Řadiče a adaptéry jsou nejjednodušším řešením v případě, že váš počítač nepodporuje určitý typ připojení. Mnoho desktopových počítačů například neumožňuje připojení pomocí Bluetooth, což lze vyřešit prostým USB donglem. Nebo třeba trpíte právě nedostatkem rychlých portů USB, v takovém případě můžete zvolit interní řadič do PCI-Express a porty rozšířit.
Rozšíření konektivity o Bluetooth na sebe nejčastěji bere podobu USB Bluetooth adaptéru. Po zapojení do USB není obvykle potřeba nic nastavovat, stačí ve Windows vyhledat kýžené zařízení a připojit ho. Skrze standard Bluetooth dnes připojujeme reproduktory, sluchátka, klávesnice, televize, mobilní telefony, hodinky a mnohá další chytrá zařízení.
eSATA konektor je rychlý, ale dnes již ustupující způsob připojení externích disků. Nové desky tímto konektorem již nedisponují, k připojení některých pevných disků budete tedy potřebovat eSATA řadič. Maximální rychlost tohoto rozhraní je shodná s interním rozhraním SATA 3.0 a činí 6 Gb/s.
FireWire je další rozhraní ve výsluze a najít tento konektor jako součást základní výbavy moderní základní desky je takřka nemožné. Starší externí desky a zejména pak videokamery jím však mohou disponovat, proto se jejich připojení neobejde bez přídavného řadiče do slotu PCI nebo PCIe.
Ultra ATA neboli IDE, taktéž známé jako PATA (Paralelní ATA) je v současnosti muzejní rozhraní. Je již plně nahrazeno SATA, před více než deseti lety bylo ale IDE hlavním způsobem připojení interních pevných disků a mechanik. Právě pro případ nálezu starších disků je dobré mít PATA řadič při ruce.
iVyužijte službu Alza Individual! Počítač vám složí profesionál.
Sériovým paralelním portem myslíme port RS232, paralelním potom LPT. Ačkoliv byla dříve obě rozhraní považována za standardní výbavu základních desek, spektrum jejich využití bylo značně redukováno a zahrnuje jen velmi specifické aplikace.
SAS je sériové komunikační rozhraní, které dosahuje dvojnásobné rychlosti oproti SATA 3.0. Nachází využití především v serverových zapojeních. Pokud budete chtít takový disk připojit k běžnému desktopu, SAS řadič je nutností.
Rozhraní SATA je stále nejrozšířenějším způsobem připojení pevných disků, ne každá základní deska však disponuje počtem SATA portů, který potřebujete. V takovém případě lze zakoupením přídavné karty rozšířit jejich počet.
I počet hojně používaných portů USB lze snadno rozšířit. V nabídce najdeme jak karty do PCIe, tak přední panely do pozic pro optické mechaniky. USB je dnes nejrozšířenější externí rozhraní, připojujeme přes něj USB flash disky, klávesnice, myši, externí disky, tiskárny, mobily a vlastně veškerá další zařízení, která lze k počítači připojit.
Určitě už se Vám někdy stalo, že jste potřebovali použít další USB port, ale všechny byly již obsazené. A nebo, v horším případě, jste potřebovali ke svému počítači připojit další zařízení přes rozhraní, které Vaše základní deska nebo notebook prostě nemají. Přesně v takových situacích oceníte funkčnost řadiče.
Řadiče totiž slouží k rozšíření portové výbavy počítačů a mají různou podobu – buď jsou řadiče ve formě interní karty do stolního počítače, karty do rozšiřujícího slotu u notebooku nebo mají podobu přídavného USB zařízení. Koupí vhodného řadiče můžete snadno předejít tomu, abyste museli kupovat mnohem nákladnější novou základní desku, notebook nebo celý stolní počítač.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.