Obnovit stránku

Během svátku 28. 9. mají všechny pobočky otevřeno, kromě prodejen Brno-Bystrc, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

RAID disková pole

Aktualizováno

Různá disková pole RAID se od sebe odlišují zcela zásadním způsobem, což ovlivňuje jejich výsledný výkonnostní potenciál, bezpečnost i cenu. Některá jsou vhodná pro zrychlení zápisu nebo čtení, jiná zase poskytují téměř okamžitou obnovu dat v případě nenadálého selhání několika disků. Sofistikovanější typy RAID pak dokonce kombinují obě tyto výhody dohromady. Chcete vědět více?

RAID disková pole

RAID disková pole – OBSAH

 1. Co je RAID diskové pole?
 2. Typy diskového pole RAID
 3. Disková pole RAID: detailní popis a doporučení k zálohování dat
 4. SSD RAID, nebo HDD RAID?

Co je RAID diskové pole?

Zkratka RAID (Redundant Array of Inexpensive Disks) označuje disková pole, na nichž se ukládají data na dva a více nezávislých disků. A právě z několika fyzických disků snadno vytvoříte úložiště, které operační systém serveru nebo počítače vnímá jako jednu logickou jednotku. Taková disková pole složená z více disků by však mohla být náchylná na hardwarové havárie. Proto je ochrana proti selhání implementovaná specifickým ukládáním dat na více nezávislých disků, kdy jsou uložená data zachována i při selhání některého z nich. Úroveň zabezpečení se liší podle zvoleného typu RAID, které je označováno čísly (nejčastěji RAID 0, RAID 1, RAID 5 či RAID 6).

RAID se typicky používá nejčastěji v serverové oblasti, nicméně snadno si jej vytvoříte i v moderním počítači. V domácnosti se s RAID diskovým polem setkáte při používání NAS serveru. Právě do něj se vkládají minimálně dva disky, které při správném nastavení chrání uživatele proti ztrátě dat. Je však dobré si uvědomit, že žádné diskové pole typu RAID nenahrazuje zálohování dat.

Typy diskového pole RAID

Typ svazku Počet disků HDD Tolerovatelný počet závad disků Popis Kapacita svazku
Základní 1 0
 • Skládá se z jednoho disku jakožto nezávislé jednotky.
 • Neumožňuje redundanci dat.
1× (velikost disku HDD)
JBOD ≧1 0
 • Jednotlivé disky seskupuje do jednoho úložného prostoru, jehož kapacita se rovná součtu kapacit jednotlivých disků.
 • Neumožňuje redundanci dat.
součet velikostí všech pevných disků HDD
RAID 0 ≧2 0
 • Obsahuje funkci „proužkování“, proces, při kterém jsou data rozdělena do bloků a tyto bloky rozmístěny na více discích, což zvyšuje výkonnost.
 • Neumožňuje redundanci dat.
součet velikostí všech pevných disků HDD
RAID 1
(zrcadlení)
2 1
 • Souběžně na oba disky zapisuje stejná data.
 • Umožňuje redundanci dat.
velikost nejmenšího disku HDD
3 2
4 3
RAID 5 ≧3 1
 • Zavádí funkci proužkování dat na úrovni bloku s paritou, kdy jsou data rozmístěna napříč všemi začleněnými disky, díky čemuž je redundance dat účinnější než u typu RAID 1.
(N – 1) × (velikost nejmenšího pevného disku HDD)
RAID 6 ≧4 2
 • Zavádí dvě vrstvy parity dat umožňující uložení redundantních dat v objemu odpovídajícím velikosti dvou disků, což znamená vyšší stupeň redundance dat než u typu RAID 5.
(N – 2) × (velikost nejmenšího pevného disku HDD)
RAID 10 ≧4
(sudé číslo)
Polovina celkového počtu disků HDD
 • Poskytuje výkon typu RAID 0 a ochranu dat na úrovni typu RAID 1, kdy se disky seskupují po dvou a data se zrcadlí z jednoho disku na druhý.
(N / 2) × (velikost nejmenšího pevného disku HDD)

Disková pole RAID: detailní popis a doporučení k zálohování dat

Jak jsme již zmínili, abychom mohli takové pole vytvořit, budeme potřebovat alespoň dva disky. RAIDů máme několik druhů a ty se zásadně liší způsobem, jakým nakládají s daty. Níže si je krátce představíme:

RAID 0

RAID 0 není zrovna ideální zapojení disků pro NAS, protože co se bezpečnosti dat týče, je na tom ještě hůř než jeden jediný disk, a to z prostého důvodu: RAID 0 spojí dva disky způsobem, při kterém na oba rozprostírá data rovnoměrně. Protože může RAID 0 ukládat a číst z obou disků zároveň, sčítají se jejich kapacity a přenosové rychlosti jsou zhruba dvojnásobné. Cena za ně je ale kritická. V případě, že se něco stane s jedním z disků, data jsou zcela ztracena i na tom druhém.

