Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Chytrá datová úložiště QNAP: Jaký NAS vybrat pro domácnost?

Aktualizováno

Společnost QNAP, jeden z předních inovátorů v oblasti počítačových, síťových a úložných řešení, nabízí pestrou škálu NAS serverů, které jsou naprosto ideální zejména pro moderní digitální domácnosti. Podíváme se na přehled těch cenově nejzajímavějších a poradíme vám, jaký vybrat vhodný pevný disk a jak se zabezpečit proti ransomwaru, který by mohl jednoduše zlikvidovat vaše rodinné fotografie nebo důležité dokumenty.

Chytrá datová úložiště vám představí i Mikoláš Tuček.

Jak vybrat NAS od značky QNAP jako domácí úložiště médií? – OBSAH

 1. Co je to NAS?
 2. Základní NAS pro nenáročné nasazení
 3. Typický dvoudiskový NAS pro domácí použití
 4. QNAP TS-351 – levný NAS s podporou RAID 5
 5. QNAP TS-431P – 4diskový NAS
 6. Profil společnosti QNAP

Co je to NAS?

Nedůvěřujete cloudovým službám a chcete mít svá soukromá data hezky pod vlastní střechou? Právě k tomu vám poslouží moderní NAS (Network Attached Storage), tedy chytré diskové úložiště, které nabízí celou řadu zajímavých funkcí. Víte, o které se jedná a jak vlastně takový NAS vybrat úměrně svým potřebám?

Co dokáže datové úložiště NAS?

Chytrá datová úložiště pojmou velké množství dat, oproti běžným externím diskům však nabízí ještě řadu výhod. Co vše takový moderní NAS dokáže?

 • Všechna data jsou na jednom místě a jsou přístupná odkudkoliv.
 • Bezpečnost dat je zajištěna možností zrcadlení na druhý pevný disk (je nutný minimálně dvoudiskový NAS).
 • Automatické zálohování dat – dokumentů, fotografií i videí ze všech mobilních zařízení.
 • K datům může přistupovat několik uživatelů najednou.
 • Pohodlné streamování multimediálního obsahu do TV, AV přijímače, domácího kina i mobilních zařízení.
 • Snadné sdílení veškerého obsahu s kýmkoliv.
 • Jednoduchý přístup, správa a organizace uložených dat ze kteréhokoliv zařízení i přes webový prohlížeč.

Jaký vybrat pevný disk pro NAS?

Typický NAS pořídíte bez pevných disků, které je potřeba zakoupit zvlášť. Klíčoví výrobci na poli pevných disků, WD a Seagate, nabízí modelové řady přímo vyvinuté pro použití v NAS. Pro domácí prostředí jsou ideální klasické plotnové disky ve formátu 2,5" nebo spíše ve formátu 3,5". Ten nabízí lepší poměr kapacity vůči pořizovací ceně. Z toho důvodu zapomeňte v domácím prostředí na použití SSD, které jsou například v kapacitách 2 TB mimořádně finančně náročné.

Ve výsledku je tedy na výběr mezi pevnými disky WD Red a Seagate IronWolf. Z vlastních zkušeností můžeme konstatovat, že obě produktové řady jsou spolehlivé a dostatečně rychlé. Záruka takových disků je sympatických 36 měsíců.

Kapacita disku

Pevné disky sice šly v posledních letech s cenou docela dolů, ale pro nejčastější NAS budete potřebovat rovnou dva kusy. Jedině tak můžete použít zapojení v režimu RAID 1 (zrcadlení) a mít jistotu, že i při havárii jednoho disku jsou data nadále bezpečně uložená na tom druhém.

V současné době jsou na trhu až 16TB disky. Pro typické domácí použití je takovým zlatým standardem 4TB kapacita, která pojme stovky filmů či rozsáhlou domácí sbírku fotografií. Pokud již dopředu víte, že patříte spíše k náročnějším uživatelům, berte rovnou dva 8TB disky a budete mít na několik let klid. Připomínáme, že je doporučeno brát vždy dva identické disky se stejnou kapacitou.

Jak se vyznat v RAID zapojení?

