Obnovit stránku

Nové energetické štítky pro světelné zdroje: Čekají nás velké změny?

Aktualizováno

Energetický štítek nám již více než 25 let pomáhá v orientaci při výběru energeticky úsporných spotřebičů. Neustálý vývoj úsporných technologií však zapříčinil, že se škála s mnoha znaménky plus stala méně efektivní. Myčky nádobí, pračky a pračky se sušičkou, chladničky, elektronické displeje a komerční chladničky jsou proto od 1. března 2021 opatřené novými štítky s energetickými třídami v rozsahu A–G. A od 1. září 2021 se k uvedeným skupinám produktů přidají i světelné zdroje. Jakých změn se přeštítkování světelných zdrojů a svítidel týká?

Nové energetické štítky: světelné zdroje

Nové energetické štítky světelných zdrojů – OBSAH

  1. Typy produktů v oblasti světelné techniky z pohledu nových nařízení
  2. Jak se změní energetické štítky pro světelné zdroje?
  3. Jednotlivé fáze přechodu na nové štítky

Typy produktů v oblasti světelné techniky z pohledu nových nařízení

Evropské nařízení rozlišuje typy produktů v oblasti světelné techniky následovně:

  • Světelné zdroje zahrnují klasické světelné zdroje, jako jsou žárovky, výbojky, LED moduly a dále pak produkty, které nelze rozebrat pro ověření bez trvalého poškození světelného zdroje. Mezi ně patří nerozebíratelný nábytek (například zrcadlo s osvětlením) nebo nerozebíratelné svítidlo (zcela uzavřená svítidla a některá stolní svítidla).
  • Výrobky obsahující světelné zdroje pak zahrnují produkty, ve kterých je i není možné světelný zdroj nahradit pomocí běžného nářadí a ze kterých lze světelný zdroj vyjmout pro ověření. Do této skupiny produktů patří obvyklá svítidla se světelným zdrojem a svítidla s technickým odůvodněním nenahraditelnosti světelného zdroje.
přeštítkování světelných zdrojů
Hlavním rozdílem mezi světelným zdrojem a výrobkem obsahující světelný zdroj je možnost vyjmutí světelného zdroje pro účely ověření orgány dohledu nad trhem.

Jak se změní energetické štítky pro světelné zdroje?

Jako spotřebitele vás jistě zajímá, jak se změní energetické štítky pro světelné zdroje a nařízení o Ekodesignu. Ve stručnosti vám můžeme prozradit, že nový štítek je velmi podobný tomu starému. Které nejdůležitější změny nás čekají a na jaké rozdíly se připravit?

Přehledná stupnice a už žádná pluska

Od září 2021 se světelné zdroje přidají k dalším skupinám výrobků, které budou dle nařízení Evropské komise opatřené energetickými štítky s nově nastavenou stupnicí energetické účinnosti. Jedná se vlastně o návrat k původnímu řešení, a to ke stupnici s rozsahem od A do G. Tato změna povede k tomu, že nejúspornější produkty, jež se pyšnily třídou A+++, A++ nebo A+, se nově objeví ve třídách B až D. Třídy A+, A++ a A+++ již na novém štítku nebudou. Kromě snazší orientace v této problematice nový systém poskytne také dostatečný prostor pro další technologický vývoj úsporných technologií.

QR kód a přístup do databáze produktů

Pokud si libujete v podrobném srovnávání jednotlivých produktů, pak vás jistě potěší možnost přístupu do databáze EPREL. Jde o online databázi EU, do které musí výrobci a dovozci od 1. května 2021 zaregistrovat parametry z informačního listu jakéhokoliv světelného zdroje. Součástí registrace je také doložení podrobné technické dokumentace, která umožní snazší dohled nad dodržováním předpisů.

i

Výrobci a dovozci výrobků obsahujících světelné zdroje mají povinnost do databáze EPREL zaregistrovat jen obsažené světelné zdroje.

A co to znamená pro spotřebitele? Po naskenování QR kódu chytrým telefonem nebo tabletem získáte podrobné informace o všech registrovaných výrobcích, o energetické účinnosti či modelových rozměrech a nechybí ani zmínka o minimální záruce nabízené dodavatelem. S novými energetickými štítky tak bude ověřování pravdivosti údajů uváděných výrobci mnohem jednodušší.

Nové štítky pro světelné zdroje
Podívejte se, jak bude vypadat nový energetický štítek pro světelné zdroje a svítidla.

Spotřeba energie produktu za 1000 h zůstává

Zatímco u ostatních skupin produktů byly úpravy energetického štítku poměrně rozsáhlé, u světelných zdrojů se toho tolik nezmění. Na novém energetickém štítku tak najdete i původně udávanou hodnotu spotřeby energie v kWh za 1 000 hodin, avšak s malou kosmetickou úpravou. Nově totiž bude hodnota umístěna v levém dolním rohu vedle QR kódu.

Jednotlivé fáze přechodu na nové štítky

Přestože se změny týkají pouze odlišné energetické stupnice, QR kódu a drobných úprav celkového vzhledu, tak je přechod na nové štítkování rozdělený do několika fází. Vše se navíc odvíjí od data, kdy byl světelný zdroj uvedený na trh.

Světelné zdroje umístěné na trh před datem 1. září 2021

  • Od 1. 5. 2021 musí dodavatelé své produkty zaregistrovat v databázi EPREL dle nového nařízení včetně nového štítku a souvisejícího informačního listu.
  • Od 1. 9. 2021 do 28. 2. 2023 bude pro světelné zdroje prodávané v kamenných obchodech platit přechodná doba 18 měsíců. Během přechodného období mohou být tyto produkty v prodejnách dále prodávány i se starým štítkem. Na požádání od prodejců ale musí dodavatel poskytnout samolepky s novým štítkem i související informační listy pro naskladněné produkty.
  • Od 1. 3. 2023 již musí být starý štítek na balení nebo u něj překrytý samolepkou stejné velikosti s novým štítkem. Současně musí být také poskytnuty nové informační listy.

Pro internetový prodej světelných zdrojů ale platí jiná pravidla a výrazně kratší přechodné období. Nové energetické štítky musí být vyměněny do 14 pracovních dnů od 1. 9. 2021, tedy do 21. 9. 2021.

Nové světelné zdroje uvedené na trh po 1. září 2021

  • Pro nové světelné zdroje uvedené na trh až po 1. září 2021 žádná přechodná doba platit nebude. Produkty musí být registrovány v evropské databázi EPREL na základě nových nařízení a prodejci je musí nabízet opatřené novým energetickým štítkem na balení, a to jak v kamenných obchodech, tak i při prodeji na internetu.

Nové energetické štítky pro světelné zdroje a svítidla vejdou v platnost od 1. září 2021. Příliš moc se toho na nich ale nezmění. Pakliže uvažujete o nákupu světelného zdroje či výrobku obsahujícího světelný zdroj, vyberte si u nás z široké nabídky, doplněné o kvalitní zákaznický servis a recenze spotřebitelů.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12