Obnovit stránku

Jak pracovat u počítače vestoje aneb standing office

Článek

Aktualizováno

Každý, kdo pracuje v kanceláři, to zná. Bolesti různých částí těla způsobené sedavým zaměstnáním a osmihodinovým hypnotizováním obrazovky pracovního notebooku nebo monitoru počítače. Nejedna z těch tisíců kancelářských myšek určitě někdy přemýšlela nad tím, jak zlepšit svoje pracovní podmínky a co všechno by bylo možné na pracovišti změnit. Novým trendem, který se v tomto směru šíří světem jako lavina, je práce na počítači vestoje neboli standing office. Jaké výhody a nevýhody polohovací stoly a stanice nabízí?

standing office; práce vestoje

Jak pracovat u počítače vestoje aneb standing office – OBSAH

  1. Nový trend – STANDING OFFICE
  2. Vybíráme polohovatelný stůl
  3. Plusy a mínusy práce na počítači vestoje
  4. Pracujte efektivně také z domu
  5. Shrnutí a doporučení
  6. Zdravé sezení: Jak na to, když nemůžete u stolu stát?

Nový trend – STANDING OFFICE

Práce u počítače vestoje neboli standing office je vhodnou alternativou pro všechny, kdo tráví svůj pracovní den v kanceláři. Jak toho dosáhnout a co k takové změně potřebujete? Stačí pouze vybrat ten správný polohovatelný stůl a s ním se vám otevřou nové možnosti. Při práci vestoje totiž tolik nezatěžujete zejména zádové svalstvo, a předcházíte tak nepříjemným bolestem, protože musíte stát rovně, nekroutit se a nekřivit se. Celé tělo se vám báječně prokrvuje, a pokud správně nastavíte výšku pracovního stolu, máte při práci obě ruce pohodlně opřené.

Tipy na polohovací stoly a ergonomické příslušenství

i Už jste slyšeli o chytrých zdech? Pište a kreslete po zdech v zasedací místnosti nebo třeba i v dětském pokoji! Více se dozvíte v naší recenzi.

Na druhou stranu však standing office neznamená, že byste museli místo sezení u počítače osm hodin jen stát. Vtip je v tom, že během své pracovní doby střídáte sezení a stání přesně podle toho, jak si to vaše tělo vyžaduje. Tato praxe je dnes již celkem hojně rozšířená zejména v Německu nebo ve Skandinávii a postupně proniká i do domácností, neboť stále větší procento lidí pracuje částečně, nebo úplně také z domova.

Vybíráme polohovatelný stůl

Výběr toho správného polohovatelného pracovního stolu je pro standing office zásadní. Musíte předem zvážit nejen rozměr pracovní desky, která by měla odpovídat vašim potřebám, ale především částku, kterou jste za stůl ochotní zaplatit. Na výběr máte ze tří kategorií stolů podle typu ovládání – mechanicky ovládané stoly na kliku, mechanicky ovládané stoly s písty nebo moderní, elektricky ovládané stoly s elektromotory. Uvážit musíte také to, jestli se spokojíte se stolem dovezeným z asijských trhů, často s kratší životností, anebo vsadíte na kvalitu a vyberete si z nabídky tuzemských firem.

standing office; práce vestoje
Základem práce vestoje je kvalitní polohovatelný stůl.

Plusy a mínusy práce na počítači vestoje

Jak praví známé pořekadlo – nic se nemá přehánět. A to beze zbytku platí také o práci na počítači vestoje. Pokud svůj režim úplně otočíte a ze dne na den vyměníte sezení za celodenní stání, určitě vás neminou problémy s bolestí nohou, chodidel, pat, křečové žíly nebo únava svalů. Důležité je hlavně ze začátku zkoušet stání po kratších chvilkách, než si na nový způsob práce tělo navykne.

i Jak vybrat tu nejlepší kancelářskou židli? Mrkněte na náš podrobný test a zjistěte, která ze tří oblíbených kancelářských židlí nabízí to nejpohodlnější a zároveň nejzdravější sezení!

Naštěstí však pozitivní účinky práce na počítači vestoje převažují. Při stání zapojujete více svalů, více se hýbete. Udržujete záda ve vzpřímené poloze, a ulevujete tak páteři. Práce vestoje je vhodnou alternativou zejména pro osoby s nadprůměrnou výškou, protože pro ně je celodenní sezení opravdové peklo. Polohovatelnou výšku pracovního stolu oceníte také při drobných poradách s kolegy nad rozdělanou prací. Stůl jednoduše pouhým stiskem tlačítka zvednete. Nemusíte tak přisouvat židle a kolegové se nad vámi nemusí hrbit.

Veškeré kancelářské vybavení vyráběné s důrazem na zdraví najdete v kategorii Ergonomie a zdravé sezení.