Ale zpátky k redundantním polím nezávislých disků, takzvaným RAID. Abychom mohli takové pole vytvořit, budeme potřebovat alespoň dva disky. RAIDů máme několik druhů a ty se zásadně liší způsobem, jakým nakládají s daty. Níže si je krátce představíme:

RAID 0

RAID 0 není zrovna ideální zapojení disků pro NAS, protože co se bezpečnosti dat týče, je na tom ještě hůř než jeden jediný disk, a to z prostého důvodu: RAID 0 spojí dva disky tak, že na oba rozprostírá data rovnoměrně. Protože RAID 0 může ukládat a číst z obou disků zároveň, sčítají se jejich kapacity a přenosové rychlosti jsou zhruba dvojnásobné. Cena za ně je ale kritická. V případě, že se něco stane s jedním z disků, data jsou zcela ztracena i na tom druhém.

RAID 1

Toto řešení nenabízí (na rozdíl od RAID 0) žádný výkonnostní benefit. To znamená, že disky propojené tímto způsobem budou stejně rychlé, jako kdyby v žádném RAIDu nebyly. Navíc, použitelná kapacita pole se bude rovnat pouze polovině součtu kapacit všech zapojených disků. Jak je to možné? RAID 1 je řešení zaměřené na bezpečnost, proto ukládá data na oba disky zcela identicky. To znamená, že máte vždy uloženy dvě kopie pro případ, že by se s jedním diskem něco stalo. Kdyby k něčemu takovému došlo, všechna vaše data budou zálohována.

RAID 10

RAID 10 je kombinací obou předchozích řešení, a to nejen názvem, ale také funkčně. K jeho zapojení potřebujete alespoň čtyři disky. Ty se logicky rozdělí na dvě dvojice, které jsou interně zapojeny jako RAID 0. Tyto dvojice jsou pak vzájemně zrcadleny, což znamená, že získáme jak rychlost RAID 0, tak bezpečnost RAID 1. Nevýhodou je, že počáteční investice musí zahrnovat alespoň ony čtyři disky.

RAID 5

RAID 5 je mnohem komplexnější způsob zapojení, než jakými jsou předchozí řešení. Tato složitost je však snadno ospravedlnitelná, protože RAID 5 nabízí vysokou úroveň zabezpečení dat. Při použití identických disků vyhradíme jeden pro případ, že by došlo k vyřazení některého ze zbylých. Nevýhodou RAID 5 je náročná obnova dat i další spravování diskového pole. Zápis na disky může být navíc pomalejší, protože data jsou ukládána na všechny z nich zároveň.

RAID 6

RAID 6 je velmi podobný RAIDu 5, až na skutečnost, že dokáže data obnovit i při současném selhání dvou disků. RAID 6 je tak ještě bezpečnější než RAID 5, nicméně zároveň pomalejší při zápisu dat. Společně s RAID 5 je stavěn zejména na profesionální nasazení s početnějšími diskovými poli, kde nabídne mnohem více místa než RAID 1. Hodí se tak zejména do datacenter, jejichž provozovatelé si mohou dovolit investovat do svého úložiště čas a peníze.

Základní NAS pro nenáročné nasazení

QNAP TS-128A

Jednodiskový QNAP TS-128A

 • Cenově dostupné úložiště
 • Kompaktní provedení
 • Jedna pozice pro disk formátu 3,5"
 • Snadné sdílení souborů pro celou rodinu
 • Aplikace Plex Media Server

QNAP TS-128A patří mezi nejlevnější NAS systémy na trhu zejména z toho důvodu, že nabízí pozici pouze pro jeden disk.

Bližší pohled na QNAP TS-128A

Právě proto, že QNAP TS-128A má pouze jeden disk, jej pro zálohování můžeme doporučit jen s velkými výhradami, protože při havárii disku se k datům nedostanete. Ovšem samozřejmě se jedná o lepší variantu než nezálohovat vůbec. QNAP TS-128A však lze vřele doporučit jako multimediální centrum pro vaši domácnost. Šikovná aplikace Plex Media Server vám totiž zajistí dokonalý zážitek při streamování do mobilních zařízení, zařízení kompatibilních s DLNA a televizorů pomocí běžných streamovacích zařízení (jako je Roku, Apple TV, Google Chromecast a Amazon Fire TV).

Vybrané parametry QNAP TS-128A

Typ Podporovaný formát disků Počet disků Počet portů USB 2.0 Počet portů USB 3.0 Typická spotřeba Hlučnost
QNAP TS-128A 3,5" 1 2 1 7,1 W 15,8 dBA
QNAP TS-128A se stane vaším domácím multimediálním serverem.

