Obnovit stránku

Mnoho tváří USB-C

Aktualizováno • Autor: Michal Rybka

S jistým sarkasmem říkávám, že USB-C měli pojmenovat spíše Legie, protože jich je mnoho. USB-C je fyzický 24 pinový reverzibilní konektor, který je imponující svou drobností a také tím, jak moc se jeho konstruktéři poučili: je jednoduchý, odolný, mechanicky namáhanější části jsou v kabelu, a ne v zařízeních, takže když se stane malér, obvykle stačí vyměnit kabel za jiný.

USB-C

Mnoho tváří USB-C – OBSAH

 1. USB-C má k ideálu daleko
 2. USB-C nemusí vždy skutečně být USB-C
 3. Příchod USB audia
 4. Mnoho způsobů použití USB-C?
 5. Složitost ekosystému kolem USB-C narůstá

USB-C má k ideálu daleko

Jsem ale daleko od toho nazývat toto rozhraní ideálem. Za prvé, pokud nepořídíte oddělitelné magnetické koncovky, drží kabel v zařízení poměrně pevně, a tedy hrozí, že si zakopnutím o kabel nabíjené zařízení strhnete. Oddělitelné magnetické koncovky kabelů jsou vynikající inovací – a pokud USB-C používáte hlavně k napájení, je dobré zvážit, zda je nechcete používat trvale.

Standardní USB-C kabel má symetrické zapojení se dvěma páry SuperSpeed vodičů v balancovaném zapojení (TX1, TX2, RX1, RX2), které je odolné proti zarušení – a to je doplněné jedním párem vodičů pro USB 2.0 kompatibilitu.

USB na základní desce
Velká výhoda USB-C je v jeho univerzálním tvaru. Nemusíte složitě hledat správné zapojení.

Ať se kabel zasune libovolným směrem, je zapojení správné – a nemusíte se starat o nic. Existují i levné kabely, které mají zapojené pouze USB 2.0 vodiče pro méně náročná zařízení – myši, tiskárny a podobně, takže nedovolují vysokorychlostní přenosy. Tyto kabely jsou označené jako Hi-Speed, nemají značení SS (SuperSpeed).

USB-C nemusí vždy skutečně být USB-C

I když porty vypadají stejně, nemusí vaše USB-C být jenom USB-C, ale může jít například o port typu Thunderbolt 3 nebo Thunderbolt 4. Jde o technologie Intelu, které využívají stejný konektor a nabízí zpětnou kompatibilitu s USB, ale přitom dovolují rychlost přenosu až 40 Gbit/s a mimo přenosu dat také přenos obrazu – buď exkluzivně, nebo tak, že kombinují přenos dat, napájení a přenos obrazu až do dvou 4K panelů nebo jednoho 8K panelu.

Thunderbolt je ideální pro připojení laptopu do dokovací stanice, nabízí extrémní propustnost a dovolí připojení celé řady zařízení najednou. Vyžaduje ale svůj vlastní kabel – a bohužel není levný.

USB na základní desce
USB-C ve srovnání s konektorem Lightning (vlevo) a micro-USB (vpravo).

Extrémní přenosové rychlosti si žádají svoje oběti, které se typicky projevují tak, že propojovací kabely jsou drahé a nepříliš dlouhé. Většina extrémních rychlostí žádá kabel o délce kratší než jeden metr, případně dva metry – potom se musí použít tak zvané aktivní kabely, které jsou velmi nákladné. Idea za vysokorychlostním připojením je taková, že se propojujete s nějakým dokovacím zařízením, které rozbočí datové přenosy o nižší rychlosti do samostatných portů, kterým pak stačí kabely nižší třídy.

Příchod USB audia

Nástup USB-C přináší i vzestup USB Audia. Dnes je běžné, že telefony nemají samostatný konektor pro drátová sluchátka, ale nabízejí konvertor USB-C na jack, ale existují i jiné možnosti. Tak za prvé, máme tu starší Audio Adapter Acessory Mode, který slouží pro jednoduché konvertory a přenáší analogové audio přes USB-C konektor do jednoduchého adaptéru.