Polohovatelné stoly denně nalézají uplatnění i v zasedacích místnostech a přednáškových sálech různých velikostí. Vést meeting, mít prezentaci před klienty nebo přednášku na konferenci vestoje je pro řadu manažerů příjemnější a jejich postoj dělá na posluchače lepší dojem.

Pracujte efektivně také z domu

V současné době se stále více rozmáhá možnost pracovat z domu, kterou nadšeně vítají maminky s menšími dětmi nebo lidé, kteří musejí do zaměstnání dojíždět zdaleka. Tento trend má bezesporu své výhody i pro zaměstnavatele, a tak není divu, že se možnost tvz. home office stále častěji vyskytuje mezi benefity k nabízeným pracovním nabídkám.

Pracovat z domu však vyžaduje značnou dávku sebekázně a také nutnost vlastního prostoru, kde se vám bude příjemně a klidně pracovat. Zpočátku možná zvládnete vyřizovat emaily a další korespondenci na gauči v obýváku nebo u kuchyňského stolu, brzy však přijdete na to, že kromě neustálých rušivých podnětů se tento styl práce neblaze podepisuje na vašem zdravotním stavu. Nevhodné sezení u počítače má totiž na svědomí nepříjemné bolesti zad, ztuhlost svalů a kloubů i další zdravotní problémy. Proto byste si měli i při práci z domu zařídit takové pracovní místo, které bude splňovat veškeré náležitosti pro efektivní práci, mezi které rozhodně patří standing office.

Doporučené vybavení pracovního místa při home office:

Shrnutí a doporučení pro práci vestoje

Střídání sezení a stání při práci na počítači je novým trendem, který k nám postupně proniká. Jeho brzdou jsou ale vyšší pořizovací náklady polohovatelného pracovního stolu. Pokud se však na věc díváme z pozice zaměstnavatele, nemělo by pro nás být nic důležitějšího než zdraví našich zaměstnanců a zajištění jejich maximálního pohodlí při práci. Pokud jste freelancer, tak je pro vás investice do polohovatelného stolu investicí jen a pouze do vašeho zdraví.

standing office; práce vestoje
Standing office není jen o nekonečném stání před počítačem – kombinovat práci vestoje a vsedě je dnes již na mnoha místech běžnou praxí.

Ať tak nebo onak, než se pustíte do rekonstrukce kanceláře, je dobré si práci na počítači vestoje někde vyzkoušet. Pokud nemáte nablízku nějaké coworkingové centrum, kde se s polohovatelnými pracovními stoly můžeme již poměrně často setkat, zkuste si sami doma provizorně pracovní stůl pro stání vytvořit. Sami na sobě si tak vyzkoušíte, jak moc vám tato metoda vyhovuje a jestli má pro vás smysl.

i Bolí vás z každodenní práce na počítači hlava? Způsobovat to může špatně nastavený monitor. V našem článku vám proto poradíme, jak na základní nastavení a kalibraci monitoru.
standing office; práce vestoje
Pro práci vestoje je potřeba vhodné obuvi. Jehlové podpatky jsou možná vhodné pro produktové fotografie, v praxi je ale příliš nedoporučujeme.

Pokud zůstanete věrní klasice, nezapomínejte na to, že už dvě hodiny sezení denně jsou pro lidské tělo škodlivé a že sezení u počítače je třeba co nejvíce přerušovat – ať už chozením na meetingy, klábosením s kolegy v kuchyňce při kávě, nebo neformálními jednáními v pohybu, například v parku. Navíc je prokázáno, že takové meetingy přinášejí kromě pohybu novou inspiraci a nový pohled na věc.

Zdravé sezení: Jak na to, když nemůžete u stolu stát?

Nemáte volné prostředky na nákup polohovatelného stolu? Nebo stůl máte a nechce se vám kupovat nový? Pokud se nechcete či nemůžete pouštět do standing office, měli byste alespoň zdravě sedět. Důležité je mít při sezení rovná záda, v loktech a kolenou pravý nebo větší úhel a horní okraj monitoru ve výšce očí. Potom je ale důležité se pravidelně procházet, zejména, když nemůžete střídat sezení a stání.

Jak na zdravé sezení vám poradí video kanálu AlzaTech.

Základem je ovšem zdravotní kancelářská židle. Když sedíte několik hodin v kuse, měli byste pod sebou mít skutečně kvalitní kus nábytku. Jedná se o investici do zdraví. Sedět na židli, která vás ve snahách držet správnou polohu nijak nepodporuje, je rychlá cesta k bolestem zad. Dobrá židle má anatomickou bederní oporu, polohovatelné područky a kvalitní podsedák. Vyšší modely se pak dokonce pohybují tak, aby se vašemu tělu přizpůsobily.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

A poslední rada na závěr, určená zejména pro dámy – pokud se rozhodnete při práci na počítači stát, pořiďte si pohodlné boty. Dlouhé stání na jehlových podpatcích rozhodně nikomu neprospěje.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07