Typický dvoudiskový NAS pro domácí použití

QNAP TS-251B-2G

Dvoudiskové NAS QNAP TS-228A, TS-231P2-1G, TS-231P, TS-251B-2G

 • Vynikající diskové úložiště s vysokou rychlostí pro zápis i čtení
 • Ochrana důležitých dat pomocí snímků a výrazně zlepšená obrana proti ransomware
 • Dvě pozice pro disky formátu 2,5" nebo 3,5"
 • Snadné sdílení souborů pro celou rodinu
 • Překódování videí 4K v reálném čase
 • Aplikace Plex Media Server

Dostáváme se do kategorie, kde jsou již k dispozici dvě pozice pro pevné disky. To je klíčový parametr, který výrazným způsobem zvyšuje bezpečnost vašich důležitých dat. Samozřejmě pokud použijete režim zapojení disku v RAID 1 (zrcadlení).

Bližší pohled na QNAP TS-251B-2G

Až na model QNAP TS-228A, který je kromě druhé pozice pro disk identický s již představeným TS-128A, si můžete vybrat z vyrovnaného souboje modelů TS-231P2-1G, TS-231P, TS-251B-2G. Z nich přeci jen vyčnívá posledně jmenovaný, a proto se blíže podíváme na jeho klíčové funkce.

V oblasti zálohování musíme zmínit ochranu důležitých dat pomocí snímků. Ty pomáhají chránit data na základě úplného záznamu stavu a metadat systému. Pokud dojde k nezáměrnému odstranění nebo změně souboru, případně je systém napaden ransomwarem, můžete pomocí snímků rychle obnovit soubory do dříve zaznamenaného stavu. Snímky QNAP zaznamenávají na základě bloků pouze změněná data. Dochází nejen k úspoře prostoru úložiště, ale také ke zkrácení doby vyžadované pro zálohování a obnovení dat.

Další důležitou funkcí je překódování videí 4K v reálném čase. Díky tomu sice můžete streamovat 4K videa, ale ani průměrný tablet nebude mít problém taková videa přehrávat.

Pro někoho představuje důležitou vlastnost systému NAS i možnost dedikovat samostatný prostor pro záznamy z kamerového systému. S aplikací QVR Pro je správa kamer, přiřazování prostoru úložiště, sledování živých záznamů kamer a přehrávání mnohem snadnější. Společnost QNAP uvádí kompatibilitu s více než 5 000 typy IP kamer a v daném segmentu nabízí až 8 bezplatných kanálů pro živé sledování událostí kolem vašeho domu nebo bytu.

Vybrané parametry QNAP TS-228A, TS-231P2-1G, TS-231P, TS-251B-2G

Typ Podporovaný formát disků Počet disků Počet portů USB 2.0 Počet portů USB 3.0 Typická spotřeba Hlučnost
QNAP TS-228A 3,5" 2 2 1 12,1 W 17,8 dBA
QNAP TS-231P2-1G 2,5" + 3,5" 2 0 3 23,6 W 19,2 dBA
QNAP TS-231P 2,5" + 3,5" 2 0 3 15,6 W 19,2 dBA
QNAP TS-251B-2G 2,5" + 3,5" 2 3 2 15,2 W 16,7 dBA
QNAP TS-251B propojuje zabezpečené úložiště dat a multimediální zábavu v jednom zařízení.

QNAP TS-351 – levný NAS s podporou RAID 5

QNAP TS-351

Třídiskový QNAP TS-351

 • Zajímavě navržené diskové úložiště, které pojme 3 disky
 • Možnost sestavení bezpečného pole RAID 5
 • Nástroj Hybrid Backup Sync i pro zálohování cloudových dat
 • Synchronizace souborů v reálném čase pro počítače a mobilní zařízení
 • Překódování videí 4K v reálném čase + podpora aplikace Plex Media Server
 • HDMI konektor pro přímé připojení k TV
 • Ochrana dat pomocí snímků

QNAP TS-328 skvěle kombinuje atraktivní pořizovací cenu s vysokým výkonem, a především zvýšenou mírou bezpečnosti. Díky použití 3 disků totiž umožňuje vytvořit extrémně bezpečné pole RAID 5.

Bližší pohled na QNAP TS-351

QNAP TS-351 se může pochlubit dvoujádrovým procesorem Intel Celeron J1800 s pracovní frekvencí 2,41 GHz, který doplňuje 2GB operační paměť. Přenosové rychlosti se pohybují na úrovni 113 MB/s pro čtení a 112 MB/s pro zápis.