Moderní sluchátka ale umí přijímat přímo datový proud digitálního audia USB Audio a konvertovat ho na zvuk až ve sluchátkách. USB Audio dovoluje počítačům i telefonům pracovat se zvukem čistě digitálně a jeho konverzi nechat až na výrobcích reproduktorů, sluchátek a receiverů, což je vlastně výhodnější cesta: čím déle je audio digitální, tím více je odolné proti rušení.

Mnoho způsobů použití USB-C

To není jediný netradiční způsob, jak použít USB-C konektor. Mezi další významné způsoby zapojení patří tyto:

 • DisplayPort Alternate Mode – podpora připojení zobrazovacích zařízení standardu DisplayPort.
 • Mobile High-Definition Link – standard pro připojení přenosných zařízení, jako jsou mobilní telefony, k televizím a dalším zobrazovacím jednotkám s podporou 4K a 8K zobrazení.
 • Alternate Mode – podpora připojení standardu Thunderbolt od firmy Intel.
 • HDMI Alternate Mode – podpora pro přenos videa standardu HDMI 1.4b.
 • VirtualLink Alternate Mode – navrhovaná podpora pro připojování VR headsetů přes jeden kabel, který má přenášet jak video, audio a také řídící signály o poloze mezi VR headsetem a počítačem.
USB na základní desce
Všechno, co jste chtěli vědět o USB-C v jedné grafice. Zdroj: AddFruit.com.

Složitost ekosystému kolem USB-C narůstá

Přestože se kolem USB-C buduje pověst „univerzálního“ rozhraní, je „univerzální“ pouze konstrukčně a mechanicky. Složitost ekosystému kolem USB-C je už dnes vysoká a bude dále narůstat. Proto je potřeba dát si pozor na základní věci a alespoň elementárně se informovat o schopnostech vašeho zařízení a vašich periferií.

 • Podporuje váš notebook nebo počítač standard Thuderbolt? Jde o technologii firmy Intel, pokud máte počítač s procesorem AMD, patrně ho podporovat nebude. Pokud ho váš stroj podporuje, žádejte kabely podporující Thuderbolt, které podporují všechny jejich schopnosti.
 • Pamatujte, že čím vyšší přenosové rychlosti, tím bude kabel kvůli konstrukci a materiálům dražší a taky bude kratší. U nejvyšší rychlostní třídy jsou levné kabely maximálně do jednoho metru (Passive), potom vyžadují tak zvanou aktivní konstrukci (Active) a budou o poznání dražší.
 • Pokud nabíjíte svůj počítač přes USB-C a Power Delivery, obstarejte si kabel podporující Power Delivery, ideálně nejvyššího standardu (5A, 100W). Vyhnete se tím problémům s kompatibilitou.
 • Pokud si kupujete univerzální kabel pro USB-C, je nejlepší sáhnout po kabelech označených jako Full Featured. Jsou dražší, ale podporují všechny standardy, od USB 2.0 přes rychlejší přenosy až po Power Delivery.
 • Pokud používáte kabely s omezenou funkčností, označte si je – například si na ně nalepte papírové štítky a označte si, k čemu patří. Za několik let zapomenete, k čemu který kabel byl – a pak budete jenom marně zkoumat, proč se zrovna ten jeden nechová stejně jako ostatní. Rozeznávat je podle ražby není úplně jednoduché, označením nic nezkazíte.
i Mohlo by vás zajímat

Rozhraní USB-C se chlubí tím, že je univerzální. Z technického hlediska ano, skutečně se jedná o jednoduchý konektor, u kterého nemusíte složitě řešit, jak ho zapojíte. Z hlediska jeho použití se schopnosti USB-C liší podle typu zařízení, k němuž je připojené. Proto tedy i s univerzálním USB-C opatrně.

Počítače USB-C kabely

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB18