Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Project Treble

Project Treble vzniknul spolu se zveřejněním verze Android 8.0 Oreo a znamená převratnou změnu v architektuře tohoto systému. Lze si ji představit jako rozpůlení do té doby nedílné konstrukce frameworku a implementace výrobce:

Project Treble - schéma aktualizace

i

Výhody Project Treble

  • Rychlejší aktualizace systému
  • Zvýšení zabezpečení systému
  • Delší podpora hardwaru

Jak funguje Project Treble?

Operační systém Android se skládá zejména z těchto vrstev:

  • Aplikace – programy, které si lze stáhnout na Google Play. O její vývoj se starají vývojáři aplikací.
  • Jádro – část systému, která zpracovává požadavky uživatele. Pracují na ní softwaroví inženýři společností, jako je Qualcomm, Mediatek aj.
  • HAL (hardware abstraction layer) – vrstva, která umožňuje komunikaci mezi aplikací a jádrem systému. Spravuje ji výrobce zařízení.

Příklad:

Mnoho telefonů používá jeden fotoaparát, dejme tomu Sony Exmor RS IMX378, který používá Google Pixel, Xiaomi Mi5S nebo BlackBerry KEYone. I kdyby měly všechny tyto telefony stejný operační systém, fotky budou u jednotlivých zařízení vypadat jinak, protože každý telefon používá jiný HAL. HAL v podstatě řeší míru softwarových úprav, jako je kontrast, podání barev apod.

HAL je šitý na míru pro specifický hardware a software. Stačí proto změnit jedno nebo druhé a přestane pracovat, jak má. Project Treble však definoval neměnná rozhraní, skrze která se může hardware (kamera, mikrofon apod.) domluvit se softwarem. Můžete si to představit jako „softwarový konektor“, ke kterému můžete připojovat různé verze dalšího kódu.

P-DC1-WEB13