Silnou stránkou systému QNAP TS-351 je práce s multimédii. Nejenže podporuje streamování po síti do počítačů, TV, mobilních zařízení, Apple TV, Google Chromecast nebo zařízení kompatibilních s technologií DLNA, ale má i konektor HDMI. Díky tomu ho připojíte rovnou k TV a okamžitě začnete přehrávat uložené filmy, fotografie nebo hudbu bez potřeby nějakého hlubšího nastavování.

QNAP TS-351 se také velmi snadno používá z uživatelského hlediska. Operační systém QTS je totiž kompletně česky a na pozadí je postavený na nejnovější verzi Linux Kernelu. Čímž nabízí stabilní, bezpečné a celkově přehledné uživatelské prostředí. K dispozici také dostanete stovky atraktivních aplikací, které vám ulehčí život při práci s velkým množstvím důležitých dat. Například si můžete vytvářet vlastní digitální knihovny filmů nebo fotografií. Výrobce navíc systém neustále aktualizuje a dále rozšiřuje jeho možnosti. Aktuálně vychází oficiální vydání QTS 4.4.1.

Vybrané parametry QNAP TS-328

Typ Podporovaný formát disků Počet disků Počet portů USB 2.0 Počet portů USB 3.0 Typická spotřeba Hlučnost
QNAP TS-328 2,5" + 3,5" 3 2 1 18,5 W 21,8 dBA
Datové úložiště QNAP TS-328 má ambice obsloužit i náročnou domácnost.

QNAP TS-431P – 4diskový NAS

QNAP TS-431P

Čtyřdiskový QNAP TS-431P

 • Datové úložiště pro 4 disky
 • Nabízí ideální poměr ceny, kapacity a bezpečí vašich dat
 • Vysoké přenosové rychlosti
 • Rychlé porty USB 3.0
 • Rozsáhlé možnosti zabezpečení uložených dat
 • Sdílení souborů napříč platformami

Datové úložiště QNAP TS-431P je prakticky to nejlepší, co si můžete pořídit. Jeho nadprůměrný výkon totiž vynikne zejména v náročné domácnosti, případně v menší firmě, například s 20 uživateli. Jeho výhodou je také přehledné uživatelské prostředí nebo rozsáhlé možnosti v oblasti zabezpečení uložených dat. Včetně 256bitového AES šifrování.

Bližší pohled na QNAP TS-431P

Gigabitová síť je již standardním vybavením i v domácnostech, a proto má QNAP TS-431P rovnou dva LAN konektory. Díky tomu výrazně roste datová propustnost a přenosové rychlosti se pohybují na úrovni 223 MB/s pro čtení a 172 MB/s pro zápis. Pokud vyžadujete šifrovaná data, pak v tomto případě mírně poklesne rychlost na stále vynikající hodnoty 190 MB/s pro čtení a 124 MB/s pro zápis.

Důležitým prvkem jsou rozšiřující konektory. K dispozici totiž dostanete hned tři porty typu USB 3.0. Snadno tak připojíte externí disk pro přenesení záložních dat do jiné lokality. Další variantou je využít porty například pro připojení centrální tiskárny.

Pokud se zajímáte o programování nebo tvorbu webových stránek a chcete si vytvořit testovací LAB, QNAP TS-431P bude skvělou volbou. Pomocí aplikace Container Station totiž můžete používat systémově nenáročné virtualizační technologie LXC a Docker, jež vám umožní provozovat na TS-431P větší počet izolovaných systémů Linux a zároveň i stahovat aplikace z integrovaného registru Docker Hub.

Vybrané parametry QNAP TS-328

Typ Podporovaný formát disků Počet disků Počet portů USB 2.0 Počet portů USB 3.0 Typická spotřeba Hlučnost
QNAP TS-328 2,5" + 3,5" 34 0 3 26,7 W 19,5 dBA
Datové úložiště QNAP TS-328 má ambice obsloužit i náročnou domácnost.
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Profil společnosti QNAP

Společnost QNAP Systems, Inc., se sídlem na Tchaj-wanu, dodává komplexní řadu špičkových řešení síťových úložišť (NAS) pro domácnosti a samozřejmě i firemní sféru. Mezi klíčové prvky patří vysoké zabezpečení, snadné škálování i přístup do rozsáhlého katalogu aplikací. Společnost QNAP poskytuje řešení pro ukládání, zálohování/snímky, virtualizaci, týmovou spolupráci nebo multimédia.

Vyberte si jedno z výše představených diskových úložišť od respektované společnosti QNAP. Ta se vyloženě soustředí na navrhování NAS serverů a netříští síly do dalších kategorií, což je znát na každém jejím produktu.

WEB4