Obnovit stránku

Notch

Aktualizováno

S nástupem bezrámečkových telefonů se výrobci museli vypořádat s umístěním předního fotoaparátu a dalších senzorů. Notch představuje název pro vykrojení displeje, používané na mobilních telefonech. Alternativou pro notch pak je tzv. průstřel, který známe například ze Samsung Galaxy S10.

Notch a jeho historie

Toto řešení se poprvé objevilo u telefonu Essential Phone, kde byla ve výřezu do displeje umístěna kamera. Koncept však zpopularizoval hlavně iPhone X, který do tzv. notch umístil nejen fotoaparát, ale i čidla nutná k funkci Face ID. Po jeho úspěchu se vykrojení ujalo, používá ho mnohé čínské telefony, např. Huawei P20 (Lite), očekává se i u telefonů OnePlus 6 nebo Asus Zenfone 5 a dokonce i Google do Androidu ve verzi P plánuje přidat nativní podporu pro vykousnutí obrazovky.

Výhody a nevýhody notche

Výřez v displeji má hlavně designovou funkci. Souvisí s ním však několik otázek, na které byste si měli v duchu odpovědět před nákupem telefonu s vykrojením:

  • Nevadí vám protáhlé displeje? Notch se používá hlavně na telefonech s poměrem stran 18:9 a více, aby se nemusely vykrojení přizpůsobovat aplikace připravované pro poměr stran 16:9.
  • Chodí vám spousta notifikací? Stavový řádek je na telefonech s vykrojením kratší, nevejde se na něj proto tolik ikon.
Mobily s notchem
Mobilní telefony s vykrojením se po iPhonu X rozšířily (zdroj: twitter.com)
P-DC1-WEB27