na cestách v handheld režimu. Současně to ale podle zmíněných spekulací vypadá, že nepůjde jen o nějakou vylepšenou verzi Switche z roku 2017, ale plnohodnotného nástupce, který může být do značné míry také velmi odlišný. S tímto tvrzením přišla už v minulosti redakce Digital Foundry, podle které nemáme čekat žádnou Pro verzi ale zcela novou konzoli. Podle insidera SoldierDelta pak má Nintendo vyrábět nový Switch ve dvou verzích, klasické a „digitální“ bez čtečky na cartridge.

Nintendo Switch 2/Pro; screenshot: koncept

Ilustrační obrázek, zdroj: avcaesar.com

SoldierDelta také zmiňuje, že by Switch 2 měl podporovat augmentovanou realitu. Bez více informací si lze jen těžko představovat jakým způsobem, podobné technologické výstřelky ale nejsou Nintendu cizí, vzpomeňme například na odnož legendárního „DSka“ s trojrozměrným efektem obrazu Nintendo 3DS.

Díky „tajné“ prezentaci Switche 2 na Gamescomu 2023 máme v podstatě potvrzeny původní spekulace, že Switch 2 zvládne 4K rozlišení a minimálně u méně náročných titulů také 60 fps, jak mělo na Gamescomu ukázat Switch 2 demo Zelda: Breath of the Wild. Pravděpodobně se ale jednalo o ukázku v dokovacím režimu, v tom handheldovém počítáme spíše s Full HD (1080p) či maximálně Quad HD (1440p) rozlišením.

Na zmíněné prezentaci pak nebylo jen Breath of the Wild, ale také Matrix Awakens demo z roku 2021, které sloužilo jako ukázka technologických možností konzolí PS5 a Xbox Series X/S. Ray-tracing a DLSS potvrzují také zdroje uznávaného insidera s přezdívkou Nate the Hate, podle kterého má jít dokonce o nejnovější DLSS ve verzi 3.5 umožňující ray recounstruction, což je technologie „čistící“ šum z ray-tracingu pomocí AI s velmi působivými výsledky. O podpoře DLSS 3.5 již dříve hovořila i redakce Digital Foundry.

Kde se zatím spekulace úplně neshodnou, je displej. Zatímco starší zprávy naznačují využití technologie Mini LED, podle nejnovějších informací od magazínu VGC nejspíše nabídne z důvodu finanční úspory nový Switch pouze LCD displej. Technologie Mini LED nicméně z LCD displejů vychází a jde ve své podstatě o modernější verzi právě LCD technologie. Musíme si tedy počkat na další informace. Že na OLED panel nejspíše budeme muset zapomenout, si myslí také magazín Bloomberg, podle kterého LCD panel pro Switch 2 vyrábí společnost Sharp. Zdroje odhadující LCD panel pak dodávají, že nabídne velkorysou úhlopříčku 8“ (aktuální verze Switche má 6,2“, OLED varianta pak 7“).

Nový Switch má být podle některých zdrojů výkonný zhruba stejně jako PlayStation 4. Pro srovnání, současný Switch má výkon 0,4 TFLOPS (0,5 v dockovacím režimu) zatímco PS4 zhruba 1,4 TFLOPS, po stránce grafického výkonu je tak přibližně 3x výkonnější. Množí se ale spekulace naznačující, že Switch 2 svým výkonem může ještě více překvapit. Již zmíněný Insider Nate the Hate tvrdí, že podle jeho zdrojů čipset Switche 2 bude vycházet z architektury Nvidia Ampere pro grafické karty řady RTX 30. Měl by mít 1280 CUDA jader (stávající Switch jich má 256) a výkonem odpovídat asi polovině RTX 3050. Vše jsou ale zatím pouze spekulace.

Nintendo Switch 2/Pro; screenshot: UI koncept

Ilustrační obrázek, zdroj: dribbble.com

Nejen v designu samotné konzole se předhání grafici z celého světa. Nové pojetí a nutno dodat také více funkcí očekáváme rovněž od uživatelského rozhraní konzole.

Nintendo Switch 2/Pro: Joy-Con ovladače a další příslušenství


Vzhledem k takřka geniálnímu nápadu s odnímatelnými ovladači s pohybovými senzory, po kterých se konzole ostatně jmenuje, je velmi nepravděpodobné, že by nový Switch na svou hlavní pýchu zanevřel. Rozhodně však bude Nintendo chtít tuto technologii vylepšit, což ostatně podporují některé dřívější zprávy. Nintendo je například majitelem nového patentu Joy-Conů představující ohebnou horní třetinu ovladače zpříjemňující delší hraní. Nutno však upozornit, že většina patentů se nakonec nedočká realizace, není však pochyb o tom, že Nintendo pilně pracuje na vylepšení svých ovladačů.