RAID 1

Toto řešení nenabízí, na rozdíl od RAID 0, žádný výkonnostní benefit. To znamená, že disky propojené tímto způsobem budou stejně rychlé, jako kdyby v žádném RAIDu nebyly. Navíc, použitelná kapacita pole se bude rovnat pouze kapacitě jednoho ze zapojených disků, a to i v případě, že máte disky tři, čtyři nebo i více. Jak to? RAID 1 je řešení zaměřené na bezpečnost, proto ukládá data jen na jeden disk a na ostatní disky je zrcadlí. To znamená, že máte vždy uloženy minimálně dvě kopie pro případ, že by se s hlavním diskem něco stalo. Kdyby k něčemu takovému došlo, všechna vaše data budou snadno obnovitelná.

RAID ve firemním serveru
Zatímco RAID 0, 1 a 10 lze snadno použít i doma, RAID 5 a 6 se hodí spíše ke korporátnímu nasazení.

RAID 10

RAID 10 je kombinací obou předchozích řešení, a to nejen názvem, ale také funkčně. K jeho zapojení potřebujete alespoň čtyři disky. Ty se logicky rozdělí na dvě dvojice, které jsou interně zapojeny jako RAID 0. Tyto dvojice jsou pak vzájemně zrcadleny, což znamená, že získáme jak rychlost RAID 0, tak bezpečnost RAID 1. Nevýhodou je, že počáteční investice musí zahrnovat alespoň ony čtyři disky.

RAID 5

RAID 5 je mnohem komplexnější způsob zapojení, než jakými jsou předchozí řešení. Tato složitost je však snadno ospravedlnitelná, protože RAID 5 nabízí vysokou úroveň zabezpečení dat. Při použití identických disků vyhradíme jeden pro případ, že by došlo k vyřazení některého ze zbylých. Nevýhodou RAID 5 je náročná obnova dat i další spravování diskového pole. Zápis na disky může být navíc pomalejší, protože data jsou ukládána na všechny z nich zároveň.

NAS – pevné disky
Pro RAID disková pole jsou k dispozici speciální disky navržené pro dlouhodobě spolehlivý provoz.

RAID 6

RAID 6 je velmi podobný RAIDu 5, až na skutečnost, že dokáže data obnovit i při současném selhání dvou disků. RAID 6 je tak ještě bezpečnější než RAID 5, nicméně zároveň pomalejší při zápisu dat. Společně s RAID 5 je stavěn zejména na profesionální nasazení s početnějšími diskovými poli, kde nabídne mnohem více místa než RAID 1. Hodí se tak zejména do datacenter, jejichž provozovatelé si mohou dovolit investovat do svého úložiště čas a peníze.

! RAID nezálohuje
Ačkoliv je RAID určitá forma zabezpečení dat, chrání výhradně vůči mechanickému selhání disků, nikoliv před softwarovými hrozbami (např. ransomware). Všechna data byste proto měli ještě zálohovat, a to buď na vyhrazený zálohovací NAS, nebo alespoň na externí disk uložený na bezpečném místě.

SSD RAID, nebo HDD RAID?

Výběr disku, ze kterého se chystáte vytvořit diskové pole, je mimořádně důležitá záležitost. Stejně jako ostatní počítačové komponenty a příslušenství, i pevné disky mohou být vysoce specializované. Pokud chcete ušetřit, vystačíte si se základními modely do stolních počítačů, nicméně tuto možnost vám nemůžeme s klidným svědomím doporučit. Mnohem lepší volbou jsou například diskové řady pro NAS. Ty jsou totiž navržené pro dlouhodobý spolehlivý provoz v režimu 24/7.

Výběr disku je však podřízený úloze, pro kterou chcete diskové pole využít. Pokud plánujete desítky TB prostor pro dlouhodobé zálohy, tak k tomu ideálně poslouží klasické plotnové disky. Ty mají dnes kapacitu klidně až 20 TB. Proti tomu stojí drahé, ale extra rychlé disky typu SSD. Z nich naopak postavíte diskové pole vhodné pro současné čtení i zápis několika datových toků. Takové disky seženete s maximální kapacitou do 8 TB.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

RAID pole jsou nedílnou součástí profi IT scény. Nicméně díky rozšíření NAS se s takovým diskovým polem snadno setkáte i doma. Proto je dobré vědět, jak se od sebe RAIDy liší.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB04