Pevné disky slouží k ukládání a zálohování dat počítače, notebooku a dalších zařízení. Dělí se na interní disky, které využijete, pokud skládáte počítač nebo potřebujete rozšířit jeho úložný prostor, a externí disky. Externí disky se hodí k ukládání a zálohování dat, jako jsou filmy, fotky nebo hudba. Ke stolnímu počítači, notebooku, ale i televizi se zpravidla připojují prostřednictvím USB. Můžete je tak snadno odpojit i za běhu počítače, televize a připojit k jinému zařízení. Na co dalšího se zaměřit při výběru pevného disku?
Moderní disky založené na technologii NAND Flash, která k ukládání dat využívá tranzistory. Tyto disky jsou velmi rychlé a neobsahují pohyblivé části, což má pozitivní vliv na odolnost vůči mechanickému poškození. Pro jejich vysokou rychlost jsou dosazovány jako disky pro operační systém a nejpoužívanější aplikace.
HDD disky
HDD jsou tradiční disky, které data ukládají na rotující plotny pomocí magnetické indukce. Jejich největší výhodou je nízká cena oproti SSD, jsou ale výrazně pomalejší. V moderních sestavách hájí svoje osazení na pozici úložiště pro data nebo málo používané programy.
SSHD disky
SSHD kombinují obě populární technologie. Jediné pouzdro obsahuje hlavní HDD, kterému sekunduje menší SSD sloužící jako velká cache paměť. Do ní jsou data přesouvána automaticky podle četnosti jejich využívání. Jedná se o dobrý kompromis, například pokud máte v notebooku pouze jednu pozici a chcete co nejrychlejší pevný disk.
Formát
3,5" – standardní formát pevných disků používaný ve většině desktopových a serverových nasazení.
2,5" – zmenšený formát disků, který se používá především v noteboocích, nic ale obvykle nebrání ani dosazení do standardního počítače. Menší rozměry jsou obvykle vykoupeny vyšší cenou nebo nižší rychlostí.
M.2 – tento moderní formát byl vytvořen pro SSD disky. Ty se v jeho případě usazují přímo do specializovaného slotu na základní desce. Největší výhodou jsou miniaturní rozměry a rychlostní potenciál daleko přesahující starší řešení.
Připojení disku
Externí rozhraní
USB 2.0 – USB 2.0 není nejstarší, dnes ale již značně zastaralou verzí USB. Pro rychlé SSD disky se tedy jedná o nerelevantní technologii, která zcela degraduje jejich potenciál.
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) – nenechte se zmást zavádějícím značením. USB 3.2 Gen 1 je staré dobré USB 3.0 (3.1 Gen 1), o kterém se dnes v určitých kontextech referuje právě tímto novým způsobem. Rozhraní USB 3.2 Gen 1 je schopno rychlostně uspokojit většinu externích SSD disků.
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) – USB 3.2 Gen 2 nabízí dvojnásobnou přenosovou rychlost oproti Gen 1, a navíc umožňuje až 100W napájení.
USB-C – konektor velikostně zhruba odpovídá dobře známému microUSB, oproti kterému však skýtá řadu výhod, jež z něj dělají konektor budoucnosti. Nejobecnější z nich je jeho symetrický tvar, díky kterému konektor vždy zapojíte na první pokus. Zároveň USB-C umožňuje podporu všech standardů USB včetně USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2). USB-C také dokáže obsluhovat síťové připojení skrze Ethernet a přenos obrazu s využitím HDMI 2.0. Vzhledem k vysoké popularizaci se USB-C již na řadě moderní externích SSD disků objevuje.
iNěkteré externí disky lze připojit k vaší domácí síti (přes LAN kabel, nebo WiFi). K vašim souborům se pak dostanete i vzdáleně přes síť. Navíc můžete data sdílet více uživatelům najednou.
eSATA – rozhraní, které se proslavilo jako rychlejší alternativa k USB verze 2.0, poslední revize této sběrnice ho však již zastiňují, proto se od něj rychle ustupuje.
FireWire – FireWire dnes již taktéž nepatří mezi hojně využívaná rozhraní. Původ má v připojování videokamer, dnes je však rychlostmi USB s přehledem překonán.
LAN – takto označujeme datová úložiště, která lze pomocí standardního konektoru RJ-45 a sběrnice Ethernet připojit do místní sítě, aby mohla fungovat jako NAS.
Thunderbolt 3 – Thunderbolt 3 je momentálně jediné alternativní rozhraní, které rychlostně překonává USB 3.2 Gen 2. Připojuje se pomocí konektoru USB-C a dokáže přenášet i obraz pomocí zahrnutého DisplayPort 1.2.
Wi-Fi – externí pevné disky s Wi-Fi dokážou komunikovat bezdrátově, což může v některých situacích výrazně usnadnit práci.
SATA II – SATA II již značně zaostává, proto byste se mu měli, pokud možno, vyhnout a zvolit některou z novějších možností připojení interních pevných disků.
SATA III – SATA III je dnes zažité rozhraní pro připojení interních disků. Některé moderní SSD disky však už rychlostně překonávají možnosti sběrnice SATA, která využívá komunikačního rozhraní AHCI optimalizovaného především pro mnohem pomalejší HDD.
SAS – sériový nástupce paralelního rozhraní SCSI. Jeho cílovým nasazením jsou především serverové hard disky.
M.2 (SATA) – M.2 jako formát jsme si představili výše. Sám o sobě nezaručuje vyšší rychlosti. Formátu M.2 mohou nabývat i disky komunikující skrze starší sběrnici SATA, jejich rychlosti jsou tím ale výrazně omezeny.
M.2 (NVMe) – NVMe je komunikační rozhraní, které nahradilo zastaralé AHCI a naplňuje potřeby rychlých SSD disků mnohem lépe. Jeho největší výhodou je umožnění vysokorychlostního paralelního přenosu dat skrze sběrnici PCI-Express. SSD disky využívající protokolu NVMe jsou nejrychlejšími úložišti, které si dnes můžete dopřát.
iPřed nákupem interního disku zkontrolujte, jaké rozhraní podporuje vaše základní deska.
PCIe - PCIe SSD disky jsou vlastně NVMe SSD disky, které namísto specializovaného M.2 slotu využívají obecný konektor sběrnice PCI Express 3.0 x4, komunikují tedy pomocí čtyřech linek. Existují taktéž redukční karty, skrze které lze M.2 SSD připojit do slotu PCIe.
U.2 – Formát M.2 umožnil SSD disky výrazně zmenšit, což v některých aplikacích omezilo jejich kapacitu. Konektor U.2 dokáže připojit 2,5" SSD disky pomocí standardu NVMe a zajistit tak vysoké rychlosti i pro ně. Pokud vaše základní deska konektorem U.2 nedisponuje, lze ho skrze redukci konektorem M.2.
mSATA – mSATA je jakýmsi duchovním předchůdcem formátu SSD disků M.2. Z názvu vyplývá, že komunikuje pomocí sběrnice SATA, takže se na tento formát vztahují veškerá její omezení. Výhodou jsou pouze menší rozměry. Netěší se přílišné popularitě a se standardními konektory SATA není kompatibilní, proto raději dvakrát zkontrolujte, zda váš počítač tímto specializovaným slotem disponuje.
Rozhraní
Maximální přenosová rychlost*
SATA II
300 MB/s
SATA III
600 MB/s
mSATA
600 MB/s
SAS
1200 MB/s
M.2 (SATA)
600 MB/s
M.2 (NVMe)
4000 MB/s
PCIe
4000 MB/s
U.2
4000 MB/s
*Jedná se o teoretickou maximální rychlost rozhraní. Reálná rychlost bývá nižší v závislosti na typu disku, řadiči, ovladači nebo také na typu přesouvaných dat. Jeden soubor je přenesen rychleji, než složka malých souborů.
Rychlost disků: čtení a zápis
Rychlost čtení disku je rychlost, jakou je zařízení schopno zpřístupnit uložená data. Zápis naopak říká, jak rychle disk dokáže data přijmout a uložit. Na poli rychlosti jednoznačně dominují SSD disky nad disky plotnovými.
Rychlost otáček HDD – tento parametr udává, jak rychle se mechanické pevné disky otáčí. Jedná se o jeden z hlavních faktorů majících zásadní vliv na rychlost disku. Počet otáček je přímo úměrný rychlosti, ale také hlučnosti a nepřímo úměrný životnosti.
Vyrovnávací paměť disku – vyrovnávací paměť neboli cache je rychlá paměť uvnitř pevného disku. Jejím úkolem je zrychlit práci pevného disku uchováním vybraných dat. Vyšší vyrovnávací paměť se na rychlosti disku projeví zpravidla pozitivně.
Speciální funkce
TRIM – operace TRIM zajišťuje co nejvyšší rychlosti zápisu SSD disku. Po mazání dat se běžně odstraní pouze informace o jejich přítomnosti, reálný obsah je smazán až při přepsání, což je poměrně zdlouhavý proces. TRIM zajistí, že po smazání dat jsou buňky SSD uvolněny pro nový čistý zápis.
RAID – funkce RAID umožňuje řazení disků do polí. Primárním cílem zapojení RAID je ochrana uložených dat, některé typy RAID však mohou mít také kladný efekt na rychlost.
Advanced Format – tato technologie se vztahuje k mechanickým pevným diskům. Jejím dosaženým cílem je vyšší hustota dat na disku, kterou zajišťuje uchováváním dat ve větších sektorech.
Pevný disk trvale uchovává data v počítačích, noteboocích a dalších zařízeních. Jedná se o jejich důležitou součást a liší se v mnoha ohledech, proto výběru pevného disku věnujte patřičnou pozornost. Pevné disky vděčí za své rozšíření nízkým cenám v poměru s velkým množstvím prostoru pro uložení dat.
Důležitými parametry jsou kapacita pevného disku, druh pevného disku nebo také efektivní chlazení. Vyberte si z naší nabídky interních pevných disků nebo externích pevných disků. Externí harddisky jsou ideální volbou pro rozšíření kapacity noteboku nebo počítače. Využijte tato externí datová úložiště například pro ukládání filmů.
SSD disky
Solid State Drive, jinými slovy SSD disky, ukládají data do flash pamětí a nepracují s žádnými pohyblivými částmi. Proto jsou SSD disky tiché, rychlé a méně náchylné k mechanickému poškození. Velice často se s SSD disky setkáváme u notebooků či výkonnných ultrabooků.
Pevné disky do serverů
Pevné disky pro síťová úložiště NAS jsou určeny pro domácí i firemní prostředí. Uchovají data, k nimž se dostanete odkudkoli přes webové rozhraní. Disky do serveru zvládnou náročný nepřetržitý provoz. Plotny u vysoce výkonných serverových pevných disků se otáčejí rychlostí 10 nebo i 15 tisíc ot./min.
Pevný disk WD
Western Digital přináší výkonné i úsporné pevné disky té nejvyšší kvality. Svou prestiž si pevné disky WD vybudovaly dlouhou životností a naprostou spolehlivostí. Jejich barevná edice harddisků uspokojí každého uživatele.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.