Nintendo Switch 2/Pro; screenshot: joy-con patent

Ilustrační obrázek, zdroj: techadvisor.com

Vzhledem k obecné sázce Nintenda na inovace lze očekávat, že Switch 2 přinese zajímavá vylepšení a Joy-Cony jsou rozhodně hlavními adepty na upgrade. Na druhou stranu, pokud nové Joy-Cony nepřinesou žádnou vetší revoluci, nebudeme se zlobit. I po pěti letech, co je konzole na trhu, jde stále o neskutečně originální a chytrý kus hardwaru, u jehož nové verze se už ale snad nebude opakovat vážný problém s velkou poruchovostí a „driftováním“ analogových páček.

Nintendo Switch 2/Pro; screenshot: pro controller

Ilustrační obrázek, zdroj: Nintendo

Kde by mělo Nintendo ve smyslu ovládání zapracovat, je zastaralý Pro controller. Ten rozhodně nepatří k nejhezčím ani technicky nejlepším gamepadům dnešní doby.

Nintendo Switch 2/Pro: Zpětná kompatibilita


Podle nejnovějších informací portugalského magazínu Nintendo Futuro (prostřednictvím Nintendo Everything), jenž se už mnohokrát osvědčil jako dobrý zdroj o všem točícím se kolem Nintenda, má být Switch 2 kompatibilní s hrami ze současné generace konzole. Zpětná kompatibilita by se navíc měla týkat jak digitálních, tak i fyzických kopií. 

Podle zdrojů magazínu Nintendo Futuro se má Nintendo opět spolehnout na cartridge, které by však měly mít větší kapacitu. Jde zatím o nepotvrzené spekulace, jsou však v souladu se zprávami od agentury Reuters, která se odvolává na své zdroje v Nvidii, jež dodala čip pro současnou generaci Switche a vyvíjet má i CPU pro Switch 2, což rovněž podporuje spekulace o zpětně kompatibilním hardwaru.

Že bude Switch 2 zpětně kompatibilní se současnou herní nabídkou, se spekuluje již dlouho, nový Switch by totiž měl již od prvního dne k dispozici obrovské množství vynikajících titulů. Naznačil to ostatně i prezident společnosti Nintendo Šuntaro Furukawa na prezentaci pro akcionáře, kde sliboval co nejhladší přechod ze Switche na novou next-gen konzoli. Dalším potvrzením pak byla v květnu 2023 vypsaná pozice, jejíž náplní práce by měl být mimo jiné vývoj technologií pro současnou i další generaci Switche a také cross-gen vývoj her. 

Našly se nicméně i názory vývojářů, podle kterých bude zpětná kompatibilita technologicky velmi náročná kvůli dnes již velmi zastaralému Nvidia Tegra X1 čipu, od kterého bude zákonitě nové CPU výrazně jiné. Níže se můžete podívat co jsme na toto téma psali dříve.

Co jsme napsali dříve o zpětné kompatibilitě Switche 2

Otázka zpětně kompatibility je u Switche 2 velmi nejistá, existuje totiž mnoho protichůdných názorů s pádnými argumenty. Kupříkladu redakce magazínu Digital Foundry je toho názoru, že zpětná kompatibilita Switche 2 s původní verzí je velmi pravděpodobná, protože je pro Nintendo naprosto klíčová. To ostatně naznačil prezidenta společnosti Nintendo Šuntaro Furukawa na prezentaci pro akcionáře, kde sliboval co nejhladší přechod ze Switche na novou next-gen konzoli a k tomu je v prvé řadě třeba právě zpětná kompatibilita. Naopak opačné názory lze slyšet třeba z řad vývojářů.

Například vývojář Dimitris Giannakis z Nightdive Studios upozorňuje na to, že aktuální Switch využívá dnes již stařičký čip Nvidia Tegra X1. Pokud tedy Nintendo chce nabídnou výrazně výkonnější zařízení, což je vzhledem k omezenému výkonu Switche v podstatě jisté, musí tento čip opustit, čímž ale přijde o přímou kompatibilitu.

Jak ale sám Giannakis dodává, tento problém má několik řešení, i když ani jedno není příliš elegantní. Jednou z možností, kterou Nintendo využilo už u Nintenda Wii, je přidat do zařízení kromě nového CPU také původní čip Tegra X1, což ale nemusí být u malého přenosného zařízení proveditelné. A samozřejmě se nabízí také možnost připravit aktualizace pro jednotlivé hry. Schůdným řešením by nakonec mohl být i jednoduše vývoj a následný prodej portů her z původního Switche, ostatně Nintendo na Switch vydává remastery, remaky nebo i řadu portů svých starších her jako na běžícím páse.

Novým argumentem pro zastánce prvního tábora je naopak v květnu 2023 vypsaná pozice do oddělení výzkumu a vývoje ve francouzském Nintendu, která přímo zmiňuje novou next-gen konzoli. Náplní práce by měl být mimo jiné vývoj technologií pro současnou i další generaci Switche a také cross-gen vývoj. Neslavme ale předčasně, francouzská dceřiná společnost Nintenda nevyvíjí přímo hry, ale stará se o jejich portování. Klidně nakonec může jít pouze o emulaci starších Nintendo her na nový Switch prostřednictvím služby Nintendo Switch Online.

Nintendo Switch 2/Pro: Co bychom si přáli


Větší výkon a 4K rozlišení

Není překvapením, že hráči očekávající nový Switch se upínají zejména k vyššímu výkonu. Switch s hrubých výkonem na pomezí PS3 a PS4 pochopitelně sází na jiné přednosti, než je perfektní 3D grafika, a nutno dodat, že Nintendo exkluzivitám se to celá ta léta daří skvěle maskovat. Ovšem dokážete si představit The Legend of Zelda: Breath of the Wild či rovnou nadcházející Tears of the Kingdom v případě, že by autoři měli k dispozici výrazně více výkonu? Nám se nad tou představou tají dech.

Pokud bude Switch 2 stále i handheld, je logické, že výkonem se aktuální generaci konzolí ani vzdáleně nepřiblíží, rozhodně by si však nové Switch hry zasloužily větší a propracovanější 3D světy a zejména podporu 4K rozlišení, protože na velké obrazovce působí v dnešní době hraní na Switchi zejména v momentě, kdy přepnete z jiné herní konzole, přinejmenším zastarale. S lepším displejem jde ruku v ruce i menší rámeček kolem něj, který je zejména u původního Switche až nepříjemně široký.

Nintendo Switch 2/Pro; screenshot: joy-cony koncept

Ilustrační obrázek, zdroj: ultimategamingparadise.com

Ohyzdný rámeček kolem displeje je noční můrou všech majitelů handheldů, ale i třeba tabletů nebo mobilních telefonů. Pokud by displej Switche 2 vypadal jako na tomto fanouškovském konceptu, vůbec bychom se nezlobili.

Dostatečnou výdrž baterie

Potenciální výkon ovšem neomezuje jen skutečnost, že jde o přenosné zařízení, kam se výkonný hardware nejen těžko vejde, vysoký výkon je třeba také uchladit a něčím ho napájet. Současné handheldy tak mají často velmi malou výdrž baterie. Oficiálně udávaných 4,5 až 9 hodin (v závislosti na náročnosti hry/aplikace) u současného Switche tak je vlastně velmi dobrý výsledek, u něhož si nepřejeme ani tak to, aby inženýři v Nintendu výdrž ještě navýšili (to se popravdě spíše nestane), jako aby si Switch 2 tuto výdrž alespoň udržel.

Větší a rychlejší interní uložiště

Vestavěná paměť Switche je taková herní z nouze ctnost. Zejména v případě základní verze, která má pouze 32 GB paměť (Switch OLED nabízí 64 GB), se vám do konzole vejde jen několik málo her a neustále bojujete s volným místem. Vše jde samozřejmě řešit vložením microSD karty, ale nejde o příliš elegantní řešení, které navíc vyžaduje další investici.

128 nebo 256 GB by bylo dobrým vylepšením a nejde o zas až tak nereálnou představu, když Steam Deck je nabízen ve variantách 64, 256 a 512 GB, přičemž poslední dvě konfigurace jsou dokonce ve variantě s SSD diskem, který ale vzhledem k obecné jednoduchosti Nintendo her možná nemusí být na pořadu dne.

Podpora 5G sítě

Pro přenosnou herní konzoli je konektivita důležitá, což platí o to více, když se Nintendo částečně dalo i na cestu cloudového hraní. Možnost odkudkoli stahovat vysokou rychlostí hry, či je dokonce streamovat, je rozhodně jednou z možných budoucností handheldového hraní, a byť v současnou chvíli ještě není infrastruktura připravená na bezchybné hraní v cloudu, v době, kdy Switch 2 vyjde, může být situace jiná.

Přepracovaný Pro controller a dokovací stanice

Kde zůstalo Nintendo pozadu možná úplně nejvíce, je Pro controller, který představuje nintenďáckou alternativu ke klasickému konzolovému ovladači. Není součástí balení a je třeba jej dokoupit samostatně, o to více zamrzí, že za více než 1 500 Kč dostanete přinejlepším průměrný gamepad. Rozhodně bychom si tak přáli jeho propracovanější verzi s kvalitnějšími spouštěmi i analogovými páčkami. Naopak očekávat například adaptivní triggery z PS5 DualSense ovladače je nepravděpodobné, protože totéž musí umět i výrazně menší Joy-Cony.

Určitě by si také zasloužil přepracovat systém dokovací stanice, která je při častém používání schopná poškrábat část displeje. Ideálním řešením by pochopitelně byl jednoduchý placatý podstavec, na který by stačilo Switch 2 položit a data přenášet bezdrátově. Hry pro Switch pravděpodobně i nadále nebudou tak náročné na výkon, a tedy i přenesená data v případě bezdrátového přenosu. Zatím jde ale spíše o hudbu buducnosti.

Nintendo Switch 2/Pro; screenshot: dokovací stanice koncept

Ilustrační obrázek, zdroj: behance.net

i

• Zdroje: tomsguide.com, bloomber.com videogameschronicle.com eurogamer.net polygon.com a další


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB02